Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Mirosław Kardaś

Mirosław Kardaś

Szczecin, Polska

Nazywam się Mirosław Kardaś, urodziłem się w 1966 roku i odkąd pamiętam moją pasją było programowanie i elektronika. Ostatnie 10 lat życia poświęciłem tej pasji co zaowocowało tym, że udało mi się już napisać trzy książki z cyklu nauki programowania mikrokontrolerów w języku C oraz technik programowania. To właśnie dzięki czytelnikom i ich sugestiom mogą powstawać pomysły na kolejne publikacje. W związku z powyższym chciałbym zrealizować kolejny swój projekt, którego celem jest ukończenie i wydanie kolejnych książek z serii o której wspomniałem. W międzyczasie zakończył się pomyślnie drugi nasz projekt na PolakPotrafi o nazwie REDBOOK. Mam nadzieję, że z Wami szanowni czytelnicy uda się zrealizować jeszcze więcej pomysłów.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

102741 PLN z 26000 PLN

625 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

395%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.10.2016.

Projekt YELLOWBOOK

O projekcie

*** zostały już TYLKO MINUTY do końca *** 

ślicznie dziękuję za okazane wsparcie !

przymiarka do terminów warsztatów !

 

Nagrody na finisz ?

06 październik 2016 - Podczas warsztatów YELLOWBOOK, które odbędą się w czterech miastach, wiodącym tematem ćwiczeń będą techniki programowania omawiane na podstawie programu "Mk2Decoder IR". Specjalnie z tej okazji do zakończenia projektu - wprowadzono jedyne w swoim rodzaju nagrody. Każda z czterech licencji programu za pół ceny sklepu atnel pl !  ( więcej o projekcie można dowiedzieć się ze strony forum: http://forum.atnel.pl/topic16251.html ) Zaznaczam, że program wciąż intensywnie się rozwija i dodawane są coraz nowsze funkcjonalności.

05 październik 2016 - Specjalna okazja: Greenbook + Pendrive + PixeFactory. Tylko dla 200 pierwszych osób! Może warto ? ;) Może na prezent ?

Warsztaty - aktualności !

04 październik 2016 godz: 9:15 - Katowice przekroczyły próg wyborczy ;) tzn warsztatowy - ogłaszam zatem, że to kolejne miasto w którym odbędą się warsztaty z YB:

04 październik 2016 godz: 1:30 - Odnotowaliśmy spore przyrosty na giełdzie warsztatów! Katowice gwałtownie przybrały "na wadze" ;) ale wciąż nie przekroczyły progu.

03 październik 2016 - Uwaga! zostało 6 dni do końca projektu Yellowbook. Oto lista miast w których odbyłyby się warsztaty gdyby projekt się kończył dzisiaj. Najświeższe prognozy ;) ... zapraszam serdecznie do udziału !

 

Pomożecie ? ;)

Aktualności

16 sierpień 2016 godzina 15:00 - START

17 sierpień 2016 godzina 14:00 - (minęła niepełna doba!) osiągnięty pierwszy CEL zebrano kwotę 26 tys

19 sierpień 2016 - udało się osiągnąć drugi CEL - będą nośniki Pendrive zamiast płyt DVD

20 sierpień 2016 - książka trafiła do redakcji

22 sierpień 2016 - wyznaczamy kolejny cel - Warsztaty z YELLOWBOOK

22 sierpień 2016 godzina 13:30 - jest pierwszy uczestnik warsztatów w Katowicach !.

godzina 23:55 - dodano ankietę na profilu FB, zapraszam:
https://www.facebook.com/events/780985522044416/

 23 sierpień 2016 - dodano ankietę na FB pozwalającą ocenić ilość chętnych osób na warsztaty w Katowicach i w Krakowie, zapraszam:
https://www.facebook.com/events/780985522044416/permalink/781182798691355/

23 sierpień 2016 - dodano dwie nowe nagrody "hyper-Taurus YGB" oraz "hyper-Taurus YG". Pierwsza składa się z trzech książek i zestawu ATB Libra, druga składa się z dwóch książek i zestawu ATB Libra.

 26 sierpień 2016 - dodano na dole strony graficzny, skrócony opis nagród:

 29 sierpień 2016 - oficjalnie informuję, że na podstawie ankiet na FB oraz na forum, spośród czterech miast do wyboru został wyłoniony POZNAŃ w którym odbędą się warsztaty. 

 14 wrzesień 2016 - zapowiedź warsztatów z Yellowbook'iem oraz ogłoszenie o czwartej miejscowości w której odbędą się warsztaty: Warszawa !

 16 wrzesień 2016 - wprowadzono dwie nowe ciekawe nagrody. Pierwsza to komplet dwóch książek YB+GB druga to komplet trzech książek YB+GB+BB z bardzo atrakcyjnym rabatem na każdą z pozycji. (Uwaga! Nagrody limitowane) Proszę sprawdzić.

.18 wrzesień 2016 - Do tematyki warsztatów z Yellowbook'iem dołączą rozważania i nauka tworzenia takiego oprogramowania do mikrokontrolerów AVR, jakie omawiam w tym poradniku. 

 22 wrzesień 2016 - Przypominam o mini konkursie na naszym profilu Facebook, zobaczcie sami - zapraszam


kliknij tutaj

 

 

O mnie

Nazywam się Mirek. Mirek Kardaś. I mieszkam w Szczecinie.

Zawodowo, od bez mała trzydziestu już lat zajmuję się programowaniem. Tyle tylko, że dopiero około roku 2006 powróciłem do elektroniki i programowania mikrokontrolerów. Wcześniej żyłem w świecie programowania komputerów PC. W związku z tym, że przez jakiś czas prowadziłem stacjonarne kursy programowania mikrokontrolerów, a uczestnicy twierdzili, że daje to wspaniałe rezultaty, postanowiłem napisać w 2010 roku swoją pierwszą książkę. Wszystko po to, aby móc dotrzeć z tym co wiem, ze swoim sposobem na przekazywanie wiedzy do większej ilości pasjonatów, amatorów, którzy dopiero zamierzają wejść w świat elektroniki. Wg opinii czytelników - po wydaniu dwóch poprzednich tytułów - udało się. Stąd pomysł na stworzenie pewnego cyklu książek, który umożliwi każdemu - niezależnie od stopnia zaawansowania lub też kompletnego braku znajomości programowania - rozpoczęcie tej nauki. Uwaga! - czytając te publikacje, wg wielu czytelników, można wręcz zarazić się bakcylem programowania. Ponoć to wciąga. Po kilku latach przerwy od ukończenia w 2012 roku mojej drugiej książki, przyszedł czas na trzecią - tym razem żółtą. Trzecią książkę rozpocząłem pisać dokładnie pierwszego września 2015 roku. Skończyłem 4 sierpnia 2016 r.

 

Tak powstał ...

  

Projekt YELLOWBOOK

Moim celem jest wydanie książki pt.: "Wkuwamy C. Majsterkuj razem ze mną". Jest to trzecia już część całej serii, którą zamierzam oddać do redakcji, korekty, składu komputerowego a w końcu - wydrukować. Idąc za głosem moich czytelników, którzy wsześniejsze części ochrzcili mianem BlueBook’a i GreenBook’a nie pozostało mi nic innego, jak wydać teraz YellowBook’a (od koloru okładki).

Kuźnia projektów. Tym hasłem rozpoczynam kolejną część cyklu książek poruszających zarówno zagadnienia związane z nauką programowania ale także projektowania. Przy czym pod pojęciem projektowania należy rozumieć tworzenie projektu od samego początku: od przygotowania koncepcji obudowy urządzenia do której zostanie dopasowany projekt PCB, rozrysowania schematu, wykonania prototypu aż po realizację końcowej wersji funkcjonalnego urządzenia. Dlatego tym razem zapraszam Ciebie do wspólnego majsterkowania a nie tylko do programowania. Chciałbym przygotować wraz z Tobą serię ciekawych projektów tak od A do Z. Książka ta ma być swego rodzaju wyzwaniem i propozycją wspólnej pracy. Ja ze swej strony postaram się zainicjować i zrealizować pierwsze wersje projektów licząc na współpracę z Tobą na dalszych etapach.  Efektem tego będzie wkład Twoich pomysłów oraz ich prezentacja na naszym forum w dziale DIY. (www.forum.atnel.pl)

 Jest to już trzecia książka z serii. Podejmuję się w niej zadania polegającego na przedstawieniu krok po kroku każdego najdrobniejszego etapu realizacji dużych projektów. Podchodzę tym razem do przekazywania wiedzy w sposób, z jakim do tej pory nie udało mi się zetknąć w publikacjach na polskim rynku. Kody źródłowe bowiem nie są pisane "na kolanie", "na szybko" i nie są to proste oklepane przykłady. Napisanie książki stanowiło spore wyzwanie, ale drugie tyle wysiłku i nakładu pracy włożyłem właśnie w solidne przygotowanie kodów źródłowych, które znaleźć można na nośniku dołączonym do książki. Postanowiłem każdy etap rozwoju projektów zaprezentować w folderach zawierających osobne projekty z kodem źródłowym. Dzięki temu każdy - czytając książkę – może wykonywać ćwiczenia wraz ze mną i porównywać na bieżąco postęp swoich prac na każdym etapie ćwiczenia. Przy okazji - obserwując różnice pomiędzy kolejnymi etapami lub własnym kodem – wszystko staje się przejrzyste i jeszcze bardziej zrozumiałe. 

 

Dlaczego Ciebie potrzebuję

 Od momentu napisania swojej pierwszej książki tworzenie kolejnych publikacji (a także projektów elektronicznych wspomagających naukę) zacząłem traktować jako swoją pracę. Gdyby nie odzew i zapotrzebowanie czytelników - nie powstałyby ani zestawy uruchomieniowe ATB do książek, ani poradniki wideo do książek na moim wideoblogu na youtube czy też forum. Niestety, im większe zapotrzebowanie ze strony czytelników, im więcej tematów mam poruszać - tym niezbędniejsze stają się zwiększone nakłady pracy. To także co raz większe wyzwania i koszty produkcji, przytłaczające szczególnie, gdy dopiero rozwija się swoją działalność gospodarczą. Na szczęście książka jest już napisana. Trwało to jedenaście miesięcy. Wytężona praca nad YellowBook’iem wiązała się, z dającym się odczuć przez większość czytelników, brakiem w tym okresie nowych poradników na blogu czy też poradników wideo. Dlatego chciałem się zwrócić z gorącą prośbą o wsparcie rozwoju dalszych etapów projektu po to, aby mógł być w ogóle zrealizowany do końca.

Wspólnymi siłami uda się zrealizować projekt!

Na ukończenie procesów wydawniczych przewiduję dwa, maksymalnie trzy miesiące. Kwota, którą zamierzam zebrać pozwoli pokryć niezbędne koszty potrzebne do ukazania się książki na rynku. Zdecydowałem się na crowfunding licząc na odzew zainteresowanych czytelników oraz nowych osób chcących wejść w świat mikrokontrolerów i ich programowania. Teraz Ty możesz zostać moim mecenasem.

Wsparcie finansowe:

100% - 26 000 zł

O tyle proszę, by książka się pojawiła.

 

Chciałbym, aby wszystko dla ciebie było całkowicie transparentne, przejrzyste. Oto zaplanowane i konieczne koszty. Od tego, czy zostaną one pozyskane zależeć będzie los nowej książki. Poniżej tabela kosztów: 

pozycja

kwota

Redakcja i korekta

3.900

Skład komputerowy

2.800

Nośniki danych do książki (DVD)

3.500

Podatek

3.000

Wydruk pierwszego nakładu

12.800

 

Dzięki mechanizmowi Crowfundingu uda się wyeliminować dodatkowe i ogromne koszty pośrednictwa, a także pomóc w sfinalizowaniu projektu. Nie są to wprawdzie wszystkie koszty, ponieważ część środków udało się już zgromadzić we własnym zakresie ale to nadal za mało. 

Jeśli uda się zebrać więcej, tzn 33.500 zł - wtedy do książki zamiast nośników w postaci płyt DVD przygotuję dużo atrakcyjniejszy i nowocześniejszy nośnik jakim jest Pendrive.

Pendrive dodatkowo będzie pełnił rolę zakładki do książki w postaci małego klipsu, który można umieścić na pojedynczej stronie książki. 

 

Co uzyskasz poprzez wsparcie projektu

 Przede wszystkim proponowaną książkę, która jako pierwsza na naszym rynku przekazuje wiedzę w bardzo nowatorski i niespotykany dotąd sposób.

Poza tym książka:

 • napisana w języku polskim, a nie tłumaczona
 • oparta na wieloletnim doświadczeniu autora
 • bardzo przystępna i nie nużąca w swym przekazie
 • bogato ilustrowana, z wieloma przykładami i fragmentami kodów źródłowych
 • przeznaczona dla pasjonatów, ale również dla szkół i uczelni wyższych

Dodatkowo:

 • wszystkie ćwiczenia w postaci kodów źródłowych sa na nośniku dołączonym do książki. 
 • kody źródłowe są bogato komentowane i w 100% działające po kompilacji
 • masz możliwość zakupu płytek PCB do projektów jeśli nie jesteś jeszcze w stanie sam wykonać ich we własnym zakresie
 • premiera przewidziana na listopad 2016

Wiedzy przekazanej w książce nie zastąpi żaden tutorial internetowy. Wraz z obszernym materiałem masz możliwość wykonywania ćwiczeń krok po kroku razem ze mną. Ogromnym wsparciem do wszystkich moich książek, a szczególnie do tej, są już istniejące poradniki wideo. A będzie ich wciąż przybywało.

Książka porusza szeroką tematykę pomimo tego, że składa się tylko z trzech głównych rozdziałów. Dzięki lekturze już pierwszego rozdziału poznasz kruczki stosowane podczas obsługi wszelkiego rodzaju wyświetlaczy graficznych. Z moją asystą i pod moim okiem będziesz w stanie zbudować taki wyświetlacz od podstaw. Dowiesz się, co to jest "podwójne buforowanie" i jak można pogodzić zaawansowaną obsługę wyświetlacza z zastosowaniem w ramach projektu wielu innych czynności jednocześnie. Osiągniesz to, co przez wielu początkujących często bywa uznawane za niemożliwe - bo jak np. pogodzić odświeżanie wyświetlacza graficznego z bardzo wysoką częstotliwością a jednocześnie dokonywać długotrwałych i pomiarów temperatury za pomocą czujnika DS18B20 tak, aby nie było widać migotania? Najważniejsze jest jednak to, że opisuję to na tyle zrozumiałym językiem i w tak przystępny sposób, że książka przydatna okaże się również dla początkujących. 

Pomimo tego, że wiadomości sms odchodzą powoli w niepamięć to zapewniam cię, że po zapoznaniu się z możliwościami dotąd nigdy nie opisanymi w żadnej znanej mi książce, będziesz w stanie wymyśleć setki zastosowań tego rodzaju komunikacji do własnych potrzeb. Inne publikacje zawsze prezentują te zagadnienia powierzchownie i często przykłady sprowadzają się do przesłania najprostszego komunikatu tekstowego. Tymczasem prawie zawsze pomijane są możliwości korzystania z: wiadomości sms typu FLASH!, z raportów doręczeń!, ze sklejania kilku SMSów w jedną długą wiadomość!, z polskich znaków! Tymczasem sms-y to mój "konik" od wielu lat i tym razem miałem możliwość podzielić się z Tobą absolutnie wszystkim.

Do tego komunikacja GPRS od A do Z. Dzięki przekazanej wiedzy wyślesz wiadomość e-mail z mikrokontrolera, zapiszesz dane i odczytasz je z plików na serwerze FTP, zorganizujesz komunikację HTTP w oparciu o wygodne skrypty PHP czy w końcu będziesz mógł skorzystać z komunikacji takiej jak UDP lub TCP. Modem GSM został obnażony do końca.

Smakowitym kąskiem będzie nowatorski, opracowany przeze mnie, sposób realizacji tzw "timerów programowych". Po ukazaniu się moich poprzednich publikacji już mnóstwo czytelników korzysta na co dzień ze sposobu obsługi tego typu timerów, który zaprezentowałem już w pierwszej niebieskiej książce. Mam nadzieję że to, co zaprezentuję teraz w tym zakresie zacznie być nowym standardem wśród wielu programistów.

Jako ciekawostkę dodam, że kilka osób (w tym absolutnie początkujących) miało okazję przetestować i „pobawić się” przykładowymi kodami źródłowymi z książki. Zwykle gdy docierali i poznawali nowy sposób obsługi timerów programowych - zacierali ręce z radości. Opowiadali mi później, że pomimo iż cały materiał bardzo się podobał to nowe podejście do obsługi timerów, wywarło ogromnie pozytywne wrażenie.

Książka będzie posiadała następujące parametry:

 • twarda, solidna, błyszcząca oprawa pasująca do całej serii
 • szyty blok zapobiegający wypadaniu luźnych kartek
 • około 440 stron
 • ilustracje a nawet zdjęcia dokumentujące postępy na wielu etapach ćwiczeń
 • schematy i omówienie projektów PCB

 Czasem niektóre osoby zadają mi pytanie: "ileż można pisać na temat mikrokontrolerów AVR?", twierdząc że wszystko już zostało opisane. Jeśli Ty również miewasz podobne wątpliwości to jestem przekonany, że Cię zaskoczę: dzięki YellowBook’owi będziesz w stanie wykorzystywać dużo trwalszą pamięć FLASH zamiast EEPROM. Tak, tak. To jest możliwe! i to wprost z własnego programu. Tego jeszcze nie było w żadnej publikacji, a dodatkowo przygotowałem wsparcie w postaci pomocniczego oprogramowania na PC. Co ważne, nie jest to wiedza tylko dla specjalistów lecz dla każdego! Nawet początkującego w tym zakresie amatora.

Zdecydowana większość moich czytelników jak dotąd jest bardzo mile zaskoczona tym, że prezentowane w poprzednich książkach przykłady od razu działają, że są zrozumiałe, że można je łatwo modyfikować - w przeciwieństwie do wielu podobnych publikacji dostępnych na polskim rynku. Kolejnym, nie mniej pozytywnym zaskoczeniem jest bardzo dobry kontakt z samym autorem czyli ze mną - i to nie tylko poprzez dedykowane forum. Nie wierzysz? Zapraszam - sprawdź sam, napisz do mnie maila. Dla mnie kontakt nawet taki bezpośredni z czytelnikami to podstawa.

 

Cel projektu

Jeśli uda się zebrać przedstawione wcześniej w tabeli środki, to uda się przede wszystkim szybko wydać książkę. Przewidywana cena jednego egzemplarza to ok 125 zł

Weź udział w kampanii. Wesprzyj projekt, aby zarezerwować dla siebie tańszy egzemplarz!

Jeśli uda się zrealizować cel zapasowy jakim jest zebranie większej kwoty niż zaplanowana, to poza wprowadzeniem nośników typu pendrive w miejsce DVD, będę w stanie  specjalnie dla zarejestrowanych czytelników przygotować kilka poradników wideo, do wybranych ćwiczeń z YellowBook’a, dzięki którym będzie można dodatkowo skonfrontować realizację ćwiczeń z książki również z tym co przedstawię w materiałach wideo. Dzięki tym materiałom uda mi się przekazać wiele dodatkowych i przydatnych informacji w porównaniu do tego co już jest w książce zawarte. 

 

Nagrody

Skrócona informacja n/t nagród:

 

 

Bez Was się nie uda! Mam nadzieję, że nagrody, które udało się przygotować w związku z akcją crowfundingową - będą interesujące. Liczę na to, że każdy znajdzie stosowny dla siebie pułap wsparcia.

Każdy rodzaj Twojego wsparcia będzie dla mnie ogromną pomocą dlatego możesz liczyć przede wszystkim na maila z mojej strony z moim osobistym podziękowaniem.

Wśród nagród znajdzie się spora ilość produktów z oferty sklepu internetowego Atnel. Od oprogramowania, poprzez płytki PCB, służące do budowy modułów dedykowanych do tej książki, aż po ciekawe rabaty na zakup książki czy w końcu same książki. 

 

Zapraszam gorąco do wsparcia i od teraz trzymam kciuki za nasze wspólne przedsięwzięcie.

------------------------------------------------------------------------------

21 sierpień 2016 - wyznaczamy kolejny cel do realizacji w ramach projektu Yellowbook. Tym razem po uzbieraniu kwoty minimum 49.500,00 -zł uda się zorganizować w trzech różnych miejscach Polski, w trzech różnych terminach:

Warsztaty z YELLOWBOOK

Cóż to takiego? 

Warsztaty czyli weekendowe spotkania z autorem książki, w ramach których przeprowadzone zostaną przede wszystkim wykłady na temat programowania mikrokontrolerów w języku C, technik programowania a także ćwiczenia praktyczne w tworzeniu programów na własnych zestawach uruchomieniowych AVR. Warsztaty przeznaczone są dla osób, które udzielają wsparcia projektu. Według podstawowego założenia zebrana kwota 49 tys zł, to minimum tak aby mogło się zapisać przynajmniej po 10 zainteresowanych osób w każdym z wyznaczonych miejsc albo po 15 w dwóch lub 30 osób w jednym z trzech miejsc. Przy mniejszej ilości osób organizacja tego typu spotkań mija się po prostu z celem z uwagi na koszty. 

Do projektu dodane zostały trzy nowe pozycje nagród, każda o wartości wsparcia 290 zł. To jest koszt od jednej osoby. Jeśli ktoś dokonał wcześniej wpłaty na inne cele/nagrody może je zamienić na warsztaty. Można również dodatkowo dokonać wsparcia w tej kwocie wybierając jednocześnie miejscowość, która najbardziej odpowiada. 

Terminy warsztatów będą ustalane na 2017 rok począwszy od lutego-marca

Z góry ustalone zostały dwie miejscowości w których mają odbyć się spotkania, są to: Katowice oraz Kraków. Trzecia miejscowość zostanie wybrana spośród czterech podanych poniżej w ramach ankiet, które zostaną udostępnione na naszym profilu na Facebooku oraz forum Atnel.

Cztery miasta do wyboru w ankietach to: Warszawa, Gdańsk, Bydgoszcz oraz Poznań.

 Całą organizacją spotkań, wynajmem sal szkoleniowych, potrzebnego sprzętu (rzutnik, nagłośnienie itp), catering, jedna wspólna kolacja (piątek wieczór), spotkanie w sobotę w barze, zajmę się osobiście. 

Plan warsztatów:

- piątek wieczór ok 17-18 wspólna kolacja/obiad - zapoznanie się
- sobota:

09:00 - 12:00 wykłady/szkolenia
12:00 - 12:30 przerwa kawowa
12:30 - 18:00 wykłady/szkolenia
19:00 - wspólny wypad do baru i luźne rozmowy, integracja ;)

- niedziela:

09:00 - 12:00 wykłady/szkolenia
12:00 - 12:30 przerwa kawowa
12:30 - 18:00 wykłady/szkolenia

pożegnanie.

Tematyka wykładów i zajęć będzie dobierana wg potrzeb uczestników.

Aby warsztaty mogły się odbyć musi zgłosić się co najmniej 10 uczestników. Zgłoszenie w postaci wsparcia za pomocą jednej z trzech nowych nagród, każda w kwocie 290 zł.

.

 

Kontakt

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu. Można mnie znaleźć na:

www.forum.atnel.pl (nick: mirekk36)

https://www.facebook.com/atnel.mikrokontrolery/

www.mirekk36.blogspot.com

http://atnel.pl/kontakt.html

Media o Twoim projekcie:

Polak (jednak) potrafi! Wielki sukces projektu YELLOWBOOK

forbot.pl | 2016-08-17

Regularnie opisujemy nowe i ciekawe kampanie, które podbijają serca internautów na Kickstarterze. Zdecydowanie rzadziej możemy pochwalić się, że sukces odniósł polski projekt (np. ostatnio Photon).

Jednak jeszcze nigdy nie było okazji, aby napisać o polskiej kampanii zorganizowanej na polskiej platformie, która odniosła taki sukces jak tytułowy projekt YELLOWBOOK.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.10.2016 15:03