O projekcie
Chcielibyśmy zekranizować jedną z najciekawszych przygód Ijona Tichego z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema – "Podróż Siódmą". Nie znamy wybitniejszego twórcy fantastyki naukowej. Tworzymy w poczuciu misji i obowiązku oddania hołdu postaci wybitnej i niepowtarzalnej. Cenionej na całym świecie. Lem swój geniusz oddał literaturze, dając tym samym polski wkład w budowę światowego kanonu SF. Jak dotąd nikomu więcej nie udało się tego dokonać.
Ekranizując Lema chcemy nie tylko wyrazić swój podziw, ale przede wszystkim złożyć podziękowanie za dorobek, który dla wielu pokoleń jest początkiem przygody z fantastyką naukową.
Twórczość Stanisława Lema wielu wydaje się trudna w odbiorze, przez co nie cieszy się takim zainteresowaniem, na jakie w rzeczywistości zasługuje. Ekranizacja pełni rolę pośrednika między tekstem literackim, a jego zrozumieniem. Wizualizuje przekaz i zachęca do lektury. Po Lema nie boją się sięgać producenci zagraniczni, popularyzując tym samym najważniejszego polskiego twórcę Science-Fiction w Europie i na świecie.
W Polsce Lema nie ekranizuje się od 1978 r. Od tego czasu do jego twórczości nawiązywały m.in. produkcje amerykańskie, niemieckie, holenderskie, węgierskie oraz międzynarodowe – bez udziału Polski.
Na przestrzeni blisko 30 lat istotnym polskim wkładem w filmowe utrwalanie dorobku Lema był m.in. udział polskiego operatora, Michała Englerta, w zekranizowaniu „Kongresu” (2013 r.).
Jeżeli w tej chwili nie zaczniemy dbać o dorobek wybitnej rodzimej literatury, to prędzej lub później zostanie ona wchłonięta przez globalnego molocha Hollywood, tak jak stało się w przypadku „Solaris” czy „Kongresu futurologicznego”. Prawa do ekranizacji tych powieści nie są już dostępne dla polskich producentów, co może spowodować, że w niedalekiej przyszłości dzieła Lema nie będą utożsamiane z Polską.
Rok 2016 jest rokiem szczególnym – w marcu mija 10 lat od śmierci wybitnego pisarza – Tworząc film dedykowany Stanisławowi Lemowi pragniemy podziękować, ale także przypomnieć o jego dorobku i utrwalić go w polskiej kinematografii.
Tworząc ten film chcemy pokazać, że w Polsce mogą powstawać dobre filmy z gatunku SF, a „Seksmisja” nie musi być ostatnim rozpoznawalnym na świecie.
Jednak żeby zrobić to dobrze, tak dobrze na ile zasługuje twórczość Stanisława Lema, potrzebujemy środków i liczymy, że pomożecie nam je zebrać.
Potrzebujemy 70 tysięcy zł, żeby zrealizować naszą wizję na najwyższym poziomie. Pieniądze te pozwoliłyby nam zbudować wyjątkową scenografię, tak ważną dla oddania świata Ijona Tichego. Dysponując środkami będziemy mogli także pozwolić sobie na wynajem najlepszego sprzętu, tak aby stworzony przez nas film nie stanowił półśrodka i nie był półamatorską produkcją, ale w pełni profesjonalną adaptacją filmową. Do tego, oprócz sprzętu, potrzebni są najlepsi specjaliści od dźwięku, obrazu i efektów specjalnych. Bez Was ich nie zdobędziemy.
_____________________________________________
Zaczynamy od 7 tysięcy, bo kręcimy podróż siódmą.
Wierzymy, że siedem to nasza szczęśliwa liczba. Jest to też bezwzględne minimum finansowe, które pozwoli nam zrealizować ten film w szkolnym studio, dzięki zapleczu sprzętowemu ze szkoły oraz z pomocą naszych kolegów z uczelni.
Dzięki takiemu wsparciu ten film powstanie, a przecież to jest najważniejsze.
Jednak
Z Waszą pomocą chcemy zebrać 70 tysięcy złotych.
To z kolei jest minimum finansowe, które pozwoli nam przekroczyć granicę między niskobudżetowym niezależnym filmem, a profesjonalną produkcją kinową. To na tym zależy nam najbardziej. Nie wyobrażamy sobie kompromisów, jeżeli chodzi o ekranizację dzieła tak wyjątkowego autora.
Jeżeli jesteście ciekawi, co zrobimy kiedy uda nam się zebrać większy budżet – zapraszamy do zapoznania się z naszymi ambicjami na końcu strony.
_____________________________________________
Twórcy Projektu
Kamil Siuda
Już od 10 lat moim największym marzeniem była ekranizacja jednego z opowiadań Stanisława Lema. Ten pomysł dojrzewał we mnie bardzo długo. Odbyłem wiele rozmów z rodziną, przyjaciółmi oraz znajomymi. Zawsze spotykała mnie jedna i ta sama odpowiedź: Kamil! To jest świetny pomysł! Fantastyczna historia i z niecierpliwością czekam, żeby to zobaczyć. Po wielu latach oczekiwań, nadarzyły się sprzyjające okoliczności, żeby wreszcie spełnić to marzenie i zamierzam to zrobić. Udało mi się skompletować ekipę wspaniałych osób oraz wybitnego aktora. Każdy daje coś z siebie dla tego projektu, a wspólnie po prostu zrobimy ten film! |
___________________________________________
Tomasz Łukasik
Mam na imię Tomek. Interesuje się filmem i fotografią. Już od czasów podstawówki uwielbiałem robić zdjęcia i kręcić amatorsko filmy. Pasja przerodziła się w obecnie wykonywany zawód. Jestem pracownikiem Łódzkiej szkoły filmowej od ponad 10 lat i pomagam nowym pokoleniom zgłębić tajniki sztuki filmowej. Prywatnie jestem mężem oraz ojcem dwójki wspaniałych szkrabów, którym również staram się od najmłodszych lat wszczepić zainteresowanie filmem. Nie ma dla mnie projektów zbyt dużych, zbyt dalekich i zbyt ciężkich. Lubię wyzwania i im trudniejsze zadanie jest przede mną postawione tym bardziej czuje się spełniony, jeżeli się uda. |
___________________________________________
Patryk Sielecki
Nazywam się Patryk Sielecki i studiuje w Łódzkiej Szkole Filmowej na kierunku Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Razem z grupą fantastycznych ludzi chcemy stworzyć niesamowitą ekranizację dzieła jednego z moich ulubionych polskich pisarzy, Stanisława Lema. Przyłączyłem się do tego projektu, ponieważ okoliczności oraz doświadczenie członków ekipy dają szansę na stworzenie tego filmu na wysokim poziomie. W tym projekcie jestem kierownikiem produkcji - moim obowiązkiem jest stworzyć jak najlepsze warunki do realizacji zdjęć. Moje wcześniejsze doświadczenia na planach filmowych oraz udział w organizacji licznych przedsięwzięć kulturalnych pomogą mi wywiązać się z powierzonego zadania. |
___________________________________________
Marcela Miś
Pochodzę z Cieszyna, jestem studentką drugiego roku Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, moją specjalizacja są techniki teatralne filmowe i telewizyjne. Dodatkowo pracuje na planach filmowych jako scenograf lub kostiumograf. Nie boje się wyzwań i pracy przy dużych projektach. Rękodzieło to moja druga pasja, którą łącze często z recykling-iem. |
___________________________________________
Aktor
Ireneusz Czop
Absolwent PWSTTViF w Łodzi. Artysta związany z teatrami łódzkimi: Nowym (1994–1996, 2003), Powszechnym (1996–2001) i Teatrem Jaracza (od 2004 roku). Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 2007/2008, za rolę Makbeta w przedstawieniu Makbet Williama Shakespeare'a w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. W swym dorobku posiada również wiele ról telewizyjnych oraz filmowych. M.in główną rolę w filmie "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego. |
___________________________________________
Operator
Emil Kalus
Student Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Emil Kalus, urodzony w 1988r. we Wrocławiu. Wychował się w Niemczech. Doświadczenie zdobywał pracując dla różnych niemieckich kanałów telewizyjnych jako asystent fotografa, m. in. przy kampaniach reklamowych oraz przy produkcjach filmowych. Obecnie studiuje na Wydziale Operatorskim w łódzkiej szkole filmowej oraz pracuje jako freelancer. |
___________________________________________
Fotosy
Natalia Łączyńska
Jestem studentką fotografii w PWSFTViT w Łodzi. Z wielkim entuzjazmem przyjęłam zaproszenie do tego projektu. Nie lubię nudy i wiem, że z pewnością jej tutaj nie będzie! Inspirując się twórczością Stanisława Lema chciałabym, z pomocą malowania światłem, przenieść odbiorcę w inny poziom rzeczywistości. Praca nad fotograficzną dokumentacją filmu da mi możliwość zrealizowania swoich artystycznych wizji oraz jest szansą na uczestniczenie w fascynującej przygodzie. |
___________________________________________
Charakteryzacja
Ekipa "Podróży siódmej" w coraz mocniejszym składzie! |
____________________________________________
Zarys fabuły:
Akcja toczy się w przestrzeni kosmicznej, gdzie Ijon Tichy, podróżując swoim statkiem napotyka wiry czasoprzestrzenne. Na domiar złego pojazd uległ awarii, po której bohater utracił kontrolę nad sterami. Po tajemniczych turbulencjach zaczynają dziać się w okół niego bardzo dziwne rzeczy. Odkrywa że nie jest tu sam. Jeśli chcesz wiedzieć więcej koniecznie przeczytaj opowiadanie i pomóż Nam zrobić ten film.
_____________________________________________
Jak spożytkujemy otrzymane fundusze.
Adaptujemy pomieszczenie na statek kosmiczny. Korzystamy ze szkolnego zaplecza (studio, kamera 4K, oświetlanie, dźwięk). Nie zatrudniamy firm zewnętrznych, a angażujemy studentów naszej uczelni z ostatnich lat.
Wykorzystamy istniejącą już scenografie, którą zaadaptujemy wedle naszych potrzeb. Korzystamy ze szkolnego zaplecza (studio, kamera 4K, oświetlanie, dźwięk). Nie zatrudniamy firm zewnętrznych, a angażujemy studentów naszej uczelni z ostatnich lat. Dojdą skromne efekty specjalne.
Wykorzystamy istniejącą już scenografie, którą zaadaptujemy wedle naszych potrzeb. Korzystamy ze szkolnego zaplecza (studio, kamera 4K, oświetlanie, dźwięk). Zatrudnimy specjalistów w dziedzinie światła, dźwięku i obrazu. Bardziej rozbudowane efekty specjalne.
I tutaj choć skromna, ale zaczyna się zabawa… Budujemy scenografię od podstaw według naszej własnej wizji. Korzystamy ze szkolnego zaplecza (studio, kamera 4K, oświetlanie, dźwięk). Zatrudnimy specjalistów w dziedzinie światła, dźwięku i obrazu. Jeszcze bardziej rozbudowane efekty specjalne.
Tu już mniej skromnie… Budujemy scenografię według własnej wizji. Korzystamy ze szkolnego zaplecza (studio, kamera 4K, oświetlanie, dźwięk). Zatrudnimy specjalistów w dziedzinie światła, dźwięku i obrazu . Naszymi efektami zajmuje się już firma zewnętrzna.
Puszczamy wodzę fantazji… Budujemy scenografię według własnej wizji. Wypożyczamy kamerę RED EPIC. Wypożyczamy dodatkowy sprzęt, który wzbogaci efekt końcowy wyjątkowymi ujęciami. Zatrudnimy specjalistów w dziedzinie światła, dźwięku i obrazu. Naszymi efektami zajmuje się już firma zewnętrzna. Aktor wylatuje w podróż w profesjonalnym skafandrze kosmicznym.
Nasza scenografia wygląda tak realnie, że już chce odlecieć. ARI ALEXA- najlepsza kamera filmowa na świecie jest z nami. Wypożyczamy dodatkowy sprzęt, który wzbogaci efekt końcowy wyjątkowymi ujęciami. Zatrudnimy specjalistów w dziedzinie światła, dźwięku i obrazu. Naszymi efektami zajmuje się już firma zewnętrzna. Aktor wylatuje w podróż w profesjonalnym skafandrze kosmicznym.. EKIPA NIE CHODZI GŁODNA – efekt końcowy jest o galaktykę dalej. Aktor wylatuje w podróż w profesjonalnym skafandrze kosmicznym.
To jest kwota, która realnie pozwala na stworzenie prawdziwej krótkometrażowej perły kinematografii.
Chyba polecimy w kosmos!!!
SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z NAMI MOŻESZ:
Drogą mailową:
podrozsiodma@gmail.com
Lub na FaceBook'u:
https://www.facebook.com/podrozsiodma/
____________________________________________
WSPIERAJĄ NAS:
Media o Twoim projekcie:
Nakręcą Lema?
Grupa zapaleńców - fanów powieści Stanisława Lema - chce nakręcić Podróż siódmą z Dzienników Gwiazdowych. Zbierają na ten cel środki na portalu Polak Potrafi.
Ekranizacja "Podróży siódmej" Stanisława Lema. Studenci zbierają pieniądze
- Jeżeli my, Polacy nie zaczniemy pracować nad tym, żeby dorobek Stanisława Lema nie odpłynął z Polski, to Hollywood będzie wykupywało kolejne tytuły. Okaże się, że Lem nie jest kojarzony z Polską. Stracimy dorobek polskiej literatury i najbardziej rozpoznawalnego polskiego autora science-fiction. Nie powinniśmy do tego dopuścić – powiedział w Polsat News Kamil Siuda, reżyser "Podróży siódmej".
STANISŁAW LEM POWRÓCI NA EKRANY!
W 10. rocznicę śmierci mistrza tego gatunku, grupa młodych filmowców zamierza podjąć się ambitnego zadania ekranizacji „Podróży siódmej” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema. Na portalu PolakPotrafi.pl trwa właśnie akcja crowdfundingowa, która ma na celu zgromadzenie części kwoty niezbędnej do zrealizowania produkcji.