Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Joanna Janikowska

Joanna Janikowska

Warszawa, Polska

Studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy i programu Polska.doc Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Reżyserka i autorka zdjęć do filmów, m.in. do filmu „2x2” w reż. Izy Kiszczak pokazywanego na Festiwalu Filmowym w Cannes. Zdobywała doświadczenie na planach pełnometrażowych filmów dokumentalnych, m.in. koordynując zdjęcia do filmu „21 x Nowy Jork” w reż. Piotra Stasika, nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5261 PLN z 19000 PLN

66 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

27%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.03.2017.

Sekretarz - film dokumentalny

O projekcie

PANI DANUTA STENKA WSPIERA NASZĄ KAMPANIĘ!

PAN ARTUR ŻMIJEWSKI WSPIERA NASZĄ KAMPANIĘ!

 

KRÓTKO O PROJEKCIE:

Kręcimy film o Simone - 29-letnim sekretarzu Partii Odrodzenia Komunistycznego w Bolonii. Duża część nagrań już za nami. Przed nami jeszcze jeden ważny, trzytygodniowy wyjazd do Włoch, montaż i postprodukcja filmu. Do tej pory film finansowany był ze środków prywatnych. Aby ukończyć film, potrzebujemy Waszego wsparcia.
OBSERWUJ NAS NA FACEBOOKU 

Europa i świat nieuchronnie zmierzają w kierunku konfrontacji wartości, uznawanych w języku politycznej poprawności za "cywilizowane", "nowoczesne" i "demokratyczne" z ideami radykalnymi. Prowadzone są na ich temat burzliwe dyskusje, w których analizuje się ogólne tendencje i kierunek zmian we współczesnych społeczeństwach.

Zostawmy jednak podobne dyskusje w skali makro naukowcom i politykom. Za każdą ideą, systemem, ruchem społecznym stoją ludzie. Poznajcie człowieka, który chce zmienić świat. Simone Gimona ma 29 lat. Jest DJ’em. Lubi reggae, kocha przyrodę, pragnie dobrego, szczęśliwego życia nie tylko dla siebie, swojej rodziny i przyjaciół, ale również dla mieszkańców Bolonii, regionu Emilia – Romania, wszystkich Włochów i kto wie? – może nawet dla całego świata. Simone głęboko wierzy w to, że jego pragnienia mogą stać się rzeczywistością. Wierzy w to tym bardziej, że przecież nie siedzi z założonymi rękami, nie czeka aż świat wokół niego uporządkuje się sam. O nie, Simone walczy. Bo Simone jest komunistą, sekretarzem Partii Odrodzenia Komunistycznego.

SEKRETARZ

Cierpliwość się skończyła

Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – ideologia społeczna klasyfikowana jako utopijna, polityczna, gospodarcza, której celem jest utworzenie społeczeństwa pozbawionego ucisku i wyzysku klasowego, a więc społeczności opartej na wspólnej własności środków produkcji i równym podziale dóbr.

(źródło: Wikipedia)

Zapytasz – kto dziś przy zdrowych zmysłach wierzyłby, że komunizm może być jakąkolwiek receptą? Ten system skompromitował się kilka dekad temu, pozostając dziś niemal wyłącznie domeną historyków i politologów. Kto dziś jeszcze wierzy w to, że walka klas ciągle trwa? Żeby to zrozumieć, musimy przenieść się do Bolonii, nie bez powodu nazywanej „czerwonym miastem”. 

 

DLACZEGO CHCĘ NAKRĘCIĆ TEN FILM?

Po raz pierwszy przyjechałam do Bolonii 3 lata temu. Pamiętam jak spacerując po centrum miasta wpadłam nagle na wielką komunistyczną manifestację. Czerwona rzeka ludzi przelewała się przez najważniejsze ulice Bolonii. Protestujący maszerowali z wielkimi flagami z sierpem i młotem i skandowali groźnie socjalistyczne hasła. Jako Polka nie mogłam zrozumieć, kto i po co w XXI wieku walczy o komunizm. Chciałam zrozumieć.

Rozmowy z Simone uświadomiły mi, że jego opowieść to właściwie gotowy scenariusz. Pomyślałam, że próba zrozumienia jego walki – szczególnie dla Polaków, boleśnie doświadczonych znienawidzonym systemem – jest bardzo ważna nie tylko w kontekście zmian zachodzących w Europie, ale przede wszystkim ze względu na potrzebę poznania i zrozumienia człowieka, którego marzenia nie różnią się specjalnie od moich czy Twoich pragnień. 

 

NAPRZÓD, TOWARZYSZE!

Simone jest niezwykle charyzmatyczny. Organizuje antyrządowe manifestacje, wrzuca na facebooka filmiki promujące partię i prowadzi zebrania, na których często musi łagodzić konflikty między młodymi działaczami a starymi komunistami. Podczas manifestacji nawołuje do buntu. Cytuje Włodzimierza Lenina i Fidela Castro. Głośno śpiewa piosenki Carlosa Puebli. A jednak nie wszyscy działacze partii za nim przepadają, choć to właśnie jego postać przyciąga do niej najwięcej nowych członków. 

Mój film ukazuje politycznego lidera, który pomimo młodego wieku piastuje najwyższe stanowisko w partii, a co za tym idzie – musi twardo mierzyć się z politycznymi przeciwnikami. Jednak „Sekretarz” to również film o wrażliwym artyście, którym targają wątpliwości. Ten kontrast, który dostrzegłam w Simone, zaintrygował mnie. Dlatego „Sekretarz”, będąc przede wszystkim opowieścią o młodzieńczej walce o lepszą przyszłość we współczesnym świecie, jest również moją próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego w 2017 roku ktoś chce tworzyć przyszłość używając narzędzi tak anachronicznych jak utopijny i wielokrotnie skompromitowany system polityczny. 

 

KOMUNIZM W BOLONII

Historia komunizmu włoskiego różni od historii komunizmu „wschodniego”. W czasie II wojny światowej we Włoszech komunizm często utożsamiano z antyfaszyzmem i walkami partyzanckimi. To właśnie komuniści po wojnie stanowili silną opozycję wobec monopolizującej władzę Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Niemal do początku lat 90. Partia Komunistyczna Włoch była skuteczną przeciwwagą dla rządzącej chadecji, choć komuniści nigdy nie sprawowali realnej władzy w państwie. Zupełnie inaczej wyglądało to na poziomie samorządowym – Bolonia przez wiele lat zarządzana była przez władze komu-
nistyczne. To piękne, średniowieczne miasto jest jednym z bohaterów
mojego filmu. W Bolonii drogie butiki stoją tuż obok pofabrycznych slumsów zajmowanych przez imigrantów i…studentów. Bolonia tylko pozornie
jest uśpiona pięknem zabytków. W rzeczywistości to miasto pełne
napięć, w którym jak w soczewce skupiają się problemy współ-
czesnej Europy. 

 

NA CO ZBIERAMY?

W skrócie – na dokończenie filmu. Pierwszą część zdjęć udało nam się sfinansować samodzielnie. Przez ponad dwa miesiące rozmawiałam z Simone i jego przyjaciółmi, uczestniczyłam w zebraniach partii, w tym również w zamkniętych naradach, przyglądałam się manifestacjom. Towarzyszyłam mu w domu, byłam obecna podczas spotkań ze znajomymi i wypadów za miasto. Bawiłam się na imprezach reagge z jego muzyką. Powstało już sporo materiału, jednak nadchodzące wydarzenia w życiu Simone wymagają, abym była przy nich obecna z kamerą. Na przełomie marca i kwietnia 2017 odbędzie się kongres, który w życiu mojego bohatera może wprowadzić znaczące zmiany, dlatego planujemy kolejny trzytygodniowy wyjazd do Włoch właśnie w tym terminie. 

Zależy nam na tym, aby film został zrealizowany w sposób profesjonalny. Zdjęcia do filmu będzie wykonywać Aleksandra Pachnik.

Koszty związane z podróżą do Włoch, utrzymaniem na miescu, wynajmem sprzętu i postprodukcją filmu zdecydowanie przekraczają nasze możliwości finansowe.  Aby ukończyć film, potrzebujemy Waszego wsparcia.

Zebrane środki przeznaczone zostaną przede wszystkim na:

    • bilety lotnicze do Włoch,
    • koszty utrzymania i podróży na miejscu, 
    • wynajem dodatkowego obiektywu i sprzętu do nagrywania dźwięku,
    • montaż i postprodukcję. 


DLACZEGO CROWDFUNDING?
 

Zdecydowałam się na próbę sfinansowania tej produkcji przy Waszej pomocy z kilku względów. Po pierwsze „Sekretarz” dotyka nieoczywistego i trudnego, choć niezwykle ważnego społecznie tematu. Jestem przekonana, że należy go zrealizować. Nie chcę też, żeby życie filmu zakończyło się po kilku zamkniętych projekcjach, dlatego planujemy zorganizowanie serii wydarzeń towarzyszących filmowi, w tym również prelekcje i debaty. 

Drugim, nie mniej ważnym powodem, dla którego proszę Was o pomoc, jest potrzeba utrzymania pełnej niezależności tej produkcji. Temat odradzania się komunizmu w Europie jest delikatny również z politycznego i biznesowego punktu widzenia. Instytucjonalni sponsorzy mogliby chcieć wpływać na jego wymowę, podczas gdy mnie zależy na maksymalnie obiektywnym spojrzeniu na Simone, nieocenianiu jego zmagań. Zależy mi na próbie zrozumienia jego wyborów. Dlatego zależy mi również na dialogu z widzami, który rozpoczynam właśnie teraz. 

Wasze wsparcie w kampanii crowdfundingowej będzie dla mnie sygnałem, że chcecie rozmawiać, że jesteście ciekawi. Mamy nadzieję, że film sprowokuje dyskusję o sytuacji młodych we współczesnym świecie i o przyczynasz jej radykalizacji. Przede wszystkim wierzymy jednak, że film, z uwagi na swoją formę, cierpliwą obserwację, stanie się uniwersalną historią o potrzebie działania, o poszukiwaniu wielkiej narracji w świecie pełnym niepewności i o toczonych przez każdego z nas walkach, przede wszystkim o tej najważniejszej - walce z samym sobą. 

nagrody:

Przygotowaliśmy dla Was wizualizacje niektórych nagród:

plakat autorstwa Aleksandry Pachnik (autorki zdjęć do "Sekretarza")

KOLEKCJONERSKIE DVD z materiałami dodatkowymi

 

TWÓRCY:

 

JOANNA JANIKOWSKA reżyseria

 

 

 

 

 

 

 

 

Studentka Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy i programu Polska.doc Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Reżyserka i autorka zdjęć do filmów, m.in. do „2x2” w reż. Izy Kiszczak pokazywanego na Festiwalu Filmowym w Cannes. Pracowała przy produkcji pełnometrażowych doku-mentów, m.in. koordynując nagrania do „21 x Nowy Jork” w reż. Piotra Stasika, nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej.

 

ALEKSANDRA PACHNIK - zdjęcia

Urodzona w Warszawie w 1990 roku. Operator obrazu, kamery, artystka wideo. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2011-2014 studiowała na wydziale Sztuki Mediów, które ukończyła ze specjalizacją Fotografia w pracowni prof. Andrzeja Jaroszewicza. Od 2014 do 2016 kontynuuje studia na specjalizacji Realizacja obrazu. Jako operator obrazu pracowała przy dwunastu etiudach filmowych i projektach wideo.

 

 

PAWEŁ SZELĄG - kierownictwo produkcji, montaż

 

Student Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Właściciel firmy produkcyjnej SCPROJECTS. Pracuje jako producent, montażysta i fotograf. Realizował projekty dla takich marek jak Seat, Auchan, Medicover, Ceramika Paradyż i dla Politechniki Warszawskiej.

www.pawelszelag.pl
www.scprojects.net

 

 ADAM WOJTAŚ - udźwiękowienie

Realizuje i rejestruje dźwięk na planach filmów i reklam, zajmuje się posprodukcją dźwięku w filmie, ilustracją muzyczną, nagraniami efektów, atmosfer, postsynchronów i lektorów. Realizuje i miksuje muzyczne nagrania studyjne i na żywo wielu rodzajów muzyki. Absolwent Reżyserii dźwięku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i kursu „Rock Produkcja” w Akademii Realizacji Dźwięku. Od kilku lat współtworzy grupę projektową SCPROJECTS.

 

 

 PATRONI MEDIALNi:

x www.italiapozaszlakiem.com

 

 

www.lente-magazyn.com

 

 

 PISZĄ O NAS:

 

Polish Docs o kampanii crowdfundingowej do "Sekretarz - film dokumentalny"

 

 "Sekretarz" Joanny Janikowskiej - bo życie powinno być spotkaniem
   

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.03.2017 20:08