Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Academicon

Fundacja Academicon

Lublin, Polska

„Filozofuj!” jest ogólnopolską inicjatywą filozofów. Od 2016 roku działamy jako Fundacja Academicon. Naszym głównym celem jest popularyzacja filozofii i szerzenie kultury filozoficznej. Dlatego od 3 lat wydajemy „Filozofuj!” – ilustrowany magazyn popularnofilozoficzny, prowadzimy codziennie aktualizowany portal filozofuj.eu, organizujemy debaty filozoficzne w ramach Klubów „Filozofuj!” w wielu miastach w Polsce, organizujemy Letnią Szkołę Filozofuj – połączenie filozofowania z wypoczynkiem w górach, a także wiele innych inicjatyw. Jesteśmy pasjonatami, a nasza praca jest wykonywana społecznie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

Łukasz Krzywoń

Łukasz Krzywoń

Magister filozofii, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, od 14 lat żyjący w Irlandii. Jego praca magisterska Ukryty Blask, W świecie Carlosa Castanedy ukazała się drukiem w 2005 roku. Artysta, muzyk. Od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc m.in. dociekania filozoficzne w szkołach. Specjalista ds. filozofii dla dzieci z The Philosophy Foundation w Londynie. Uczy o ochronie środowiska w szkołach dla Green-Schools Ireland. Organizuje kółka bębniarskie, męskie kręgi, uczy polinezyjskiego Sasa, chińskiego tai chi, maluje artystyczne murale, z różnymi grupami tworzy artystyczne mandale, uczy praktyki uważności i relaksacji. Lubi podróżować i uwielbia kinematografię.


25700 PLN z 25000 PLN

150 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

102%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.08.2018.

Wydanie poradnika do filozofowania z dziećmi

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie


Chcemy razem z Wami wydać książkę „Filozofuj z dziećmi. Poradnik do prowadzenia filozoficznych dociekań z dziećmi i młodzieżą”. 

 

Filozofowanie z dziećmi to trampolina ich rozwoju. Dzieci są ciekawe świata, zadają mnóstwo pytań. Jeśli potrafi się wykorzystać ten potencjał, umysł dziecka zacznie rozwijać się w błyskawicznym tempie, owocując lepszymi wynikami we wszystkich dziedzinach edukacji szkolnej. Pisaliśmy o tym wielokrotnie na portalu filozofuj.eu (zob. np. tutaj oraz tutaj).

 


Jak to wykorzystać? O tym jest książka, której wydanie jest przedmiotem naszego projektu. Filozofuj z dziećmi. Poradnik do prowadzenia filozoficznych dociekań z dziećmi i młodzieżą to książka dla nauczycieli, wychowawców, animatorów kultury, prowadzących warsztaty kreatywnego myślenia, a także dla rodziców zainteresowanych emocjonalnym i intelektualnym rozwojem swoich pociech. 

 


Chcemy Wam dać do ręki fachowe i praktyczne narzędzie do prowadzenia dociekań filozoficznych z dziećmi.  

 

Chcemy, by ta książka dotarła do placówek dydaktycznych, bibliotek szkolnych, Centrum Doskonalenia Nauczycieli, na wydziały pedagogiczne oraz do indywidualnych nauczycieli i osób, które na własną rękę prowadzą dociekania filozoficzne z dziećmi w ośrodkach kultury, klubach osiedlowych i świetlicach. Może również się znaleźć w biblioteczce rodzicielskiej. 

 


Książka w prosty i praktyczny sposób wprowadza w niezwykły świat filozofowania z najmłodszymi, krok po kroku pokazuje, jak uczyć dzieci umiejętność logicznego, samodzielnego i krytycznego (słowem: rzetelnego) myślenia, znajdowania kreatywnych rozwiązań, umiejętności argumentowania za swoimi racjami, budowania poprawnych wypowiedzi oraz kultury dyskusji.  

 

Narzędziami, jakie autor wykorzystuje do filozofowania z dziećmi, są m.in. gry, zabawy, symulacje, skrypty. Czytelnik znajdzie w niej bogaty ich wybór oraz rekomendacji do dalszego rozwoju.   

Publikacja będzie bogato ilustrowana (przewidujemy ok. 20 ilustracji obrazujących poszczególne działy książki). 

 

Metoda nauczania filozofii opisana przez autora bazuje na dociekaniach filozoficznych z dziećmi (ang. Philo­sophy for Children – P4C). P4C, stworzone w latach 60 XX w. przez prof. Matthew Lipmana, nawiązuje do sokratejskiej tradycji wydobywania mądrości poprzez dialog filozoficzny. Lipman szukał dyscypliny, która rozwijałaby intelektualnie dzieci na wielu płaszczyznach i jego wybór padł na filozofię. Wyposaża ona dzieci w umiejętność logicznego i krytycznego myślenia, znajdowania kreatywnych rozwiązań, uczy samodzielności i rzetelności w myśleniu oraz kultury dyskusji. Jednocześnie otwiera na nowe idee oraz uczy tolerancji i szacunku dla innych poglądów. Od tego czasu powstało wiele szkół i sposobów prowadzenia zajęć filozofowania z dziećmi na całym świecie. Więcej o tym pisaliśmy > tutaj

 

 

Autor zebrał wiele sprawdzonych rozwiązań i pomysłów, zarówno z bardziej tradycyjnego modelu P4C, jak i jej najnowszych szkół, które łatwo można wcielić w ramach zajęć z każdą grupą wiekową, od przedszkolaków po młodzież, a nawet i dorosłych. 

 

Oto co sam autor mówi we wstępie o celu wydania tej książki: 

 

Kiedy szukałem materiałów w języku polskim, stało się dla mnie jasne, że na rynku polskim przydałaby się publikacja promująca narzędzia do prowadzenia zajęć z dziećmi. W moich poszukiwaniach spotkałem się z ciężko dostępnymi już tłumaczeniami pionierów tego kierunku, kilka dosyć dobrych, ale krótkich opracowań na temat, a także parę rozpraw akademickich, być może mniej czytelnych dla niewtajemniczonych w zagadnienia metafilozofii. Celem tej publikacji było napisanie przystępnego i praktycznego przewodnika do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą, takiego w stylu „weź i to zrób”. Książka nie wyczerpuje tematu, ale powinna być wystarczającym pakietem startowym, by móc po jej przeczytaniu poprowadzić zajęcia i uczyć się dalej. Mam nadzieję, że spełni Państwa oczekiwania.

 

 

Pomysł na napisanie książki powstał podczas naszej współpracy z autorem, Łukaszem Krzywoniem w dziale „Edukacja filozoficzna”. Łukasz, jako redaktor oraz nauczyciel z pasją, posiada dużą wiedzę, a przede wszystkim doświadczenie, które zdobył podczas renomowanych kursów europejskich oraz poprzez prowadzenie własnych zajęć filozoficznych. Współpracując z naszą Fundacją Łukasz zechciał podzielić się wiedzą z polskim edukatorami. 

 

Książka uzyskała pozytywną recenzję merytoryczną autorytetu w dziedzinie nauczania dzieci filozofii metodą P4C, prof. dr hab. Aldony Pobojewskiej, prezes Stowarzyszenia Edukacji Filozoficznej „Phronesis”.


Wydanie książki planujemy na grudzień 2018 roku, większośc nagród powędruje jednak do darczyńców na przełomie września i października. 

Pomóż nam w realizacji naszego projektu. W dowód wdzięczności za  hojność i wiarę w sens naszego przedsięwzięcia, przygotowaliśmy dla Was nagrody:

Jako Fundacja Academicon działamy na rzecz popularyzacji filozofii, w tym edukacji filozoficznej już od najmłodszych lat. Chcemy, by wartościowe i praktyczne materiały do prowadzenia zajęć z filozofii, były ogólnodostępne również w języku polskim. 

 

Wydanie książki to kosztowne przedsięwzięcie, a jako fundacja nie mamy na to środków. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie naszego projektu. 

 

Budżet projektu to 25000 

 

Środki te zostaną przeznaczone na:  

  • honorarium autorskie,
  • recenzję wydawniczą,
  • opracowanie redakcyjne i korektę tekstu książki,
  • projekt graficzny książki (okładka, strony tytułowe, makieta książki),
  • skład i łamanie,
  • wykonanie ilustracji,
  • druk książki,
  • promocję książki,
  • koszty operacyjne portalu PolakPotrafi,
  • nagrody dla darczyńców.

W przypadku nadwyżki 20% nagramy internetowy kurs dociekań filozoficznych. W przypadku uzyskania nadwyżki w wysokości 50% prześlemy bezpłatnie egzemplarze książki do wybranych szkół i bibliotek w Polsce. 

Nasza Fundacja działa na rzecz edukacji, w tym przede wszystkim dzieci i młodzieży. Jesteśmy przekonani, że ważnym jej elementem jest edukacja filozoficzna, która rozwija zdolności do logicznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów i umiejętności dialogu z drugim człowiekiem – tak ważnych w społeczeństwie obywatelskim. 

Nasze dotychczasowe inicjatywy to m.in.: 

  • wydawany od 3 lat magazyn „Filozofuj!” – ilustrowane czasopismo popularnonaukowe, wydawane zarówno w wersji papierowej, jak i internetowej. Ta ostatnia wersja jest udostępniana za darmo po ok. miesiącu od publikacji wersji papierowej. Chcemy bowiem, by dostęp do rzetelnej wiedzy filozoficznej był łatwy.
  • Z czasopismem powiązany jest nasz portal filozofuj.eu, na którym publikujemy artykuły publicystyczne i aktualności dotyczące filozofii.
  • Organizujemy spotkania Klubów „Filozofuj!” w wielu miastach w Polsce, odbywające się poza murami akademickimi  w kawiarniach, księgarniach, bibliotekach i innych ośrodkach kultury. Do dyskusji zapraszamy autorytety z dziedziny filozofii i oddajemy je do dyspozycji zgromadzonej publiczności.
  • Od 3 lat organizujemy Letnie Szkoły Filozofuj! – będące połączeniem wypoczynku w górach z popularnymi zajęciami z filozofii, dyskusjami w drodze oraz wokół wyświetlanych filmów. Zajęcia w ramach Szkoły prowadzą wybitni specjaliści akademiccy.

 

Nasze wysiłki zostały docenione – zostaliśmy finalistami konkursu Popularyzator Nauki 2016, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii „Zespół”. 

 

 

 

 

 

http://filozofuj.eu/ 

https://www.facebook.com/filozofuj/ 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie lub o nas, śmiało dzwoń na numer  

508 059 724  lub pisz na adres dorotamc@academicon.pl

 

Media o Twoim projekcie:

Filozofowanie z dziećmi jako polisa ich i naszej przyszłej wolności

audycje.tokfm.pl | 2018-07-24

Posłuchaj podcastu w TOK FM: Filozofowanie z dziećmi jako polisa ich i naszej przyszłej wolności

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.08.2018 22:10