Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Pasieka Edukacyjna - Agnieszka Przybył

Pasieka Edukacyjna - Agnieszka Przybył

Zabrze, Poland

Od kilku lat coraz bardziej intensywnie staram się żyć ekologicznie, zwracać uwagę na to co jem i skąd pochodzi to jedzenie. Po pracy w sprawozdawczości finansowej z radością wracam do domu, do ogrodu pełnego kwiatów i warzyw. Robię własne sery, wędliny, hoduję kury, a od niedawna pszczoły. Biorąc pod uwagę moje zainteresowania chcę przybliżyć innym kontakt z przyrodą, umożliwić uczestnictwo w zajęciach pozwalających na spokojne wyciszenie się i czerpanie satysfakcji z integracji ze środowiskiem.
Pamiętajmy pszczoła to nie osa, ona nie żądli złośliwie, robi to tylko w ostateczności zagrożenia życia rodziny.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4200 PLN z 3500 PLN

72 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

120%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.01.2016.

Pasieka edukacyjna w Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu

O projekcie

Od kilku lat dość głośno jest na Świecie odnośnie problemu wymierających owadów zapylających. Apele ekologów, niezliczone ilości filmów, reportaże i filmy dokumentalne National Geographic, akcje społeczne Greenpeace i Kujawskiego.. nie sposób tego przeoczyć. Również i my nie byliśmy obojętni na te apele. Zaczęło się od "ekologicznego" stylu życia. Budując dom, zdecydowaliśmy się a dom energooszczędny. W ogrodzie stworzyliśmy dachy zielone na budynkach gospodarczych, zawiesiliśmy hotele dla owadów, budki lęgowe i karmniki dla ptaków, a zieloną murawę w ogrodzie co roku sukcesywnie zamieniamy na rośliny miododajne.

Czytając trochę na temat miodu przekonaliśmy się, że powszechnie dostępny i najczęściej kupowany miód z hipermarketów praktycznie niewiele ma wspólnego z polskim miodem. Jeśli już faktycznie jest miodem, to najczęściej z domieszką importowanego z Chin. Z tego względu zaczęliśmy robić raz w miesiącu wycieczkę po PRAWDZIWY miód do PRAWDZIWEJ pasieki. I tak to wszystko się zaczęło... 

 

 

 

 

Urodziliśmy się w Zabrzu i z Miejskim Ogrodem Botanicznym w Zabrzu wiążą się nasze wspomnienia. Ogrodnictwo i pszczelarstwo to nasze hobby, sposób odstresowania po całym dniu pracy. Poza miodem robimy własne sery i wędliny. Staramy się żyć zdrowo i ekologicznie.

Nie jest to nasza pierwsza działalność społeczna. Będąc na studiach, założyliśmy wraz z przyjaciółmi Klub Kolarski WD-40 Biker. Przez kilka lat byliśmy organizatorami cyklu zawodów MTB. Prowadziliśmy amatorską drużynę kolarską, która zdobyła wiele tytułów maratonów kolarskich MTB, z Pucharem Polski włącznie. Łukasz był przez wiele lat członkiem Zarządu PTTK Zabrze oraz prezesem Klubu Turystyki Rowerowej AMATOR.

Przez wiele lat odbyliśmy wiele podróży rowerowych po Europie. Dzięki wsparciu sponsorów i naszych rodziców podróżowaliśmy m.in. wokół Sycylii oraz przejechaliśmy z Istambułu na igrzyska olimpijskie w Atenach.

Oczywiście nie możemy tu również zapomnieć o naszej córce. Zuzia wykazuje typową fascynację dla 5 latki wszelkim zwierzętom. Jej ciekawość otaczającym światem, niezliczona ilość pytań i niekończąca się energia przekonały nas, że również inne dzieci zasługują na pokazanie niezwykłego świata pszczół.

Agnieszka Przybył

Łukasz Przybył

Zuzia Przybył

 

Jeździliśmy z Zuzią po najróżniejszych pasiekach, a z każdą wizytą jej głód wiedzy był coraz większy. Nie mając jeszcze 5 lat wykonywała w Kamiannej zabieg inseminacji matki pszczelej. Znakowała, a następnie opiekowała się w klateczce własnymi trutniami, mówiąc do nich "królewicze". Pomyśleliśmy, że jej rówieśnicy z przedszkola, dzieci w szkołach, może również chcieliby dowiedzieć się czegoś o tych owadach. Być może znaleźliby się chętni do zaglądnięcia do środka ula, pomocy przy przeglądach, zainteresowani procesem powstawania miodu, wosku, pyłku lub propolisu.

Tu pomocną dłoń otrzymaliśmy od Dyrekcji Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Nasz pomysł popularyzacji pszczelarstwa oraz chęć ratowania owadów zapylających został ciepło przyjęty. Postanowiliśmy utworzyć w Ogrodzie kilka stanowisk edukacyjnych w postaci uli, tablic informacyjnych, roślin miododajnych oraz hoteli dla zapylaczy. W miarę możliwości postaramy się zaprosić od czasu do czasu pszczelarzy, którzy prowadzić będą wykłady.

Planujemy zorganizować w przyszłym roku kilka imprez edukacyjnych dla dzieci. W tym malowanie zakupionych uli przez przedszkolaki, miodobranie z okazji Dnia Dziecka oraz festyn z okazji Dnia Pszczoły.

Fundacja Integracja Pokoleń zapewni organizację Wystawy Magiczny Świat Owadów, wykładów na temat ochrony owadów zapylających oraz warsztatów pszczelarskich dla dzieci.

W ramach kontynuacji projektu "Muzeum Przyjazne Osobie z Autyzmem" Fundacja Prodeste zdecydowała się na wsparcie projektu "Pasieka edukacyjna" i pomoc w dostosowaniu projektowanej przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych. Fundacja zapewni dostosowanie naszego projektu pod wymagania osób niepełnosprawnych, dzieci autystycznych oraz osób niewidomych i niedowidzących.

Miejski Ogród Botaniczny

Od 2000 Miejski Ogród Botaniczny jest miejską jednostką budżetową, od 2006 posiada statut prawny placówki naukowo-badawczej nadany przez Ministerstwo Środowiska. Posiada w części parkowej ok. 5000 okazów drzew i krzewów. W 2004 założono rozarium z 2500 sztuk róż w 64 odmianach. W szklarniach prezentowanych jest 5000 sztuk roślin z różnych stref klimatycznych całego świata (palmiarnia, kolekcja kaktusów i innych sukulentów z rodzin: wilczomleczowatych, gruboszowatych, agawowych, liliowatych, pryszczyrnicowatych i trojeściowatych). Kolekcja dendrologiczna obejmuje ok. 260 taksonów drzew i krzewów, m.in. berberys, dereń, irga, krzewuszka, kasztan jadalny, korkowiec amurski, kuningamia chińska, amorfa krzewiasta, kielichowiec wonny, surmia, tulipanowiec, glediczja, cypryśnik błotny i choina kanadyjska. Ciekawostką ogrodu jest mieszaniec wegetatywny Crataegomespilus dardari var. asnieresii, powstały przez zaszczepienie nieszpułki na głogu. Do gatunków objętych w Polsce ochroną prawną, występujących w ogrodzie zalicza się: cisa pospolitego, konwalię majową, przytulię wonną, barwinka pospolitego, kalinę koralową, parzydło leśne i bluszcz pospolity.

Do dyspozycji "naszych" pszczół będzie ok 70ha terenów zielonych w najbliższym sąsiedztwie. Przy długości lotu nie przekraczającym 2km.

  • edukacja ekologiczna
  • ochrona owadów zapylających
  • ratowanie pszczoły miodnej
  • popularyzacja pszczelarstwa i produktów pszczelich

 


Podstawowym wydatkiem będzie zakup rodzin pszczelich. Muszą to być rodziny sprawdzone, o łagodnym usposobieniu. 

 

 

 

 

 

 

 

Potrzebne będą również ule, w których korpusy będą szklane. Dzieci będą mogły zaglądać do nich bez nadmiernego przeszkadzania pszczelej rodzinie. 

 

 

 

Ponadto planujemy zakup kilku kapeluszy, kombinezonów pszczelarskich dla dzieci oraz podkurzaczy. W ten sposób osoby zainteresowane będą mogły uczestniczyć w pracach przy ulach. Im więcej pieniędzy zbierzemy, tym więcej kombinezonów kupimy!

Dość istotnym wydatkiem będzie organizacja Dnia Dziecka z pierwszym miodobraniem. Będzie do tego konieczny stół do odsklepiania, miodarka oraz ul demonstracyjny. Planujemy też zakup drobnych upominków dla zwycięzców konkursów związanych z pszczołami. 

Przykładowe nagrody dla Was...

Ręcznie wykonane drewniane breloczki z motywem pszczelim ufundowane przez:

Pracownia eMTePLACE
www.facebook.com/eMTePLACE

http://www.emteplace.pl

Wartość nagrody: 15zł

Pszczoła Hanka z włóczki oraz zestaw nasion roślin miododajnych ufundowane przez:

Fundacja Integracja Pokoleń
www.facebook.com/AkcjaRatujPszczoly

Wartość nagrody: 30zł 

 

Miodek oraz pyłek z pierwszego wiosennego zbioru. Wartość nagrody: 50zł lub 100zł

Miodobranie możesz również wykonać własnoręcznie, przy naszej pomocy. Do tego uwiecznimy to na zdjęciach i opublikujemy na łamach naszego Fanpage. Wartość nagrody: 80zł

 

Twoja reklama na jednym stroju pszczelarskim dla dzieci. Stroje będą bezpłatnie wypożyczane na terenie Miejskiego Ogrodu Botanicznego.

Wartość nagrody: 150zł 

 

Indywidualne zajęcia w pasiece, połaczone z sesją zdjęciową i degustacją miodu. Na pamiątkę otrzymasz słoiczek miodu.

Wartość nagrody: 60zł 

Proponujemy również jedną, limitowaną nagrodę, którą będzie możliwość zorganizowania ślubnej sesji zdjęciowej w pasiece. Wartość nagrody: 200zł

 

Aby każdy mógł mieć możliwość poczucia, że również dzięki niemu powstała tak niecodzienna atrakcja dla najmłodszych "poszukiwaczy przygód", ciekawych Świata, zainteresowanych otaczającą nas przyrodą i cudownym lekiem na wszystko jakim jest miód. 

 

Dobrze wiemy, że pszczelarz nie mieszka na każdym rogu i nie zobaczymy go przy pracy w trakcie niedzielnego spaceru. Sami przemierzaliśmy często setki kilometrów, aby móc aktywnie uczestniczyć przy pracach na pasiece. Dzięki nam będzie już to możliwe. Poinformujemy Was kiedy i o jakiej godzinie będziemy otwierać ule. Wy natomiast będziecie mogli przyglądać się temu co robimy, spróbować miodu, założyć prawdziwy strój pszczelarski, dostać do ręki podkurzacz lub miotełkę. "Skrzydlaci przyjaciele" będą również Waszymi przyjaciółmi.

Zapraszamy na nasz blog i śledzenie przygotowań do uruchomienia projektu:

https://www.facebook.com/PszczolkiBzz

 

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu

ul. Piłsudskiego 60

41-800 Zabrze

www.mob-zabrze.pl

 

 

Czasopismo "Pasieka"
Ukazuje się na rynku od 2003 roku - najpierw  jako kwartalnik, a  od 2005 roku jako dwumiesięcznik.
Wydawca:
Bee & Honey Sp. z o.o.
32-650 Kęty, ul. Żwirki i Wigury 19a
www.pasieka24.pl

Pokłady Kultury - Zabrzański Szybowskaz Wydarzeń
www.pokladykultury.pl

 

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej
ul. Brysza 8 41-800 Zabrze
tel. (32) 271-58-11
redakcja@gloszabrza.pl
www.gloszabrza24.pl

 

Portal Zabrze.com.pl
www.zabrze.com.pl

Akcja Ratuj Pszczoły Fundacji Integracji Pokoleń, czyli integracja pokoleń przez pomoc owadom zapylającym
integracja-pokolen.org
www.facebook.com/AkcjaRatujPszczoly
www.facebook.com/SanatoriumDlaPszczol

 

Fundacja Prodeste - w ramach kontynuacji projektu "Muzeum Przyjazne Osobie z Autyzmem" Fundacja Prodeste zdecydowała się na wsparcie nas i pomoc w dostosowaniu projektowanej przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych. "Uważamy, że taka inicjatywa jest dla naszych podopiecznych niesamowitą okazją do nauki w miejscu, które od początku miało na celu także zapewnienie im komfortowych warunków edukacyjnych."
www.prodeste.pl

  Inicjatywa miłośnika pszczół, Kamila i miłośniczki zrównoważonego rozwoju miast, Agnieszki. Wspólnie promują miejskie pszczelarstwo i stawiają miejskie pasieki, m.in. na dachu CH Arkadia w Warszawie.
pszczelarium.pl 

 

Zapraszamy do wsparcia naszego projektu!

Media o Twoim projekcie:

Będzie pasieka w botaniku!

nowinyzabrzanskie.pl | 2016-01-23

Wiosną powstanie amatorska pasieka edukacyjna przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym. Zbuduje go rodzina z Zabrza: Agnieszka, Łukasz i Zuzia Przybyłowie. Pieniądze na projekt zebrali za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl. Potrzebowali 3500 zł, ostatecznie zebrali 4200 zł. Ich pomysł wsparły 72 osoby.

Ratują pszczoły. Śląska winda. Dworzec w Dąbrowie Górniczej.

www.radio.katowice.pl | 2016-01-12

Już w czerwcu każdy mieszkaniec Zabrza będzie miał okazję samodzielnie wykonać miodobranie z prawdziwego pszczelego ula. Na terenie Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu powstaje właśnie pasieka edukacyjna. Pomysł wymyślił Łukasz Przybył i aby go zrealizować, utworzył specjalną akcję na portalu PolakPotrafi.pl. Do piątku można jeszcze wspomagać akcję. Więcej informacji na temat zbiórki znajdą Państwo na fanpejdżu pod nazwą "skrzydlaci przyjaciele". O powstacjącej pasiece opowiadają organizator akcji Łukasz Przybył, Agnieszka Zawisza-Raszka, dyrektor Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu i Jan Żurke, pracownik placówki.

Zabrze: Miasto chce zafundować mieszkańcom ...pasiekę!

radioexpress.pl | 2016-01-12

Brzmi nieco dziwacznie, ale ma mieć walory i zdrowotne i edukacyjno-poznawcze. Zabrzański samorząd chce założyć ...pasiekę! Byłaby to pierwsza na Śląsku samorządowa pasieka i miejskie ule!

W Zabrzu powstaje pasieka edukacyjna

www.um.zabrze.pl | 2016-01-11

Już w czerwcu br. każdy mieszkaniec Zabrza będzie miał okazję samodzielnie wykonać miodobranie z prawdziwego pszczelego ula. Na terenie Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu powstaje właśnie pasieka edukacyjna.

PASIEKA EDUKACYJNA SKRZYDLACI PRZYJACIELE W ZABRZU

slask.miastodzieci.pl | 2015-12-30

Skosztujemy miodu prosto z ula? Dziś moja grupa z przedszkola jedzie na wycieczkę do ogrodu botanicznego. Zakładam kombinezon pszczelarski... Koniecznie zdjęcie i ruszamy dalej!

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.01.2016 12:12