Nice to see you!

Ładowanie strony

About the project owner

Siłaczki

Siłaczki

Warszawa, Polska

Sto lat temu nasze prababki wywalczyły dla nas prawa wyborcze. Wywalczyły nam również możliwość studiowania, zarobkowania, dysponowania własnymi pieniędzmi, możliwość rozwodu i samodzielnego decydowania o tym z kim i czy w ogóle zawrzemy związek małżeński. Przyzwyczaiłyśmy się do faktu, że mamy te prawa. Uważamy je za oczywiste. Ale musimy zdać sobie sprawę z tego, że sto lat – wobec wie-
ków ciemnoty i ubezwłasnowolnienia kobiety - to krótki czas i że prawa, które wywalczyły nam prababki sto lat temu nie są dane raz na zawsze. Te prawa nie są też prezentem, który – jak się powszechnie sądzi - dostałyśmy wraz z nadejściem niepodległości. O te prawa toczył się bój, bo praw się nie dostaje – jak mówi jedna z bohaterek filmu - prawa się zdobywa w walce!
I o tej trudnej walce opowiada film Siłaczki, pierwszy w historii polskiej kinematografii film o emancypantkach.

Send message to the project`s creator

Project`s team

marta.dzido

marta.dzido


43356 PLN out of 40000 PLN

330 Supporters

Success! Goal reached

108%

Funding model: "all or nothing". To receive funds this project has to reach at least 100% of it's goal before 08.09.2018.

SIŁACZKI - fabularyzowany dokument o emancypantkach

About this project

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety.

 

Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.

 

Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.

 

Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu.

 

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie.

Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet!

Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek.

 

Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą - bo – jak krzyczała do tłumów Zofia Daszyńska- Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek:  Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

 

 

XXX

 

Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet.

O projekcie i projektodawcach:

Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski - twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 "Solidarność według kobiet"- pierwszego polskiego filmu dokumentalnego współfinansowanego z crowdfundingu.

 

kontakt: silaczki.film@gmail.com

 

Termin realizacji:

Planowana premiera "Siłaczek" to 28.11.2018 - w stulecie podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu nadającego Polkom czynne i bierne prawa wyborcze.

Do końca roku 2018 wszyscy Wspierający otrzymają wybrane nagrody.

 

Dlaczego crowdfunding?

Realizacja filmu jest możliwa dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowemu Domu Spotkań z Historią,  we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie i dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra, jednak to środki niewystarczające, by Siłaczki zrealizować zgodnie z zamierzeniami reżyserów.

 

 

Na co zbieramy?

Ponieważ zbliża się 28 listopada - setna rocznica podpisania dekretu o prawach wyborczych dla Polek - a twórcy filmu chcą uczcić ten dzień uroczystą premierą filmu, podjęli decyzję o rozpoczęciu aukcji crowdfundingowej. 

Autorzy Siłaczek zbierają środki na dokończenie zdjęć, postprodukcję dźwięku, koloryzację obrazu, przygotowanie kopii filmu DCP do rozpowszechniania w kinach, tłumaczenie listy dialogowej na język angielski i organizację uroczystej premiery w kinie Muranów w dniu 28.11.2018.

 

więcej o filmie:

Siłaczki to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych.

 

Osią opowieści są losy kilku aktywistek z Poznania, Warszawy, Lublina i Krakowa: Justyny Budzińskiej-Tylickiej - lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki - pierwszej kandydatki do Sejmu, Kazimiery Bujwidowej - dzięki której staraniom w 1894 na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki, Pauliny Kuczalskiej - Reinschmit, nazywanej hetmanką feminizmu, która jako pierwsza wyodrębniła postulaty kobiece z kwestii narodowo-wyzwoleńczych, sióstr Tułodzieckich: Anieli - organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii - założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet, Aleksandry Piłsudskiej - żołnierki, orędowniczki sprawy kobiecej, Zofii Daszyńskiej -Golińskiej - ekonomistki i pionierki kooperatywizmu i wielu innych.

 

Film ukazuje ówczesne realia obyczajowe, polityczne i ekonomiczne, które determinowały powstawanie ruchów politycznych i działania na rzecz powszechnej edukacji i równości społecznej na ziemiach polskich.

 

Pokazuje trudną i niebezpieczną aktywność działaczek walczących o prawa w kraju, którego wówczas nie było na mapie.

 

Podkreśla fakt, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych.

 

Z uwagi na znikomą ilość materiałów archiwalnych (nagrań video, fotografii), dotyczących opisywanych wydarzeń i ich uczestniczek, twórcy zdecydowali o realizacji fabularyzowanych inscenizacji z udziałem statystek i znanych, polskich aktorek (m.in. Marii Seweryn, Klary Bielawki, Marty Ojrzyńskiej), które odgrywają sceny historyczne, czytają fragmenty przemówień, tekstów i odezw, pisanych przez bohaterki filmu.

 

 

O Siłaczkach opowiadają także badaczki historii kobiet, potomkinie bohaterek oraz spadkobierczynie ich idei - kobiety, dla których fraza Zofii Nałkowskiej "Chcemy całego życia" wciąż brzmi aktualnie i stanowi inspiracje do podejmowania działań na rzecz równouprawnienia kobiet i sprawiedliwości społecznej.

 

Nagrody dla Wspierających:

 

- książki

           

 

                    

 

- filmy

 

 

- publikacje

             

 

- pocztówki

 

- zaproszenia na spektakle

   

 

i wiele innych

 

 

 

Media about this project

Polak potrafi: o filmie „Siłaczki”

www.rdc.pl | 2018-07-23

W tym roku minie 100 lat odkąd Polki wywalczyły sobie czynne i bierne prawa wyborcze. O polskich emancypantkach powstaje film – „Siłaczki”.

Siłaczki: pierwszy film o polskich sufrażystkach. Takiej produkcji jeszcze nie było!

www.kobieta.pl | 2018-07-23

Film \"Siłaczki\" to pierwsza polska produkcja o sufrażystkach walczących o prawa wyborcze Polek. Na ekranie Maria Seweryn, Klara Bielawka i Marta Ojrzyńska.

TOK FM - Marta Dzido i Piotr Śliwowski o dokumencie Siłaczki

audycje.tokfm.pl | 2018-07-23

Audycja: \"Do Zobaczenia\" posłuchaj : http://audycje.tokfm.pl/podcast/Marta-Dzido-i-Piotr-Sliwowski-o-dokumencie-Silaczki/64950

Siłaczki. Powstaje pierwszy w historii film o polskich emancypantkach walczących o prawa kobiet

www.wysokieobcasy.pl | 2018-07-12

Mnóstwo kobiet na przełomie XIX i XX wieku poświęcało całą swoją energię na zdobycie praw równych mężczyznom, a my dziś nie wiemy o nich nic - mówi Marta Dzido, współtwórczyni dokumentu fabularyzowanego \"Siłaczki\". Takiego filmu w historii polskiej kinematografii jeszcze nie było.

W Krakowie powstaje film „Siłaczki”, upamiętniający historię polskich emancypantek

plus.gazetakrakowska.pl | 2018-07-08

„Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego mają być fabularyzowanym dokumentem o aktywistkach, które sto lat temu wywalczyły dla Polek prawa wyborcze. - Wywalczyły, a nie otrzymały - podkreśla Marta Dzido. - Naszym prababkom nikt żadnych praw nie podarował, same musiały je zdobyć i dok

Funding model: "all or nothing"

To receive funds this project has to reach at least 100% of it's goal before 08.09.2018 22:10