Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Nomada

Stowarzyszenie Nomada

Wrocław, Polska

Działamy od 2009r. pomagając migrantom i migrantkom w walce o ich prawa. Chcemy by Wrocław był miastem, w którym czują się bezpiecznie i komfortowo. Poprzez nasze działania i współuczestnictwo w życiu grup, z którymi pracujemy pragniemy stworzyć relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu i dobrej komunikacji.
Wspieramy rozwój społeczeństwa otwartego na ludzi różnych kultur, religii i pochodzenia bo wierzymy, że integracja to obopólny wysiłek osób nowoprzybyłych i społeczeństwa przyjmującego.
Chcemy przełamywać stereotypy i uprzedzenia.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2391 PLN z 2200 PLN

50 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

108%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.05.2016.

Polak potrafi powiedzieć MARHABA - wydanie 3 publikacji

O projekcie

 Marhaba - to przyjacielskie pozdrowienie po arabsku oraz nazwa projektu dzięki któremu chcemy przygotować siebie, a także Was, na otwarte, wolne od uprzedzeń, przyjęcie ludzi szukających schronienia w krajach europejskich.

 

O projekcie:

Od lat patrzymy, jak uchodźcy i uchodźczynie w drodze do Europy przemierzają kolejne państwa, nierzadko przekraczając granice swej własnej wytrzymałości. Od kilku miesięcy staramy się przełamać barierę obaw podsycanych przez media i zwykłego, ludzkiego lęku przed tym, co obce. Przyglądamy się temu, jak państwa Unii Europejskiej budują płoty, zamykają się na poszukujących schronienia, zapominając o solidarności. Dlatego staramy się wzbudzić ludzką ciekawość i zrozumienie w stosunku do uchodźców i uchodźczyń - osób, które bezpośrednio zmagają się z brakiem bezpiecznego miejsca do życia i niechęcią.

Chcemy wspólnie powiedzieć zwykłe Marhaba nowo przybyłym i czekającym u bram Europy.

Do tego zachęcaliśmy Państwa przez ostatnie 3,5 miesiąca. Pomogli nam w tym zaproszeni goście z Syrii, Niemiec i Polski, 4 pokazy filmowe i 350 osób, które wzięły w nich aktywny udział.

 

Pierwsze otwarte spotkanie (25 lutego 2016r.): pokaz filmu "Aleppo. Notatki z ciemności" reż. (Wojciech Szumowski, Michał Przedlacki) i spotkanie z gośćmi z Syrii mieszkającymi w Polsce: Miriam, Alleth i Turki.

Od trzech miesięcy pracujemy również nad grą edukacyjną „Ulicą Antakia” - dostępną online historią o uchodźcach i uchodźczyniach o której niebawem usłyszycie.

Dzięki pracy 18 osób udało nam się przygotować 3 różne publikacje o uchodźcach i uchodźczyniach, które skonsultowaliśmy z 55 osobami: nauczycielkami, lekarzami i pracownicami społecznymi.

 

Konsultacje publikacji z kadrą pedagogiczną (18.03.2016)

 Działania te możliwe były dzięki współfinansowaniu z funduszy EOG w ramach programu "Obywatele dla demokracji".

Wasze wsparcie umożliwiłoby nam wydanie tych przewodników i przekazanie ich zainteresowanym grupom. Całość zebranej kwoty wydamy na wydruk lub dystrybucję publikacji:

Uchodźczynie/uchodźcy. Przewodnik dla kadry pedagogicznej” pomoże nauczycielkom i nauczycielom w przygotowaniu zajęć dla uczniów i uczennic oraz przybliży zagadnienia związane z uchodźstwem.

Uchodźczynie/uchodźcy. Przewodnik dla personelu medycznego” pomoże w przygotowaniu do pracy z osobami pochodzącymi z Bliskiego Wschodu - przybliża ona zachowania i kody kulturowe oraz informuje o schorzeniach, na jakie mogą cierpieć mieszkańcy tej części świata. W przygotowaniu jej pomogli nam pracownicy Polskiej Misji Medycznej.

Uchodźczynie/uchodźcy. Przewodnik do pracy socjalnej i asystentury środowiskowej” skierowany jest do pracowników i pracownic społecznych, do których należy ustawowy obowiązek pomocy uchodźcom i uchodźczyniom w integracji - pomoże ono w kontaktach z osobami z Bliskiego Wschodu. Może on też pomóc osobom, które zawodowo lub społecznie będą wspierały uchodźców i uchodźczynie z Bliskiego Wschodu.

 

Zespół Marhaba

Nad publikacjami pracował zespół 18 osób w 4 grupach roboczych: ekspertów i ekspertek ds. migracji, uchodźstwa, edukacji, medycyny i pracy społecznej. Są to członkowie i członkinie stowarzyszenia Nomada, koalicji Wrocław Wita Uchodźców oraz przedstawiciele naszych partnerów: Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego i Dziennika Opinii Krytyki Politycznej.

 

Spotkanie grupy A przygotowujacej część publikacji dla kadry pedagogicznej i "Ulicę Antakia" internetową platformę o uchodźstwie

Co jeszcze robimy?

Od 2009 roku przeciwdziałamy przestępstwom motywowanym uprzedzeniami: pomagamy zgłaszać przestępstwa na policję, wspieramy pokrzywdzonych w postępowaniu przygotowawczym i w sądzie. Utrzymujemy stały kontakt z osobami narażonymi na ataki ksenofobiczne: informujemy o ich prawach i wspieramy ich w ich dochodzeniu. Jesteśmy członkinią ogólnopolskiej koalicji przeciwko przestepstwo motywowanym uprzedzeniami. Jeżeli ty lub twój znajomy/-a spotkał się z podobnym atakiem - zgłoś się do nas! www.sukurs.nomada.info.pl.

Od 2011 roku pracujemy ze społecznością Romów rumuńskich mieszkających we Wrocławiu: wspieramy ich w rozwiązywaniu codziennych problemów (przechodzenie procedur administracyjnych i prawnych, interwencje ze strony funkcjonariuszy służb publicznych czy kontakt ze służbą zdrowia), pomagamy dzieciom w dostępie do edukacji i walczymy o prawo do bezpiecznego mieszkania. W kontaktach z instytucjami państwowymi pełnimy funkcję tłumacza kulturowego, którego zadaniem jest ułatwienie wzajemnego zrozumienia obu stron. www.roma.nomada.info.pl.

Wspieramy cudzoziemców i cudzoziemki we Wrocławiu i innych miastach Polski w momencie, w którym potrzebuja naszej pomocy. Często jest to dokumentowanie pobytu, sprawy rodzinne, mieszkaniowe i pracownicze. Czasami po prostu służymy rozmową i wyjaśniamy polską rzeczywistość i zwyczaje. Jesteśmy członkinią koalicji Wrocław Wita Uchodźców.

Dlaczego crowdfunding:

Wierzymy, że wielu Polaków i Polek jest przyjaznych uchodźcom i uchodźczyniom, że są ciekawi i otwarci na wsparcie i pomoc dla ludzi uciekających przed wojną, prześladowaniami i innymi niebezpieczeństwami. Mamy nadzieję, że zechcecie wesprzeć wydruk naszych publikacji. Nasze przewodniki mają na celu przygotować kadrę pedagogiczną do rozmów z uczniami o uchodźstwie, służby medyczne - do pomocy uchodźcom z Bliskiego Wschodu, pracowników społecznych - do wsparcia integracji.

Od stycznia realizujemy projekt "Marhaba - bo warto przekraczać różne granice: współfinansowany z funduszy EOG. Warunkiem jest wniesienie wkładu własnego wysokości 10725 zł. Udało nam się już zebrać część kwoty - dzięki wsparciu naszych sympatyków we Wrocławiu. Zbieramy dalej i wierzymy, że jest więcej osób, którzy chcą wesprzeć nasze działania. Nie do wszystkich dotrzemy we Wrocławiu czy za pośrednictwem Facebooka. Wybraliśmy polakpotrafi.pl by dotrzeć do kolejnych osób, które chcą wesprzeć działania przygotowujące do integracji Polaków i Polki.

Wszystkie nagrody postaramy się rozesłać jak najszybciej, po zakończeniu prac nad publikacjami i ich dystrybucją. Mamy nadzieje rozesłać wszystko przed końcem czerwca 2016r.

Więcej informacji o naszych działaniach:

nomada.info.pl

facebook.com/nomada.wroclawhttp://www.youtube.com/user/nomadango

Nagrody:

Okładki publikacji:

Okładki wydawanych teraz publikacji:

T-shirty do wyboru (nadruki na torbach takie same):

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.05.2016 12:12