Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

SZKOŁA WAJDY

SZKOŁA WAJDY

Warszawa

Szkoła Wajdy istnieje od ponad 10 lat. Powstała w Warszawie z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, którzy zaoferowali unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją dla profesjonalistów filmowych. W 2011 roku, kontynuując misję Szkoły, Wajda i Marczewski powołali studio produkcyjne - Wajda Studio, które wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development. Głównym celem Szkoły i Studia jest wsparcie autorskich filmów debiutujących twórców.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Obejmij patronat nad tym projektem!

Wybierz rodzaj wsparcia jakiego chcesz udzielić projektodawcy:


109 Wspierający

102% Postęp

10202 PLN z 10000 PLN

Udany! Cel osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania, model "wszystko albo nic", zbiórka będzie aktywna do 04.04.2014 18:06

"BEZ LIMITU" - FILM O KOBIECIE EKSTREMALNEJ

O projekcie

 

 

ZOSTAŃ MECENASEM Z PASJĄ!
Wspieraj pasje, marzenia, wybitne polskie osiągnięcia!

 O FILMIE:

Ola Taistra, bohaterka filmu „Bez limitu” jest jedną z najwybitniejszych wspinających się kobiet na świecie.

Ola Taistra to sportowiec ekstremalny, jej pasją jest wspinaczka sportowa tzw. free climbing.
Niedawno ustanowiła głośny rekord Polski pokonując drogę skalną o trudności 8c+, co wpisało ją do czołówki najlepiej wspinających się kobiet świata.

Wieloma swoimi wyczynowymi przejściami udowodniła, że sport ekstremalny nie jest tylko domeną mężczyzn.

Po zrobieniu drogi 9a w Perles w Hiszpanii, Ola zamierza zawalczyć o światowy rekord – pokonanie drogi skalnej, której nie przeszła dotąd żadna kobieta, zdobywając tym samym miejsce w gronie tak nielicznych wybitnych polskich sportowców. Jej zmagania obserwować będziemy w filmie.


Ola Taistra to kobieta, która ma cel. Nie zatrzyma się, dopóki go nie osiągnie. 

 

OD REŻYSERKI:

Chcę opowiedzieć o człowieku, który jest u szczytu swojej kariery zawodowej, ale wciąż mierzy się z życiowym problemem niespełnienia i mimo sukcesów, poszukuje odpowiedzi na pytanie, co jest w życiu najważniejsze.

Temat filmu zrodził się z mojej fascynacji wybitną polską himalaistką Wandą Rutkiewicz –niezwykle odważną i charyzmatyczną kobietą, która jednak nie potrafiła połączyć swojej górskiej pasji z udanym życiem osobistym.
Długo szukałam współczesnego odpowiednika Wandy aby pokazać narodziny charakteru, który jest piętnem i darem jednocześnie. Udało mi się ją odnaleźć w postaci Oli Taistry.

W filmie będziemy obserwować jej podwójną walkę. Z jednej strony zmagać się będzie z niebywale trudną drogą skalną, której nie przeszła dotąd żadna kobieta. Z drugiej zaś strony bohaterka odbędzie podróż wewnętrzną.

Urszula Laskowska

reżyserka

 

 

 

TAK MÓWI O POWSTAJĄCYM FILMIE JEGO BOHATERKA, OLA TAISTRA: 

Bez limitu. Po dwóch latach pracy, spotkań, przygotowań, gadania i picia wina, wspólnego wyjeżdżania i trenowania oraz, rzecz jasna, kręcenia ujęć - Ula Laskowska pokazała wczoraj trailer filmu "Bez limitu", o moich zmaganiach z najtrudniejszą  drogą  w mojej karierze. Ula jest artystką, skończyła Szkołę Wajdy i patrzy na świat przez swoje artystyczne okulary. Widzi moją walkę całkiem inaczej niż ja sama. To dla mnie odkrywcze i interesujące obserwować, co z wielu godzin naszych spotkań i rozmów przed  kamerą (i poza kadrem), stało się dla niej najważniejsze i atrakcyjne na tyle, by to umieścić w 2,5-minutowej zapowiedzi. To dla mnie samej niesamowite uczucie patrzeć na taką osobę jak bohaterka filmu Uli. Mówiącą moim językiem, mającą nawet moją twarz, ale jednak nie do końca będącą mną. Może to zabrzmi przewrotnie i beztrosko, ale ja sama w swoim wspinaniu zawsze widziałam więcej zabawy i radości. Ula - jak przystało na artystkę - widzi w tym więcej dramaturgii i psychologii. Drąży, szuka motywacji. Musiałam przy tej okazji zadać sobie pytanie, co jest właściwie najważniejszą motywacją? Odpowiedź jest prosta - wspinać się na coraz trudniejsze drogi. Walczyć ze sobą. Ze swoją ciężką dupą (no, nie aż tak ciężką) przyciąganą do gleby przez grawitację. Powtórzę raz jeszcze, robić coraz piękniejsze i bardziej wymagające drogi. Jeśli przy okazji uda mi się pokonać tę magicznę barierę 9a - będę najszczęśliwszą osobą na świecie. Jestem pewna, że w filmie, który kręci Ula, będzie więcej (dużo więcej) właśnie o tym. Że obie będziemy mogły pokazać jak pięknym zajęciem jest wspinanie i jak wartościowe osoby przyciąga. Jak wciągająca jest praca nad samą sobą. Ten proces samodoskonalenia się, ale i odrzucania - czasem bardzo bolesnego - wszystkiego co odciąga nas od celu. I wtedy, w pewien sposób tytułowe "limity", bariery gdzieś znikają. Warto wesprzeć projekt Uli. Może z tego powstać film, który nasze ukochane zajęcie przybliży ludziom, którzy nigdy nie byli w skałach ani na ścianie, a wspinanie kojarzy im się tylko z oblodzonymi Himalajami.

 

TWÓRCY FILMU

Twórcy filmu: reżyser Urszula Laskowska oraz operator Olaf Malinowski  to debiutanci. Urszula Laskowska to absolwentka kursu dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy a Olaf Malinowski ukończył Wydział Operatorski w katowickiej filmówce. Obydwoje również się wspinają.

Fot. M. Leśniewski

 

CZEGO POTRZEBUJEMY?

Aby dokończyć projekt potrzebujemy Waszego wsparcia. Mamy zgromadzone większość środków na produkcję filmu. Jednak ponieważ zdjęcia odbywają się w Hiszpanii potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na działania związane z tak trudną lokalizacją.

 

OD PRODUCENTA

Szkoła Wajdy i Wajda Studio postanowiły wyprodukować „Bez limitu” ze względu na wyjątkową bohaterkę, Aleksandrę Taistrę, oraz reżyserkę, Urszulę Laskowską, która jest bardzo zaangażowana w swój projekt. Wierzymy,  że z ich współpracy narodzi się interesujący i poruszający film. Jednak „Bez limitu” wykracza poza nasze możliwości produkcyjne – trudne zdjęcia w Hiszpanii znacznie podnoszą budżet. Stąd decyzja, by poszukiwać dodatkowych pieniędzy, także za pośrednictwem serwisu crowdfundingowego, wśród osób zainteresowanych postacią naszej bohaterki i kinem dokumentalnym. Wierzymy, że propagowanie idei społecznego współfinansowania kultury ma głęboki sens, zwłaszcza przy tak ciekawych bohaterach.

Filmy, które powstają w ramach programu DOK PRO to najczęściej debiuty młodych dokumentalistów, którzy często nie mieliby innej możliwości, by zaistnieć na rynku i przebić się ze swoimi pomysłami. Dzięki opiece artystycznej mistrzów dokumentu (m.in. Marcela Łozińskiego i Jacka Bławuta) nasze produkcje często odnoszą sukcesy i zdobywają nagrody na najważniejszych festiwalach. Trzymam kciuki, by i tym razem tak się stało.

Adam Ślesicki
 Szkoła Wajdy & Wajda Studio

 

PRODUCENT FILMU:

Film powstaje w ramach Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy.

W ramach programu zostało zrealizowanych ponad 50 filmów dokumentalnych, które wygrywają nagrody i są pokazywane na festiwalach całym świecie, wśród nich m.in. Berlinale (Rendez-vous), Karlowe Wary (Przyrzeczona),  IDFA (Viva Maria!) czy DOKLeipzig (Na północ od Kalabrii,. Joanna czy Niewiadoma Henryka Fasta), nominacja do nagród Europejskiej Akademii Filmowej (Paparazzi). Program do tej pory ukończyli m.in.: Bartek Konopka, Marcin Sauter, Maciej Cuske, Marta Minorowicz, Grzegorz Zariczny i inni.

Media o Twoim projekcie:

„Bez limitu” - film o kobiecie ekstermalnej

www.legalnakultura.pl | 2014-02-27

„Bez limitu” Urszuli Laskowskiej to kolejny projekt w crowdfundingowym portalu Polakpotrafi.pl, który swoim patronatem objęła Fundacja Legalna Kultura. Do realizacji filmu potrzeba 10 tys. złotych.

"Bez limitu" - dzięki Wam może powstać film o Oli Taistrze

www.filmweb.pl | 2014-02-19

W Szkole Wajdy powstaje nowy dokument - "Bez limitu" o Oli Taistrze, jednej z najwybitniejszych wspinających się kobiet na świecie. Od dzisiaj możecie wspierać go za pośrednictwem portalu crowdfundingowego Polakpotrafi.pl.

„Bez limitu” – powstaje film o Oli Taistrze

goryksiazek.pl | 2014-02-18

Kobiet, które wspinają się na takim poziomie jest na świecie zaledwie kilka. Wśród nich Ola Taistra. „Jestem świadoma tego, że mogę być najlepszą na świecie, więc się nie zatrzymuję na tym, co jest teraz” – mówi w filmie „Bez limitu”, nad którym pracuje właśnie Urszula Laskowska. Reżyserka za namową bohaterki swojego filmu też zaczęła się wspinać. „Jest to film o pokonywaniu dwóch dróg. Drogi wspinaczkowej, niezwykle trudnej, z poziomem zarezerwowanym praktycznie tylko dla mężczyzn. Oraz o drodze wewnętrznej”. Co to znaczy dla Oli? Dowiecie się, jeśli film powstanie – a do tego potrzebne jest wsparcie.

„Bez Limitu” – powstaje film o Oli Taistrze

brytan.com.pl | 2014-02-18

Kobiet, które wspinają się na takim poziomie jest na świecie zaledwie kilka. Wśród nich Ola Taistra. „Jestem świadoma tego, że mogę być najlepszą na świecie, więc się nie zatrzymuję na tym, co jest teraz” – mówi w filmie „Bez limitu”, nad którym pracuje właśnie Urszula Laskowska.

Ola Taistra bez limitu – mogę być najlepsza na świecie…

wspinanie.pl | 2014-02-18

Wspinający się filmowi debiutanci Urszula Laskowska (absolwentka kursu w Szkole Wajdy) oraz operator Olaf Malinowski (absolwent Wydziału Operatorskiego w katowickiej filmówce) chcą nakręcić film o ”człowieku, który jest u szczytu swojej kariery zawodowej, ale wciąż mierzy się z życiowym problemem niespełnienia i mimo sukcesów, poszukuje odpowiedzi na pytanie, co jest w życiu najważniejsze”. Bohaterem dokumentu „Bez limitu” będzie Ola Taistra. Twórcy proszą o wsparcie społeczność wspinaczkową.

109

Wspierających

10202 zł

Z całkowitej kwoty 10000 zł

zakończono

Do zakończenia projektu

Projekt zostanie ufundowany 04.04.2014

Wesprzyj projekt

Wpłać 10 zł lub więcej!

Przepis od Oli na zdrową przekąskę, która da Ci energię do dobrego treningu :) / 10 € Recipe from Ola for a healthy snack, which gives you energy to excercise.

13 Wspierających
 

Wpłać 20 zł lub więcej!

Zdjęcie zrobione przez Olę w Hiszpanii specjalnie dla Ciebie!/ 20 € Photo from Spain made by Ola especially for you

9 Wspierających
 

Wpłać 25 zł lub więcej!

Otrzymanie kartki pocztowej z dedykacją od Oli z Hiszpanii, w której Ola opisze swoje przeżycia z pokonywania drogi wspinaczkowej 9a.

23 Wspierających
 
Pozostało: 0

Wpłać 30 zł lub więcej!

Hiszpańskie wino ze specjalnie przygotowaną przez Szkołę Wajdy etykietą.

10 Wspierających
 
Pozostało: 19

Wpłać 30 zł lub więcej!

Możesz wejść do garderoby Szkoły Wajdy, wybrać jedną dowolną rzecz i zabrać ze sobą.

1 Wspierający
 
Pozostało: 13

Wpłać 35 zł lub więcej!

Video z osobistymi pozdrowieniami z Hiszpanii, które będą zamieszczone w Internecie./ 35 € - video with greetings made by Ola from Spain especially for you, which will be available on the Internet.

7 Wspierających
 
Pozostało: 7

Wpłać 50 zł lub więcej!

Konsultacja treningowa z Olą (skype/mail)./50 € workout consultation with Ola via Skype/mail

3 Wspierających
 
Pozostało: 4

Wpłać 70 zł lub więcej!

Pakiet filmowy-niespodzianka od Szkoły Wajdy./70 € Film package-surprise from Wajda School

6 Wspierających
 

Wpłać 100 zł lub więcej!

Spacer z Olą i jej psem - Jasonem po Warszawie :) Jest to okazja do osobistego poznania bohaterki! Dodatkowo: zestaw filmów i plakatów ze Szkoły Wajdy z autografami twórców.

8 Wspierających
 
Pozostało: 9

Wpłać 100 zł lub więcej!

Wyprawa na lody z ekipą ze Szkoły Wajdy + zestaw plakatów ze Szkoły Wajdy

1 Wspierający
 
Pozostało: 0

Wpłać 150 zł lub więcej!

"Autobiografia" Andrzeja Wajdy z osobistą dedykacją + imienne podziękowania w napisach końcowych filmu./150 € "Autobiografia" by Andrzej Wajda with a personal dedication + personal greetings in closing credits

5 Wspierających
 
Pozostało: 5

Wpłać 150 zł lub więcej!

Jeden dzień w Szkole Wajdy - zobacz jak pracujemy, wypij kawę w naszej kuchni, poopalaj się w naszym ogródku/ Spend a day in Wajda School, see how we work, drink coffee with us, take a sunbath in our yard 150 €

0 Wspierających
 
Pozostało: 0

Wpłać 200 zł lub więcej!

Otrzymanie części sprzętu (np. ekspres, karabinek), którego użyła Ola podczas pokonywania drogi wspinaczkowej w trakcie realizacji filmu + imienne podziękowania w napisach końcowych filmu./ 200 € getting items from equipment which Ola used during making a climbing road in spain + personal greetings in closing credits.

5 Wspierających
 
Pozostało: 0

Wpłać 500 zł lub więcej!

Uczestnictwo w specjalnie zorganizowanej kolacji przez ekipę filmową w Szkole Wajdy w Warszawie, okraszona hiszpańskim winem oraz ciastem upieczonym przez Olę :) + imienne podziękowania w napisach końcowych filmu./ 500 € taking a part in especially prepared dinner by film crew in Wajda School, Warsaw with spanish wine and cake baked by Ola + personal greetings in closing credits

2 Wspierających
 
Pozostało: 1

Wpłać 700 zł lub więcej!

Indywidualny trening z Olą na siłowni w Warszawie + imienne podziękowania w napisach końcowych filmu./ 700 € Individual workout with Ola in gym in Warsaw + personal greetings in closing credits.

1 Wspierający
 
Pozostało: 0

Wpłać 1000 zł lub więcej!

Trening z Olą na ściance wspinaczkowej w Warszawie. Spotkanie jest dla 1-3 osób więc można się zrzucić:-) + imienne podziękowania w napisach końcowych filmu./ 1000 € Workout with Ola at climbing wall in Warsaw. The meeting is dedicated to 2-3 people, so you can split the cost.

2 Wspierających

O autorze

SZKOŁA WAJDY

SZKOŁA WAJDY

Warszawa

Szkoła Wajdy istnieje od ponad 10 lat. Powstała w Warszawie z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, którzy zaoferowali unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją dla profesjonalistów filmowych. W 2011 roku, kontynuując misję Szkoły, Wajda i Marczewski powołali studio produkcyjne - Wajda Studio, które wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development. Głównym celem Szkoły i Studia jest wsparcie autorskich filmów debiutujących twórców.

Napisz wiadomość

Zgłoś patronat/mecenat

Aby zostać patronem lub mecenasem tego projektu, wyślij zgłoszenie korzystając z poniższego przycisku.