Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Łukasz Grajewski

Łukasz Grajewski

Warszawa

Łukasz Grajewski - ur. 1985. Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracuje w administracji publicznej, w wolnych chwilach zaangażowany w międzynarodowe działania edukacyjne i kulturalne. Współtwórca i redaktor portalu Eastbook.eu. Autor książki "Lekcje Niemieckiego. Refleksje i rozmowy o naszych zachodnich sąsiadach" wydanej za pomocą crowdfundingu: lekcjeniemieckiego.eu

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5321 PLN z 5000 PLN

117 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

106%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.12.2013.

Lekcje Niemieckiego

O projekcie

Lekcje niemieckiego to cykl tekstów o współczesnych Niemczech, które publikowałem na portalu Na Temat. Podczas dwumiesięcznego pobytu u naszych zachodnich sąsiadów opisałem zastaną rzeczywistość: miejskie ogrody w Berlinie, opuszczone ulice w Lipsku, rowerową infrastrukturę w Magdeburgu, politycznych Piratów, życie bezrobotnych, imigrantów oraz księży katolickich. Wszystkie teksty można przeczytać pod adresem lukaszgrajewski.natemat.pl, do czego gorąco zachęcam.

Jeżeli cykl pisany dla Na Temat, był wprowadzeniem do prezentowanych tematów, to książkowa wersja Lekcji Niemieckiego będzie kolejnym, głębszym etapem poznawania Niemiec. Moje teksty przedstawiłem polskim i niemieckim ekspertom jako temat do głębszego namysłu i rozmowy. To właśnie wywiady z ekspertami będą główną zawartością publikacji. Na rozmowę zgodzili się m.in. pełnomocnik ds. rowerów m. st. Warszawy Łukasz Puchalski, były wicepremier RP profesor Jerzy Hausner, niemieccy działacze pozarządowi pracujący w Polsce Gert Röhrborn oraz Malte Koppe, korespondent dziennika Die Welt Gerhard Gnauck, polityk i analityk niemieckich Zielonych Ralf Fücks, teolog i dziennikarz niemieckiej stacji RBB Tomasz Kycia oraz liczni Polacy, którzy wyjechali do Niemiec za chlebem. Wierzę, że rozmowy staną się tytułowymi lekcjami o Niemczech, Polsce oraz o wspólnych wyzwaniach stojącymi przed nami. Wszystko to na 128 stronach publikacji pod tytułem „Lekcje Niemieckiego”.

FINANSOWANIE:

Kwota 5 000 zł zostanie przeznaczona na przygotowanie publikacji do druku (redakcja i korekta tekstu, oprawa graficzna, skład publikacji), druk oraz przygotowanie gadżetu w formie płóciennej torby z logiem publikacji. Jeśli uda się przekroczyć kwotę 5 000 zł, dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na organizację dyskusji o współczesnych Niemczech w wybranych miastach Polski.

KALENDARZ PRAC:

Listopad 2013 – zbiórka pieniędzy, przeprowadzenie wywiadów
Grudzień 2013 – redakcja, skład publikacji, druk
Styczeń 2014 – wysyłka publikacji, organizacja dyskusji dot. wybranych zagadnień z książki

ZESPÓŁ:

Wydanie „Lekcji Niemieckiego” to praca zespołowa. Już na etapie przygotowań zbiórki na portalu Polak Potrafi pomogło mi wiele osób. Za pracę nad filmem promocyjnym dziękuję Anji Datan, która całość zmontowała i Marcinowi Klimczakowi z Mustache Ministry za muzykę. O atrakcyjną formę graficzną publikacji zadba zespół graficzny Lisy Studio, których prace możecie sprawdzić pod adresem lisystudio.com. Książka zostanie wydana przez Fundację Wspólna Europa, którą mam przyjemność od trzech lat współtworzyć z grupą wspaniałych ludzi. Więcej o nas na stronie wspolna.org. Całą akcję wspiera medialnie portal Na Temat. Zespołowi redakcyjnemu dziękuję za dotychczasową współpracę.

O MNIE:

Nazywam się Łukasz Grajewski. Urodziłem się w Bielsku-Białej. Od kilku lat mieszkam w Warszawie. Ukończyłem Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim. Na co dzień pracuję w organizacjach pozarządowych, w współtworzonej z przyjaciółmi ze studiów Fundacji Wspólna Europa oraz w Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. W wolnych chwilach piszę. Moje artykuły, głównie o sytuacji w krajach Europy Wschodniej, ukazywały się dotychczas w Gościu Niedzielnym, Nowej Europie Wschodniej, Więzi, Kontakcie oraz portalu Eastbook, którego jestem współtwórcą. Stale komentuję otaczającą nas rzeczywistość na swoim Facebooku i Twitterze. Literackie fascynacje? Lubię klasyków: Dostojewski, Kafka, Iwaszkiewicz, Wańkowicz, Conrad, Pavel, Skvorecky, Kapuściński, Hłasko, Słonimski, Roth.

Wybrane teksty:

Pińska Szlachta, Wieź 1/2012

Sukces "Made in China", Gość Niedzielny 33/2012

Nasze wspólne problemy, Eastbook.eu 20.06.2013

Kinowe rewolucje, Nowa Europa Wschodnia, 5/2013

PYTANIA:

O przebiegu zbiórki oraz powstawaniu publikacji będę na bieżąco informował na Facebooku, Twitterze oraz na profilu akcji, na którym się właśnie znajdujecie. Jeśli przed udzieleniem wsparcia finansowego uznacie, że potrzebujecie więcej informacji na temat sposobu wydania, lub zawartości „Lekcji Niemieckiego”, bardzo proszę o kontakt. Odpowiedzi na pytania będę publikował w formie aktualności dostępnych dla wszystkich.

Na wiele pytań dotyczących płatności i funkcjonowania finansowania społecznościowego odpowiedział już zespół portalu Polak Potrafi. Warto więc zapoznać się z listą najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.

PS A tak wyglądać będzie torba:

 

Media o Twoim projekcie:

Audycja Transformacja w Radio TOK FM

bi.gazeta.pl | 2013-12-01

Zapraszamy do wysłuchania audycji Transformacja w Radio TOK FM z dnia 01.12.2013. Manager serwisu PolakPotrafi.pl Jakub Sobczak rozmawia z twórcami takich projektów jak: Opowiedz mi o ks. Jerzym, Lekcje Niemieckiego, Pomóż zostać Mistrzem Świata, Jedyny Klub Komediowy w Polsce, Włącz zielone światło dla Tadżykistanu, PRAGA GADA.

Grajewski: Co czytać o Niemczech?

jagiellonski24.pl | 2013-11-26

O czym dyskutujemy? O memach, filmikach i fanpejdżach. Cebulakach, hipsterskich maoizmach i mrówkojadach w swetrach. A co z książkami?

„Lekcja Niemieckiego” czyli Polak potrafi (AUDIO)

www.funkhauseuropa.de | 2013-11-11

„Lekcja Niemieckiego” – to książka o współczesnych Niemczech, która ma szanse ukazać się na rynku dzięki finansowaniu społecznościowemu. Główną zawartością publikacji będą wywiady z ekspertami – wyjaśnia autor ksiązki i entuzjasta crowdfundingu Łukasz Grajewski, w rozmowie z Moniką Sędzierską.

Lekcje niemieckiego - od bloga do książki

lukaszgrajewski.natemat.pl | 2013-10-28

Latem tego roku na łamach portalu Na Temat opisywałem swój pobyt w Niemczech. Powstał skromny cykl "Lekcje Niemieckiego", który zamierzam teraz rozwinąć i doprowadzić do powstania książki.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.12.2013 18:06