Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Strażnicy Puszczy Białowieskiej

Strażnicy Puszczy Białowieskiej

Białowieża, Polska

Strażnicy Puszczy Białowieskiej to społeczna, oddolna inicjatywa, w której uczestniczyć mogą wszyscy, którym na sercu leży los Puszczy Białowieskiej.
Odpowiadamy na próbę nieodpowiedzialnego potraktowania przyrodniczego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO- pozostałości reliktowej Prapuszczy, która kiedyś porastała Europę od Atlantyku po Ural.
Naszym celem jest wsparcie działań instytucji i środowisk naukowych, organizacji ekologicznych i inicjatyw społecznych, zmierzających do powstrzymania planowanych wycinek w Puszczy Białowieskiej.
Jesteśmy świadomi/me, że zorganizowanie realnej kontroli społecznej działań Lasów Państwowych w terenie możliwe jest tylko przez oddolną mobilizację społeczną. Dlatego postanowiliśmy działać tu i teraz, w terenie oraz patrzeć leśnikom na ręce.
Są wśród nas mieszkańcy regionu, przyrodnicy, działacze ekologiczni i zwykli pasjonaci.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

28258 PLN z 9500 PLN

282 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

297%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.07.2016.

Strażnicy Puszczy Białowieskiej

RSS

139 dni Strażników Puszczy, CZYLI co zrobiliśmy dzięki Waszemu w Dodano 02.12.2016, godz. 13:29

Drodzy Miłośnicy Puszczy.

Dziękując Wam wszystkim jeszcze raz za wsparcie nas ponad 4 miesiące temu,
RAPORTUJEMY, CO ZROBILIŚMY DLA PUSZCZY od 8 lipca do 28 listopada 2016 roku, czyli przez ostatnie 139 dni:
Skrócony raport merytoryczny
1) w patrolach strażniczych wzięło udział w sumie ponad 40 wolontariuszek i wolontariuszy z całej Polski, ale nie tylko! Wsparli nas wolontariusze z Anglii, Irlandii, Niemiec, Szwajcarii i Australii.

Do końca sierpnia patrolowaliśmy Puszczę codziennie wspólnie z wolontariuszami Greenpeace Polska - DZIĘKI!

2) sprawdziliśmy 56 wybranych fragmentów Puszczy (tzw. leśnych wydzieleń) w których udokumentowaliśmy różnego rodzaju ingerencje leśników w drzewostany.

3) zlokalizowaliśmy i przeprowadziliśmy monitoring ponad 150 wycinek drzew - w ciągu najbliższych dni pokażemy Wam mapę sprawdzonych miejsc.

4) przeszliśmy lub przejechaliśmy w sumie blisko 3000 km po terenie całej Puszczy pokonując średnio 20 km każdego dnia.

Udokumentowane nieprawidłowości zostały:

- wykorzystane do przygotowania raportów i skarg dla:

Komisji Europejskiej,

Sekretariatu UNESCO

firmy NEPCon, sprawdzającej zagrożenia dla lasów o szczególnych walorach przyrodniczych
w rozumieniu FSC (Forest Stewardship Council®)

- zaprezentowane w trakcie spotkań i wizji terenowych:

z Komisją Europejską,

delegacją IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) działającą na zlecenie UNESCO,

firmą NEPCon.

5) gościliśmy i oprowadzaliśmy po Puszczy dziennikarzy (m.in. Al Jazeera, Reuters, CNN) z Francji, Szwecji, Szwajcarii, Anglii, Holandii, Norwegii, Białorusi, Rosji. Przedstawialiśmy im obecną sytuację i stwierdzone nieprawidłowości, w wyniku czego w zagranicznych mediach ukazało się szereg materiałów medialnych na temat zagrożeń dla Puszczy;
6) uzupełnialiśmy informacje odnośnie rozmieszczenia podlegających ochronie reliktowych gatunków puszczańskich i niszczenia ich stanowisk;

7) dodatkowo przez cały wrzesień monitorowaliśmy odstrzały jeleni w okresie rykowiska.

Wykonaliśmy również inne działania, których na chwilę obecną dla dobra Puszczy nie możemy ujawnić.


Skrócony raport finansowy

ZEBRALIŚMY DZIĘKI WAM: 28 258.00 zł

NA NASZE KONTO WPŁYNĘŁO: 25 460.46 zł
po pobraniu przez portal Polak Potrafi ustalonej w regulaminie zbiórki opłaty za obsługę wydarzenia w kwocie: 2 797.54 zł

ZA WPŁACONE PRZEZ WAS PIENIĄDZE DO TEJ PORY KUPILIŚMY:

używany samochód po preferencyjnej cenie, wraz z niezbędnymi do niego wyposażeniem (m.in. apteczka, trójkąt, gaśnica, kamizelka odblaskowa, kable do odpalania samochodu, linka holownicza, klucz do odkręcania kół i in.) wraz z podstawowym serwisem (m.in. wymienionym olejem silnikowym, wypłukaną skrzynią biegów i wymienionym w niej olejem, wymienionymi uszczelkami w silniku i skrzyni, sprawdzonymi hamulcami), a także z opłatami za jego przerejestrowanie na łączną kwotę 7500 zł

bagażnik na rowery (samochód jest na tyle duży w środku, że zdecydowaliśmy się zamiast przyczepki zakupić bagażnik na rowery razem z zamkiem) za 998 zł

na paliwo wydaliśmy do tej pory 721,85 zł

naprawialiśmy rowery i wyposażyliśmy warsztat rowerowy m.in. w pompki, dętki, łatki, narzędzia za 1636.51 zł

laminowane mapy Puszczy za 43,99 zł

naprawy w bazie Strażników - zepsuty kran, spłuczka, materace do nocowania w bazie dla wolontariuszy za 1662,73 zł

sprzęty komputerowe (dysk, kabel, bateria do komputera i in.) za 414,99 zł

tablety z odbiornikami GPS wraz z pokrowcami za 1326.97 zł

dofinansowywaliśmy częściowo przejazdy wolontariuszy z całej Polski, w sumie za 2500 zł

Koszty obsługi wydarzenia na portalu Polak Potrafi (poza kosztami obsługi dla portalu Polak Potrafi wskazanymi wyżej, mówimy o nagrodach czyli m.in. koszulkach, torbach, wydrukach zdjęć, przesyłkach pocztowych) do tej pory wydatek 3700 zł.

Dzięki temu, że wpłaciliście nieco więcej pieniędzy, niż prosiliśmy, mogliśmy dofinansować częściowo zakupy jedzenia dla patrolujących wolontariuszy w postaci podstawowych produktów spożywczych, typu: kasze, makarony, warzywa, herbata za 2000 zł

Planowane przez nas do zakupu odbiorniki GPS oraz aparat fotograficzny udało nam się pozyskać ze środków poza zbiórką na Polak Potrafi.

Do tej pory wydaliśmy 22 583,37 zł,

w związku z czym do wydania pozostaje nam 2877,09 zł

Oszczędności te zamierzamy wykorzystać na kontynuowanie strażniczych działań w Puszczy w najbliższych miesiącach, czyli m.in. na paliwo i ubezpieczenie auta, użytkowanie bazy i inne wydatki zimowe.

W razie pytań, w każdej chwili służymy dodatkowymi wyjaśnieniami.

DZIĘKUJEMY.

STRAŻNICY PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

Czy wybraliście nagrody za Wasze wsparcie? :) Dodano 05.08.2016, godz. 17:05

Drodzy!

Przesłaliśmy Wam wszystkim maile w sprawie nagród za Wasze wsparcie. Jeśli ich nie widzieliście na Waszych skrzynkach, poszukajcie proszę w spamie lub napiszcie do nas na maila: dzikapolska@gmail.com

Jeżeli natomiast nie odezwaliście się jeszcze do nas, bo rezygnujecie z nagród, też poprosimy Was o taką wiadomość.

Przy okazji, zachęcamy Was gorąco do obejrzenia reportażu z niektórymi z nas, czyli Natalią, Jarkiem i Hanią, czyli reportaż o Strażnikach Puszczy Fundacji Dzika Polska oraz Fundacji Greenpeace: https://oko.press/tropie-szyszki-obronie-puszczy/

Zachęcamy, zaglądającie na naszą www: http://bit.ly/2aYOiVw oraz na facebook www.facebook.com/fundacjadzikapolska/?fref=nf

Serdeczne pozdrowienia!
W imieniu Strażników,
Kasia Paterek

Po finale zbiórki na polakpotrafi AKCJA dalej trwa! Co teraz? Dodano 09.07.2016, godz. 12:31

Ulubione Puszczomaniaczki i Ulubieni Puszczomaniacy!

Wczoraj w południe nastąpił finał zbiórki na polakpotrafi.pl: dzięki Wam zebraliśmy 28258zł i doskonale wiecie, jak baaardzo jesteśmy wdzięczni, więc nie powtarzamy już o tym po raz kolejny :)

Oczywiście będziemy dzielić się z Wami informacjami na temat wydatków,

a w najszybszym możliwym momencie będziemy też z każdym z Was z osobna kontaktować się w sprawie nagród. Każdy i każda z Was otrzyma odpowiednią wiadomość, w której będziemy ustalać, kto, gdzie i z kim na który spacer, a kto jaki rozmiar koszulki :)

Poprosimy tylko o odrobinkę cierpliwości, bo musimy te wszystkie informacje uporządkować, a całe szczęście- wieeeele tego jest!

Pamiętajcie o zaglądaniu na naszego facebooka :) https://www.facebook.com/fundacjadzikapolska/

Co za wspaniała z nas wszystkich Społeczność Ludzi, co Kochają Puszczę

Cała Puszcza Pod Ochroną!!!

Serdeczności Wam i jesteśmy w kontakcie,
Strażnicy Puszczy Białowieskiej
Dodano: 09.07.2016, 14:33
  dmildner
dmildner
Cieszę się razem z Wami! W wielości siła...i kasa!Serdeczności dla Was wszystkich!
Dodano: 09.07.2016, 12:53
  bsk9bsk
bsk9bsk
Super, że się powiodło !
Może Puszczę też uda się ocalić ?

Czy dalsze wpłaty mają sens? Dodano 07.07.2016, godz. 11:01

Tak, ogromny. Zbiórka kończy się w piątek 8.07 o godz. 12:00. Do tej godziny cały czas można nas wspierać!

Mając wszelki potrzebny sprzęt możemy skutecznie monitorować Puszczę Białowieską i obiecujemy robić to nadal. Konstruując nasz budżet zaplanowaliśmy, że po osiągnięciu wszystkich progów będziemy mogli działać przez ok 4 miesiące. Każda dodatkowa wpłata pozwala na przedłużenie naszego patrolowania Puszczy. Strażnicy Puszczy Białowieskiej powstali jako reakcja na planowane zwiększenie wycinki. Długofalowym celem jednak jest powiększenie Parku Narodowego na obszar całej Puszczy - tylko ta forma zapewnia najlepszą ochronę pryrody. Jako Strażnicy Puszczy Białowieskiej będziemy wspierać działania w tym kierunku.

Obiecujemy także skrupulatne rozliczenie całego projektu w otwartej formie, tak żeby każdy z wpłacających i kibicujących nam osób mógł zobaczyć na co przeznaczyliśmy wpłaty.Dziękujemy w imieniu Puszczy Białowieskiej !

Czemu wciąż patrolujemy, choć "mówi się", że wycinki nie będzie? Dodano 07.07.2016, godz. 1:11

Niestety z oficjalnych danych i realizowanych działań w praktyce nie wynika, że Ministerstwo Środowiska oraz Lasy Państwowe wycofują się z zaplanowanej wycinki w Puszczy.

Dlatego Komisja Europejska i UNESCO są zaniepokojone sytuacją. Dlatego też cały czas my kontynuujemy nasze patrole.

Obecne blokowanie zwiększonej wycinki to jednak tylko działanie typu „gaszenie nagłego pożaru”. Jedyną długofalową skuteczną ochronę całej Puszczy zapewnia objęcie jej statusem Parku Narodowego. Obecnie to zaledwie 17% całej powierzchni. Mamy nadzieję, że jak najszybciej uda się go powiększyć na obszar całej Puszczy.

Teoretycznie przy obecnej władzy nie powinno być z tym problemu, ponieważ bardzo dobry projekt objęcia całej Puszczy Parkiem Narodowym stworzył specjalny zespół naukowców działający przy ś.p. prezydencie Lechu Kaczyńskim. Jeżeli Minister Środowiska wprowadzi w życie ten projekt, to następnego dnia jako Strażnicy Puszczy Białowieskiej wyjedziemy w inny teren przyrodniczo cenny wymagający ochrony.
Zobacz, co więcej u nas tu: www.facebook.com/fundacjadzikapolska/

Na pewno jesteście ciekawi, co u nas :) Dodano 05.07.2016, godz. 20:20

Nasi drodzy Wspierający!

Jeśli śledzicie nas na facebooku, to popatrzcie, jeszcze kilka patrolowych newsów zamieściliśmy na naszej podstronie: http://www.dzikapolska.org.pl/#!straznicy-puszczy/g6eg8

Dołączają się do nas także Same Suki https://www.facebook.com/fundacjadzikapolska/videos/vb.1574348712838720/1740198472920409/?type=2&theater¬if_t=like¬if_id=1467708811512267
Gabriela Muskała i Ania Karczmarczyk: https://www.youtube.com/channel/UCkCrOwKM1seHX8pOn3OdHnQ

A nam zostało już niewiele czasu do końca zbiórki...
Dzięki Wam osiągneliśmy podstawowy próg 9500 zł oraz drugi 12000 zł!
Z tego powodu nasza praca na rzecz ochrony Puszczy będzie o wiele skuteczniejsza.

Konstruując budżet całego przedsięwzięcia ustaliliśmy także trzeci próg 19000 zł, dzięki któremu zakupimy używany samochód do patrolowania.

Po co nam on?

Puszcza Białowieska to obszar składający sie z trzech nadleśnictw: Białowieża, Hajnówka i Browsk. Obecnie patrolujemy rowerami najczęściej nadleśnictwo Białowieża. W dalsze części Puszczy sam dojazd i powrót to ponad 50 km. Dlatego te obszary patrolujemy rzadziej i nie mamy mocy przerobowych na bieżąco do nich docierać.

Naszym celem jest objęcie stałym i regularnym monitoringiem całej Puszczy Białowieskiej, czyli wszystkich trzech nadleśnictw. Tego bez samochodu nie da się niestety skutecznie wykonywać.

Zależy nam bardzo, by móc zakupić używany samochód z bagażnikiem na rowery oraz hakiem do przyczepki na rowery. Dzięki temu znacznie skróci sie czas dojazdu do odległych miejsc patrolu. Dzięki temu także będziemy w stanie skontrolować kilka miejsc tego samego dnia.

Pamiętajcie, ze nasza praca jest pracą terenową i jesteśmy uzależnieni także od warunków pogodowych. Obecnie przeważają dni słoneczne, jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę, ze nie zawsze tak jest :) Dlatego bardzo chcielibyśmy ograniczyć pracę w deszczu do przejścia w deszczu samego patrolu, a dojazdu i powrotu- samochodem.

Kochamy kontakt z przyrodą i nadal cały czas nasze patrole po Puszczy będą i są również piesze lub rowerowe. Taki samochód z przyczepką może je tylko ułatwić. Mając wszelki potrzebny sprzęt możemy skuteczniej chronić Puszczę Białowieską.

Dlatego oto ten przekroczenie trzeciego etapu- 19000 zł jest tak ważny i dlatego prosimy Was o wsparcie i o to, byście- jeśli możecie- powiedzieli/ przypomnieli swoim znajomym, że do najbliższego piątku 8.07, do godziny 12:00 mogą jeszcze wesprzeć działania dla Puszczy.

Będziemy nieustannie tak samo wdzięczni, bo już bardziej nie możemy :)
I wciąż pozdrawiamy Was ciepło!

My, Strażnicy, obiecujemy... Dodano 22.06.2016, godz. 21:31

... że z całą odpowiedzialnością będziemy czuwać w Puszczy przez kolejne miesiące.

Dzięki Wam będzie nam teraz znacznie łatwiej patrolować Puszczę Białowieską, bo już niebawem będziemy mogli zakupić m.in. przyczepę na rowery. Przekroczyliśmy razem już drugi próg naszej zbiórki!

Wszystko to świadczy m.in. o tym, że potrafimy się organizować na rzecz wspólnej idei. To dla nas dodatkowa moc, kiedy dostajemy od Was takie pozytywne wsparcie- i w słowach, i w czynach.
A ponadto wszyscy wiemy, że to, co robimy my i Wy, jest dobre! Dziękujemy!

Wspiera nas także Wydawnictwo Literackie, które przekazało na nagrody dla wpłacających 10 egzemplarzy niezwykłej biografii Simony Kossak, legendy Puszczy Białowieskiej, wielkiej propuszczańskiej wojowniczki!
(Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak, Anna Kamińska, Wydawnictwo Literackie, 2015)
Dodano: 27.06.2016, 12:52
  Magda Bebenek
Magda Bebenek
Dziękuję za Waszą pracę i za to, że stajecie w obronie miejsc i wartości, które są najważniejsze! Do zobaczenia w Puszczy!
Dodano: 22.06.2016, 21:54
  dmildner
dmildner
Kochani! Dzięki za waszą pracę Pracujcie, doglądajcie Puszczy!Trzeba będzie to znowu się
dorzucimy! Jak widać w wielości siła ! A Wrzaskoon niech się wypcha!Jeszcze jeden malkontent!Trzymam kciuki! Danuta Mildner

Strażnicy Puszczy dziękują za Wasze wsparcie! Rośniemy w siłę! Dodano 17.06.2016, godz. 20:25

Aż nas zatkało z wrażenia! :) Z akcją na Polak Potrafi ruszyliśmy ledwie 4 dni temu, a dzięki Wam udało nam się zebrać już 96% środków z pierwszego progu! Wpiera nas już 130 osób. Jesteście niesamowici!

Zebrane środki już teraz pozwolą nam na zakup sprzętu terenowego, wyposażenie warsztatu rowerowego i zwrot części kosztów dojazdu Strażników. Już wiemy, że dzięki Wam będziemy mogli działać w Puszczy dalej, przez kilka następnych miesięcy. I to jest najważniejsze. To jednak jeszcze nie koniec akcji. Zostały 3 tygodnie do końca i ambitny cel do zrealizowania – uzbieranie środków na zakup przyczepy na rowery, a może nawet używanego samochodu, co pozwoli nam dużo sprawniej monitorować teren całej Puszczy Białowieskiej i szybko reagować na niepokojące sygnały. Dlatego pamiętajcie o nas rozsyłając info o akcji na Polak Potrafi wśród Waszych rodzin, przyjaciół i znajomych. Wierzymy, że się uda :)

Teraz, kiedy Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko polskiemu rządowi za plan wycinek, szczególnie ważne jest, aby konsekwentnie sprawdzać, czy w Puszczy nie dochodzi do cięć, wbrew europejskiemu prawu środowiskowemu.
(opinia koalicji NGO w tej sprawie do pobrania tutaj: http://www.dzikapolska.org.pl/#!blank/xzy9n)

Wspierajcie nas dalej polecając znajomym www.polakpotrafi.pl/projekt/straznicy-puszczy

Dlaczego Strażnicy Puszczy... są Strażnikami Puszczy? Dodano 15.06.2016, godz. 13:05

Strażnicy to ludzie w różnym wieku, zajmujący się rozmaitymi rzeczami, których łączy podziw i szacunek dla dzikiej przyrody oraz żyjących w niej roślin, zwierząt, ptaków… Jesteśmy w Puszczy kiedy to tylko możliwe. Jest nas kilkadziesiąt osób. Kilka z tych osób opowiada o tym, dlaczego zostały Strażnikami- zobaczcie film przygotowany przez Strażnika Rudolfa:
https://www.youtube.com/watch?v=kjf-8HKC018&feature=youtu.be

W jaki sposób wyglądają patrole czyli co Strażnicy robią dla Puszczy? Dodano 14.06.2016, godz. 12:55

Codziennie namierzamy wycinki drzew w strefach chronionych UNESCO i w cennych starodrzewiach. Sprawdzamy składnice ściętych drzew i dokumentujemy przypadki niszczenia siedlisk rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Informujemy o aktualnej sytuacji w Puszczy Białowieskiej i ujawniamy przypadki nadużyć. RAPORT z naszych dotychczasowych działań we współpracy z wolontariuszami Greenpeace Polska do pobrania TU: http://media.wix.com/ugd/d513e8_e49c5be6fff445748fc72cd1fc4e444b.pdf Zaglądajcie do raportów Strażników Puszczy na stronie Fundacji Dzika Polska: http://www.dzikapolska.org.pl/#!straznicy-puszczy/g6eg8 oraz na kochampuszcze.pl/patrole !

Wesprzyj Strażników Puszczy Białowieskiej Dodano 13.06.2016, godz. 11:39

Jesteśmy grupą wolontariuszy, którą połączyła miłość do Puszczy Białowieskiej. Od lutego 2016 roku stale monitorujemy ten bezcenny las. Dane zgromadzone w trakcie patroli zostały przekazane Komisji Europejskiej i UNESCO.
Potrzebujemy Waszego wsparcia na zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia monitoringu w związku z zapowiadanym przez ministra zwiększeniem pozyskania drewna. Więcej informacji tu https://youtu.be/EdyjUFD8bpc oraz na stronie www.dzikapolska.org.pl

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.07.2016 12:12