Piękna Trzydziestoletnia, czyli dokument o PACE.
Wesprzyj ten projektKampania zakończyła się
107% Postęp
1401 z 1300 PLN
32 Wspierających
Udany! Cel osiągnięty
107% Postęp
1401 z 1300 PLN
32 Wspierających
Udany! Cel osiągnięty
Nazywam się Anna Jackowska, pochodzę z Rumi. Zajmuję się wieloma rzeczami, między innymi fotografią i filmowaniem.
Od kilku lat jestem związana ze środowiskiem kabaretowym, poprzez wolontariat przy Przeglądzie Kabaretów PAKA w Krakowie i uczestnictwo w różnego rodzaju warsztatach dotyczących tej dziedziny sztuki.
Należę do Kabaretu Od Jutra.
Przegląd Kabaretów PAKA w Krakowie, obchodzi w tym roku swoje trzydziestolecie. Z tej okazji przygotowuję film dokumentalny.
PAKA jest to jeden z najstarszych, a na pewno najważniejszy, z festiwali kabaretowych w Polsce. Przez sito eliminacji, półfinałów i finałów na PACE, przeszło 99% znanych, lubianych kabaretów. Laureatami są między innymi: Kabaret Koń Polski, Kabaret Potem, Ani Mru- Mru, Mumio, Grupa Rafała Kmity, Łowcy.B, Ireneusz Krosny, Kabaret Moralnego Niepokoju i wiele innych znakomitych zespołów oraz solistów.
W filmie chcę pokazać jak ze skromnej, początkowo opozycyjnej, studenckiej imprezy urósł potężny festiwal, którego wygrana to swoisty znak jakości. Jak na PAKĘ patrzą jej pierwsi laureaci: Kabaret Koń Polski (w 1985 roku nazywał się Skąd żeś jest) i byli członkowie Kabaretu Potem (m. in. Władysław Sikora czy Joanna Kołaczkowska) oraz współcześni zwycięzcy.
Chcę porozmawiać także z kilkoma członkami Jury, by pokazać ich wspomnienia z trzech dekad. Od początku istnienia PAKI w Jury zasiadają ludzie, których nazwiska wiele znaczą dla kultury i nauki naszego kraju, profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, aktorzy, dziennikarze, satyrycy (m.in. prof. Lucjan Suchanek, Jacek Fedorowicz, Stanisław Tym, Jerzy Stuhr).
Pragnę pokazać nastroje, nurty panujące na festiwalu i wpleść w to garść anegdot, których uzbierała się cała masa.
Po części wspomnieniowej dotyczącej samego Przeglądu, chciałabym przedstawić działalność Stowarzyszenia Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA, które oprócz organizacji festiwalu, realizuje wiele projektów, od Warsztatów Kabaretowych począwszy, przez wydawnictwa płytowe i książkowe, na imprezach kabaretowych, znanych w całym kraju, takich jak: Mazurska Noc Kabaretowa czy Festiwal Improwizacji Kabaretowej Improfest, skończywszy.
Ostatnią część filmu chciałabym poświęcić zmarłemu w 2010 roku Mirosławowi Wujasowi, który był pomysłodawcą festiwalu oraz istniejącej na przełomie lat 80. i 90. Akademii Kabaretowej, Warsztatów Kabaretowych oraz wspominanego już Stowarzyszenia Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA.
Pomożecie? :)
AJ
A tak MIchał Gawliński z Kabaretu Neonówka zachęca do wsparcia projektu: