Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Mirosław Kardaś

Mirosław Kardaś

Szczecin, Polska

Nazywam się Mirosław Kardaś, urodziłem się w 1966 roku i odkąd pamiętam moją pasją było programowanie i elektronika. Ostatnie 10 lat życia poświęciłem tej pasji co zaowocowało tym, że udało mi się już napisać trzy książki z cyklu nauki programowania mikrokontrolerów w języku C oraz technik programowania. To właśnie dzięki czytelnikom i ich sugestiom mogą powstawać pomysły na kolejne publikacje. W związku z powyższym chciałbym zrealizować kolejny swój projekt, którego celem jest ukończenie i wydanie kolejnych książek z serii o której wspomniałem. W międzyczasie zakończył się pomyślnie drugi nasz projekt na PolakPotrafi o nazwie REDBOOK. Mam nadzieję, że z Wami szanowni czytelnicy uda się zrealizować jeszcze więcej pomysłów.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

84090 PLN z 35000 PLN

332 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

240%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.05.2020.

ORANGEBOOK USB HID

O projekcie

 

 

Opanowanie protokołu komunikacyjnego do wymiany danych za pomocą USB pomiędzy mikrokontrolerem ( dowolnej rodziny AVR/PIC/ARM/STM ) a komputerem PC jest niemal dla wszystkich początkujących elektroników / programistów nie lada wyzwaniem. Zarówno od strony oprogramowania mikrokontrolera jak i przygotowania programu na komputer PC !

  

W sieci można znaleźć gotowe przykłady programów, które pozwalają realizować  np. jednostronną komunikację. Jednak ciężko zaimplementować je do własnych potrzeb ze względu na brak klarownych informacji na temat zasad działania mechanizmów umożliwiających wysyłanie i odbieranie wiadomości. Dwukierunkowa wymiana danych jest niemal nieosiągalna, a odnalezienie działających przykładów pochłania wiele godzin, często zakończonych sromotną porażką. Próba studiowania nieprzystępnej dokumentacji i wypowiedzi zagranicznych forumowiczów często utwierdza początkujących w przekonaniu, że komunikacja USB jest bardzo trudna i można jedynie skorzystać z kilku okrojonych, gotowych przykładów.

 

Projekt Orangebook zakłada przygotowanie zrozumiałych dla wszystkich pasjonatów elektroniki informacji na temat wykorzystania protokołu USB we własnych projektach.

 

Książka elektroniczna ( e-book ) ma przeprowadzić czytelnika przez wszystkie z pozoru „trudne” niuanse, takie jak budowa deskryptorów od podstaw, tworzenie raportów, korzystanie z endpointów, instalacja sterowników systemowych oraz przygotowanie aplikacji na komputer do komunikacji z własnym urządzeniem.

Mocną stroną książki będzie rozdział poświęcony praktycznym projektom V-USB na przykładach mikrokontrolerów z rodziny AVR. Zawarte w nim programy będą napisane w sposób całkowicie nieblokujący, co pozwoli na łatwą implementację interesujących części kodu do własnych projektów. Trafne komentarze, pozwolą lepiej zrozumieć zasady działania poszczególnych funkcji, a wiedza zawarta w poprzednich rozdziałach pozwoli na samodzielne tworzenie tzw. deskryptorów oraz raportów do własnych urządzeń USB.

 

Poza samą książką oraz licznymi projektami USB w języku C, w skład projektu Orangebook wchodzi pakiet uniwersalnych bibliotek firmy Atnel min. MK_SPI, MK_NRF24L01, MK_LCDMK_IR_UNI oraz nowa rewelacyjna biblioteka do obsługi przycisków MK_SIMPLE_KBD.

 

Ponadto przygotujemy również komponenty: MkLibUSB oraz MkHID, umożliwiające komunikację z własnymi urządzeniami USB dla darmowego środowiska Delphi Community Edition, które umożliwią zrealizowanie komunikacji USB po stronie PC w Twoich projektach!

 

 Dzięki ogromnej ilości zgłoszeń od widzów i dotychczasowych uczestników projektu Orangebook postanowiliśmy w ramach naszych skromnych środków, że przygotujemy także (testy już się odbyły i przedstawimy je w filmiku w aktualnościach) również przykładowe kody źródłowe na komputer PC w języku C# (C Sharp) w środowisku Microsoft Visual Studio 2019. Postaramy się przedstawić przykłady komunikacji w C# za pomocą biblioteki LibUSB.dll czyli CUSTOM CLASS DEVICE ale także za pomocą innej biblioteki DLL do komunikacji z urządzeniami HID czyli HIC CLASS DEVICE. Mamy nadzieję, że spotka się ta informacja ze sporym zainteresowaniem.

 

PODCAST czyli pogadanka "na luzie" o tym jak to jest z tą komunikacją USB, co to znaczy V-USB i jak się ma umiejętność budowy i tworzenia własnych Dekryptorów oraz Raportów HID do wymyślania i tworzenia własnych projektów na dowolnych mikrokontrolerach !

 

 

 

 

Podobnie jak w naszych poprzednich projektach ( Yellowbook, Redbook ), nasz zespół to trzy osoby. Aneta, Mirek i Paweł. Każdy realizuje odpowiednie zadania, po to aby móc sprostać Waszym oczekiwaniom.

 

 • dla początkujących pasjonatów, hobbystów i amatorów elektroniki, którzy chcą zrealizować swoje własne projekty w oparciu o protokół komunikacyjny USB
 • dla programistów mikrokontrolerów zarówno AVR oraz PIC, STM i ARM

 

 • Podstaw komunikacji USB w wersji 1.1 (komunikacja między mikrokontrolerem, a PC poprzez „Custom Class Device” oraz „Standard HID Class Device”)
 • Budować deskryptory do własnych urządzeń HID od podstaw (deskryptory: urządzenia, interfejsu, HID, raportu, strumieni końcowych) dla mikrokontrolerów AVR, PIC, STM i ARM.
 • Pisać programy w darmowym środowisku Delphi, które pozwolą na komunikację po stronie PC z Twoimi urządzeniami USB!
 • Tworzyć programy do mikrokontrolerów pozwalających na komunikację Twoich urządzeń USB z komputerem PC.
 • Znajdziesz inspirację do własnych projektów przeglądając nasze propozycje ciekawych projektów i urządzeń USB w książce.

 

PLAN SPISU TREŚCI

kliknij TUTAJ i pobierz w PDF

 

 • Ogromną dawkę wiedzy w zakresie wykorzystania surowych protokołów komunikacji USB we własnych projektach.
 • Pakiet uniwersalnych bibliotek ATNEL: MK_SPI, MK_NRF24L01, MK_LCD, nowa MK_IR_UNI, nowa rewelacyjna MK_SIMPLE_KBD.
 • Bogato komentowane kody do wszystkich projektów omawianych w książce.
 • Komponenty Delphi pozwalające na wygodną realizację komunikacji USB po stronie komputera.
 • Aplikację wraz z kodami źródłowymi w Delphi do testowania komunikacji z Twoimi urządzeniami USB na komputerze PC.

 

Projekty będą przygotowane do pracy na mikrokontrolerach takich jak ATmega32, ATtiny85, AT90CAN128 i ATmega64M1. W niektórych projektach wykorzystane będą poszczególne biblioteki firmy ATNEL np. MK_LCD, MK_IR_UNI. Kody źródłowe do projektów wraz ze wszystkimi niezbędnymi bibliotekami zostaną wysłane każdemu wpierającemu, który zdecyduje się na zakup książki w formie elektronicznej lub po przekroczeniu 200% celu, w formie papierowej.

 

Projekty przygotujemy w oparciu o zestawy uruchomieniowe ATB. Kody źródłowe zostaną dostosowane do mikrokontrolerów ATmega32, ATtiny85, AT90CAN128, ATmega64M1. Nic nie stoi na przeszkodzie aby samodzielnie wykonać układ elektroniczny z jednym ze wspomnianych mikrokontrolerów. 

 

Programy zostaną przygotowane w sposób nieblokujący, co pozwoli Tobie na łatwą implementację wybranych części kodu do własnych projektów. Poznasz również nową wygodę pracy przy tworzeniu oprogramowania do obsługi przycisków z nową biblioteką MKSimpleKBD – więcej informacji pojawi się niebawem w aktualnościach projektu.

 

 1. HID Consumer (minimalny deskryptor) + Encoder + Pilot IR + wskaźnik LED (analog indicator) – sterowanie multimediami w komputerze PC, Xbox, Windows, Linux
 2. HID Mouse „Joy” – analogowy joystick + korekcja gamma ?
 3. HID Mouse IR – pilot podczerwieni jako bezprzewodowa mysz do PC
 4. HID Keyboard – klawiatura obsługująca raporty wejściowe i wyjściowe
 5. Bezprzewodowa klawiatura IR – pilot podczerwieni jako bezprzewodowa klawiatura 
 6. Zaawansowana klawiatura multimedialna:
  • Możliwość konfigurowania własnych klawiszy 
  • Obsługa dwóch przerwań endopoint
  • Możliwość zdefiniowania niezależnych przycisków
  • Możliwość realizacji dowolnych własnych skrótów klawiaturowych
  • Możliwość realizacji Gamepada
 7. Wizytówka ATB
  • Jak uruchamiać dowolne programy na PC za pomocą HID
  • Wysyłanie napisów „string” przez HID
 8. Radiowy pilot V-USB na modułach NRF-24L01
 9. „GRAJ Z NAMI ale NOGAMI” 
  • Przeróbka popularnych tanich mat do tańczenia na kontrolery do gier np. Mario, Wolfenstain 3D
  • „Radio fire control!” – implementacja pilota do obsługi dodatkowych przycisków 
 10. Obsługa urządzeń MIDI Keyboard do programów muzycznych na PC
 11. Pilot radiowy / IR do prezentacji w PowerPoint
 12. WiFi Android HID Keyboard – komunikacja dwukierunkowa przez WiFi na przykładzie klawiatury do PC zrealizowanej na smartfonie z systemem android.
 13. WiFi Android HID Mouse – wykorzystanie smartfona jako myszy do PC (WiFi to HID)
 14. Bezprzewodowa akwizycja danych na przykładzie zdalnych czujników temperatury (moduły radiowe NRF) do V-USB (temp. Wyświetlana w notatniku)
 15. „PC HID Gadget” - wyświetlanie bieżących parametrów pracy komputera
 16. „HID Counter Gadget” – prezentowanie na wyświetlaczu LCD np. ilość wejść na stronę, kursów walut itp
 17. „Klucz USB – PC Lock”
 18. Pełna obsługa przycisków typu NUM, SCROLL, CAPS LOCK dla każdego rodzaju deskryptora – prosta komunikacja HOST/DEVICE
 19. Komunikacja z PC za pomocą Custom Class Device i driverów z mkAVRCalculator (libusb)
  • Komponent do Delphi MkLibUSB
  • Obsługa wyświetlacza LCD bezpośrednio przez USB
  • Odczyt i programowanie pamięci typu EEPROM bezpośrednio przez USB
  • Gadżet do komputera mini stacja pogodowa odczytująca informacje z internetu na wyświetlaczu LCD
 20. Komunikacja z PC z urządzeniami w Standard HID Class
  • Komponent Delphi do MkHID
  • Przykładowy program do konfiguracji klawiatury multimedialnej
  • Testowy program w Delphi do komunikacji dwustronnej za pomocą set/get report oraz set/get feature
  • Sterowanie diodami Magic LED za pomocą komunikacji HID

 

 - - - - - - - - -    P R Z Y K Ł A D O W E       P R O J E K T Y   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

 

Zestaw ATB jako podstawowa klawiatura HID do PC 

 

 

Sterowanie Multimediami w PC i nie tylko !

za pomocą przycisków podłączonych do mikrokontrolera.

 

 

Zróbmy bezprzewodowe sterowanie mediami, np na podczerwień !

za pomocą dowolnego pilota - w naszym przykładzie będzie to RC5

 

 

Radiowa klawiatura multimedialna - oparta o nRF24L01

 

 

ZAPEWNIAMY, że pojawią się jeszcze kolejne filmiki (przecieki) z projektów

ORANGEBOOK ale to już w dziale "Aktualności" na stronie tego projektu

po tym gdy już on wystartuje i będzie zainteresowanie ;)

Podpowiem, że już jesteśmy w trakcie przygotowania filmiku o tym jak wykorzystać w nietypowy sposób, popularną matę do tańczenia ! Tyle, że zmienimy jej funkcjonalność we własnym zakresie dodając mikrokontroler AVR i będziemy mogli tym razem używać jej do praktycznie dowolnej gry komputerowej ! - Oj ! będzie się działo ! 

 

 

 

 

 • Wydanie książki, obojętnie czy to w wersji elektronicznej czy papierowej wymaga zaangażowania sporych nakładów, począwszy od redaktora, korektora, składu komputerowego treści aż po konwersję do formatów dla urządzeń mobilnych, a skończywszy na zamówieniu wydruku odpowiedniego nakładu w drukarni, jeśli uda się zrealizować drugi cel projektu.
 • Twoje wsparcie przy wyborze odpowiednich nagród materialnych związanych z modułami elektronicznymi, pozwoli nam oszacować nakłady konieczne do podjęcia fizycznej produkcji płytek i gotowych polutowanych urządzeń elektronicznych.
 • Samo przygotowanie ćwiczeń praktycznych do książki to także nakłady na stosowne części elektroniczne, wykonanie prototypów, koszty związane z zamówieniami płytek PCB oraz komponentów elektronicznych. Twoje wsparcie pomoże w realizacji wszystkich założonych celów.
 • Napisanie odpowiednich kodów źródłowych, ich przetestowanie w praktyce tak aby mogły działać u każdego na własnym biurku podczas tworzenia swoich prototypów, to ogromny nakład czasu i pracy. Przy twoim wsparciu będziemy w stanie przygotować jak najwięcej ciekawych ćwiczeń praktycznych.

 

 

  ( gdy kwota wsparcia osiągnie 35.000 zł = 100 % )

 • Wydanie książki w wersji elektronicznej "Komunikacja USB - HID. Projektowanie Deskryptorów i Raportów. "101 PROJEKTÓW" V-USB dla AVR"  - e-book. W skład książki wchodzą wszystkie kody źródłowe w języku C i inne materiały (w tym omawiane wcześniej dodatkowe biblioteki Atnel) przydatne do ćwiczeń, w postaci linku czasowego przesyłanego na maila. Data ważności linku to JEDEN miesiąc czasu, trzeba we własnym zakresie pobrać materiały i zachować własną kopię bezpieczeństwa ponieważ w terminie późniejszym nie będzie można już uzyskać od nas tych materiałów. 
 • Uwaga! Książka nie będzie zawierała przysłowiowych 101 projektów jak w tytule, będzie ich nie więcej niż ok 20.

 

Po osiągnięciu drugiego progu wsparcia będziemy w stanie przygotować wersję papierową książki "Komunikacja USB - HID. Projektowanie Deskryptorów i Raportów. 101 PROJEKTÓW V-USB dla AVR". Przy czym każdy kto wesprze nas za pośrednictwem nagrody, w skład której wchodzi e-book będzie mógł otrzymać również wersję papierową książki po dopłacie 39 zł (Dopłata w terminie późniejszym bezpośrednio na konto firmy Atnel, po zakończeniu akcji na PP, w odpowiedzi na naszego maila. Prosimy sprawdzać i odpowiadać na nasze maile). Dotyczy to również PAKIETÓW w których występuje e-book. Aby otrzymać wersję papierową będzie trzeba odpowiedzieć na naszego maila ze zgłoszeniem chęci posiadania wersji papierowej.

 

Uwaga! Absolutnie nie można tą drogą przez serwis PP dokonywać dopłaty 39 zł bo nie ma takiej nagrody do wyboru i niestety jeśli ktoś to zrobi, to będzie to rozliczone jako dobrowolne wsparcie (darowizna) na rozwój projektu a nie dopłata do wersji papierowej.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

 

 

Z naciskiem na to, że podany wyżej czas powinien ulec skróceniu, nie zaś wydłużeniu. 

Przewidywany maksymalny termin to połowa sierpnia 2020 roku.

 

 

Po zakończeniu projektu będziemy na bieżąco informowali poprzez dział AKTUALNOŚCI na tej stronie, o tym jaki jest stan realizacji całego zadania w skali od 0 do 100 % 

 

 

 

 

**********************    N A G R O D Y    ***************************************************

 

 

Najlepsze pakiety do ćwiczeń z V-USB i nie tylko !

 

Warto ZAPAMIĘTAĆ! żeby podczas kontaktu przed wysyłką nagrody, dopytać i ew rozszerzyć zestaw ATB do wersji DELUXE, ponieważ po wysyłce nie będzie można tego zrobić. Koszt niewielki a zalety dodatków ogromne, jak chodzi o możliwości dalszych ćwiczeń i budowy oraz testowania własnych prototypów. Opis tego co znajduje się w wersji DELUXE można znaleźć w tabelce opisu zestawu na stronie naszego sklepu np tutaj:
 

Kliknij tutaj aby sprawdzić opis - LINK

 

Pamiętacie słynne moduły (narzędzia diagnostyczne) dla hobbystów

z "Projektu REDBOOK"  >>> LINK <<<  ?

 

WYJĄTKOWO ze względu na wciąż powtarzające się prośby z Waszej strony postanowiliśmy wskrzesić ten projekt również teraz !

 

 

 

 

 

 

NAGRODY DODATKOWE - AKTUALIZACJA

Nagrody związane z filmem na yotube:

 

 

 

 

 

 

 

 Koszty wysyłki ponosi osoba zamawiająca nagrodę. Ceny przesyłek są różne w zależności od nagrody, proszę dokładnie zapoznać się z opisem nagród w panelach po prawej stronie. Uwaga! koszty wysyłek będą pokrywane po zakończeniu akcji, po uprzednim kontakcie z nami drogą mailową. PROSIMY sprawdzać skrzynki mailowe w tym foldery SPAM i odpowiadać na nasze maile po zakończeniu akcji. My będziemy się kontaktowali z KAŻDYM INDYWIDUALNIE drogą mailową w/s pozyskania od Ciebie adresu wysyłki, opłaty za przesyłkę nagrody, podania numeru konta do wpłaty za przesyłkę. Możliwy będzie także osobisty odbiór nagród w siedzibie firmy (dane adresowe podane niżej w linku do firmy).

 

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu. Można nas znaleźć na:

 

https://atnel.pl/kontakt.html

 

https://www.forum.atnel.pl (nick: mirekk36)

https://www.facebook.com/atnel.mikrokontrolery

https://mirekk36.blogspot.com

 

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawą ofertą kursów On-Line jakie będziemy niedługo organizowali, zapraszamy serdecznie do odwiedzenia strony:

https://kursyonline.atnel.pl/ 

 

 

Wspierając nas, wspierasz polski produkt, polską myśl techniczną !

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.05.2020 22:10