O projekcie
Aktualności
We wtorek 24 listopada 2015 wystąpiłem jako "Gość poranka" w Wielkopolskiej Telewizji Kablowej http://wtkplay.pl/video-id-22100-roboty_dla_domu_dziecka Miła dziennikarka wyciągnęła ze mnie wszystko co trzeba.
Projekt ruszył we środę wieczorem. Po dwóch godzinach pierwsze wsparcie - wyślemy filmik z najfajniejszym robotem:) Zapraszamy również na nasz fanpage: https://www.facebook.com/BitEdutainment/ gdzie komunikaty są obszerniejsze.
Czwartek: Dołączył trzeci patron medialny http://talent.pl Wystarczyła doba aby osiągnąć 15% wsparcia. Dziękujemy!
Piątek: Przed południem wsparcie wzrosło do 20%. Dziękujemy serdecznie! W odpowiedzi na liczne pytania pokazujemy jak wygląda ten Dom Dziecka, który chcemy doposażyć w świetną zabawkę edukacyjną, a przede wszystkim przekazać jego wychowankom dawkę wiedzy i umiejętności z programowania oraz robotyki:
Posty o projekcie pojawiają się też na wcześniej założonym z pewnym licealistą z Torunia fanpagu: Mat-fiz na luzie który latem mocno rozdmuchaliśmy i teraz nasze posty widzi wiele osób.
UWAGA! UWAGA! Jeśli do 20 grudnia uda się zgromadzić 100% kwoty to dystrybutor LEGO dostarczy zestaw LEGO MINDSTORMS pod choinkę.
Można się zgłaszać po plakaty reklamujące akcję.
W sobotę pani Ania z magazynu Programista wrzuciła na wykop http://www.wykop.pl/link/2880669/pomoz-wychowankom-domu-dziecka-zbudowac-robota/ i od razu mamy 30%. Jak Wy też się przyłożycie do odkopywania to robot trafi pod choinkę. Ale się dzieciaki ucieszą i same się rzucą do nauki. Damy radę! Już POŁOWA! Jestście rewelacyjni, nadzwyczaj hojni i w ogóle! Nigdy bym się nie spodziewał. Szczerze mówiąc to mój trzeci projekt i dwa poprzednie przerżnąłem z kretesem, więc umiem przegrywać i jestem na wszystko przygotowany. A jednak, zebraliśmy już ponad 1500zł, czyli 62%. Czy to możliwe w tak krótkim czasie? Lepiej sprawdźcie, bo ja nie dość, że krótkowidz jestem to ostatnio i dalekowidz. W każdym razie nie najlepiej widzę. ALE UFAM W TO JEDNAK I Z CAŁEGO SERCA WAM DZIĘKUJĘ! 19:21 JESTEŚCIE CUDOWNI! Zostało nam już mniej niż zebraliśmy pierwszej doby. A my myślimy o tym, że nie możemy dopuścić, żeby dzieci z innych Domów Dziecka poczuły się odstawione na bok. Chcemy dalej zbierać na mobilne laboratorium, które będzie podążać, gdzie tylko dadzą radę się dostać nasi studenci. W akcję włączony jest Samorząd Studentów Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej, z którym uzgadniamy szczegóły organizacyjne tego już znacznie większego przedsięwzięcia. 20:30 Dokonaliśmy zmiany miniaturki na stronie z fotografii LEGO na własne logo. Przepraszamy za niedogodności, ale tak będzie lepiej.
WIELKI SUKCES!!! DZIĘKI!Dodano 28.11.2015, godz. 22:03
Nie macie pojęcia jak się cieszę, że udało się osiągnąć sukces projektu. Już myślę jak efektownie wręczyć go dzieciom na tę Gwiazdkę. To już pewne! I pewnie Was, a przede wszystkim Ich, mile zaskoczymy imprezą jaką szykujemy. Ale cicho sza.
Myślami już jednak jesteśmy z dziećmi z domów dziecka, które usłyszą o sukcesie tego Domu nr 2, a same mają pecha mieszkać gdzie indziej. Może też by chciały? Nie tylko się pobawić LEGO, ale też pouczyć. Może marzą jak bohater tej naszej piosenki w opisie projektu? Chcielibyśmy więc wszystkie kolejne wpłaty przeznaczyć na stworzenie mobilnego laboratorium robotów. Obiecujemy zastanowić się nad alternatywnymi systemami robotów aby Wasze pieniądze spożytkować jak najsensowniej(DDnr2 MUSI dostać LEGO, bo takie ma laboratorium w VLO). Jeszcze raz z całego serca dziękuję w imieniu całego zespołu.
Sudentka School of Form po Liceum plastycznym Potworowskiego włączyła się w naszą akcję dostarczając profesjonalne logo. Podoba się Wam? Zaraz pojawią się prezenty z nim: koszulka i kubek.
Serdecznie dziękuję za piękny gest osobie, która wpłaciła okrągłe 1000 zł. Wybór na nagrodę realizacji robota grającego w jedna z gier z użyciem pisaka i papieru to też cudowne wyzwanie rzucone dzieciom. To na pewno je zmotywuje by jak najwięcej zrobić samodzielnie.
Piątek Dodałem nagrodę. Podręcznik dla liceów "Smakowite algorytmy"(pokazywany na zajawce), który wszystkie algorytmy przedstawia w postaci barwnych przykładów. Zaczyna się od najprostszych przykładów a kończy na bazujących na wynikach najnowszych badań. Użyto notacji pascalowej w wersji bezpłatnego środowiska okienkowego Lazarus. Z dostawą dla ofiarodawcy lub do wskazanego Domu Dziecka.
sobota Wprowadzamy skierowaną do firm możliwość zakupu zestawu robotycznego, który będzie znakowany naklejką z logo fundatora i włączony do naszej akcji szkoleń dla Domów Dziecka (nasz program kojarzenia studentów z nimi ma już bazę 1000 takich placówek). Na początek najskromniejsze rozwiązanie:
oraz bardziej rozbudowane i klasyczne podejście:
poniedziałek Pierwsze efekty pracy pana Marcina - naszego programisty aplikacji kojarzącej woluntariuszy z Domami Dziecka:
wtorek A tak wyglądają woluntariusze-nauczyciele: studenci Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej i uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu im. Klaudyny Potockiej dopiero co po zajęciach z dziećmi z Domu Dziecka nr 2:
piątek Dla licznych chętnych studentów, którzy chcieliby jako wolontariusze edukować wychowanków z domów dziecka wprowadziliśmy rejestrację http://nowy.drBot.pl Ta sama strona służy również do zgłaszania się Domów dziecka i innych placówek.
poniedziałek Robot złoty jak na Gwiezdnych Wojnach wyciągnął przed wychowankami Domu Dziecka i gośćmi dwukartonowy zestaw edukacyjnych robotów LEGO MINDSTORMS oraz laptopa DELL z procesorem INTEL i3. Wręczanie odbyło się razem z szefem Polak Potrafi panem Jakubem Sobczakiem na ręce dyrektora Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu pana Wojciecha Walczaka. To Wasza Ofiarodawców zasługa, co podkreślaliśmy. Dzieci były z lekka oszołomione, bo pytały czy to na pewno dla nich. Tak prawdę mówiąc to za sprawą laptopa(koniecznego do programowania robotów) budżet się nie spiął i pewnie autor projektu zostanie największym jego sponsorem.
Napisał o nas szef Polak Potrafi pan Jakub Sobczak http://natlok.pl/drbot-robot-z-tytulem-dr-inz/ Trochę wyszedłem na wielbiciela swoich tytułów, a to miał być tylko subtelny żart, ale nie dbam o to.
czwartek Niezależnie od siebie ukuła się nazwa "Akademia doktora Bota" i powstała idea utworzenia koła studentów na Politechnice Poznańskiej. A może by to połączyć?
wtorek Zaopiekowała się nami Fundacja Science to Bussiness publikując na stronie głównej informację o naszej działalności http://www.s2b.edu.pl/#!Robot-dla-domu-dziecka-i-Fundacja-Science-To-Business Za jej pośrednictwem będzie można przekazywać datki, gdy już za 9 dni skończy się ten projekt.
Geneza
Po jesiennej konferencji w Londynie, gdzie mówiono, że trzeba uczyć programowania od najmłodszych lat i że atrakcyjniej jest uczyć na przykłądzie programowania robotów wpadłem na pomysł, żeby pouczyć tego wychowanków Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu.
Cel
Głównym celem projektu jest przekazanie wychowankom Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu podstawowych umiejętności składania robotów i podstaw tworzenia oprogramowania. Wykorzystane zostaną możliwości zabawkowo-edukacyjnych zestawów LEGO MINDSTROMS. Motywacją do nauki mają być dla dzieci drobne prezenty książkowe oraz własny dla Domu Dziecka zestaw konstruowania robotów, który umożliwi zbudowanie robota do prezentacji na Festiwalu Robotów Politechniki Poznańskiej w maju 2016.
Uzasadnienie
Czy warto inwestować w te dzieci w taki właśnie sposób? Najnowsze osiagnięcia pedagogiki wykazują, że zdobycie umiejętności myślenia algorytmicznego jest potrzebne nie tylko przyszłym programistom, ale przydaje się każdemu członkowi społeczeństwa o dowolnej specjalizacji. Mało tego! Można się pokusić o tezę, że kształtuje charakter. Uczeń nabywa zaawansowanych zdolności przewidywania nie tylko swoich działań. Lepiej funkcjonuje w społeczeństwie i nabywa pewności siebie.
Wydaje się, że razem z najlepszymi z wszystkich zawodów perspektywami rynku pracy programistów, również w Polsce, warto zastosować taki sposób by polepszyć edukacyjne perspektywy dzieci, których życiowe początki są trudniejsze.
Zarówno intuicja jak obiektywne badania pokazują, że programowanie staje się bardziej atrakcyjne i przemawiające do początkujących jeśli dotyczy sterowania fizycznymi urządzeniam, a więc robotami jak w przepadku LEGO MINDSTORMS. Zestaw ten zachowuje przy tym wszystkie przyjazne dziecku cechy klocków LEGO. Zostanie to zrealizowne w następujących aktywnościach.
Aktywności
- Opracowanie programu zajęć przy konsultacji naukowców z Universytetu Humbolta w Berlinie, którzy prowadzili już bardzo podobny projekt oraz dystrybutora LEGO na Polskę firmy AKCES EDUKACJA.
- Kurs podstaw robotyki LEGO MINDSTORMS dla dzieci z poznańskiego Domu Dziecka numer 2 w laboratorium V Liceum Ogólnoksztalcącego prowadzony w formie kolejnych ćwiczeń i drobnych zadań do realizacji.
- Kurs podstaw algorytmiki prowadzony w formie zajęć tablicowych. Swobodne rozmowy, ćwiczenia rysunkowe i w spisywanie dziecięcych fantazji na temat komputerów i robotów.
- Budowa jakiejś namiastki wymarzonych robotów w laboratorium LEGO MINDSTORMS.
- Konkurs na najlepszego robota opracowanego w trakcie zajęć i najpilniejszego kursanta/kursantkę.
- Udział zwycięzców konkursu na najlepszegp robota w Festiwalu Robotów 14 maja 2016 na Politechnice Poznańskiej.
Zespół
Realizacja projektu jest możliwa tylko dzięki zaangażowaniu zespołu, który tworzą:
- dyrektor Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu - Wojciech Walczak,
- dyrektorka V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu - Barbara Płotkowiak,
- dystrybutor LEGO na Polskę, dawny nauczyciel liceum - Jakub Piasecki z firmy AKCES EDUKACJA,
- metodyk-nauczyciel informatyki w V Liceum Ogólnokształcącym - Paweł Perekietka,
- woluntariusze-studenci z Politechniki Poznańskiej, którzy będą prowadzić zajęcia z dziećmi - zgłosili się już: Michał, Mateusz i Tomasz z Wydziału Informatyki,
- woluntariusze-uczniowe V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu,
- pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia - Andrzej P.Urbański.
Budżet
- zestaw nagród za konkurs robotów i za dobre wyniki na kursie - książki o informatyce, robotach i fantastyczno-naukowe - 178,40 zł
- dodatkowy zestaw LEGO MINDSTORMS dla domu dziecka, który ułatwi zajęcia, umożliwi dzieciom start w Festiwalu Robotów i zapewni w przyszłości ciągłość kontaktu z nowoczesną zabawką edukacyjną - 1600 zł
- koszty uboczne przygotowania i przesłania nagród dla darczyńców tego projektu - 444 zł
- prowizja dla serwisu PolakPotrafi - 177,60 zł
Wydatki po Świętach
Plakaty | 182,04 zł | ||
Koszulki | 495,60 zł | ||
Zestaw | robotyczny LEGO MINDSTORMS(większy) | 1 900,00 zł | |
Komputer laptop(DELL i3) | 1 550,00 zł | ||
Druk indeksów | 184,50 zł | ||
Kostium robota | 287,14 zł | ||
Naklejki z logo | 80,12 zł | ||
Nagrody dla sponsrów - szacowane koszty przygotowania | 626,94 zł | ||
Prowizja Polak Potrafi | 424,05 zł | ||
RAZEM Brutto | koszty projektu | 5 730,39 zł |
Przez laptopa, którego nie przewidzialem brakuje mi 1 224 zł.
Progi
W przypadku uzyskania większego budżetu:
ten próg odkładamy na koniec - dodatkowe kilkadziesiąt-kilkaset złotych pozwoliłoby na zwiększenie puli nagród w konkursie dla dzieci z domu dziecka nr 2 w Poznaniu
ten próg odkładamy na koniec - dodatkowe 900 zł pozwoliłoby sfinansować uzupełniające klocki do zestawu budowy robota
walczymy o kolejne zestawy na mobilne laboratoria by nasi studenci mogli obsłużyć jak największą liczbę placówek - dodatkowe kilka-kilkanaście tysięcy złotych pozwoliłoby pokryć koszty poprowadzenia podobnych zajęć w innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych Poznania i okolic.
wolontarystycznie realizujemy serwis do kojarzenia: studentów, domów dziecka i terminów zajęć
Uwagi
Nagrody zaczną być wysyłane po pozytywnym zakończeniu projektu stosownie do tego jak szybko będą dostępne materiały do ich sporządzenia jednak bez nieuzasadnionej zwloki.
Zdaję sobie sprawę, że dla mnie ten projekt nie zakończy się tak szybko, może nawet potrwa do końca mojego życia, chociaż mam nadzieję, że później wystarczy e-mailowanie.
Patronat medialny
Partnerzy projektu
Media o Twoim projekcie:
Roboty dla Domu Dziecka
Wykładowca Politechniki Poznańskiej chce uczyć dzieci z Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu programowania.