O projekcie
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak tworzyć praktyczne raporty w Excelu, czyli jak zarządzać, wyszukiwać i prezentować dane, to trafiłeś w odpowiednie miejsce.
Jesteś we właściwym miejscu również, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Excela, innego programu Microsoftu, albo chcesz poznać podstawy VBA, a to za sprawą nagród, które możesz dostać, w zamian za wsparcie mojego projektu i marzenia jakim jest napisanie i wydanie książki.
Dlaczego chce wydać książkę?
Po co w ogóle wydawać książkę o Excelu, skoro jest już tak wiele pozycji na rynku?
Po pierwsze, dlatego że wiele osób wciąż, mimo tak wielu pozycji książkowych, uważa Excel, za bardzo trudny i techniczny temat. Czy to ze względu na ich przekonania, czy ze względu na ich wcześniejszy sposób nauki. Twierdzą, że nie mają ścisłych umysłów. To bzdura!
Excel isn’t a rocket science.
Wystarczy zmienić trochę w sposobie nauki, odrobina pracy oraz humoru i nagle pojawia się myśl: "To takie proste?"
Tak. To jest takie proste! :D
Excel jest prosty, bo nie musisz poznawać go w całości, wystarczy, że poznasz 10% jego możliwości, a rozwiążesz większość problemów w pracy czy w domu.
Czyli, jeszcze raz pierwszy powód, najważniejszy - Chce przybliżyć ludziom Excel. Żeby zrozumieli, że jest dużo prostszy niż im się wydaje. Excel może okazać się przydatny nawet w codziennym życiu np: śledzę w nim rodzinne rachunki w różnych kategoriach.
Żeby zrobić z Excela bardziej przyjazny temat m.in. stworzyłem postać głównego bohatera (Roberta) i piszę książkę, jako dialog trenera z Robertem, więcej o tym w cześci Co w książce?
Po drugie, moim marzeniem od dawna jest wydanie książki.
Po trzecie, książka zwiększy moją wiarygodność, jako trenera i trochę (przy małych nakładach druk i przesyłka zjada większość zysków) na niej zarobię.
Co w książce?
Chcę wydać książkę o Excelu inną niż te, które są dostępne na rynku. Praktycznie wszystkie opierają się o styl, który ja nazywam "stylem wykładowcy". Czyli autor mówi, a Ty masz słuchać.
Dlatego stworzyłem postać Roberta. To on uczy się Excela, bo jest mu potrzebny w firmie, w której zaczął pracować, do analizy, wyszukiwania i prezentowania danych.
Książka jest pisana jako dialog, po to, żeby jak najbardziej przypominała szkolenie indywidualne. Robert zadaje pytania, dochodzi do własnych wniosków, czasami przypomni sobie to co już wiedział o Excelu. Żeby Tobie ułatwić zrozumienie, często robi to w formie wizualnej.
Załóżeniem książki jest, żeby ułatwić zrozumienie tematu Excela, jak największemu gronu ludzi. Dużo osób traktuje Excel, jako skomplikowany technicznie program.
To błąd! Excel jest prosty. Wystarczy, że uczysz się we właściwy sposób. Bez niepotrzebnego pośpiechu. Format książki, z dodatkowymi ćwiczeniami, dużą ilością wizualizacji (zrzutów z ekranu i nie tylko) to ułatwia.
Udostępniam Ci pierwszy rozdział książki, żebyś mógł zobaczyć, na własne oczy, jak to wygląda od strony graficznej. W książce jest dużo obrazków (zrzutów z ekranu) i podsumowań Roberta o ważnych kwestiach w Excelu. Wszystko po to, by pokazać, że Excel jest łatwiejszy do zrozumienia niż uważa większość osób.
http://exceliadam.pl/ksiazka/PraktycznyRaport1Rozdział.pdf
Zamysł książki jest taki, żebyś mógł uczyć się razem z Robertem. Dlatego razem z książką dostajesz pliki Excela, na których uczy się Robert (z nich są robione zrzuty z ekranu).
Wiem, że żeby czegoś się dobrze nauczyć, musisz to zacząć robić sam. Dlatego do książki dostaniesz też zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Spokojnie będą też arkusze, które prezentują gotowy wynik.
Żeby było ciekawiej, każde wykonane ćwiczenie to punkty, które zdobywasz. Im więcej punktów, tym wyższy poziom zaawansowania. Zaczynasz od poziomiu Excel Caveman - umiesz używać podstawowych narzędzi w Excelu, by dojść do poziomu Excel SuperHero, kiedy to inni radzą się Ciebie w sprawach Excela.
Pewnie zauważyłeś, że obok Roberta na okładce książki jest jeszcze jedna postać. Wiesz kto to? To wiecznie niezadowolony i marudzący przełożony Roberta - Pan Zdichu. Prawie każdy w Polsce spotkał się z takim lub podobnym przełożonym, a przynajmniej o nim słyszał.
Pan Zdichu zadaje Robertowi najtrudniejsze zadania do rozwiązania, z którymi oczywiści Robert, daje sobie radę ;)
10% do Bibliotek
Z początku się z tym wahałem, ale podliczyłem parę spraw, zobaczyłem, że inni już tak robią, więc postanowiłem przekazać 10% wydrukowanych książek, 20 egzemplarzy, do Bibliotek.
Pasuje to do założenia książki, żeby pomóc zrozumieć ludziom Excela. W bibliotece z pojedynczego egzemplarza może skorzystać więcej osób ;)
Autor książki
Nazywam się Adam Kopeć i jestem Miłośnikiem Excela. Otwarcie się do tego przyznaję - nawet mam koszulkę z takim napisem.
Prowadzę kanał na YouTube Excel i Adam, na którym zamieściłem już ponad 400 publicznie dostępnych filmów.
1. Przekłada się to na ponad 1 300 000 wyświetleń filmów (jak do tej pory).
2. Ponad 2 500 subskrybentów.
3. Około 2 000 wyświetleń filmów dziennie.
Mam 3 lata doświadczenia jako trener m.in. przy wdrażaniu oprogramowania w KRUS oraz gminach i powiatach Mazowsza (projekt „Wrota Mazowsza”).
Aktualnie prowadzę szkolenia głównie z Excela, Podstaw VBA, Worda i Power Pointa współpracują m.in. z takimi firmami jak iExcel, IT & Business Training oraz Fundacja Rozwoju Rachunkowości. Prowadzę szkolenia zarówno stacjonarne jak i internetowe, dla grup jak i kursantów indywidualnych. Jestem autorem części tekstów na portalu iExcel.pl
Kiedyś pokusiłem się nawet o zdobycie certyfikatu Microsoft Office Specialist Excel 2010, ale poza drobną satysfakcją, nic więcej mi nie dał, więc nie podchodziłem już do zdobycia innych certyfikatów. Dużo cenniejsze są dla mnie referencje od zadowolonych klientów, których część możesz zobaczyć na stronie: http://exceliadam.pl/referencje
Ciągle rozwijam swoje umiejętności głównie z zakresu Microsoft Excela i szkoleń. Byłem m.in. na szkoleniach The Way Ahead (Anthony Robbins); Life Auto Pilot, Cult...ure Guru (Michał Wawrzyniak); Symulator Wystąpień Publicznych (Krzysztof Hillar), Umysł Milionera (szkolenia Harva Ekera), Firewalking (Mariusz Szuba) (parę zdjeć z tych szkoleń możesz znaleźć na stronie (http://exceliadam.pl/foto).
Prywatnie jestem tatą trzyletniej Hani i półrocznego Wojtusia oraz mam cudowną żonę. Lubię czytać książki, głównie z zakresu fantastyki i rozwoju osobistego.
Budżet, czyli dlaczego 5200zł
Celem projektu było wydrukowanie 200 czarno-białych egzemplarzy książki, która będzie miała przynajmniej 400 stron. Na tą kwotę składały się następujące rzeczy:
- wydrukowanie książki - wycena drukarni około 3000zł,
- wyprodukowanie i dostarczenie do was nagród,
- prowizja dla portalu PolakPotrafi, prowizja platformy płatniczej, podatki.
Ponieważ teraz współpracuję przy wydaniu książki z redakcją Komputer Świat, to oni poniosą większość kosztów, czyli redakcję, korektę, druk, projekt okładki, obróbka graficzna, promocja itp.
Planowane jest wydanie od 1000 do 2000 książek w kolorze.
Chce dokończyć akcję, żeby upewnić redakcje Komputer Świat, że słusznie postępuje inwestując w ten sposób. To też pewność dla Ciebie, że możesz dostać książkę w kolorze (łącznie z kosztem przesyłki) za jedyne 39zł.
Po udanym zakończeniu akcji odkupię od redakcji Komputer Świat książki w cenie dla autora. Nie wiem ile to dokładnie będzie, ale szacuję, że przynajmniej 60% planowanej ceny 49zł. Prawdopodobnie więcej niż mój szacunek, czyli więcej niż 30zł za sztukę, a jeszcze będę pokrywał koszty wysyłki.
Planowane parametry (mogą ulec zmianie):
- format książki: 16,5cm x 23,5cm
- e-book: PDF
- strony (książka i e-book): ok. 400
- druk: monochromatyczny, offset, 90 g
- ISBN książki: 978-83-943443-0-6
Progi do osiągnięcia:
Dlaczego zdecydowałem się na crowdfunding
Po pierwsze dlatego, że to nowy pomysł. Wszystkie książki o Excelu, jakie znam, są pisane bardzo podobnie. Chce sprawdzić, czy innym też się spodoba moja książka i postać Roberta, a co ważniejsze, czy zapłacą za tą książkę.
Po drugie dlatego, że akcja wymusza na mnie napisanie książki w określonym terminie, czyli to dodatkowa motywacja do działania.
Po trzecie dlatego, że to nowe doświadczenie, dzięki któremu uczę się nowych rzeczy, poznaję nowych ludzi i rozwijam się.
Co do tej pory zrobiłem
- Napisałem 4 rozdziały książki i stworzyłem plan kolejnych rozdziałów (na końcu tej strony).
- Znalazłem postać Roberta i Pana Zdicha.
- Skontaktowałem się z kilkoma drukarniami, by poznać ceny i dowiedzieć się jaki format (wymiar) książki będzie najbardziej odpowiedni dla mojej książki.
- Zgłosiłem wniosek o przyznanie numerów ISBN i moja książka ma już zaplanowany swój numer ISBN.
- Stworzyłem wstępny projekt okładki.
- Wiem, że przy rozwiązywaniu ćwiczeń będzie przyznawany jeden z 5 poziomów umiejętności. Pierwszy to Excel Caveman, a piąty to Excel SuperHero.
Nagrody
Testowe kubki
Testowa koszulka
Kontakt
Chcesz się ze mną skontaktować i dowiedzieć więcej na temat książki, lub którejś z nagród? Pisz śmiało na adam@Exceliadam.pl
Możesz też zajrzeć na mój kanał na YT czy stronę książki na facebooku.
Akcję wspierają
Realizacja
Średnio wychodzi mi, że mogę napisać 25 stron książki na tydzień, patrząc jak obciążają mnie inne moje działania. W momencie rozpoczęcia akcji książka ma 120 stron, więc powinienem książke napisać do końca roku.
Od drukarni mam informację, że powinna wyrobić się w 2 tygodnie z drukiem, więc jest szansa, że książki (oraz inne nagrody fizyczne) trafią do was na przełomie styczeń/luty 2016 roku.
Inne nagrody to kwestia indywidualnego uzgodnienia terminu, zaplanowanych dat szkoleń, kursów itp.
Teraz proste zadanie dla Ciebie - przejrzyj dokładnie nagrody. Jeśli któraś Ci odpowiada to wybierz ją i pomóż mi osiągnąć mój cel i marzenie.
Jeśli jednak nie możesz mnie wesprzeć nawet na złotówkę, to przynajmniej udostępnij tą stronę na facebooku (link jest na górze strony pod filmem).
Planowany spis treści
1. Rodzaje odwołań
1.1. Odwołanie względne
1.2. Odwołanie bezwzględne
1.3. Odwołania mieszane
1.4. Odwołania do innego arkusza
1.5. Odwołania do innego pliku
1.6. Odwołania 3D
1.7. Odwołanie do nazw i nomenklatury tabel
1.8. Konsolidacja danych
2. Sortowanie
2.1. Podstawy sortowania
2.2. Okno sortowania
2.3. Sortowanie po kolorach i ikonach
2.4. Sortowanie po listach niestandardowych
2.5. Ciągi w Excelu
2.6. Sortowanie w poziomie
3. Filtrowanie
3.1. Podstawy filtrowania
3.2. Filtry tekstu
3.3. Filtry liczb
3.4. Filtry dat
3.5. Filtry niestandardowe
3.6. Filtrowanie po kolorach
3.7. Liczba porządkowa przy filtrowaniu danych
3.8. Kilka filtrów na jednym arkuszu
4. Filtry zaawansowane
4.1. Podstawowe informacje o filtrach zaawansowanych
4.2. Kryterium I/ORAZ
4.3. Więcej niż jedno kryterium na tej samej kolumnie
4.4. Łączenie kryteriów na zasadzie LUB
4.5. Dokładny tekst przy filtrach zaawansowanych
4.6. Symbole wieloznaczne w filtrach zaawansowanych
5. Tabele
5.1. Jak wstawić tabele
5.2. Poszerzanie zakresu tabeli
5.3. Wiersz sumy w tabeli
5.4. Nomenklatura tabeli
5.5. Fragmentatory
5.6. Style tabeli
6. Skróty klawiszowe
6.1. Bezpośrednie
6.2. Do wstążki
6.3. W oknach
7. Formatowanie liczbowe
7.1. Rodzaje standardowych formatów liczbowych
7.2. Niestandardowe formatowanie liczbowe
8. Formatowanie warunkowe
8.1. Podstawy Formatowania Warunkowego
8.2. Formatowanie liczb, czasu, dat i tekstu
8.3. Reguły Pierwszych ostatnich
8.4. Paski danych, skale kolorów i zestawy ikony
8.5. Zarządzanie regułami formatowania warunkowego
8.6. Formuły w formatowaniu warunkowym
8.7. Zaznaczenie całego wiersza
8.8. Zmienne zaznaczenie w zależności od kryterium
8.9. Formatowanie Warunkowe w Tabelach Przestawnych:
8.10. Czy pozycja z listy A jest na liście B
8.11. Zaznaczanie powtarzających się wartości duplikatów
9. Sumy częściowe i grupowanie
9.1. Grupowanie wierszy i kolumn
9.2. Przygotowanie danych pod sumy częściowe
9.3. Tworzenie sumy częściowej po 1 kolumnie
9.4. Tworzenie sum częściowych po wielu kolumnach
10. Poprawność danych
10.1. Jak ograniczyć możliwość wpisywanych wartości w komórkach
10.2. Listy rozwijane
11. Opcje Tekst jako kolumny, FlashFill oraz funkcje tekstowe
11.1. Sposoby rozdzielania danych
11.2. Sposoby łączenia danych
11.3. Co lepsze formuła czy stała wartość?
11.4. Funkcje tekstowe LEWY, PRAWY, FRAGMENT TEKSTU, ZŁĄCZ.TEKSTY
11.5. Inne funkcje tekstowe
12. Wykresy
12.1. Podstawowe informacje o wykresach
12.2. Rodzaje wykresów
12.3. Serie i kategorie
12.4. Polecane wykresy
12.5. Elementy wykresu
12.6. Wykres przebiegu w czasie
12.7. Wykresy dynamiczne
13. Drukowanie danych
13.1. Podstawy drukowanie
13.2. Drukowanie długich zbiorów danych
14. Operacje logiczne
14.1. Operatory porównania
14.2. Funkcja JEŻELI
15. Wyszukiwanie
15.1. Podstawy wyszukiwania w Excelu,
15.2. Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO i sposoby jej użycia,
15.3. Błędy podczas wyszukiwania,
15.4. Oczyszczanie danych przed wyszukiwaniem,
15.5. Wyszukiwanie pojedynczej wartości,
15.6. Suma po wybranej wartości z tabeli — ograniczenie funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO,
15.7. Wyszukiwanie w poziomie — funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO,
15.8. WYSZUKAJ.PIONOWO vs zagnieżdżone JEŻELI — progi sprzedaży/prowizji,
15.9. Wyszukiwanie danych z innych arkuszy,
15.10. Wyszukiwanie w lewo (INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ),
15.11. Sprawdzenie czy pozycja z listy A jest na liście B,
15.12. Wyszukiwanie danych na podstawie kilku kolumn,
15.13. Sumowanie po wybranym wierszu lub kolumnie,
16. Błędy
16.1. Rodzaje błędów
16.2. Szacowanie formuły
16.3. Poprawianie błędów
16.4. Funkcja JEŻELI.BŁĄD i podobne
17. Tabele Przestawne
17.1. Podstawy
17.2. Formatowanie tabel przestawnych
17.3. Praca z tabelami przestawnymi
17.4. Prezentacja danych liczbowych w tabeli przestawnej
17.5. Sortowanie i filtrowanie danych w tabeli przestawnej
17.6. Pobieranie danych z tabeli przestawnej
17.7. Wykresy przestawne
17.8. Obliczenia w tabeli przestawnej
17.9. Drukowanie tabel przestawnych
18. Nazwy
18.1. Nadawanie nazw obszarom
18.2. Menadżer nazw
18.3. Stałe wartości w nazwach
18.4. Dynamiczne zakresy w nazwach
19. Ochrona
19.1. Ochrona arkusza
19.2. Ochrona struktury pliku
19.3. Hasło dostępu na pliku
20. Makra
20.1. Włączanie karty Dewelopera
20.2. Bezpieczeństwo makr
20.3. Rejestracja makr
20.4. Uruchamianie makr i przypinanie ich do przycisków
20.5. Odwołania względne i bezwzględne w makrach