Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Witkacy!

Witkacy!

Warszawa

„Witkacy!” to pierwsze w Polsce pismo naukowo-artystyczne poświęcone twórczości i osobie Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885–1939). Dotychczas ukazały się 3 numery. Pismo charakteryzuje się wysokim poziomem merytorycznym tekstów i oryginalną designerską szatą graficzną. Numer 4 został już opracowany i jest gotowy do druku. Ma charakter specjalny - prezentu na 80. urodziny prof. Janusza Deglera, najwybitniejszego znawcy twórczości Witkacego.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

przemek.pawlak

przemek.pawlak


17465 PLN z 16000 PLN

127 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

109%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 29.06.2018.

Witkacy! nr 4 (1/2018) - pismo artystyczno-naukowe

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

Jestem jak jakiś nabój wysokiej marki eksplozywności leżący spokojnie na łące. Ale dotąd nie ma armaty i nie ma mnie kto wystrzelić. A tego sam nie potrafię — muszę mieć ludzi.

 

S.I. Witkiewicz, Matka, Akt I

 

Cel i zakres projektu

 

Kontynuacja wydawania półrocznika artystyczno-naukowego "Witkacy!",  pierwszego pisma naukowo-artystycznego poświęconego twórczości i osobie Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885–1939) - artysty totalnego – dramaturga, pisarza, malarza, fotografa, teoretyka sztuki, filozofa, który nadal frapuje i inspiruje. Według prof. Daniela Geroulda - "Stanisław Ignacy Witkiewicz stanowił najbardziej niezwykłą i najwszechstronniejszą osobowość artystyczną w Polsce pierwszej połowy XX wieku". Uważamy, że mimo, że mają miejsce kolejne inscenizacje dramatów, publikowane są tłumaczenia i organizowane wystawy, to utrzymanie Witkacego w krajowym i światowym obiegu kultury wymaga stałych długoterminowych i systematycznych działań. 

 

Wydawcą pisma jest fundacja Instytut Witkacego (IW), który z własnych środków i dzięki społecznemu wkładowi pracy zespołu redakcyjnego opublikował trzy świetnie przyjęte przez czytelników numery z lat 2016-2017. Wydanie kolejnego numeru (224 strony w nakładzie 500 egz.), który jest już gotowy do druku, wymaga jednak obecnie wsparcia finansowego, o które zwracamy się do Państwa za pośrednictwem sprawdzonej platformy Polak Potrafi.

 

 Witkacy! - okładki wydanych dotychczas numerów pisma

 

Pismo ma różnorodną tematykę. Publikowane są zarówno recenzowane rozprawy naukowe, artykuły o charakterze publicystyczno-popularyzatorskim i biograficznym, jak również  eseje inspirowane estetyką, sztuką czy życiem Witkacego, a także oryginalne teksty literackie i reprodukcje prac plastycznych.  W trzech pierwszych numerach pisma obok tekstów stricte naukowych (np. O Witkiewiczowskim programie ontologizacji matematyki), zawarto teksty biograficzne (np. Wokół grobów Witkacego), krytyczne o teatrze, literaturze i sztuce (np. Morfologia dramatu groteskowego na przykładzie "Gyubala Wahazara" i "Matki"), historyczne (np. Szynel i furażka. O datowaniu "Portretu wielokrotnego w lustrach"), sprawozdania z wystaw i konferencji, wywiady z tłumaczami i osobami inspirującymi się twórczością Witkacego (np. rozmowa z Jerzym Stuhrem na temat przygotowywanej przez niego inscenizacji Szewców). Różnorodność obszarów aktywności twórczej patrona bezpośrednio przekłada się na interdyscyplinarność tematyki pisma. Różnorodność obszarów aktywności twórczej patrona przekłada się na interdyscyplinarność tematyki pisma. Dzięki łączeniu różnorodnych i oryginalnych treści, i wielości ich charakteru, od naukowych przez biograficzne po popularne, pismo jest atrakcyjne zarówno dla witkacologów, jak i dla miłośników twórczości Witkacego, a także dla szerokiej rzeszy czytelników zainteresowanych sztuką i literaturą, w tym uczniów i studentów. Przykładowe teksty ilustrujące tematykę i charakter pisma są dostępne na stronie IW (Witkacy! nr 1,  Witkacy! nr 2 i Witkacy! nr 3). 

 

Od 1924 r. Witkacy próbował założyć własne pismo, jak wiemy, bez powodzenia. Jego projekty i starania stanowią dla nas ważny punkt odniesienia, ponieważ w symbolicznym sensie czujemy się kontynuatorami tego zamysłu. Mówi o tym i pisze w  (http://witkacy.eu/wp/poszukuje-czlowieka-wzglednie-konsorcjum-z-grubymi-pieniedzmi-witkacego-perypetie-prasowe/) edytor Dzieł Zebranych Stanisława Ignacego Witkiewicza, fundator IW i członek Rady Programowej pisma prof. Janusz Degler.

 

 

Co znajdziecie w Witkacym! nr 4?

 

Wśród naszych autorów są m.in.:

 

Dalibor Blažina, Tomasz Bocheński, Izabela Curyłło-Klag, Krzysztof Dubiński, Elżbieta Grzyb, Andrzej Klimowski, Jarosław Komorowski, Krzysztof Miklaszewski, Stefan Okołowicz, Przemysław Pawlak, Tomasz Pawlak, Małgorzata Sady, Ewa Satalecka, Lech Sokół, Wojciech Sztaba, Marek Średniawa, Beata Zgodzińska.

 

Wybrane fragmenty z Witkacego! nr 4

  

 

 

 

 

Realizacja projektu i zespół wykonawczy

 

Wysoki poziom merytoryczny tekstów jest zapewniany dzięki mechanizmowi selekcji i recenzowania zgłaszanych propozycji i korzystania z doradztwa Rady Naukowej pisma, w której skład wchodzą wybitni i doświadczeni witkacolodzy:

 • prof. Janusz Degler - edytor Dzieł Zebranych S.I. Witkiewicza. Posłuchajcie O aktualności Witkacego
 • prof. Lech Sokół - autor książki Groteska w teatrze S.I. Witkiewicza. Dowiedzcie się Czy Witkacy trafił pod strzechy?
 • prof. Tomasz Bocheński - autor książki Witkacy i reszta świata
 • prof. Dalibor Blažina - tłumacz dzieł Witkacego na język chorwacki
 • dr Wojciech Sztaba - autor książki Gra ze sztuką. O twórczości S.I. Witkiewicza i moderator strony Witkacologia
 • Beata Zgodzińska - autorka albumów z twórczością malarską Witkacego
 • Stefan Okołowicz - kurator kilkudziesięciu wystaw fotografii Witkacego i autor albumów
 • Kapsyda Kobro - Okołowicz - biografka Jadwigi Witkiewiczowej, żony Witkacego
 • Jan Gondowicz - znawca twórczości Witkacego. Posłuchajcie dyskusji o książce Narkotyki. Niemyte dusze.
 • dr hab. Katarzyna Taras - autorka książki Witkacy i film,

a także naukowcy o szanowanym dorobku: prof. Maria Jolanta Olszewska, prof. Jagoda Hernik Spalińska, prof. Anna Krajewska i dr Jarosław Cymerman. 

 

Redakcję pisma tworzą witkacolodzy i badacze młodszej generacji:

 • redaktor naczelna: dr Małgorzata Vražić

 • sekretarz redakcji Dominik Gac

 • oraz zespół redakcyjny: Tomasz Pawlak, doc. dr inż. Marek Średniawa, Krzysztof Dubiński, dr Elżbieta Grzyb, dr Izabela Curyłło-Klag, dr Marcin Klag, dr Dorota Niedziałkowska.

Osoby te łączą rozległą wiedzę i zainteresowania naukowe z pasją, większość z nich ma doświadczenie edytorskie i wydawnicze, a część z nich wykonuje podobną pracę zawodowo, co gwarantuje wysoki poziom opracowania merytorycznego tekstów.

 

Przykładamy bardzo dużą wagę do aspektu edytorskiego i graficznego pisma, tak by zapewnić jego atrakcyjność wizualną. Za projekt układu pisma i jego skład odpowiada dr Marcin Klag z Katedry Wzornictwa i Projektowania Wizualnego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, profesjonalista z uznanym dorobkiem. 

 

Nagrody dla Darczyńców wspierających projekt

 

W przypadku sukcesu nagrody zostaną rozesłane do Darczyńców w terminie do 4 tygodni od zakończenia zbiórki. Darczyńcy mają do wyboru wiele atrakcyjnych nagród, m.in.:

 

1. Książka: S.I. Witkiewicz. Listy do żony - Komplet. Tomy 1-4. 

 

 

2. Album z kolekcją prac Witkacego ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

 

 

3. Album S. Okołowicz, Anioł i syn opisujący i bogato ilustrujący 30 lat dialogu Stanisława Witkiewicza z synem.

 

 

4. Książka: J.Gondowicz, Trans-autentyk o twórczości Brunona Schulza z uwzględnieniem związków z Witkacym. 

 

 

 

5. Plakaty do spektakli w krakowskim Teatrze STU: Sonata Belzebuba z udziałem Zbigniewa Wodeckiego i Wariat i zakonnica.

 

 

6. Płyta CD (epka) zespołu rockowego Palfy Gróf z autografem. Zespół wykonuje utwory z tekstami Witkacego.

 

7. Książka Krzysztofa Dubińskiego Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach z dedykacją autora, odsłaniająca nieznane fakty z pobytu Witkiewicza w Rosji w latach 1914-1918. Fascynująca lektura również dla miłośników historii.

 

Budżet projektu

 

Zebrana kwota 16 000 zł pozwoli pokryć koszty wysokiej jakości druku kolorowego i dystrybucji bieżącego numeru pisma Witkacy! o objętości 224 strony w nakładzie 500 egzemplarzy oraz koszty kampanii w portalu Polak Potrafi. Naszym wkładem w bieżący numer są teksty (autorzy i recenzenci nie pobierają honorarium), koncepcja numeru pisma, opracowanie redakcyjne, korekta, projekt graficzny i skład.

 

Przewidujemy, że koszty prac redakcyjnych i przygotowania do druku zostaną pokryte ze sprzedaży pozostałych egzemplarzy pisma, po odliczeniu egzemplarzy przeznaczonych na nagrody w crowdfundingu i bezpłatnych egzemplarzy obowiązkowych (zgodnie z ustawą z dnia 7 listopada 1996 r. - Dz.U. z 2018 r. poz. 545 oraz rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 6 marca 1997) dla Biblioteki Narodowej i innych uprawnionych głównych bibliotek w Polsce.

 

W przypadku gdyby udało się zebrać kwotę wyższą niż 16 000 zł zostanie ona wykorzystana na przygotowanie i wydanie kolejnego numeru pisma Witkacy! nr 5 (2/2018) planowanego na początek grudnia 2018 roku. W chwili obecnej część materiałów jest już gotowa. 

 

Zebrana kwota Wyniki projektu
20 000 zł Oprócz wydania nr 4 zostanie opracowany redakcyjnie (recenzje, redakcja i korekta przyjętych tekstów) nr 5 pisma przewidziany do publikacji w grudniu 2018 r.
26 000 zł Zostanie wykonany projekt okładki i układu pisma (ok. 200 stron) oraz wykonany skład numeru 5 w formie gotowej do przekazania do drukarni.
32 000 zł Zostanie wydrukowany Witkacy! nr 5 w nakładzie 500 egzemplarzy. Dla Darczyńców będzie dostępny po specjalnej niskiej cenie.

 

Zostań mecenasem polskiej kultury i wesprzyj Witkacego!!!

 

 

Kontakt

 

e-mail: kontakt@witkacy.eu

 

FB: Czasopismo Witkacy!Instytut Witkacego

 

www: Instytut Witkacego i Witkacy!

 

Podziękowania

 

Instytut Witkacego dziękuje bardzo Lauren Dubowski za przełumaczenie opisu projektu na angielski :-) 

Media o Twoim projekcie:

Pomóżmy Witkacemu!

www.dziennikteatralny.pl | 2018-06-25

W imieniu Instytutu Witkacego i witkacologów bardzo proszę o udostępnienie informacji o naszej zbiórce na pokrycie kosztów druku 4. numeru naszego półrocznika \"Witkacy!\", dedykowanego w całości prof. Januszowi Deglerowi, z okazji jego 80. urodzin.

Robią zrzutkę na „Witkacego!”. Wesprzyj wydanie pierwszego czasopisma witkacologicznego!

czytelniczy.pl | 2018-06-13

Od 30 maja twórcy periodyku zbierają pieniądze na wydanie czwartego numeru półrocznika. Zbiórkę można wesprzeć w serwisie crowdfundingowym PolakPotrafi.pl.

Ukazuje się kolekcjonerskie pismo poświęcone twórczości Witkacego

www.wirtualnemedia.pl | 2018-05-29

Pierwszy numer \"Witkacego!\" ukaże się w piątek, 24 lutego - dokładnie w 132. rocznicę urodzin Stanisława Witkiewicza. - Tym samym spełnia się marzenie pisarza o własnym periodyku artystyczno-literackim, które czekało na realizację od 90 lat - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl P. Pawlak.

Witkacy! czyste dusze w niemytej formie

lubimyczytac.pl | 2018-05-29

Pierwszy, wyjątkowy numer półrocznika „Witkacy!”. To pismo – w niemytej, choć bardzo atrakcyjnej formie – dedykowane Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, jego twórczości, a także jego środowisku. Wydawca – Instytut Witkacego – spełnia marzenie Mistrza, które czekało na realizację od 90 lat.

Instytut Witkacego zaczął wydawać półrocznik Witkacy!

www.press.pl | 2018-05-29

Instytut Witkacego rozpoczął wydawanie półrocznika \"Witkacy!\" poświęconego działalności pisarza, malarza i dramaturga. W czasopiśmie znalazły się eseje, wywiady, artykuły najwybitniejszych witkacologów, znawców i miłośników sztuki Witkacego.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 29.06.2018 22:10