O projekcie
Najskuteczniejszą bronią XXI wieku jest informacja. W toku medialnych dyskusji jednym z często pomijanych lub demonizowanych tematów jest broń palna. Polacy nie mają szerokiego dostępu do rzetelnych informacji na jej temat.
Chcemy to zmienić!
Dlatego powstaje film "Para Bellum"- pierwszy polski dokument o broni palnej i związanych z nią ideach.
W filmie będzie można znaleźć dużą dawkę humoru, w szczególności związanego z "ciekawymi" przypadkami ciągnących się w nieskończoność procedur wydawania pozwoleń. Przybliżymy też historię Europy, historię oręża, przyjrzymy się prawu i statystykom, sytuacji w innych krajach, postrzelamy z najciekawszych "zabawek", sonda uliczna pokaże nam najciekawsze opinie Polaków na temat broni. Poddamy analizie krążące mity, zrealizujemy szereg wywiadów. Jednym zdaniem - stworzymy kompletne filmowe kompendium wiedzy o broni.
Polacy są społeczeństwem radykalnie rozbrojonym. Jednym z najbardziej rozbrojonych w cywilizowanym świecie. Kultura posiadania broni to odległa przeszłość. Prawdopodobnie dlatego, że w naszym pojęciu, dostęp do broni nie należał do paradygmatu wolności osobistej. Ten zwiazek zupełnie został zapomniany. Tylko niektórzy dziadkowie - partyzanci trzymali głeboko ukryte VIS-y, z nabojem w komorze, nie wierząc w nieskończone czasy pokoju. Jednak większość obywateli III RP nie jest zainteresowana bronią - z jednej strony nie będąc przyzwyczajona do normalności jej posiadania, wręcz kwestionujac taką potrzebę, z drugiej obawiając się jej demonicznej władzy nad ludzkim życiem, metaforycznie opisywanej miejska legendą, że " broń raz do roku strzela sama".
W czasach obecnych stanęliśmy wobec zupełnie nowego, dawno zapomnianego problemu. Problemu bezpieczeństwa nas samych, w naszej ojczyźnie i własnym domu. Czy możemy zaufać tym, którzy mają nas bronić i czy możemy wziąć współodpowiedzialność za samych siebie i nasze otoczenie. Ciągle jeszcze wielu z nas wierzy, że zagrożenie nie jest realne. I wielu z nas, zgodnie z tym, czego nas uczono, nie chce się bronić, bo uważa, że od tego jest kto inny. Jednak większość ludzi zapytana choćby o skuteczność policji czy wojska bezradnie wzrusza ramionami.
Ekipa przygotowująca dla Państwa ten film wierzy, że rozmowa o broni może nie być ograniczona przez emocje, czy demagogię. Wolność, bezpieczeństwo, odpowiedzialność za siebie i bliskich może nawet życie to więcej niż "poglądy". Najwyższy czas otrząsnąć się z medianego szumu, posłuchać, pomyśleć i porozmawiać. Do czego staramy się, z Waszą pomocą, wszystkich zaprosić.
Michał Bednarczyk
Niezależny producent filmowy. Współtwórca i członek Fundacji IMAGO SILESIA zajmującej się animowaniem życia kulturalnego oraz dawaniem szans rozwoju i przestrzeni do ukazania własnej sztuki zdolnym artystom. Jako producent filmowy zrealizował m.in. reklamy dla norweskich jednostek specjalnych, kierował planami zdjęciowymi wielu reklam: Mitsubishi Motor Poland, Teatley, Lidl, Scania, teledysków; Armii, Pogodno, Lecha Janerki, Kazika Staszewskiego, Michała Szpaka, Maleo, i wiele innych. Kierownik produkcji wideoprojektu "Gajcy" realizowanego z okazji 65 - cio lecia Powstania Warszawskiego. Pomysłodawca filmu "Para Bellum".
Edward Baron
Przez lata zajmował się zawodowo promocją niezależnej kultury oraz zawracaniem wszystkim głowy problemem ograniczania swobód obywatelskich, w tym rozbrojenia społeczeństwa. Podczas produkcji ma różne zadania n.p. ze względu na względną znajomość polskiego jest obecny na profilu FB, prowadzi konsultacje w środowisku miłośników broni, rozmawia. Z rożnych, m.in. powyższych względów liczymy na to, że zadba o to, żeby dyskusja zawarta w filmie nie była jednostronna a za to uczciwa i przejrzysta.
Grzegorz Senderowicz
Człowiek orkiestra - historyk, informatyk, organizator festiwali i inicjatyw kulturalnych, członek Amnesty International. Specjalizuje się w szkoleniach dotyczących praw autorskich i licencji a także nowoczesnych narzędzi informatycznych opartych na crowdsourcingu. W projekcie odpowiada za część informatyczną.
Zbiórka crowdfundingowa na POLAK POTRAFI ( 25.000,00 ) to jedna ze składowych całej kwoty potrzebnej na zrealizowanie filmu. Pozostałe środki pozyskujemy wśród partnerów i mecenasów filmu. Całkowity koszt filmu szacujemy na 80.000,00 - 120.000,00 PLN. Na co chcemy przeznaczyć budżet ze zbiórki?
Przede wszystkim na genialną jakość filmu o parametrach kinowych!
research / dokumentacja obiektów zdjęciowych / prace literackie / 840 roboczogodzin ekipy zdjęciowej (reżyser, operatorzy kamer, dźwiękowiec, oświetleniowiec, montażyści ) / transport / wynajem kamer typu FS7 / montaż filmowy / zakup muzyki / udźwiękowienie / archiwizacja materiałów filmowych ( dyski HDD )
Jeśli przez platformę POLAK POTRAFI uda nam się zebrać więcej niż 25.000,00 dodatkowe środki przeznaczymy kolejno na:
copywriting / wynajem kamer highspeed / montaż animacji 2D / rozwijanie identyfikacji wizualnej / sounddesign / montaż animacji 3D / nagrania lektorskie / opracowanie wersji językowych / zakup archiwalnych materiałów filmowych od WFDIF / tłocznia płyt / grafika na płyty DVD / promocja i dystrybucja.
Film "Para Bellum" to sprawa bez precedensu w historii Polski! Jest to inicjatywa oddolna, tworzona w oparciu o społeczność strzelecką. Za filmem nie stoi żadna partia czy wielka organizacja. Wybraliśmy CROWDFUNDING, bo jest to świetny sposób, aby zaprezentować szerzej nasz projekt. Zatem prosimy o wsparcie, każda cegiełka się liczy!
Wspierają nas:
mail: kontakt@filmparabellum.pl
tel. 508 128 343
www.filmparabellum.pl
www.facebook.com/FilmParaBellum
www.imagosilesia.pl
www.balansfilm.pl
Termin realizacji filmu przewidujemy na maj - czerwiec 2016 roku! Z tego powodu niektóre nagrody, takie jak napisy w filmie czy płyty dotrą po zmontowaniu dokumentu.
Pozdrawiamy!
Ekipa filmu "Para Bellum"
Media o Twoim projekcie:
„Para Bellum” film dokumentalny – bądź częścią zmiany. Bez Was ten film nie powstanie.
Komentarz na dzisiaj (15.02.2016 r.) Kolejny już raz piszę na blogu o filmie „Para Bellum”. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz napiszę, a pewnego dnia film będziecie mogli obejrzeć na trybunie. To moje marzenie, bo pomysł tego filmu jest niezwykły.