Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Natalia Świt

Natalia Świt

Warszawa

- właściwie Magdalena Sędkiewicz. Studentka psychologii, dziennikarka z zamiłowania. Rocznik 1990, ambitna, wiedząca, czego chce od życia. Wydałam książkę "Szukając Boga", wywiad z o. Leonem Knabitem.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

7870 PLN z 7000 PLN

93 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

112%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 28.08.2013.

Reguła studenckim okiem

O projekcie

AKTUALIZACJA OSTATNIA:

Podziękowanie :)

http://www.youtube.com/watch?v=m2-0H2Q-G3g&feature=youtu.be

Reguła św. Benedykta powstała piętnaście wieków temu, jednak wciąż jest aktualna! Warto w niej szukać wskazówek do codziennego życia. Jako studentka chcę przybliżyć młodym ludziom (i nie tylko) treść tego tekstu i pokazać, że może on inspirować.

Marzy mi się, by dzięki realizacji tego projektu Reguła stała się bardziej znanym tekstem. Poza tym chcę podzielić się pewną życiową mądrością, nabytą poprzez doświadczenie walki z nowotworem i depresją.

 

Pierwszą książką, której jestem współautorem, jest "Szukając Boga" - wywiad z o. Leonem Knabitem. Podpytałam w niej ojca Leona o proces wracania do Boga, o przeszkody i radości które pojawiają się na tej drodze.

Tym razem chcę przybliżyć Czytelnikowi duchowość Benedyktynów, którą jestem zafascynowana. Chcę to zrobić na dwa sposoby: pierwsza część książki poświęcona jest duchowości benedyktyńskiej i będzie pomocą w zrozumieniu tekstu. Druga część zaś (która jest obecnie w fazie tworzenia) zawierać będzie zbiór felietonów pokazujących, jak można Regułą kierować się w codziennym życiu.

A oto fragment tekstu, który ukaże się w pierwszej części książki:

„Bezczynność jest wrogiem duszy. Dlatego też bracia muszą się zajmować w określonych godzinach pracą fizyczną i również w określonych godzinach czytaniem duchownym.” [RB 48, 1]

Modlitwa i praca wyznacza rytm życia mnicha. Według Autora Reguły jest jednak jeszcze jedna czynność, która powinna pojawić się na stałe w mniszym planie dnia – czytanie. Dlatego też słynną maksymę benedyktyńską „ora et labora” (módl się i pracuj) można by było uzupełnić o jeszcze jedno wezwanie: „lege”, czyli czytaj.

Święty Benedykt sugeruje, o jakiej porze dnia mnisi powinni poświęcić czas na lekturę. Jedną z możliwych opcji jest czytanie w czasie przeznaczonym na odpoczynek, o ile spełniają następujący warunek: „Gdyby ktoś chciał sobie coś poczytać, niech tak czyta, by innym nie przeszkadzać” (por RB 48,5).

Czytanie również wpisuje się w benedyktyńską zasadę umiaru. Rozwój duchowy jest ważny, ale nie może odbywać się kosztem codziennych obowiązków. Z drugiej jednak strony codzienna lektura pomaga oderwać się od pracy, która zwykle przesłania nam życie wieczne, do którego dążymy. Stąd nacisk na to, by w codziennym funkcjonowaniu mnicha znalazł się czas zarówno na pracę, jak i na modlitwę i czytanie, które pozwala lepiej poznać Boga. Przy czym żywoty świętych nie muszą być jedyną lekturą. Każda książka, która zmusza do myślenia, odzwierciedla rzeczywistość, pomaga szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, będzie książką przybliżającą do Boga.

Ilustracje


Ilustracje do książki wykona Zbigniew Bohomolec, artysta malarz, ilustrator, uczeń prof. Zuzerskiej oraz Franciszka Starowieyskiego. Twórca "Mistrza i Małgorzaty" według prozy Michaiła Bułhakowa.

Jedną z jego prac można zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=z9jvykhz3Yo

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 28.08.2013 00:12