Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Strażnicy Puszczy Białowieskiej

Strażnicy Puszczy Białowieskiej

Białowieża, Polska

Strażnicy Puszczy Białowieskiej to społeczna, oddolna inicjatywa, w której uczestniczyć mogą wszyscy, którym na sercu leży los Puszczy Białowieskiej.
Odpowiadamy na próbę nieodpowiedzialnego potraktowania przyrodniczego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO- pozostałości reliktowej Prapuszczy, która kiedyś porastała Europę od Atlantyku po Ural.
Naszym celem jest wsparcie działań instytucji i środowisk naukowych, organizacji ekologicznych i inicjatyw społecznych, zmierzających do powstrzymania planowanych wycinek w Puszczy Białowieskiej.
Jesteśmy świadomi/me, że zorganizowanie realnej kontroli społecznej działań Lasów Państwowych w terenie możliwe jest tylko przez oddolną mobilizację społeczną. Dlatego postanowiliśmy działać tu i teraz, w terenie oraz patrzeć leśnikom na ręce.
Są wśród nas mieszkańcy regionu, przyrodnicy, działacze ekologiczni i zwykli pasjonaci.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

28258 PLN z 9500 PLN

282 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

297%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.07.2016.

Strażnicy Puszczy Białowieskiej

O projekcie


Dziękujemy Wam za dotychczasowe wsparcie! 

Kwota wpłat tak szybko rośnie, że ledwie nadążamy na aktualizcję danych :-)

Jest Nas już ponad 250 osób! Razem udało nam się przekroczyć wszystkie ustalone progi zbiórki, czyli zebrać:

  •  9,5 tysiąca zł i za to:

- zakupimy sprzęt terenowy do pracy Strażników: GPS-esy, lornetki, lupy, aparat cyfrowy, dyktafon, laminowane mapy, termosy i peleryny

- zakupimy części na warsztat rowerowy, przygotujemy do jazdy podarowane nam rowery, które służyć będą wszystkim przyjeżdżającym na patrole

- przez 4 miesiące będziemy mogli częściowo pokrywać koszty podróży osób przyjeżdżających na patrole

  •  12 tysięcy zł, za które:

- dokupimy samochodową przyczepkę do przewożenia rowerów

* Puszcza Białowieska to duży obszar, a my obecnie głównie patrolujemy Nadleśnictwo Białowieża. Pozostałe dwa Nadleśnictwa: Hajnówka i Browsk jesteśmy w stanie monitorować rzadziej, kiedy przyjeżdża do nas większa grupa ludzi. Wtedy organizujemy samochód/y i niezbędna jest nam przyczepka samochodowa do przewozu większej liczby rowerów.

 

  • 19 tysięcy, czyli będziemy mogli zakupić używany samochód z hakiem na przyczepkę rowerową. Dzięki temu znacznie skróci sie nasz czas dojazdu do odległych, patrolowanych miejsc. Dzięki niemu skontrolujemy także kilka miejsc tego samego dnia.Kochamy kontakt z przyrodą i nadal cały czas nasze patrole po Puszczy będą odywać się pieszo lub rowerowo. Taki samochód z przyczepką może je tylko ułatwić.

 

CZY DALSZE WPŁATY MAJĄ SENS?

 

Tak, ogromny. Zbiórka kończy się w piątek 8.07 o godz. 12:00. Do tej godziny cały czas można nas wspierać!

Mając wszelki potrzebny sprzęt możemy skutecznie monitorować Puszczę Białowieską i obiecujemy robić to nadal. Konstruując nasz budżet zaplanowaliśmy, że po osiągnięciu wszystkich progów będziemy mogli działać przez ok 4 miesiące. Każda dodatkowa wpłata pozwala na przedłużenie naszego patrolowania Puszczy. Strażnicy Puszczy Białowieskiej powstali jako reakcja na planowane zwiększenie wycinki. Długofalowym celem jednak jest powiększenie Parku Narodowego na obszar całej Puszczy - tylko ta forma zapewnia najlepszą ochronę pryrody. Jako Strażnicy Puszczy Białowieskiej będziemy wspierać działania w tym kierunku.  

Obiecujemy także skrupulatne rozliczenie całego projektu w otwartej formie, tak żeby każdy z wpłacających i kibicujących nam osób mógł zobaczyć na co przeznaczyliśmy wpłaty.

 

Dziękujemy w imieniu Puszczy Białowieskiej  !

_________________________________________________________________

Strażnicy Puszczy to inicjatywa kilkudziesięcioosobowej społeczności wolontariuszy z całej Polski, którą połączyła miłość do Puszczy Białowieskiej. Naszym celem jest wzmocnienie ochrony tego bezcennego lasu przed zapowiadanymi przez rząd wycinkami oraz prowadzenie dalszych działań na rzecz powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego na obszar całej Puszczy. Postanowiliśmy działać tu i teraz, w terenie i od lutego codziennie patrolujemy Puszczę Są wśród nas mieszkańcy regionu, przyrodnicy, działacze ekologiczni i zwykli pasjonaci.  


Fot. Janusz Korbel

Puszcza Białowieska jest najlepiej zachowanym, nizinnym lasem w Europie. To jedyny obszar przyrodniczy w Polsce, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a mimo to grozi jej masowa wycinka. 
W marcu tego roku Minister Środowiska zatwierdził trzykrotne zwiększenie wycinek drzew. Stało się tak pomimo krytycznych głosów wielu środowisk naukowych z Polski i ze świata, ogólnopolskich protestów i sprzeciwu części mieszkańców regionu. 
Planowane cięcia obejmą wiele cennych siedlisk, w tym ponad 100 a nawet 200-letnie starodrzewia, objęte dotąd ochroną. Pod piłami padną nie tylko świerki, ale i drzewa liściaste. Minister Środowiska deklaruje, że drewno z Puszczy zostanie spalone i przerobione na meble.
To oznacza hekatombę dla 
puszczańskich siedlisk wielu rzadkich gatunków ptaków, owadów, grzybów i roślin, nierozerwalnie związanych z martwymi drzewami, a las straci szansę na samoistne odrodzenie. Przerwane zostaną naturalne procesy, dzięki którym Puszcza jest tak wyjątkowa. Przez wiele przyszłych pokoleń będzie zabliźniać rany zadane jej przez człowieka.

 


Fot. Rudolf 

Jest jeszcze szansa, aby nie dopuścić do realizacji tego czarnego scenariusza. 
Dlatego założyliśmy nieformalną grupę Strażników Puszczy Białowieskiej
i prowadzimy leśne patrole. O losie Puszczy
rozstrzygną najbliższe miesiące. 

 

JAK DZIAŁAMY DLA PUSZCZY?

 

Jesteśmy na miejscu i stale, od lutego 2016 roku monitorujemy las. Namierzamy wycinki drzew w strefach chronionych UNESCO i w cennych starodrzewiach. Sprawdzamy składnice ściętych drzew i dokumentujemy przypadki niszczenia siedlisk rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Informujemy o aktualnej sytuacji w Puszczy Białowieskiej i ujawniamy przypadki nadużyć. Zebrane przez nas dane trafiają do raportów opracowywanych dla Komisji Europejskiej i UNESCO.



 
 
CO DO TEJ PORY ZROBILIŚMY?

● Zimowy obóz w Puszczy
W lutym tego roku zorganizowaliśmy zimowy obóz w Puszczy, dzięki któremu mogliśmy się spotkać i poznać w gronie osób chcących działać dla Puszczy. Było nas 35 osób. W czasie obozu intensywnie szkoliliśmy się z ekspertami biologii i ekologii lasów oraz leśnictwa. Jednocześnie rozpoczęliśmy stały monitoring Puszczy Białowieskiej.

 

Zimowe patrole terenowe

W lutym i w marcu 2016 roku wolontariusze Fundacji Dzika Polska wspólnie z Greenpeace Polska, prowadzili patrole terenowe, których zadaniem było sprawdzanie obszarów uznanych przez UNESCO za szczególnie istotne ze względu na ochronę naturalnych procesów i bioróżnorodności tego lasu. Sprawdzaliśmy obszary leśne, w których w ciągu ostatnich dwóch lat prowadzone były wycinki, czyli od momentu wpisania całej Puszczy Białowieskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kontrolowaliśmy także teren wycinek planowanych w aneksie do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża. Efektem tych działań jest  raport, który pokazuje, że nie przestrzegano zaleceń ochronnych, który jest dostępny na stronie: www.dzikapolska.org.pl

 

Wiosenne patrole terenowe
Stale działamy w terenie. Patrolujemy 3 puszczańskie nadleśnictwa: Białowieżę, Hajnówkę i Browsk. Konsekwentnie sprawdzamy miejsca prowadzonych i planowanych wycinek oraz odnajdujemy nowe stanowiska chronionych roślin i owadów.


Wiosenny obóz Strażników Puszczy
W majówkę zorganizowaliśmy drugi obóz szkoleniowy w Puszczy Białowieskiej. Dzięki temu nasze grono poszerzyło się o nowe osoby, które włączyły się i wdrożyły do patrolowania lasu. 

 

Tworzymy mapę miejsc wycinek i leśnych upraw prowadzonych w strefie chronionej UNESCO, wyłączonej z gospodarki leśnej




CO ZROBIMY, JEŚLI NAS WESPRZECIE?

 

Będziemy mogli działać w Puszczy dalej, przez następne 4 miesiące, do czasu podjęcia rozstrzygających decyzji. Będziemy regularnie sprawdzali, czy wyłączeniu z pozyskania drewna podlegają najcenniejsze drzewostany, w których wiek drzew przekroczył 100 lat oraz strefy Obektu Światowego Dziedzictwa Ludzkosci Puszcza Białowieska. Ukończymy mapę i stworzymy specjalny raport  dla międzynarodowych instytucji, które mogą powstrzymać ministra środowiska przed realizacja planów wycinek w Puszczy. Informacje o bieżącej sytuacji w Puszczy będą trafiały do opinii publicznej.

Nasze dotychczasowa praca wymaga kontynuacji. Tym bardziej w obliczu ostatnich zapowiedzi rządu o rozpoczęciu wzmożonych cięć w Puszczy, musimy być stale tu, na miejscu i kontynuować leśne patrole przez kilka następnych miesięcy. By móc efektywnie i skutecznie patrolować obszar całej Puszczy Białowieskiej potrzebujemy wzmocnienia naszych zasobów. Dlatego:

 

Jeśli zbierzemy 9,5 tysiąca zł

 

1. Zakupimy sprzęt terenowy do pracy Strażników: GPS-esy, lornetki, lupy, aparat cyfrowy, dyktafon, laminowane mapy, termosy i peleryny



2. Zakupimy części na warsztat rowerowy, przygotujemy do jazdy podarowane nam rowery, które służyć będą wszystkim przyjeżdżającym na patrole

 


3. Przez 4 miesiące będziemy mogli częściowo pokrywać koszty podróży osób przyjeżdżających na patrole



Trochę sprzętu już mamy, lecz nie wystarczająco wiele do efektywnej pracy przy patrolowaniu terenu. Brak odpowiedniego sprzętu znacznie utrudnia nam działanie.
 

Jeśli zbierzemy 12 tysięcy zł
4. Dokupimy samochodową przyczepkę do przewożenia rowerów

 


Puszcza Białowieska to duży obszar, a my obecnie głównie patrolujemy Nadleśnictwo Białowieża. Pozostałe dwa Nadleśnictwa: Hajnówka i Browsk jesteśmy w stanie monitorować tylko okazjonalnie, kiedy przyjeżdża do nas większa grupa ludzi. Wtedy organizujemy samochód/y i niezbędna jest nam wtedy przyczepka samochodowa do przewozu większej liczby rowerów.

 

Jeśli zbierzemy 19 tysięcy zł

5. Kupimy używany samochód z hakiem


 

Dzięki własnemu samochodowi z przyczepką będziemy mogli w 100% regularnie patrolować obszar całej Puszczy Białowieskiej i bardzo szybko reagować w przypadku niepokojących sygnałów.



KIM SĄ STRAŻNICY PUSZCZY?

 


Jesteśmy grupą osób zebranych wokół Fundacji Dzika Polska, która powstała w 2006 roku i od początku skupia swoje działania na ochronie najcenniejszych fragmentów polskiej przyrody oraz edukacji proprzyrodniczej. Zobacz więcej na
www.dzikapolska.org.pl

Strażnicy to ludzie w różnym wieku, zajmujący się rozmaitymi rzeczami, których łączy podziw i szacunek dla dzikiej przyrody oraz żyjących w niej roślin, zwierząt, ptaków… Jesteśmy w Puszczy kiedy to tylko możliwe. Jest nas kilkadziesiąt osób, wśród nich:

Adam - biolog, dotychczas lider podlaskiego oddziału Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, obecnie związany z Fundacją Dzika Polska. Od ponad 10 lat zajmuje się Puszczą Białowieską. Inicjator i jeden z wykonawców inwentaryzacji gatunków puszczańskich. Udało mu się m.in. powstrzymać pozyskanie drewna z puszczańskich rezerwatów przyrody i zainteresować kilka lat temu tematem Puszczy Komisję Europejską

Dawid - ornitolog, od wielu lat zaangażowany w działania na rzecz ochrony przyrody, współtwórca Fundacji Dzika Polska

 

Hania - kiedy nie trzeba bronić Puszczy przed piłami, czyta literaturę s-f, podróżuje, zbiera dzikie rośliny jadalne i kamienie, a przy okazji uprawia ogródek. Uwielbia karmić znajomych pysznościami, dlatego testuje na nich zdrowe słodkości

 

Kasia - biolożka, specjalistka od wilków, wilczyc i wilczków. Lubi pracę z wszelkimi tabelkami, wykresami i dokumentami księgowymi


Łukasz  - dużo podróżował po dalekich krajach jak Afganistan, Indie, ale na stałe osiadł w starej chatce w Puszczy Białowieskiej. Aktywista na rzecz ochrony przyrody i propagowania weganizmu

 

Mariusz – najpierw w Płocku w stowarzyszeniu Krąg Przyjaciół Ziemi, potem w mazowieckim oddziale Pracowni na rzecz Wszystkich Istot i tak od 20 lat działa na rzecz ochrony przyrody. Założył Fundację Dzika Polska wraz z kilkoma przyjaciółmi. Na co dzień prowadzi firmę cateringową i marzy o wolnym dniu, by popływać w końcu swoim kajakiem po Wiśle


Rudolf - nasz puszczański filmowiec i spec od nowych technologii, a jednocześnie miłośnik i znawca miodu   

 

Tomek - od kilku lat związany z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot i ruchem ekologicznym. W przeszłości pracował z dzieciakami na ulicy, na warszawskiej Pradze - Północ. Teraz pracuje społecznie dla Puszczy

 

Wojtek - przyrodnik - amator- pasjonat. Mimo, że mieszka w podwarszawskiej wsi, ostatnimi czasy znacznie częściej bywa w okolicach Białowieży. Od niedawna fascynują go chronione porosty i chrząszcze. Poza Puszczą kocha też rower i fotografię.

 

   CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

 

Kto ma rację? Komu i dlaczego zależy na wycince?
Na zwiększonych wycinkach w Puszczy zależy ministrowi środowiska, miejscowym nadleśnictwom, których roczny deficyt przekracza 20 mln złotych, oraz tartacznikom skupionym w lokalnym stowarzyszeniu Santa, finansowanym przez Lasy Państwowe.

Kto sprzeciwia się wycince? 
Planowanym wycinkom sprzeciwia się wielu wybitnych naukowców, pochodzących m.in. z odwołanej przez ministra środowiska Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Polskiej Akademii Nauk, najważniejszych uczelni w kraju i za granicą, jak Uniwersytet w Oxfordzie, Uniwersytet Warszawski, Jagieloński czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Planom ministra sprzeciwiają się również  Rada Europy, UNESCO i Komisja Europejska. 

Wierzymy naukowcom zajmującym się badaniem ekosystemów leśnych. Nie przekonuje nas minister i doradzająca mu Rada Naukowa Leśnictwa, której przewodzi specjalista od pił spalinowych.

 

Przeciwko wycince jest ponad 140 000 osób z całego kraju, które podpisały petycję do Premier Rady Ministrów. W krótkim czasie grupa mieszańców Puszczy zebrała ponad 400 popisów przeciwko planom zwiększenia wycinek. To ci, którzy zdają sobie sprawę z tego, że ich przyszłość zależy od turystów, których przyciąga ostatni naturalny las w Europie, a nie plantacje drewna jakich mamy w kraju miliony hektarów.

 
Jak doszło do tego, że bezcenny skarb przyrody będzie niszczony piłami?

Stery w ministerstwie środowiska przejął minister odpowiedzialny za aferę o Rospud. W marcu 2016 roku zatwierdził wycinkę 188 000 m3 drzew. To ponad trzykrotnie więcej, niż zezwolono Nadleśnictwu Białowieża, w do niedawna jeszcze obowiązującym, planie urządzania lasu. Ten plan miał obowiązywać do 2021 roku...
Minister Środowiska, twierdzi, że tragiczna" sytuacja Puszczy wynika ze zwiększenia w ostatnich latach środków jej ochrony, czyli ograniczenia na jej terenie gospodarki leśnej. „Marnujące się” w Puszczy drewno minister wycenia na 700 mln zł, deklarując jednocześnie, że przerobi je na meble (narażając się oczywiście na reperkusje i wyjaśnienia zarówno przed Komisją Europejską, jak i UNESCO).

Z wypowiedzi ministra Szyszki na podsumowanie pół roku działań rządu z dnia 17.05.2016:
http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/rzad-podsumowuje-pol-roku-swojej-dzialalnosci-premier-ocenia-prace-ministrow/25372175)


Ministerstwo twierdzi, że wycinka ochroni Puszczę przed niszczycielską” działalnością kornika drukarza. Jednak badania naukowców pokazują, że kornik towarzyszy świerkowi od tysięcy lat, gradacja kornika w Puszczy obecnie wcale nie jest największa w dziejach, a jej wzrost załamuje się. Gdybyśmy chcieli skutecznie walczyć z kornikiem sposobami mechanicznymi konieczne byłoby usunięcie 80% drzew, co w realiach Puszczy jest oczywiście niemożliwe, ze względu na obszary chronione w Polsce i na Bialorusi. Kornikowa” teoria ministerstwa jest więc mocno wątpliwa i jest to jedynie pretekst do uzyskania z eksploatacji Puszczy korzyści materialnych, co potwierdza sam minister.

 

Jakie będą skutki wykonania decyzji o wycince?

Wycinka będzie miała miejsce na ⅔ obszaru Puszczy poza Białowieskim Parkiem Narodowym. Dotychczas ponad połowa Puszczy pozostawała pod ochroną. Planowana ingerencja zmieni wielogatunkowe fragmenty Puszczy w których obecne są zarówno martwe drzewa, jak i naturalne odnowienia w jednogatunkowe, ogrodzone, niedostępne dla zwierząt uprawy. Młode drzewka, które obecnie rosną w otoczeniu swoich martwych przodków zostaną zaorane, by ustąpić miejsca sadzonkom ze szkółek leśnych. 



Po lewej: naturalnie odradzające się lasy Puszczy Białowieskiej; po prawej: leśna plantacja drzew.  

Puszcza jest najlepiej zachowanym lasem nizinnym w Europie i posiada swój naturalny system immunologiczny, który działa najlepiej wtedy, gdy się w niego nie ingeruje. Wycinając drzewa przepędzamy odżywiające się kornikiem dzięcioły, a wywożąc z lasu drewno, wywozimy wraz z nim także inne organizmy żerujące na kornikach.

Po lewej: Kornik drukarz; po prawej: Przekrasek mróweczka, żywiący się kornikami

Chcemy, by ponad 20 tysięcy gatunków zwierząt, wśród nich blisko 180 gatunków ptaków lęgowych i 59 gatunków ssaków żyjących w Puszczy, mogło mieszkać tam dalej w spokoju. Dla wielu z nich Puszcza to  ostatni dom w naszym kraju, a nawet na Niżu Europejskim…

 

 W świecie, w którym cuda przyrody znikają w coraz szybszym tempie, powinniśmy chronić za wszelką cenę ostatnich wysp naturalnych lasów, takich jak Puszcza Białowieska. Cieszmy się jej pięknem, bogactwem i różnorodnością.

 
Fot. Janusz Korbel

 

 

NAGRODY

Za 5 zł – podziękujemy Ci na facebooku Fundacji Dzika Polska

Za 10 zł – prześlemy Ci osobiste podziękowanie mailowe wraz ze zdjęciem Puszczy w wykonaniu Janusza Korbela lub Jacka Kusza (w wysokiej rozdzielczości) oraz podziękujemy Ci na facebooku Fundacji Dzika Polska


Za 15 zł – dostaniesz badzik (wzór do wyboru: Kocham Puszczę, dzięcioł trójpalczasty, żubr, chrząszcz zgniotek) + osobiste podziękowanie przesłane mailem wraz ze zdjęciem Puszczy w wykonaniu Janusza Korbela lub Jacka Kusza
(zdjęcia w wysokiej rozdzielczości) oraz podziękujemy Ci na facebooku Fundacji Dzika Polska

Za 25 – otrzymasz dostęp do wirtualnej galerii zdjęć z Puszczy w wykonaniu Janusza Korbela lub Jacka Kusza (zdjęcia w wysokiej rozdzielczości) + badzik + kartka z Puszczy (wzory do wyboru) + osobiste podziękowanie przesłane mailem oraz podziękujemy Ci na facebooku Fundacji Dzika Polska


Za 35 – bezpośrednia relacja z bazy Strażników Puszczy (streaming) + dostęp do wirtualnej galerii zdjęć z Puszczy w wykonaniu m.in. Janusza Korbela lub Jacka Kusza (zdjęcia w wysokiej rozdzielczości) + badzik i kartka z Puszczy + osobiste podziękowanie przesłane mailem i na facebooku Fundacji Dzika Polska



Za 50 zł – specjalny, wirtualny spacer po Puszczy, nagrany kamerą GoPro w poszukiwaniu żubrów lub rzadkich roślin (przesłany elektronicznie) + dostęp do wirtualnej galerii zdjęć z Puszczy w wykonaniu m.in. Janusza Korbela lub Jacka Kusza (zdjęcia w wysokiej rozdzielczości) + badzik i kartkę z Puszczy z pozdrowieniami od Patrolowców + archiwalny lecz wciąż aktualny, numer miesięcznika Dzikie Życie


Za 75 – 
dostaniesz torbę zrobioną ręcznie przez Patrolowców: Kocham Puszczę + wirtualny spacer po Puszczy, nagrany kamerą GoPro w poszukiwaniu żubrów lub rzadkich roślin (przesłany elektronicznie) + dostęp do wirtualnej galerii zdjęć z Puszczy w wykonaniu m.in. Janusza Korbela lub Jacka Kusza (zdjęcia w wysokiej rozdzielczości) + badzik i kartkę z Puszczy (wzory do wyboru) + archiwalny lecz wciąż aktualny, numer miesięcznika Dzikie Życie

Za 100 zł – dostaniesz koszulkę lub torbę DIY na sicie: Kocham Puszczę + wybraną fotografię Puszczy Jacka Kusza lub Janusza Korbela (29,7 x 21 mm) + wirtualny spacer po Puszczy, nagrany kamerą go-pro w poszukiwaniu żubrów lub rzadkich roślin (przesłany elektronicznie) + badzik i kartkę z Puszczy + archiwalny lecz wciąż aktualny, numer miesięcznika Dzikie Życie

Za 100 zł –  warsztaty gotowania z dzikich jadalnych roślin na terenie Puszczy lub w Warszawie + badzik i kartkę z Puszczy + archiwalny lecz wciąż aktualny, numer miesięcznika Dzikie Życie

Za 150 – pobyt na obozie ornitologicznym nad Zalewem Siemianówka w wybranym, dowolnie długim terminie od sierpnia do października 2016 pod opieką merytoryczną doświadczonych obrączkarzy, ornitologów (dojazd, wyżywienie na własną rękę, zakwaterowanie w namiotach) lub wycieczka tematyczna po Puszczy (do wyboru) + koszulka DIY + badzik i kartka z Puszczy + archiwalny lecz wciąż aktualny, numer miesięcznika Dzikie Życie

Za 150 zł - wycieczka tematyczna po Puszczy (do wyboru) + Koszulkę DIY: Kocham Puszczę + badzik i kartkę z Puszczy + archiwalny lecz wciąż aktualny, numer miesięcznika Dzikie Życie


Za
200 złspędzisz weekend w bazie Strażników Puszczy + zjesz obiad z dzikich roślin + 1 wycieczka tematyczna po Puszczy (do wyboru) + książka (do wyboru) lub koszulka DIY: Kocham Puszczę + wybrana fotografia Jacka Kusza lub Janusza Korbela (29,7 x 21 mm) + badzik i kartka z Puszczy + archiwalne lecz wciąż aktualne, numery miesięcznika Dzikie Życie

Za 300 zł - spędzisz weekend w bazie Strażników Puszczy + obiad z dzikich puszczańskich roślin + 2 wycieczki tematyczne (do wyboru) + książka (do wyboru) + koszulka DIY + wybrana fotografia Jacka Kusza lub Janusza Korbela (42 x 29,7 mm) + badzik i kartka z Puszczy + archiwalny lecz wciąż aktualny, numer miesięcznika Dzikie Życie


Za 700 zł - spędzisz weekend w gospodarstwie Dom na Wschodzie domnawschodzie.pl z sesją w ruskiej bani + 2 wycieczki tematyczne (do wyboru) + obiad z dzikich puszczańskich roślin + koszulka DIY + wybrane 2 fotografie Jacka Kusza lub Janusza Korbela (42 x 29,7 mm) + badzik i kartka z Puszczy + archiwalny lecz wciąż aktualny numer miesięcznika Dzikie Życie


Za 1000 zł -
tygodniowy pobyt w bazie Strażników Puszczy + obiad z dzikich puszczańskich roślin + 3 wycieczki tematyczne (do wyboru) + koszulka DIY + wybrane 3 fotografie Jacka Kusza lub Janusza Korbela (42 x 29,7 mm) + badzik i kartka z Puszczy + roczna prenumerata miesięcznika Dzikie Życie

Za 1500 zł - warsztat Mindfulness z certyfikowanym nauczycielem Zenonem Kruczyńskim (ipsi.pl/zespol) w przyrodzie, w Puszczy Białowieskiej (dla 1 - 6 osób) + tygodniowy pobyt w bazie Strażników Puszczy + 3 wycieczki tematyczne (do wyboru) + koszulka DIY + 3 wybrane fotografie Jacka Kusza lub Janusza Korbela (42 x 29,7 mm) + badzik i kartka z Puszczy + roczna prenumerata miesięcznika Dzikie Życie


Za 2500 zł - dwie noce na kwaterze www.bialowiezabrowska.pl, w tym czterogodzinny warsztat Mindfulness z certyfikowanym nauczycielem Zenonem Kruczyńskim 
(ipsi.pl/zespol) w przyrodzie, w Puszczy Białowieskiej (dla 1 - 6 osób) + 3 wycieczki tematyczne (do wyboru) 3 wybrane fotografie Jacka Kusza lub Janusza Korbela (42 x 29,7 mm) + badzik i kartka z Puszczy + roczna prenumerata miesięcznika Dzikie Życie


Za 5000 zł - Twoim imieniem zostanie nazwany wyjątkowo gruby puszczański dąb, a Twoje imię i nazwisko pojawi się w rejestrze najgrubszych drzew -http://www.drzewa.puszcza-bialowieska.eu/ + tygodniowy pobyt w bazie Strażników Puszczy + kolacja z Tomaszem Niechodą + 3 wycieczki tematyczne (do wyboru) + 3 wybrane fotografie Jacka Kusza lub Janusza Korbela (42 x 29,7 mm) + badzik i kartka z Puszczy + roczna prenumerata miesięcznika Dzikie Życie


NAGRODY – lista:

Badziki: Kocham Puszczę, dzięcioł trójpalczasty, wybrana sowa, żubr, chrząszcz zgniotek
Koszulki DIY: Kocham Puszczę, dzięcioł trójpalczasty, wybrana sowa, żubr, chrząszcz zgniotek

Książki:
Wilki Adam Wajrak
Simona Kossak. Anna Kamińska. Wydawnictwo Literackie, 2015

Wycieczki tematyczne po Puszczy:
 wyjście na żubry,

 wejście do ścisłego rezerwatu (z przewodnikiem),
 wilczy szlak i opowieść o wilkach,  
 wycieczka z entomologiem (rzadkie puszczańskie mikro skarby: reliktowe chrząszcze,
mchy i porosty;),

 z botanikiem (poznawanie puszczańskiech siedliska  roślinnych), (najcenniejsze i najlepiej zachowane zbiorowiska roślinne);
 puszczańskie ptaki z ornitologami (dzięcioły, sowy, ptaki szponiaste i in. UWAGA: spacery w terminie do ustalenia, najwcześniej w sierpniu 2016 roku)
 rykowisko - podsłuchiwanie i podglądanie jeleni;
 szlakiem puszczańskich olbrzymów (największe i najstarsze drzewa w Puszczy)

 spacery po Białowieskim Parku Narodowym z certyfikowaną puszczańską przewodniczką, wieloletnią mieszkanką okolic Białowieży, m.in. po Parku Pałacowym, lasach gospodarczych (wybierając okolice rezerwatów i fragmenty gdzie drzewostany są zbliżone do naturalnych).

Media o Twoim projekcie:

Strażnicy Puszczy Białowieskiej apelują o wsparcie

wiadomosci.onet.pl | 2016-06-17

Od początku roku grupa wolontariuszy monitoruje sytuację w Puszczy Białowieskiej. Dane zgromadzone w trakcie leśnych patroli przekazują do Komisji Europejskiej i UNESCO. Ruszyła zbiórka na zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia monitoringu przez strażników Puszczy Białowieskiej w związku z zapowiadanym przez ministra środowiska zwiększeniem pozyskania drewna.

Strażnicy Puszczy Białowieskiej

wiadomosci.ngo.pl | 2016-06-13

Od lutego 2016 roku grupa wolontariuszy stale monitoruje Puszczę Białowieską. Dane zgromadzone w trakcie patroli zostały przekazane Komisji Europejskiej i UNESCO. Ruszyła zbiórka na zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia monitoringu w związku z zapowiadanym przez Ministra Środowiska zwiększeniem pozyskania drewna.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.07.2016 12:12