Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

madeinsci

madeinsci

Ustroń

Wydawca, zafascynowany lokalnością, jako że pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego, większość projektów skupia się własnie tutaj.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5780 PLN z 5500 PLN

124 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

105%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.12.2013.

Książka Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim

O projekcie

„Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim” ma stać się książką ważną, bo próbuje odpowiadać na najważniejsze pytania dotyczące trudnej tożsamości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. To książka atrakcyjna bo podana w sposób inny niż zwykle – w formie 20 obszernych rozmów. To książka która ma być inna – bo będzie pytała też o rzeczy niewygodne, tematy często tabu. Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim maja inspirować. Do rozmów, dyskusji i być może kłótni. Nie podamy na tacy gotowych odpowiedzi. Raczej zainspirujemy do poszukiwania.

To książka która na pewno powinna powstać. A do tego potrzebna nam Wasza pomoc. Zebraliśmy już 2/3 kwoty potrzebnej na jej wydanie, teraz prosimy Was o pomoc w zebraniu ostatniej części. 

JAN SZTEFEK („Wielki Zbójnik” Gromady Górali Śląska Cieszyńskiego) – rozmowa o góralskości w niegóralskim Ustroniu. O duszy górala i miejscu, które jest buforem między mieszczańskim Cieszynem, a górską Wisłą.

DARIUSZ GIERDAL (artysta plastyk, nauczyciel) – o byciu stela słowami człowieka nie stela. I o świątecznych ciasteczkach, które podobno są jak Śląsk Cieszyński.

MAREK SZOŁTYSEK (dziennikarz, felietonista, autor kilkunastu książek o Śląsku) – to trochę kłótnia między poglądami Ślązaka a naszym przeświadczeniem, że typowymi Ślązakami nie jesteśmy.

EWA GOŁĘBIOWSKA (Dyrektor Zamku Cieszyn, znawczyni sztuk użytkowych, animatorka kultury) – o dizajnie i ładnych rzeczach, na przykład zdobionej szafie, w której cieszyniacy chowają przysłowiowe trupy.

MARCIN ŻERAŃSKI (autor kilkunastu przewodników, także o Śląsku Cieszyńskim. Przeprowadził się do Cieszyna) – o odkrywaniu Śląska Cieszyńskiego przez człowieka z Ostrołęki. I o tym, że jesteśmy wyjątkowo spokojni, w co długo nie mogliśmy uwierzyć.

JAROMIR NOHAVICA (pieśniarz, poeta, autor m.in. „Cieszyńskiej”) – o granicach i ich przekraczaniu. O muzyce i pieśniach, które są trochę jak Cieszyn – melodyjne i symboliczne.

RENATA PUTZLACHER (poetka pochodząca z Cieszyna, tłumaczka Nohavicy, animatorka odbudowania przedwojennej kawiarni Avion) – o magicznym Cieszynie, którego już nie ma. O tym dlaczego Avion to Noiva i o cieszyńskich artystach – skromnych i ciężko pracujących, ale schowanych w cieniu.

GRAŻYNA STANISZEWSKA (była posłanka, europosłanka i senator. Jedna z propagatorek terminu Podbeskidzia) – o Podbeskidziu i „Zielonym Śląsku”. O tym co nasz łączy i o tym, co mimo wszystko dzieli. Ona: propagatorka Podbeskidzia. My: w Podbeskidzie wątpiący.

MARIUSZ MAKOWSKI (historyk, przez lata prezes Macierzy Ziemi Cieszyńskiej) – o języku i szybkiej nauce gwary. O tym co różni nas od reszty Polski. I znowu - o granicach.

JÓZEF BUDNIOK (ksiądz, profesor, jeden z głównych propagatorów harmonijnego współżycia różnych wyznań) – o ekumenizmie. O tym, że niby jest, ale tak naprawdę nie do końca. I jeszcze trochę o Richardzie Pipesie.

TADEUSZ SŁAWEK (poeta, tłumacz, eseista, były rektor Uniwersytetu Śląskiego, z zamiłowania muzyk) – Znowu o „stelości”, tym razem wręcz filozoficznie. I o dziedzictwie Cieszyna – miasta z piękną tradycją XVIII-wieczną. Tradycją niewykorzystywaną.

KRYSTIAN LEGIERSKI (pochodzący z Koniakowa działacz na rzecz społeczności homoseksualnej, radny Warszawy, przedsiębiorca) – O tolerancyjnej i fajnej Trójwsi. O radosnym i pogodnym katolicyzmie. Oraz o wyborach których dokonuje się między metropolią a małą wioską.

DAREK JEDZOK (felietonista, „głos młodych” na Zaolziu”)– o Zaolziu, tym nieopisanym, tym młodym. Opowieść człowieka, który z Zaolzia pochodzi, ale nie wpisuje się w klasyczne struktury. I przy okazji opowieść trochę nasza – tych, którzy Zaolzia jeszcze nie rozumieją.

JÓZEF SZYMECZEK (historyk, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej) – o Zaolziu rozmawiamy z jego „szefem”. O tym jak uczyć Zaolzia i jak walczyć o to, żeby nie oddalało się od polskości.

LESZEK RICHTER (zaolziański działacz kulturalno-oświatowy, miłośnik i propagator gwary) – to Zaolzie w trzecim wydaniu. Zaolzie gwarowe i regionalne. Inna wizja, inne metody pracy.

JOLANTA DYGOŚ (działaczka kulturalna, pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu Kino na Granicy) – o tym dlaczego granica jest tak chłonna na sztukę. O kinie, co przyciąga i o problemach miasta z którego kultura wycieka.

BOGUSŁAW SŁUPCZYŃSKI (założyciel i dyrektor Cieszyńskiej Sceny Teatralnej) – kultura, bohaterowie, autorytety. Wszystko to z teatrem i Bolko – Kantorem w tle.

ZBIGNIEW WAŁACH (muzyk, założyciel i lider zespołu Wałasi) – o muzyce, która gra w duszy i historii człowieka. O harmonii, która pojawia się w górskiej samotności.

MICHAEL MORYS – TWAROWSKI (prawnik, historyk, dziennikarz. Współautor Monografii Cieszyna) – o historii okiem młodszego pokolenia. O bohaterach, których zapominamy oraz o niemieckim, żydowskim i czeskim dziedzictwie, którego się wyrzekamy.

JERZY KRONHOLD (poeta, tłumacz, współzałożyciel Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, przez około 10 lat konsul generalny RP w Ostrawie) – o Cieszynie, który jest dzisiaj, o konfrontacji z wyobrażeniami miasta sprzed dwudziestu lat. Jest gorzej, ale staramy się dotrzeć do plusów.  

Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim to też Ci, którzy zadają pytania: Andrzej Drobik, Dawid Legierski i Justyna Szczepańska. To w końcu 20 zdjęć Pawła Hermana, które same w sobie tworzą pewna historię, oraz okładka, której tworzenia podjął się Wojciech Jendysik.

Już sami rozmówcy i poruszone przez nas tematy sprawiają, że książkę warto wydać. Prosimy zatem - pomóżcie wydać nam tę ksiażkę! :)


A to wstępna okładka, choć ostrzegamy, że jeszcze się zmieni...

Jabłonków, po czeskiej stronie... O tym też rozmawiamy. 

Nie zabraknie też górali i rozmów o góralskości.

Pozostaje nam więc jeszcze raz ponowić apel - pomóżcie. Nic o nas bez nas :) 

Media o Twoim projekcie:

Przyczyń się do wydania książki "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim"

gazetacodzienna.pl | 2013-11-21

Zawierająca zbiór dwudziestu obszernych rozmów na temat naszego regionu książka "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim", znalazła się wśród projektów, których realizację można wspomóc za pomocą serwisu polakpotrafi.pl. To tego, aby książka została wydana, potrzeba blisko 5 tys. zł. Każdy kto wesprze projekt może na coś liczyć.

Wesprzyj książkę o Śląsku Cieszyńskim

nasz-ustron.pl | 2013-11-18

Na stronie polakpotrafi.pl, na której można finansowo wspierać ciekawe projekty, pojawiła się książka "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim", o której wsparcie finansowe proszą ustrońscy autorzy.

Wesprzyj książkę stela

wiadomosci.ox.pl | 2013-11-16

Ustroński dziennikarz Andrzej Drobik przygotowuje książkę o Śląsku Cieszyńskim. Publikacja jest już gotowa, a autor zbiera pieniądze na jej wydanie. Zdobył już 2/3 potrzebnej kwoty, teraz szuka brakujących 5500 złotych. Ostatnią część chce znaleźć wykorzystując serwis crowdfundingowy. Projekt można wesprzeć do 12 grudnia.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.12.2013 18:06