Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Cafe Fińska

Cafe Fińska

Kraków

Cafe Fińska - napij się kawy w zamian za swoją obecność.
Miejsce bezgotówkowej wymiany.

Cafe Fińska to miejsce otwarte dla każdego; można tu napić się kawy lub herbaty, przy czym środkiem płatniczym nie są pieniądze, lecz to co dany gość ma ochotę przekazać w zamian – może to być np. rysunek, ciekawa historia, drobna pomoc, uśmiech. Fińska to projekt powstały w ramach Konkursu Fresh Zone edycji Grolsch ArtBoom Festival 2013.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

191 PLN z 3000 PLN

14 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

6%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 26.06.2014.

Pierwsze Urodziny Fińskiej

O projekcie

 Wszyscy jesteśmy Cafe-Fińczykami!

Cel:

   Cafe Fińska wystartowała 9.06.2013 w czasie Art Boom Festiwalu, czyli właśnie obchodzi swoje pierwsze Urodziny! Zbieramy środki, aby uczcić jej Jubileusz oraz na kolejne miesiące funkcjonowania.Chcemy zorganizować wspaniałe imprezy - wszyscy jesteście zaproszeni! Zaczniemy świętować już dziś a w niedzielę 15.06.2014 w Parku Bednarskiego podczas festynu EkoParkuJemy.Jeśli nasza akcja znów zakończy się sukcesem to, chcemy kupić wielki tort i zaprosić Was do wspólnego zdmuchiwania świeczek oraz uroczyście otworzyć kolejny rok działalności. :)Planujemy też zrobić mały remont, zainstalować stałe łącze internetowe. Nowy rok, nowy wystrój...

Idea:

   Pierwsza Bezgotówkowa Kawiarnia Cafe Fińska jest jednocześnie miejscem i ideą. Miejscem na idee. Na spotkania, rozmowy, współpracę, życzliwość, otwartość, równouprawnienie i partycypację. Na realizację idei, marzeń, pomysłów i spotkań... choćby najbardziej szalonych, ale też tych najzwyczajniejszych. Wszystkie imprezy, warsztaty, koncerty, spektakle, które się tu odbywają są za darmo. Nie ma biletów i nie ma gaż ani wynagrodzeń.Jedyny koszt to czynsz i media. Wszystko co tu się znajduje - sprzęty, kawa, herbata oraz czas poświęcony organizacji jest dawany za darmo. Na zasadzie wolontariatu. Swój wkład do Cafe Fińskiej może mieć każdy - można wziąć dyżur czyli zaopiekować się miejscem i ludźmi na czas otwarcia.Można zorganizować wystawę, event, koncert, spektakl - cokolwiek na co masz ochotę lub po prostu przyjść i spędzić czas.Wszyscy jesteśmy Cafe-Fińczykami! Cafe Fińska czeka, aby i Wasz głos w niej zabrzmiał! :)Przyjdźcie do nas i świętujcie z nami - ze swoimi najśmielszymi i tymi nieśmiałymi pomysłami! :) 

Zasady:

   Bez barier finansowych, osobowych czy politycznych. Każdy tu jest mile widziany. Można po prostu przyjść na kawę czy herbatę, ale też ze swoim pomysłem, projektem, talentem. Możesz wyrażać siebie bez ograniczeń!Swoisty Hyde-Park - wszystkie chwyty dozwolone - wszystkie, ale jednak są pewne zasady... - nie obrażamy Królowej? Też.Nie obrażamy siebie nawzajem, szanujemy się nawzajem, nikt nikogo nie krzywdzi.Najważniejsi są ludzie dobrej woli i ich pasje, którymi chcą się dzielić z innymi. Regularnie odbywają się lekcje językowe: białoruski, hiszpański,angielski, francuski i czasem nawet japoński. Koncerty, kabarety, warsztaty dla dzieci i dorosłych, nawet nagrywamy podczas warsztatów radiowych Fińską Radionowelę!

 Ludzie:

   Osoby, które tworzą to miejsce nazywani są: wolontariuszami, Fińczykami, Cafe-Fińczykami, gośćmi, stałymi bywalcami, wielbicielami Cafe Fińskiej,sympatykami, stałą ekipą...Ojcem założycielem Fińskiej jest Michał Mioduszewski z Warszawy, artysta i psycholog społeczny. W czasie festiwalu obsługiwał gości w białym fartuszku, dzięki czemu zyskał przydomek "rzeźnik". Dobry i pogodny duch, pozytywnie nastawiony do świata, wnosił harmonię i dzięki czemu każdy w Fińskiej od początku czuł się jak u siebie.Pierwszymi wolontariuszami, jeszcze w trakcie festiwalu byli: Magda (sąsiadka Cafe Fińskiej, wpada prawie codziennie choćby na kawę, ale zazwyczaj ma swóją yerba mate w słynnym wielkim kubku), Agata (gra na bębnach, didgeridoo), Wiola (artystka, malarka, specjalizuje się w multimediach) i Grzegorz (student filozofii) - i są nimi do tej pory. Janusz - sąsiad, odpoczywa po pracy w Fińskiej; Andrzej - główny opowiadacz vel kustosz Fińskiej, uwielbia opowiadać o historii tego miejsca;Andromeda - rzuciła pracę w korporacjach i zajęła się realizacją swoich pasji, dyżurna feministka; Jaro - kipiący pomysłami wulkan, organizuje Orkiestrę Fińską, warsztaty radiowe i ogarnia organizacyjnie wiele spraw, Diana - studentka krakowskiej ASP, kocha zwierzęta, weganka; Marek - Anglik, od roku w Krakowie, muzyk i producent muzyczny, uczy angielskiego;Ewa - psycholożka o zaraźliwym śmiechu, obecnie wyemigrowała do Łodzi; Krass'n'all - muzyk, kompozytor, uracza nas swoimi koncertami muzyki elektronicznej;Majka - socjolożka, poetka, uwielbia niedzielne dyżury; Tomasz -  prowadzi sklepik dla plastyków obok, u niego przechowujemy zapasowe klucze; Kacper - fizyk, chemik... Gerard i inni, których nie jest możliwe opisać tu wszystkich...Podczas roku trwania przewijały się przez Fińską różne osoby i w różnym stopniu się angażowały. Odwiedzają ją sąsiedzi, gdyż Fińska integruje też lokalną społeczność.W każdej chwili każdy może dołączyć, odłączyć się czy zawiesić w działalności na rzecz Fińskiej - podstawa to dobrowolność! 

Facebookowy profil Cafe Fińskiej TUTAJ 

Poprzednie zbiórki na portalu PolakPotrafi.pl:

http://polakpotrafi.pl/projekt/cafe-jozefinska

http://polakpotrafi.pl/projekt/cafe-jozefinska-siepien

https://polakpotrafi.pl/projekt/finska-II

https://polakpotrafi.pl/projekt/cafe-finska-zbiera-na-cieplo

Artykuły:

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,14332042,Po_kawie_zawieszonej_przyszedl_czas_na_kawe_za_wiersz_.html.

Więcej o projekcie w Dzień Dobry TVN

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 26.06.2014 18:06