O projekcie
Celem projektu jest zebranie środków na wydanie książki "Rymowane historie herbaciane oraz haiku od herbacianego frika".
Książka składa się z 81 stron A5 i zawiera 81 poetyckich utworów w tym 36 wierszy i 45 haiku*, autorem których jest pasjonat herbaty Ivan Sitsko. Wszystkie utwory poświęcone są herbacie.
Na co zbieram (budżet):
- Koszt wydania książki papierowej w nakładzie 500 szt: 5000zł
- Koszt wydania ebooka: 400zł
- Przygotowanie tytułu do wydania: 600zł
- Koszty promocji: 1700zł
Data premiery książki: sierpień-wrzesień 2020
Co zrobię, jeśli uzbieram więcej
Ponadprogramowo uzbierane środki będą przeznaczone na zwiększenie nakładu książki. Jak również 10% nadwyżki zostanie przekazanych jako darowizna dla Fundacji eFkropka, celem projektów której jest zmiana negatywnych wyobrażeń o chorobach psychicznych, przekonań utrwalonych w świadomości społecznej, a także w myśleniu o sobie samych pacjentów.
O książce "Rymowane historie herbaciane oraz haiku od herbacianego frika".
Tytuł już dużo nam mówi, o czym jest ta książka. Nie jestem pierwszą osobą, która zainspirowana herbatą napisała o niej poezję. Kultura herbaty ma długa historię, od wieków inspiruje ona do twórczości różnych ludzi.
Pisząc wiersze na początku myślałem o wydaniu albumu muzycznego o herbacie. Jednak ciężko mi się było powstrzymać przed pisaniem kolejnych utworów, które nie zawsze miały rytmikę, odpowiednią piosenkom. W pewnym momencie stwierdziłem, że zacznę od wydania książki. A dalej zobaczymy, może znajdą się osoby, które razem ze mną będą chciały śpiewać o herbacie.
Jak widać herbata jest moim oczkiem w głowie. Nie wyobrażam sobie życia bez tego napoju oraz całej filozofii, która stoi za nim. To nie jest uzależnienie. Spokojnie mogę przeżyć kilka dni bez herbaty. Jednak świadomie wybieram życie z Camelią Sinensis (taką nazwę botaniczną ma roślina, z której wytwarzana jest herbata).
W książce znajdziecie historie, które mi się przydarzyły w życiu na drodze herbaty. Często spotkania przy herbacie inspirowały mnie do twórczości. Część historii rymowanych jest tylko tworem mojej wyobraźni, jednak mocno jest związana z filozofią herbaty oraz wartościami, które propaguję na swojej drodze herbaty.
Na ostatnich 5 stronach książki znajdziecie 45 haiku* o herbacie. Resztę zajmują wiersze, które czasem są krótkie na jedną stronę a czasem historie się rozwijają na kilka stron i wciągają naszą wyobraźnię do świata herbaty.
O autorze:
Mam na imię Ivan Sitsko. Od sześciu lat prowadzę projekt ZielonaiCzarna.pl. Herbata jest moją pasją i sposobem życia. W wolnej od pracy chwili organizuję spotkania przy herbacie. Regularnie biorę udział w festiwalach herbacianych w Polsce: Święto Herbaty w Cieszynie, Czaisz we Wrocławiu oraz Zaparzaj w Poznaniu.
Znaleźć mój projekt herbaciany można również w mediach społecznościowych:
W zeszłym roku współorganizowałem warsztaty z producentem herbat z Japonii Seigo Kondo, jak również uczestniczyłem w organizacji wizyty producentów herbaty z prowincji Fujian, Chiny. Jestem również współzałożycielem Towarzystwa Pełnej Czarki - warszawska inicjatywa o tematyce herbacianej.
W swojej pracy na oddziale chorób afektywnych w Instytucie Psychiatrii i Neurologii raz w tygodniu prowadzę spotkania herbaciane.
W tomiku wierszy znajdziecie wzmianki również o feng shui. Większość wierszy była napisana w drodze do Wrocławia, gdzie uczęszczałem przez ostatnie dwa lata na studia w Akademii Feng Shui. Obecnie jestem na etapie stawiania pierwszych kroków jako konsultant feng shui.
Na zdjęciu powyżej jestem z organizatorami poznańskiego festiwalu herbacianego Zaparzaj.
Zwracam się do Ciebie :)
Wesprzyj mój projekt i pomóż mi zebrać środki na wydanie tomiku wierszy oraz haiku* o herbacie.
Książka pokazuje mój świat herbaciany, jest pełna filozoficznych wątków oraz historii z życia wziętych.
Myślę, że ta pozycja nie zostawi nikogo obojętnym, szczególnie jeśli lubisz herbatę.
Herbata to przede wszystkim spotkania ze sobą i z ludźmi.
Razem mamy siłę zmian świata dookoła na lepsze.
* "Haiku – japońska forma poetycka reprezentatywna dla okresu Edo. Haiku składa się z 17 sylab. Haiku jest związane z filozofią zen, która w sztuce zakłada operowanie paradoksem, subtelność, estetyczny minimalizm i wyzbycie się własnego ja. Najlepsze haiku często świadomie nie pozwalają na jakąkolwiek konkretną interpretację, a jednak pozostawiają w odbiorcy ulotne, refleksyjne odczucie, które chciał przekazać poeta." Wikipedia