Fundacja Instytut Ludwiga von Misesa jest niezależnym, apolitycznym i utrzymywanym z dobrowolnych darowizn ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii i dorobku klasycznego liberalizmu.
Napisz wiadomość do Projektodawcy69355 PLN z 60000 PLN
666 Wspierający
Udany! Cel osiągnięty
Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.01.2015.
Model finansowania: "wszystko albo nic"
Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.01.2015 12:12
Gratuluje! Teraz niech się młodzież uczy.
Podręcznik został dziś wysłany do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ministerstwo powinno w ciągu miesiąca wyznaczyć recenzentów oceniających podręcznik.
Wiadomo coś nowego w sprawie podręcznika?
Podręcznik jest prawie gotowy. Przeszedł już kilkukrotną redakcję merytoryczną i redakcję językową. Kończymy prace nad ilustracjami, wykresami i tabelami do podręcznika. Jeszcze w tym miesiącu książka powinna być złożona i wysłana do ministerialnej recenzji.
Czy coś się ruszyło w sprawie projektu?
A ja nie otrzymałem maila:(
Szanowni Państwo,
jak pisałam w mailach do Państwa, niestety przez ostatnie 3 tygodnie magazyn, z którego wysyłane są paczki, pracował w zmniejszonym składzie, dlatego wysyłka szła nieco wolniej. Pozostałe paczki powinny dotrzeć w ciągu najbliższych trzech tygodni. Jak zawsze powiadomię o tym mailowo.
Pozdrawiam
Ania Gruhn
Instytut Misesa
Ja wciaz nie dostalem swoich kart:(
Do kiedy najpóźniej moż spodziewać się paczek?
Wczoraj dotarła paczka z kartami i są super :)
Dotarła także książka - nie spodziewałem się takiej nagrody za cierpliwość.
Bardzo dziękuję i pozdrawiam :)
Szanowni Państwo,
z radością informujemy, że zakończyła się produkcja nagród związanych z przygotowaniem podręcznika „Wolna przedsiębiorczość”. Raz jeszcze przepraszamy za opóźnienia w produkcji i dostarczeniu nagród — mamy nadzieję, że zarówno same nagrody, jak i podręcznik, którego rozdziały sukcesywnie publikujemy, spełnią Państwa oczekiwania.
Otrzymaliście już Państwo darmowe książki prof. J. Huerty de Soto „Socjalizm, rachunek ekonomiczny i funkcja przedsiębiorcza” - mam nadzieję, że ich lektura wynagrodzi Państwu przedłużający się okres oczekiwania na nagrody.
Ze względu na dużą ilość nagród musieliśmy podzielić proces wysyłki na kilka transzy. W pierwszej kolejności wysyłamy koszulki, następnie kubki, a potem karty i plakaty. Na samym końcu wyślemy największe paczki, czyli te składające się np. z kubka, koszulki i kart. Ostatnie przesyłki z nagrodami otrzymacie Państwo do początku września.
Z pozdrowieniami
Zespół Instytutu Misesa
Zaskoczony otrzymałem książkę z Instytutu Misesa i dopiero tutaj widzę że to rekompensata za problemy organizacyjne. Nie czułem potrzeby rekompensaty, ale serdecznie dziękuję. Na koszulkę mogę jeszcze poczekać, spokojnie nie pali się ;) Najważniejsze to dopracowany podręcznik do przedsiębiorczości. O to w tym całym przedsięwzięciu chodziło. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje za nieoczekiwany prezent :)
Szanowni Państwo,
zapewniam, że komentarze nie są usuwane, zwłaszcza, że Państwa niecierpliwość jest uzasadniona. Zapewniam też, że od kiedy przejęłam obowiązki koordynatora projektu, pracuję nad tym, aby nagrody zostały wyprodukowane i dotarły do Was jak najszybciej. W najbliższy piątek nasz magazyn otrzyma koszulki, które będziemy do Państwa wysyłać na początku przyszłego tygodnia. Będę też wysyłać do Państwa maile z informacją o tym, kiedy dana nagroda zostanie wysłana oraz z prośbą o potwierdzenie.
Szczegółowe zapytania proszę kierować na mój adres mailowy - znajdziecie go Państwo w zakładce kontaktowej na naszej stronie.
Pozdrawiam i raz jeszcze przepraszam za opóźnienia
Anna Gruhn
Usunięto mój komentarz, gdy pytałem o nagrody. Czyżby cenzura wypowiedzi...?
Koszulka po wakacjach? "Niedługo" to słabe słowo dla propagatorów przedsiębiorczości. "Powinna dotrzeć w ciągu najbliższych paru tygodni" - no parę tygodni mniej niż miesiąc.
Szanowni Państwo,
opóźnienie w wysyłce nagród wynika z opóźnienia w ich produkcji, za co, oczywiście, bardzo przepraszamy. Karty i plakat są już w produkcji, nieco dłużej trzeba będzie poczekać na koszulkę, ale zapewniamy, że już niedługo będziecie mogli grać w karty lub zadawać szyku w nowej koszulce.:) Prosimy o jeszcze trochę cierpliwości - dokładamy wszelkich starań, abyście obiecane nagrody otrzymali jak najszybciej. Jako rekompensatę za długi czas oczekiwania wyślemy do Państwa jedną z książek wydaną przez Instytut - powinna do Państwa dotrzeć w ciągu najbliższych paru tygodni.
Przypominamy też, że na stronie mises.pl sukcesywnie publikujemy kolejne rozdziały podręcznika - zachęcamy do krytycznej lektury i przekazywania nam wszelkich uwag.
Wszelkie pytania dot. projektu można też przekazywać do nas mailowo, do p. Anny Gruhn.
Pozdrawiamy serdecznie i raz jeszcze przepraszamy za opóźnienie
Dziwna sprawa, brak nagród, zero kontaktu od strony organizatorów. Co jest grane?
Coraz cieplej i koszulka by się przydała - dalej nie ma :)
Ebook dostarczony. Nadal nie otrzymałem kart.
witam, ja również nie dostałem żadnej informacji w sprawie nagród (w moim przypadku jest to ebook)
Gratuluje realizacji projektu:)
Niestety, u mnie bardzo podobna sytuacja. Dostałem ebooka, wciąż czekam na tapetę, kody rabatowe i karty do gry.
Mam podobną sytuację jak @DawidM.
Nie otrzymałem kontaktu ws. nagród (chyba, że gdzieś uciekło...). Będę wdzięczny za informację. Dzięki
Przepraszam, że tutaj, ale do tej pory nie otrzymałem nagrody (tapety) pomimo kontaktu. Otrzymałem jednego maila, jednak po wysłaniu odpowiedzi nie uzyskałem wiadomości zwrotnej. Zaglądałem także do spamu - pusto. Z czego może to wynikać?
@Tomasz Czech, @cezar_1 Zakładamy, że najpóźniej jutro lub w czwartek skontaktujemy się ze wszystkimi Darczyńcami, dlatego prosimy o jeszcze trochę cierpliwości. Jednocześnie chcielibyśmy poprosić wszystkich Państwa o sprawdzanie skrzynki ze spamem, ponieważ mamy problemy z pocztą i część wiadomości może trafiać właśnie tam.
Ze mną również, a chętnie bym przeczytał ebooki :>
Czy skontaktowaliście się już z wszystkimi darczyńcami w sprawie nagród? Ze mną kontaktu nie było, stąd pytanie. Powodzenia w realizacji projektu i gratuluję udanej zbiórki.
W ciągu kilku najbliższych dni (najpóźniej do przyszłego poniedziałku) skontaktujemy się w sprawie nagród indywidualnie z każdą osobą, która wsparła projekt.
Jak i kiedy będzie przebiegało rozdawanie nagród?
@Mateusz Ekiert, zakładamy, że jeżeli prace będą przebiegły zgodnie z harmonogramem, to podręcznik będzie gotowy w czerwcu. Natomiast stworzenie pozostałych elementów zestawu: poradnika i materiałów multimedialnych będzie uzależniony od tego, czy uda nam się pozyskać brakujące środki: 55 000 zł.
Tylko cieszyć, że się udało.Mam ogromna nadzieję, że wychowamy młodsze pokolenie, które będzie podejmować dobre decyzje wg własnych przemyśleń, a nie będzie powielać tego, co w mediach podsuwa obecna elyta.
Jeszcze raz gratuluję!
Na jak dlugo szacujecie czas realizacji projektu?
Dziękujemy!
Ja też się dokładam. Liczę, że będzie wolnościowo i dostanie się trochę socjalistom. Zbyt długo ludzie mieli prane mózgi. Powodzenia w realizacji!
Wsparcie poszło :) Z wolnościowym pozdrowieniem :)
Trzeba edukować Polaków, żeby następnym razem nie brali kredytu we frankach.
wiedziałem że się uda :)
Pięknie!:)
Siadło :)
Done :)
@phyrz Kontaktowaliśmy sie z posłem Wiplerem, informacja najpewniej zostanie umieszczona na jego fb.
Jeśli chodzi o fb napiszcie do Przemka Wiplera, jestem przekonany, że udostępni.
@vanjan zarówno SL jak i PL wspierają akcję od początku. Ponieważ jednak projekt jest apolityczny, to wśród partnerów jest wymienione tylko SL.
@kondziu Jesteśmy dobrej myśli jeżeli chodzi o powodzenie zbiórki. Cały czas prowadzimy działania fundraisingowe i promocyjne, a w najbliższych dniach przybiorą one jeszcze na sile.
Najgorsze jest to, że do realizacji może zabraknąć naprawdę niewielkiej sumy. Planujecie jeszcze jakieś akcje promujące projekt?
Zwolennicy Partii Libertarianskiej rowniez mogliby poprzec ten projekt
@Szamot przyjmiemy pomoc od każdego, także RN. Zwróciliśmy się już z prośbą o zareklamowanie akcji do Krzysztofa Bosaka, który jest najbardziej prorynkową osobą w tym środowisku.
@loiki90 bezpośrednie wsparcie projektu jest możliwe tylko poprzez system Transferuj.pl. Jeżeli jednak skorzystanie z niego nie byłoby możliwe, to prosimy o przekazanie darowizny poprzez PayPal http://mises.pl/wsparcie/darowizny/ Otrzymane środki wpłacimy w imieniu Darczyńcy na Polak Potrafi.
Możliwości wsparcia przez paypal nie ma?
Czemu tylko KNP i JKM? RN nie jest do końca określony jeśli chodzi o poglądy gospodarcze, ale na pewno wesprze coś co jest robione dla dobra Polski i Polaków.
Wzmianka o projekcie ukazała się zarówno na fanpage'u JKM jak i KNP, nie przyniosło to jednak większych rezultatów (poza zwiększeniem odwiedzin strony). Zamierzamy jednak poprosić o ponowne zamieszczenie informacji przez te fanpage, być może efekt będzie lepszy.
Zgadzam się z pmad. Myślę, że warto spróbować.
Myślę że warto byłoby poprosić o publiczne poparcie ze strony KNP (w szczególności JKM)
Bo będzie ciężko, a choć jeden post na jego facebooku może bardzo poprawić sytuację.
@lubiedak Spodziewaliśmy się spadku tempa wpłat w okresie świąteczno - noworocznym. Zakładamy, że począwszy od tego tygodnia sytuacja wróci do normy. Mamy opracowane i zaplanowane działania promocyjne (artykuły i występy w mediach, social media etc.), które powinny w tym dopomóc. Dotychczas akcję wsparło nieco ponad 300 osób, a docelowo zakładamy, że będzie ich co najmniej 700, także zachowujemy spokój :)
Jeżeli - odpukać - nie zbierzemy środków poprzez Polak potrafi, to uruchomimy alternatywną zbiórkę poprzez konto bankowe.
Widać, że zbiórka zwalnia. Co się stanie, gdy kwota nie zostanie uzbierana. Jak temu przeciwdziałacie?
W polskiej edukacji brakuje przede wszystkim dobrej, świadomej przedsiębiorczości, ale i również nauk dotyczących ogólnego rozwoju w życiu, jak np. nauki o osiąganiu celów, pracy z podświadomością. Niestety państwo woli nie mieć zbyt wyuczonych i świadomych swoich możliwości ludzi. Nie taki jest przecież cel edukacji szkolnej...
Świetna inicjatywa. Życzę powodzenia :)
@forrest, @Szamot: W miarę możliwości postaramy się zadowolić wszystkich Darczyńców :) Jeżeli ktoś z Państwa będzie chciał być wymieniony wewnątrz podręcznika, a MEN nie będzie oponował, to oczywiście spełnimy takie życzenie. Propozycja Szamota jest dobra i najpewniej zamieścimy taką informację w książce.
@Centurio: Dziękujemy za sugestię. Napisanie rozdziału na temat finansów osobistych chcieliśmy powierzyć właśnie autorowi bloga "Jak oszczędzać pieniądze", ale nie był zainteresowany współpracą z nami, podobnie jak kilku innych blogerów. Wobec czego zmieniliśmy koncepcję. Na chwilę obecną ta tematyka będzie poruszona w kilku rozdziałach, być może jednak poświęcimy jej cały rozdział.
Mam jeszcze taką propozycję odnośnie spisu treści. Może warto byłoby również, choćby w niewielkim stopniu poruszyć temat finansów osobistych i prywatnej przedsiębiorczości? Przynajmniej jeden rozdział na ten temat by się przydał. Dobrą inspiracją może być ten blog:
http://jakoszczedzacpieniadze.pl
Podzielam opinię Szamota (oczywiście mówię za siebie...).
Odnośnie pomysłu pana Mariusza, uważam, że wystarczyłaby informacja, że podręcznik powstał w całości dzięki środkom darczyńców i nie jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. A dla wspierających (przynajmniej dla mnie) największą satysfakcją będzie to, że ten podręcznik powstanie i przyszłe pokolenia będą z niego krzystać.
Panie Mariuszu,
myśleliśmy nad takim rozwiązaniem, jednak nie jesteśmy pewni, jaka byłaby reakcja MEN-u na kilkaset nazwisk Darczyńców wymienionych wewnątrz książki. Moglibyśmy mieć problem z dopuszczeniem podręcznika do użytku szkolnego, bo przepisy niejasno tłumaczą, co może znaleźć się w wewnątrz podręczników, dlatego nie chcemy składać obietnic, których potem nie będziemy mogli dotrzymać. Jeżeli MEN nie będzie oponował, to umieścimy w podręczniku pełną listę Darczyńców.
Pozdrawiam
Piotr Kot, koordynator projektu
Jeśli mógłbym coś zasugerować... Moim zdaniem moglibyście "ściągnąć" pomysł z książki "Barca. Życie, pasja, ludzie." tzn. znaleźć miejsce w książce dla wspierających - imię nazwisko i miejscowość. Miło byłoby ujrzeć taką wzmiankę za wsparcie kwotą już od np. 10 zł.
A co do samego projektu - pomysł świetny. Zapewne doczeka się kolejnych, wzbogaconych wydań.
Wczoraj miałem pisać - ale dzisiaj już się pokazało :) Koszulka za 150 zł - OK!
Szanowni Państwo,
@aksolotl - plakat będzie formatu B2 (680x480mm), wizualizacje zarówno plakatu jak i pozostałych nagród przedstawimy w ciągu kilku dni.
@Centurio - z pomocy frontendowca chętnie skorzystamy przy tworzeniu strony, na której udostępnimy zestaw. Prace nad stroną ruszą za ok. 2 miesiące. Gdyby był Pan zainteresowany dołączeniem do zespołu to proszę o kontakt na piotr.kot@mises.pl
Z wyrazami szacunku
Piotr Kot, koordynator projektu
Czy potrzebujecie może pomocy programisty lub front-endowca?
Witam,
chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat nagród. Jakie wymiary będzie miał plakat oferowany jako jedna z nagród?
Pozdrawiam
Panie Przemysławie, dziękuję za kontakt i miłe słowa pod adresem naszego projektu. Zapoznamy się z Pana grą. To bardzo budujące, że tyle osób zajmuje się wzbogacaniem zasobów edukacyjnych w tematyce ekonomicznej, jestem przekonany, że niebawem doprowadzi to do gruntownej zmiany w polskich szkołach.
Z poważaniem
Piotr Kot
Witam
Kłania się Przemysław Rajchel z Olsztyna. Odniosę się do projektu oraz wpisu użytkownika Maciej Prósiński.
Pomysł super, ja również zajmuje się edukacją w zakresie przedsiębiorczości. Zgadzam się, że w poziom nauki przedsiębiorczości w szkole pozostawia wiele do życzenia. Brakuje narzędzi oraz systemu podnoszenia kwalifikacji nauczycieli.
Moje działania ukierunkowane są na propagowanie działalności gospodarczej i prezentację podstawowych zasad jej prowadzenia. Jestem twórcą Business PLAY - symulacja prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to narzędzie, które pokazuje wszystkie aspekty dotyczące tego zagadnienia ( reklama, pozyskanie klienta, zatrudnianie pracowników, rozliczenia itp ). Narzędzie jest używane m.in w gimnazjach oraz w szkołach ponadgimnazjalnych. Jeżeli Państwo lub użytkownik Maciej Prósiński byliby zainteresowani połączeniem pomysłów z wykorzystaniem symulacji dotyczącej prowadzenia działalności gospodarczej zapraszam do kontaktu: rajchel@ngobs.pl. Informacje o symulacji znajdują się na stronie www.business-play.eu.
Taka możliwość jak najbardziej istnieje. Otrzymaliśmy już kilka tego rodzaju propozycji pomocy i za każdą z nich jesteśmy bardzo wdzięczni. Po zakończeniu zbiórki ogłosimy oficjalnie, że poszukujemy wolontariuszy chcących zaangażować się w projekt.
W chwili obecnej nie mogę powiedzieć jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć udział w pracach wydawniczych. Proszę o kontakt na piotr.kot@mises.pl - będę mógł powiedzieć coś konkretnego kiedy porozumiem się z osobą odpowiedzialną za prace wydawnicze.
Pozdrawiam
Piotr Kot, koordynator projektu
Czy istnieje możliwość włączenia się do projektu (w ramach wolontariatu) przy składzie książki i przy korekcie tekstu? Ew., jakie warunki trzeba spełnić? - czy wystarczy sama znajomość LaTeXa, czy też np. trzeba wykazać się dużym doświadczeniem w składaniu książek?
Panie Macieju, dziękuję za miłe słowa pod adresem naszego projektu, to właśnie dzięki takim opiniom rosną nasz entuzjazm i zapał do pracy! Doskonale podsumował Pan problemy istniejące w obecnym sposobie nauczania ekonomii i przedsiębiorczości w szkołach.
Myśleliśmy o grze symulacyjnej, ale jej stworzenie równocześnie z podręcznikiem przekracza nasze możliwości (finansowe i organizacyjne). Chcemy jednak w przyszłości wrócić do tego pomysłu. Bardzo chętnie zapoznamy się również z Pana grą - wygląda interesująco!
Z wyrazami szacunku
Piotr Kot, koordynator projektu
Świetna inicjatywa! To czego używa się dziś w szkołach woła o pomstę do nieba i uczy przedsiębiorczości tylko z nazwy, jakby autorzy tych podręczników udawali, że nie rozumieją tego pojęcia. Wiecie, czego uczą? Wg obecnie używanych podręczników "osoba przedsiębiorcza" ma umieć napisać CV i list motywacyjny, ładnie się ubrać na rozmowę o pracę, skończyć dobre sudia, mieć dyplom, zrobić jakiś kurs... WTF? Osoba przedsiębiorcza na rozmowie o pracy nie szuka pracy, tylko szuka pracownika. A obecne podręczniki ucząc "przedsiębiorczości" tak jakby przedsiębiorcy nie istnieli. Jest to przedłużenie filozofii pruskiego systemu kształcenia - którego ofiara ma być posłusznym etatowcem lub żołnierzem, płacącym możliwie najwyższe podatki.
Jedyne czego mi brakuje w Waszej inicjatywie, to dobra gra symulacyjna. Narzędzie, które pozwalałoby przez zabawę i symulację zrozumieć jak działają najważniejsze mechanizmy przedsiębiorczości - która jest dziedziną z dużą przepaścią mentalną pomiędzy teoretykami a praktykami. Takie narzędzie zostało stworzone przeze mnie (https://www.facebook.com/umyslinwestora) i wydane niecały rok temu, jednak jest to narzedzie wydane fizycznie. Częścią podręcznika musiałaby być gra na urzadzenia mobilne lub przeglądarkowa, która tak jak pozostale elementy daje się rozpowszechniać online. Jednak zgodnie z moimi doświadczeniami - zastosowanie gry warsztatwej robi drastyczną różnicę na plus jako forma podania wiedzy.
Dziękuję za zainteresowanie i pytania. Koszt prac wydawniczych jest orientacyjny i może jeszcze ulec zmianie. Bazując jednak na naszym doświadczeniu - wydaliśmy dotychczas kilkanaście książek naukowych - uważamy, że koszty są realistyczne. Nawet jeżeli ostatecznie będą one mniejsze, to wolimy się zabezpieczyć, a ewentualną nadwyżkę przeznaczymy na graficzne dopracowanie podręcznika lub opracowanie poradnika dla nauczycieli. Zapewniam, że bardzo skrupulatnie wydamy każdą otrzymaną złotówkę.
Jeżeli chodzi o osoby, którym powierzymy prace wydawnicze, to nie mieszkają one w Warszawie - są rozsiane po całym kraju.
Z poważaniem
Piotr Kot, koordynator projektu
Prosze mnie zle nie zrozumiec, ale czy dobrze zgaduje, ze te prace wydawnicze i graficzne sa lokowane w W-wie? Patrze na te stawki i smutno mi sie robi, bo inicjatywa jak najbardziej cenna, ale szukaja Panstwo osob, ktora maja wesprzec projekt z calej Polski, po czym sie okazuje, ze w duzej mierze potrzeba az tylu pieniedzy, bo stawki sa, no, wg mnie, stoleczne, czyli wysrubowane (przyjmujac rowny podzial np. tych 15 tysiecy, to korektor mialby do pracy 1 ksiazke miesiecznie i calkiem slodko by sobie zyl, hmm...). Czy korekty, skladu i opracowania nie da sie zrobic w Ciechocinku (przykladowo)?
Byłbym wdzięczny za dodanie tego listowania do opisu projektu bo nie każdy tutaj zagląda, a kilka innych osób też byłaby zainteresowana tymi wyliczeniami.
Pozdrawiam
R.M.