Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

misja_bosnia

misja_bosnia

Bielsko-Biała

Jesteśmy grupą, którą łączy jedna pasja. Jest nią wspinaczka skałkowa. Szukamy każdej nadarzającej się okazji do uprawiania tego sportu. Daje ona nam wolność i ciągłe dążenie do pokonywania własnych barier. Próbujemy pokazać dzięki wspinaczce młodzieży, żeby realizowała siebie a nie kopiowała "wzorców", które serwują nam media. Ten aspekt chcemy zrealizować w naszym projekcie.

W naszych szeregach oprócz osób stricte zajmujących się wspinaczką są również filmowcy, pedagodzy, muzycy.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

698 PLN z 3500 PLN

18 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

19%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 17.06.2014.

Misja Bośnia

O projekcie

Szanowni Państwo,


Piszę w imieniu grupy osób, których wspólną pasją jest wspinaczka. 23 czerwca 2014 roku wyruszamy po raz kolejny do Bośni i Hercegowiny w celu dalszej eksploracji skały Klek, znajdującej się w masywie Jahorina (Góry Dynarskie).

Misja Bośnia jest to projekt, który ma na celu stworzenie dróg wspinaczkowych w skale Klek i dzięki temu zaktywizowanie mieszkańców, a przede wszystkim młodzież miasta Gorazde znajdującego się w Bośni i Hercegowinie.


W zeszłym roku rozpoczęliśmy odkrywanie rejonu, przygotowując do wspinaczki 7 dróg wspinaczkowych. Część z nich nad rzeką Driną, niedaleko miasta Goražde (70 km od Sarajewa), pozostałe dość wysoko w górach, na szczycie Klek (1744 m n.p.m.).

 

 

W Goražde, od kilku lat mieszka Michał Szameto z Koszalina. Pracuje w międzynarodowej misji humanitarnej. To on jest inicjatorem całej akcji. Poza typowymi działaniami dla misji humanitarnych, Michał chce zrobić coś więcej. Chce wykorzystać wspinaczkę i piękne góry, którymi dysponują, żeby zaktywizować mieszkańców Goražde, którzy powoli budzą się po koszmarze wojny domowej zakończonej w 1995 roku. Jego działania skupiają się szczególnie na miejscowej młodzieży, której to Michał chce pokazać coś ciekawego, co zastąpi im tzw. "życie na ulicy", a także nauczy odpowiedzialności i zbuduje odpowiednie poczucie własnej wartości. Jest to powód, dla którego ja osobiście mam szczególną motywację do podjęcia wysiłku związanego z całym przedsięwzięciem. Wykorzystanie kultury fizycznej w profilaktyce i resocjalizacji młodzieży jest też tematem mojej pracy doktorskiej, którą aktualnie przygotowuję.

 

 

W skład tegorocznej ekipy wchodzą instruktorzy wspinaczki i alpiniści przemysłowi w tym równocześnie filmowcy i fotografowie oraz ratownik i instruktor GOPR.

W zeszłym roku dysponowaliśmy tylko 40 ringami (kotwami osadzanymi na żywicy iniekcyjnej, stanowiącymi punkty asekuracyjne) i 6 stanowiskami (dwoma ringami połączonymi łańcuchem, osadzanymi na końcach dróg wspinaczkowych w celu pewnego punktu zaczepienia dla liny).

 W tym roku planujemy otworzyć więcej dróg wspinaczkowych o różnej trudności oraz nakręcić krótki dokument z wyjazdu, przedstawiający ideę projektu. Swoją obecność również zapowiedziała lokalna telewizja, która będzie na miejscu nagrywać nasze poczynania.

Nasz wyjazd wiąże się z pewnymi kosztami. Jest to przede wszystkim zakup sprzętu, który zostanie osadzony w skale w celu możliwości bezpiecznej asekuracji podczas wspinaczki. Drugorzędnym kosztem jest paliwo żeby dotrzeć na miejsce. Wszelkie inne koszty pokrywamy we własnym zakresie lub robią to ludzie na miejscu, którym zależy na inicjatywie.

 
Planujemy zakup:

100 kotew wklejanych ze stali nierdzewnej firmy Raumer (cena producenta 25 zł za sztukę)
12 stanowisk zjazdowych ze stali nierdzewnej firmy Raumer (cena producenta 98 zł za sztukę)
12 żywic iniekcyjnych o poj. 330 ml do osadzania kotew w skale (cena producenta 186 zł za sztukę)

 

 

Relacja z zeszłego roku:

 

http://www.tdma.pl/news/111-misja-bosnia-relacja-z-2013-i-plany-na-2014.html
http://www.tdma.pl/news/116-misja-bosnia-ciag-dalszy-relacji.html

 

PATRONI

 

Media o Twoim projekcie:

Misja Bośnia – tworzymy nowe drogi wspinaczkowe

blog.traseo.pl | 2014-06-13

Misja Bośnia jest to projekt, który ma na celu stworzenie dróg wspinaczkowych w skale Klek i dzięki temu zaktywizowanie mieszkańców, a przede wszystkim młodzieży miasta Gorazde, znajdującego się w Bośni i Hercegowinie.

Wspomóż pasjonatów wspinaczki

www.rozrywka.czecho.pl | 2014-05-28

Końcem czerwca grupa pasjonatów wspinaczki po raz kolejny wyruszy do Bośni i Hercegowiny w celu eksploracji skały Klek, znajdującej się w masywie Jahorina (Góry Dynarskie).

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 17.06.2014 18:06