Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Kaja Bluma

Kaja Bluma

Gdynia

Kaja, szczęśliwa żona i młoda mama, mimo trudnych początków z karmieniem, czuje się "mamą z powołania" i spełnia się w karmieniu piersią, które po pokonaniu wszystkich początkowych trudności, stało się dla niej i maluszka cudownym wyrazem bliskości i miłości

Napisz wiadomość do Projektodawcy

617 PLN z 5000 PLN

8 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

12%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.06.2014.

Pełną Piersią

O projekcie

Projekt Pełną Piersią wystartuje w Gdyni w Dzień Matki - 26 maja, który jest też pierwszym dniem Polskiego Tygodnia Promocji Karmienie Piersią. W ramach tego projektu w ciągu najbliższych miesięcy  powstanie poradnik, który ma służyć młodym mamom w trudnych chwilach po porodzie, będzie darmowy i dostępny w przychodniach i szpitalach a terenie Gdyni (lub innych chętnych miast). Im więcej pieniędzy uda się zebrać, tym więcej egzemplarzy trafi do zagubionych młodych mam!

 Pełną Piersią

Po co wydawać taki poradnik?

Wiele kobiet w ciąży nie zastanawia się nad tym, jak to jest z tym karmieniem piersią. Pierwsze dni, tygodnie, czasem nawet miesiące, po porodzie są trudne i mogą zniechęcać młode mamy do karmienia naturalnego. Często w momentach zwątpienia ciężko jest o wsparcie bliskich i o fachową pomoc, a poradniki o karmieniu nie są dostępne od ręki w każdej księgarni. Darmowy poradnik dostępny w szpitalu czy przychodni, byłby pod ręką właśnie wtedy, kiedy trzeba, by dać zagubionym mamom wiedzę, siłę i nadzieję w tych trudnych chwilach.

Jeśli usunęlibyśmy z gabinetów lekarskich i poczekalni wszystkie reklamy, broszury i poradniki, które rzekomo mają edukować młode mamy i przygotowywać je do karmienia piersią, a tak naprawdę podburzają ich wiarę w siebie i są przepełnione zmyślnie ukrytymi reklamami, a w zamian tego przychodnie wyposażylibyśmy w autorskie poradniki, moglibyśmy pomóc mamom zrozumieć, że karmienie piersią nie kończy się na szóstym miesiącu życia dziecka, przygotować je na problemy laktacyjne i dać im siłę na przetrwanie tych trudnych chwil.

Nie musi to być kilkusetstronicowy podręcznik, najważniejsze, by był odpowiednio sformułowany i zachęcał do karmienia, by przedstawiał korzyści wynikające z karmienia piersią (oraz aktualne wyniki badań i zalecenia WHO) i ewentualne związane z nim problemy oraz informacje gdzie szukać pomocy i/lub jak kobieta może sama sobie pomóc w tych trudnych sytuacjach.

Co będzie zawierał podstawowy poradnik dla mam karmiących piersią?

·         Przygotowanie do karmienia piersią

·         Aktualny stan karmienia naturalnego w kraju i/lub mieście, zalecenia WHO

·         Korzyści wynikające z karmienia piersią dla matek i dzieci

·         Dieta i suplementacja diety matki karmiącej

·         Wczesna stymulacja laktacji, jak powstaje mleko kobiece, jak zmienia się jego skład (jaki jest skład mleka kobiecego), jakie są potrzeby dziecka 

·         Wczesne oznaki głodu i wskaźniki skutecznego karmienia, przyrost wagi dziecka

·         Problemy z laktacją: nawał, bolesne brodawki, zastój, za mała ilość pokarmu, zatkanie przewodu mlecznego, problemy techniczne (dziecko źle chwyta pierś, słabo ssie, odrywa się od piersi, tzw. cluster feeding, nieprawidłowa pozycja itd.); jak radzić sobie z tymi problemami

·         Problemy zdrowotne: ulewanie, kolki, zaparcia, biegunka; zapobieganie i leczenie, kojenie objawów środkami niefarmakologicznym

Dokarmianie

·         Odciąganie i przechowywanie pokarmu (zalecenia Ministerstwa Zdrowia)

·         Gdzie szukać pomocy

 

Czym ten poradnik różni się od innych?

Przede wszystkim podejściem autorki do czytelniczek. Poradnik stworzę ja, młoda mama, która wie, jak ciężko może być karmić piersią. Na szczęście nie jestem sama i przy tworzeniu poradnika pomoże mi moja mama – z zawodu położna. Zawartość merytoryczna poradnika będzie konsultowana ze specjalistami, ale nie zabraknie też treści od mam dla mam – co radzą inne mamy, jak radziły sobie z podobnymi problemami, słowa otuchy na trudne chwile.

Tego poradnika nie tworzy sztab specjalistów, tylko grupa ludzi z pasją. Dzięki temu, że projekt okładki i ilustracje wykonują znajome artystki, a konsultacje merytoryczne zapewnią specjaliści: m.in. położna, promotorka karmienia piersią i doradcy laktacyjni, a to wszystko w ramach wolontariatu!, poradnik będzie dobrze przygotowany, a jego stworzenie nie generuje żadnych dodatkowych kosztów – wszystko, co uda się zebrać zostanie przeznaczone na publikację poradnika!

Zdecydowałam się na crowdfunding, a nie typowy sponsoring ze względu na to, że sama chcę zadecydować o ostatecznym kształcie poradnika. Wiem, co chcę tam zawrzeć, czego od niego oczekuję i czego absolutnie tam nie wstawię i sama tego dopilnuję, a żeby mogło tak być, muszę być niezależna finansowo, a nie zdana na jakąś firmę lub organizację.

Jak będzie wyglądał poradnik?

Będzie to nieduża książeczka licząca nie więcej niż 60 stron formatu A5, w miękkiej, matowej okładce. Projektem graficznym na okładkę zajmuje się zaprzyjaźniona graficzka J W środku znajdą się pomocnicze ilustracje. Każdy temat będzie rzetelnie opracowany przy współpracy ze specjalistami, a do tego dojdzie sekcja na komentarze mam i ciekawostki. Oprócz opinii specjalistów i naukowych faktów w poradniku będzie można też znaleźć listy od mam do mam, które będą zawierały rady i słowa wsparcia poparte własnymi doświadczeniami.

Jak będzie wyglądała dystrybucja poradnika?

Poradnik znajdzie się w większości poczekalni w gdyńskich szpitalach i przychodniach, żeby każda potrzebująca mama miała do niego dostęp wtedy, kiedy potrzebuje. Ważne, by taki poradnik trafił do młodych mam w pierwszych dobach po porodzie, kiedy to karmienie piersią jest często szczególnie trudne, a mamom potrzebna jest i fachowa pomoc i wsparcie kogoś bliskiego lub kogoś, kto kiedyś przechodził przez to samo. Wiem z własnego doświadczenia jak trudne są pierwsze chwile w nowej roli – mamy, jakie karmienie może być problematyczne i stresujące. Młodej mamie potrzebny jest wtedy ktoś, kto posłuży radą i dobrym słowem, a często ciężko o taką osobę. Wiem, że mi bardzo pomogła fachowa literatura, dlatego mam nadzieję, że młode mamy poczują się lepiej, kiedy w trudnych chwilach będą mogły zajrzeć do poradnika, a nie będą pozostawione same sobie.

PREZENTY

Prezenty trafią do Państwa zaraz po publikacji poradnika, tak, by wszystkie części składowe paczki mogły zostać wysłane do Państwa jedną przesyłką.
Logo projektu może się jeszcze zmienić, na razie stawiamy na bezpieczny minimalizm, ale w razie zmian prezenty będą opatrzone nowszym logo. Mam też dla Was niespodziankę... Zbierzmy 200% a niespodzianka trafi do wszystkich pakietów od 150 zł i wyższych :)

Co jeśli uda się zebrać więcej?

Jeśli zbierzemy więcej niż 5000 złotych, jeśli uda się zebrać 200 czy 300% - super! Oby to się udało! Wtedy zmieni się przede wszystkim jakość poradników: będzie można zainwestować w: dodatkowe ozdoby takie jak laminowane elementy okładki, zakładka z partnerami merytorycznymi, kolorowe zdjęcia, lepszy papier. Będzie można też wydać większą ilość poradników, by zapełnić nimi jak najwięcej szpitali i przychodni w wielu miastach w Polsce!

Zmieni się też jakość prezentów. Może uda się „dorobić” dodatkowe torby w innym kolorze lub zaprojektować i wykonać koszulki z logo, dla panów – zwykłe, a dla mam – specjalne, do karmienia.

Zbierzmy jak największą kwotę i zobaczmy, co wspólnie uda nam się stworzyć! J

Kto popiera projekt?

Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni

Fundacja Bank Mleka Kobiecego

babyonline.pl

HappyTV

Magazyn Together

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 21.06.2014 22:10