O projekcie
Celem projektu jest wydanie w wersji papierowej książki "Palimpsest powstanie" Radosława Wiśniewskiego.
Jedyne koszty jakie blokują projekt, to koszty druku i składu dtp.
W ramach dotychczasowej pracy nad projektem z Fundacją "Nowoczesna Polska" przeprowadzono już niezbędną redakcję literacką, historyczną, korektę, książka została także już zilustrowana.
Koszty druku są szacowane na około 8000 złotych - książka będzie miałą około 300 stron z kolorowymi ilustracjami i nakład około 500 numerowanych sztuk.
O samej książce tak napisał Paweł Kozioł:
"Palimpsest Powstanie Radosława Wiśniewskiego, opowiadający o Powstaniu Warszawskim, a jeszcze ściślej: będący swoistym przeglądem czy prześwietleniem pamięci jednostki, której ten temat leży na sercu, trudno zaklasyfikować pod względem formalnym. Jest to esej? Osobliwy rodzaj gawędy wojennej traktującej o wojnie, w której gawędziarz nie uczestniczył? Może, biorąc pod uwagę nagromadzenie szczegółów, reportaż bez uczestnictwa?
Zupełnie jednoznaczne jest natomiast oddziaływanie emocjonalne utworu, sytuujące się gdzieś pomiędzy apelem poległych a wywoływaniem duchów. Autor umiejętnie przechodzi od szerokiej perspektywy ginącego miasta do jednostkowych, przeważnie tragicznych losów. Szczególnie dba o przybliżenie czytelnikowi swoich bohaterów, nawet tych, o których wiadomo niewiele, stara się zrekonstruować ich charaktery z dostępnych strzępków informacji. Opowieść ma przy tym mocne podstawy źródłowe. Mimo jej meandrycznego toku czytelnik może mieć pewność, że fakty zostały sprawdzone. Relacja budzi zaufanie na poziomie biografistycznym, historycznym i zwłaszcza geograficznym, bo z tekstu przebija dojmująca świadomość kurczenia się przestrzeni opanowanej przez powstańców.
Pamięć pozostaje żywa, dopóki można się do niej odwołać w sposób nieoficjalny. A takie jest przecież pochodzenie Palimpsestu PowstanieRadosława Wiśniewskiego. Notki, które potem weszły w jego skład, w pierwszej chwili publikowane były na Facebooku. Tym większe wrażenie wywiera fakt, że ten materiał udało się zebrać w jednolitą całość."
Książka powstawała kilka tygodni w ciągłej interakcji z czytelnikami w serwisie społecznościowym. Tworzyła się dosłownie na oczach publiczności. Teraz ma szansę na utrwalenie.
Dzięki znanemu rysownikowi Tomaszowi Bohajedynowi została zilustrowana.
Dzięki ludziom z Fundacji Nowoczesna Polska zyskała profesjonalną redakcję literacką i historyczną. Stała się też dzięki nim książką elektroniczną.
Książkę można przejrzeć w wersji elektronicznej za darmo w serwisie "Wolne Lektury":
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/wisniewski-palimpsest/
W razie wątpliwości pisz:
cuchulain@o2.pl
Dzięki Tobie, książka może się stać dotykalna, jako coś co można mieć ze sobą, odbywać podróże dosłownie i w przenośni.