Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Dominik Opyd

Dominik Opyd

Napisz wiadomość do Projektodawcy

259 PLN z 14000 PLN

10 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.06.2015.

Dzika Azja w obiektywie!

O projekcie

 „Dzika Azja w obiektywie” to inicjatywa koncentrująca się na stworzeniu książki oraz filmu dokumentalnego o Azji, a tym samym do zainspirowania zwłaszcza ludzi młodych do odkrywania piękna świata oraz aktywnego uczestniczenia w życiu. To wyjątkowy projekt, którego sercem jest społeczność i to właśnie społeczność ma znaczny wpływ na rozwój wyprawy.

Wspierający mają dostęp do specjalnej platformy, gdzie wspólnie mogą decydować o tym jak będzie przebiegać całe przedsięwzięcie, dodają własne idee, na które potem głosują, a które ja realizuję po udanym zbieraniu funduszy. Wszystko to co opisane poniżej nawet jeśli w innym brzmieniu odnosi się właśnie do tego.

 

By ujrzeć świat, czające się ryzyko, by wyjrzeć zza ścian, zbliżyć się, by się odnaleźć i poczuć, to jest cel życia.

Mam na imię Dominik, moja życiowa pasja to podróże i.. zamierzam zdobyć Azję! Pomysł ten zrodził się u mnie już kilka lat temu, jednak dopiero teraz mam szansę go zrealizować. Niektórzy nazywają mnie szalonym inni dziwnym, ja jednak jestem osobą która stawia sobie wyzwania i za wszelką cenę dąży do ich realizacji. Wszystko to aby wyzwolić się spod ograniczeń i poczuć pełnię życia, tak jak jest to przedstawione w powyższym motcie.

HD: http://tv-ns.pl/w-obiektywie/polak-potrafi/

Wybrałem Azję ponieważ to kontynent kontrastów, leży ona we wszystkich strefach klimatycznych występujących na Ziemi, posiada wysokie pasma górskie, jest zróżnicowana społecznie a przede wszystkim tajemnicza i dzika.

Podczas mojej podróży zamierzam przemierzyć takie kraje jak: Indie, Nepal i Sri Lanka. W każdym z nich spędzę co najmniej 3 tygodnie.

Całe przedsięwzięcie będzie opierać się na odwiedzeniu trudno dostępnych oraz mało znanych miejsc w celu uchwycenia ich piękna oraz ujrzenia prawdziwego dzikiego świata. Będę próbował dostać się do wielu obszarów które uznaje się za niebezpieczne, tajemnicze i rzadko odwiedzane.

W trakcie podróży zamierzam też w miarę możliwości rozmawiać z miejscową ludnością i wszystko rejestrować za pomocą kamery w jakości Full HD odzwierciedlając jak najlepiej szczegóły, tak aby zainspirować jak najwięcej osób do odbywania podróży i przekazać im w jak najlepszej formie moje odczucia oraz obraz tego gdzie byłem i co przeżyłem.

Nagrania będą bardzo interesujące ponieważ oprócz wyżej wymienionych sposobów będą tworzone podczas sportów lotniczych oraz ekstremalnych, między innymi paralotniarstwa. Widok z lotu ptaka, z wysokości do 1800 m. n.p.m gdzie przy dobrej pogodzie i bezchmurnym niebie można podziwiać Annapurnę, jeziora i zielone wzgórza, naprawdę warty jest uchwycenia.

Po powrocie planuję z wszystkich dostępnych materiałów które nagrałem stworzyć film dokumentalny na licencji Creative Commons które zamieszczę na YouTube oraz Vimeo. Powyżej 60 minut, o Indiach, Nepalu i Sri Lance Oprócz filmu w internecie pojawią się także mini-filmiki zawierające piękno pewnych miejsc w jakości Full HD.

Oprócz nagrań i zdjęć podczas wyprawy będę prowadził dzienniki w których zapiszę wszystkie swoje przemyślenia oraz doświadczenia, następnie planuję je trochę zredagować i przesłać do wydruku jako książkę która będzie jedną z głównych nagród, oczywiście jeśli projekt się uda ;)

Podróżami zacząłem interesować się w gimnazjum, wtedy też zerwałem wszystkie wcześniejsze postanowienia na temat przyszłości i zechciałem podróżować, ten cel utrzymuję do teraz i jest on jednym z moich marzeń. Niedługo potem zacząłem się interesować ludźmi, społecznością i kulturą a teraz zamierzam zostać Archeologiem :) Szczerze powiedziawszy paradoksalnie do mojego marzenia w swoim życiu nie miałem wielu okazji do podróżowania. Jednak kiedy już się to udawało były to moje najpiękniejsze chwile. Szczególnie pamiętam Norwegię, Bergen, to miejsce przekonało mnie całkowicie, że chcę poświęcić swoje życie na podróże. Cudowna atmosfera, szlaki górskie a zwłaszcza życie chwilą to było dla mnie coś niesamowitego i od tamtej chwili cały czas szukam sposobu aby odwiedzać coraz to nowe miejsca i przekazywać ich piękno innym tak aby oni chociaż po części też mogli poczuć to co ja.

Czasami zastanawiam się dlaczego jeszcze istnieją książki, coraz mniej osób je czyta a jak już taka osoba zacznie czytać to po pewnym momencie przestaje. Podczas takich rozmyślań biorę do ręki nową książkę i zaczynam czytać.. Nie da się wszystkiego uchwycić w filmie, zawsze czegoś braknie coś nie będzie takie jakie miało być. Dlatego też uwielbiam czytać i dlatego też uwielbiam pisać. Każdy kto chociaż raz coś czytał wie jak bardzo pobudza to wyobraźnie i jak bardzo angażuje wszystkie zmysły do odczuć. Moja podróż bez dzienników byłaby szczerze mówiąc mało realna. Na papierze można uchwycić wszystko, a przede wszystkim zawsze można do tego wrócić i przypomnieć sobie jak było. Książka którą zamierzam stworzyć będzie się nieco różnić od innych. Będzie zawierać indywidualne przemyślenia, wspomnienia oraz nierzadko elementy które mogą wywoływać uczucia mieszane. Cel pozostaje niezmienny czyli ukazanie całkoształtu życia w Azji. W porównaniu jednak do filmu będzie ona bardziej "dramatyczna" o ile mogę użyć takiego słowa. Z pewnych względów niektórych nagrań nie udostępnie publicznie, w książce jednak nic nie będzie ocenzurowane i wszystko będzie przekazane tak jak to odczułem i tylko minimalnie zredagowane aby stworzyc z wielu dzienników jedno dzieło. Co najważniejsze książka pisana z perspektywy pierwszej osoby sprawi, że osoba czytająca ją będzie mogła się utoższamić z uczuciami i doświadczeniami które przeżyłem oraz poczuć emocje i angażując wszystkie zmysły wyobrazić sobie jak to jest podczas takiej podróży. 

Azja to kontynent niezwykły, można tam zobaczyć praktycznie wszystko. Obok bogatych są biedni, obok pięknych brzydcy, obok chorych zdrowi, obok szarych kolorowi. Wszystko tam biegnie własnym rytmem i można powiedzieć, że jest niezależne. Przed przygotowaniem tego projektu dużo czytałem i myślałem na temat życia w Azji i zdałem sobie sprawę, że dla wielu ludzi jest ono niezrozumiałe, dziwne a zwłaszcza tajemnicze. Po to aby poznać tą tajemnicę, i aby uciec ograniczeniom stworzyłem ten projekt. Chcę pokazać wszystkim nieświadomych i wszystkich których nurtuje pytanie "dlaczego tam tak jest" prawdziwe życie i realia z którymi pogodzili się azjatyccy tubylcy. Film który zamierzam stworzyć może być brutalny a zarazem piękny. Wyżej wspomniałem, że Azja to kontynent kontrastów dlatego też obok nagrań dedykowanych jedynie dla osób dorosłych znajdą się nagrania piękne przedstawiające cudowne momenty i krajobrazy. Jedynie ukazanie obrazów sprzecznych ze sobą pozwoli zrozumieć całokształt do tego też zmierzam i na tym będzie bazować cały film.

Masz swojego ulubionego zwierzaka z którym się utoższamiasz? Jeśli tak, specjalnie dla ciebie przygotowałem wyjątkowe koszulki w których poczujesz się "dziko" :) Panda, Tygrys, Wilk a może coś innego? Już teraz przyczyń się do realizacji projektu a przy okazji zyskaj coś co pokaże jakie drzemie w tobie zwierze!

Uwielbiasz układać puzzle? To coś dla Ciebie! Pomóż mi w realizacji projektu i stwórz dla siebie unikalne puzzle z azjatyckim motywem :) Wystarczy chwila aby stworzyć coś pięknegoz porozrzucanych elementów ;)

"Album z Podróży" czyli książeczka zwłaszcza dla marzycieli. Będzie zawierać ona fotograficzne przedstawienie moich podróży połączona krótkimi opisami. Jeśli uwielbiasz fotografie to coś dla Ciebie, być może dzięki przeglądaniu tego albumu sam wyruszysz w własną podróż aby przeżyć to co ja :)

Obrazy, tapety, plakaty, naklejki.. Wyjątkowe motywy przedstawiające cudowne życie mieszkańców Azji oraz odzwierciedlające przyjemny klimat mogą być Twoje, wystarczy niewielka kwota aby w twoim domu zawitał przyjazny uśmiech z drugiego końca świata :)

Zawsze marzyłaś/łeś aby na twojej ścianie znalazło się coś wyjątkowego? Teraz masz okazję aby spełnić swoje marzenie, dzięki specjalnej fototapecie twój pokój nabierze całkowicie innego klimatu, wybierz zdjęcie a potem przyklej na ścianę w bardzo wysokiej jakości. Twój pokój będzie posiadał kawałek Azji :)

Uwaga: Wszystkie powyższe obrazy są poglądowe, nagrody w rzeczywistości mogą wyglądać inaczej, ostateczne widoki pojawią się po pozytywnym zakończeniu zbierania funduszy.

Więcej poglądowych nagród pojawi się wraz z aktualizacjami projektu, aktualnie o niewspomnianych powyżej nagrodach można poczytać po prawej stronie :)

Niezależnie od kwoty wsparcia otrzymujesz dostęp do specjalnej strefy gdzie możesz mieć wpływ na rozwój i realizację projektu! Znajdziesz tam nieopublikowane nigdzie indziej zdjęcia oraz nagrania. Poznasz tam "ukryte" szczegóły dotyczące mojego projektu a co najważniejsze będziesz mieć wpływ na jego realizacje i inspirację innych. Wszystko co musisz zrobić to wesprzeć mnie chociażby minimalną kwotą i będziesz czynnie uczestniczyć w projekcie, a ja będę mógł zrealizować twoje pomysły!

Wyprawa z prostego powodu czyli wielkości, zwłaszcza stworzenia filmu dokumentalnego oraz książek będzie trwała przez dłuższy okres czasu. Należy też wziąśc pod uwagę, że w takim przedsięwzięciu nie da się wszystkiego zaplanować dlatego też wszystkie daty oraz koszty zawarte tutaj są orientacyjne.

 • Maj/Czerwiec 2015, zbieranie odpowiednich funduszy za pomocą serwisu.
 • Czerwiec 2015, przygotowanie do podróży.
 • Lipiec/Sierpień/Wrzesień 2015, wyjazd i przebywanie w Azji.
 • Wrzesień 2015, powrót, udostępnienie części video w internecie, oraz rozpoczęcie prac nad poprawkami dzienników tak aby nadały się do druku, oraz szukanie wydawcy.
 • Październik 2015, rozpoczęcie prac nad zmontowaniem filmu dokumentalnego.
 • Grudzień 2015, wysłanie poprawionych dzienników do druku.
 • Styczeń/Luty 2016, dokończenie wysyłania pierwszych nagród (czyt. książek).
 • Marzec/Kwiecień 2016, udostępnienie filmu dokumentalnego w internecie.

Część nagród zostanie zrealizowana przed wyjazdem (podziękowania, itd.)  kolejna część zostanie wysłana z krajów w których będę przebywał (pocztówki, upominki itd.) natomiast reszta z nich po powrocie (filmy, książki itp.).

Pieniądze zostaną przeznaczone na:

 • Wizy
 • Ubezpieczenie
 • Przeloty
 • Noclegi
 • Transport miejski
 • Jedzenie
 • Zwiedzanie
 • Sporty ekstremalne i powietrzne, wspinaczki itp.
 • Profesjonalny aparat oraz kamera.
 • Wyposażenie podstawowe.
 • Wyposażenie trekkingowe.
 • Wyposażenie wspinaczkowe.
 • Prowizje.
 • Nagrody.

Wymagane całkowite koszty, 14000 złotych. W przypadku projektu zakończonego sukcesem dodatkowe środki przeznaczę na przedłużenie podróży, zakup dodatkowe sprzętu oraz wzbogacenie wyjazdu o nowe miejsca i atrakcje.

Warto mnie wesprzeć ponieważ jest to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa i nawet za niewielką kwotę można otrzymać coś naprawdę fajnego. Wybrałem crowfunding bo dzięki zamieszczeniu swojego projektu na tym portalu mogę zainspirować ludzi do spełniania marzeń oraz wyjścia zza ścian codzienności oraz rutyny i poznać prawdziwy świat a także doznać cudownych przeżyć.

Więcej informacji o mnie można znaleźć w profilu, jeśli ktoś zechce się skontaktować tam też znajdzie linki do miejsc gdzie jestem dostępny.

Zapraszam i pozdrawiam,

Dominik ;)

PS. KONIECZNIE PRZECZYTAJ INFORMACJE Z ZAKŁADKI "AKTUALNOŚCI" :)

https://www.facebook.com/dominik.opyd
dominik.opyd@gmail.com

 

 

      

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

DZIKA AZJA W OBIEKTYWIE DOMINIKA

etnosystem.pl | 2015-06-10

Podróż jest kluczem - kluczem do poznania swojego wnętrza oraz otaczającego nas świata. To coś więcej niż możemy sobie wyobrazić i coś więcej niż możemy przeżyć siedząc biernie w zaciszu swojego ogrodu. Tylko podróżując można zrozumieć czym tak naprawdę jest życie. Tak twierdzi Dominik Opyd, który w najbliższych miesiącach chce wyruszyć w podróż do "Dzikiej Azji". Jego marzeniem jest stworzenie książki i filmu, a do spełnienia tego marzenia, potrzebuje naszej pomocy.

Pomóż oswoić Azję

kinoamatorskie.pl | 2015-06-10

Azja niewątpliwie jest dla wielu z nas terenem niezbadanym i dzikim. Powiedziałbym nawet, że może dla większości ten kontynent już na zawsze taki pozostanie. Jest jednak szansa aby choć w minimalnym stopniu to zmienić. Od pewnego czasu na łamach serwisu PolakPotrafi.pl wystartowała inicjatywa, której celem jest między innymi stworzenie filmu dokumentalnego o Azji, mającego zainspirować młodych ludzi do odkrywania piękna świata oraz aktywnego uczestniczenia w życiu.

Dzika Azja w obiektywie! – patronat

www.smartage.pl | 2015-06-08

Świat który nas otacza z jednej strony wydaje się już całkiem nieźle poznany, ale mimo to zaskakuje nas czymś nowym. Każda podróż to okazja do poznania otaczającego nas świata. Nasz portal tworzony jest przez i dla ludzi ciekawych świata, dlatego z przyjemnością wspieramy wszystkie ciekawe inicjatywy, które pozwalają poznać nieznane (albo niewystarczająco znane) miejsca, kultury i regiony.

Polak Potrafi - tym razem dzika Azja według Dominika Opyda

tvkhd.pl | 2015-06-08

O projekcie Polak Potrafii wielu z Was już słyszało, między innymi kiedy Krzywa Alternatywa zbierała pieniądze na swoją kolejną już płytę. Tym razem chcielibyśmy zaprezentować Wam projekt Dominika Opyda, który wybiera się do Azji, aby pokazać "Dziką Azję w obiektywie". Dominik w trakcie swoich podróży pragnie napisać książkę i stworzyć film dokumentalny, by zainspirować zwłaszcza ludzi młodych do odkrywania piękna świata oraz aktywnego uczestniczenia w życiu. Żeby bliżej poznać Dominika i jego projekt zachęcamy do obejrzenia dwóch filmów.

Dzika Azja w obiektywie a potem… książka?

sacz.in | 2015-05-28

Dominik Opyd z V LO w Nowym Sączu chce wyjechać do Azji i napisać książkę podróżniczą. Brzmi niedorzecznie? Zdeterminowany nastolatek za wszelką cenę pragnie spełnić marzenie.

"Polak Potrafi"

tv-ns.pl | 2015-05-28

Uwaga! Możemy pomóc młodemu podróżnikowi spełnić jego największe marzenie - wyjazd do Indii, Sri Lanki i Nepalu. Wystarczy wejść na stronę www.polakpotrafi.pl, wpłacić pieniądze, wybrać sobie prezent i zaplanować trasę wycieczki.

Dzika Azja w obiektywie a potem… książka?

www.dts24.pl | 2015-05-28

Dominik Opyd z V LO w Nowym Sączu chce wyjechać do Azji i napisać książkę podróżniczą. Brzmi niedorzecznie? Zdeterminowany nastolatek za wszelką cenę pragnie spełnić marzenie.

Dzika Azja w obiektywie.

republikapodrozy.pl | 2015-05-23

Republika Podróży objęła patronatem medialnym wyprawę młodego podróżnika Dominika. Dzika Azja w obiektywie to projekt mający na celu przybliżyć takie kraje jak Indie, Nepal czy Sri Lanka w ich najbardziej pierwotnej formie. Całość ma zaowocować powstaniem książki oraz filmu ilustrującego przebieg wyjazdu. Kilka słów autora poniżej.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.06.2015 18:06