Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Siłaczki

Siłaczki

Warszawa, Polska

Sto lat temu nasze prababki wywalczyły dla nas prawa wyborcze. Wywalczyły nam również możliwość studiowania, zarobkowania, dysponowania własnymi pieniędzmi, możliwość rozwodu i samodzielnego decydowania o tym z kim i czy w ogóle zawrzemy związek małżeński. Przyzwyczaiłyśmy się do faktu, że mamy te prawa. Uważamy je za oczywiste. Ale musimy zdać sobie sprawę z tego, że sto lat – wobec wie-
ków ciemnoty i ubezwłasnowolnienia kobiety - to krótki czas i że prawa, które wywalczyły nam prababki sto lat temu nie są dane raz na zawsze. Te prawa nie są też prezentem, który – jak się powszechnie sądzi - dostałyśmy wraz z nadejściem niepodległości. O te prawa toczył się bój, bo praw się nie dostaje – jak mówi jedna z bohaterek filmu - prawa się zdobywa w walce!
I o tej trudnej walce opowiada film Siłaczki, pierwszy w historii polskiej kinematografii film o emancypantkach.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

marta.dzido

marta.dzido


43356 PLN z 40000 PLN

330 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

108%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.09.2018.

SIŁACZKI - fabularyzowany dokument o emancypantkach

O projekcie

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety.

 

Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.

 

Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.

 

Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu.

 

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie.

Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet!

Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek.

 

Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą - bo – jak krzyczała do tłumów Zofia Daszyńska- Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek:  Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

 

 

XXX

 

Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet.

O projekcie i projektodawcach:

Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski - twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 "Solidarność według kobiet"- pierwszego polskiego filmu dokumentalnego współfinansowanego z crowdfundingu.

 

kontakt: silaczki.film@gmail.com

 

Termin realizacji:

Planowana premiera "Siłaczek" to 28.11.2018 - w stulecie podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu nadającego Polkom czynne i bierne prawa wyborcze.

Do końca roku 2018 wszyscy Wspierający otrzymają wybrane nagrody.

 

Dlaczego crowdfunding?

Realizacja filmu jest możliwa dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowemu Domu Spotkań z Historią,  we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie i dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra, jednak to środki niewystarczające, by Siłaczki zrealizować zgodnie z zamierzeniami reżyserów.

 

 

Na co zbieramy?

Ponieważ zbliża się 28 listopada - setna rocznica podpisania dekretu o prawach wyborczych dla Polek - a twórcy filmu chcą uczcić ten dzień uroczystą premierą filmu, podjęli decyzję o rozpoczęciu aukcji crowdfundingowej. 

Autorzy Siłaczek zbierają środki na dokończenie zdjęć, postprodukcję dźwięku, koloryzację obrazu, przygotowanie kopii filmu DCP do rozpowszechniania w kinach, tłumaczenie listy dialogowej na język angielski i organizację uroczystej premiery w kinie Muranów w dniu 28.11.2018.

 

więcej o filmie:

Siłaczki to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych.

 

Osią opowieści są losy kilku aktywistek z Poznania, Warszawy, Lublina i Krakowa: Justyny Budzińskiej-Tylickiej - lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki - pierwszej kandydatki do Sejmu, Kazimiery Bujwidowej - dzięki której staraniom w 1894 na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki, Pauliny Kuczalskiej - Reinschmit, nazywanej hetmanką feminizmu, która jako pierwsza wyodrębniła postulaty kobiece z kwestii narodowo-wyzwoleńczych, sióstr Tułodzieckich: Anieli - organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii - założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet, Aleksandry Piłsudskiej - żołnierki, orędowniczki sprawy kobiecej, Zofii Daszyńskiej -Golińskiej - ekonomistki i pionierki kooperatywizmu i wielu innych.

 

Film ukazuje ówczesne realia obyczajowe, polityczne i ekonomiczne, które determinowały powstawanie ruchów politycznych i działania na rzecz powszechnej edukacji i równości społecznej na ziemiach polskich.

 

Pokazuje trudną i niebezpieczną aktywność działaczek walczących o prawa w kraju, którego wówczas nie było na mapie.

 

Podkreśla fakt, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych.

 

Z uwagi na znikomą ilość materiałów archiwalnych (nagrań video, fotografii), dotyczących opisywanych wydarzeń i ich uczestniczek, twórcy zdecydowali o realizacji fabularyzowanych inscenizacji z udziałem statystek i znanych, polskich aktorek (m.in. Marii Seweryn, Klary Bielawki, Marty Ojrzyńskiej), które odgrywają sceny historyczne, czytają fragmenty przemówień, tekstów i odezw, pisanych przez bohaterki filmu.

 

 

O Siłaczkach opowiadają także badaczki historii kobiet, potomkinie bohaterek oraz spadkobierczynie ich idei - kobiety, dla których fraza Zofii Nałkowskiej "Chcemy całego życia" wciąż brzmi aktualnie i stanowi inspiracje do podejmowania działań na rzecz równouprawnienia kobiet i sprawiedliwości społecznej.

 

Nagrody dla Wspierających:

 

- książki

           

 

                    

 

- filmy

 

 

- publikacje

             

 

- pocztówki

 

- zaproszenia na spektakle

   

 

i wiele innych

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Polak potrafi: o filmie „Siłaczki”

www.rdc.pl | 2018-07-23

W tym roku minie 100 lat odkąd Polki wywalczyły sobie czynne i bierne prawa wyborcze. O polskich emancypantkach powstaje film – „Siłaczki”.

Siłaczki: pierwszy film o polskich sufrażystkach. Takiej produkcji jeszcze nie było!

www.kobieta.pl | 2018-07-23

Film \"Siłaczki\" to pierwsza polska produkcja o sufrażystkach walczących o prawa wyborcze Polek. Na ekranie Maria Seweryn, Klara Bielawka i Marta Ojrzyńska.

TOK FM - Marta Dzido i Piotr Śliwowski o dokumencie Siłaczki

audycje.tokfm.pl | 2018-07-23

Audycja: \"Do Zobaczenia\" posłuchaj : http://audycje.tokfm.pl/podcast/Marta-Dzido-i-Piotr-Sliwowski-o-dokumencie-Silaczki/64950

Siłaczki. Powstaje pierwszy w historii film o polskich emancypantkach walczących o prawa kobiet

www.wysokieobcasy.pl | 2018-07-12

Mnóstwo kobiet na przełomie XIX i XX wieku poświęcało całą swoją energię na zdobycie praw równych mężczyznom, a my dziś nie wiemy o nich nic - mówi Marta Dzido, współtwórczyni dokumentu fabularyzowanego \"Siłaczki\". Takiego filmu w historii polskiej kinematografii jeszcze nie było.

W Krakowie powstaje film „Siłaczki”, upamiętniający historię polskich emancypantek

plus.gazetakrakowska.pl | 2018-07-08

„Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego mają być fabularyzowanym dokumentem o aktywistkach, które sto lat temu wywalczyły dla Polek prawa wyborcze. - Wywalczyły, a nie otrzymały - podkreśla Marta Dzido. - Naszym prababkom nikt żadnych praw nie podarował, same musiały je zdobyć i dok

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.09.2018 22:10