Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety

Sosnowiec, Polska

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety jest organizacją pozarządową działającą w kraju jak i na świecie od 2002 roku na rzecz zwiększenia udziału obywateli w życie społeczne, zawodowe i publiczne. Obecnie zajmuje się rzecznictwem interesów grup marginalizowanych (kobiet i seniorów), wzmacnianiem partycypacji obywateli w życiu publicznym, empowermentem w środowisku naturalnym, poradnictwem obywatelskim, pozaformalną edukacją dorosłych i młodzieży, rozwijaniem obywatelskiego zaangażowania i kariery młodych ludzi oraz edukacją międzykulturową. Siedziba stowarzyszenia mieści się w Sosnowcu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

34655 PLN z 30000 PLN

366 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

115%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 26.09.2017.

Film Siostry - kobiety dla kobiet

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

“Mama zawsze nam powtarzała: Dziewczyny, które dałam temu światu są silniejsze niż jego problemy”.

 

Poznaj historię trzech sióstr z Afganistanu, prawdziwych liderek - Zohry, Gaisu i Parastu, które wspólnie zmieniają sytuację kobiet w Afganistanie.

 

Jako Stowarzyszenie Aktywne Kobiety pracujemy z liderkami w Afganistanie. Wzmacniając ich rozwój, wzmacniamy ich pracę na rzecz innych kobiet w tym kraju. Wierzymy, że wszystkie kobiety są siostrami i chcą działać wspólnie dla swojego dobra. Robimy to, bo wierzymy,  że kobieca solidarność buduje naszą moc w kształtowaniu tego świata.

W trakcie naszych wyjazdów do Afganistanu, przygotowałyśmy materiał filmowy. Chcemy nagłośnić sytuację kobiet w tym kraju dzięki dokumentalnemu filmowi „Siostry”. Teraz pora na Twój ruch - przyczyń się do społecznych zmian na świecie i poprawy życia milionów kobiet, którym na co dzień odbierane jest prawo do wolności i samodecydowania. 

Wpłać pieniądze na naszą zbiórkę i pozwól nam dokończyć film o Afgankach - kobietach, liderkach i siostrach - który wyświetlimy na festiwalach filmowych na całym świecie. Pokażmy, że bez względu na to, gdzie jesteśmy, wszystkie jesteśmy Siostrami.

 

 

W trakcie naszego wyjazdu nakręciłyśmy film dokumentalny “Siostry”, który przedstawia realia życia Afganek.

Bohaterkami filmu są siostry: najmłodsza Zohra, Gaisu i Parastu. Należą do absolutnej elity - pochodzą z najbardziej liberalnych kabulskich rodzin. Ich ojcowie, bracia lub mężowie, zgodzili się, często wbrew ostracyzmowi dalszej rodziny i środowiska, aby wzięły udział w warsztacie - same, bez „opieki“ mężczyzn.

Mimo wszystko codziennie zderzają się z murem niezrozumienia i szykan ze strony większości afgańskiego społeczeństwa. Możnaby je nazwać siostrami, które połączył wspólny los. Wszystkie chcą zmienić sytuację kobiet w Afganistanie.

Nasz film pokazuje, w jaki kobiety w Afganistanie budują swoją niezależność, jak wzmacniają swój głos, jak zyskują dostęp do edukacji, władzy i wiedzy. Jak zaczynają się organizować, kształtować zmiany społeczne oraz nową rolę kobiet w społeczeństwie.

Parastu Yari

Parastu miała to nieszczęście, że urodziła się jako piękna kobieta. Na afgańskiej wsi w latach 90. to mogło wpędzić dziewczynę tylko w kłopoty. Jej uroda sprawiła, że zakochał się w niej lokalny watażka, który chciał się z nią ożenić. Ojciec Parastu sprzeciwił się wydaniu córki za mąż, co przypłacił własnym życiem. Parastu w wieku 13 lat, w męskim przebraniu, przez 7 miesięcy, noc w noc, z karabinem w ręku, broniła się przed porwaniem przez gang lokalnego watażki. Wkrótce uciekła z rodzinnej wsi. W zamian za nią, aby zyskać na czasie, synowi lokalnego watażki została przyrzeczona jej młodsza siostra - sześcioletnia wówczas Gaisu.

Dziś Parastu może być uznawana za kobietę sukcesu. Ukończyła studia prawnicze i ubiega się o fotel w afgańskim parlamencie. Ma dwójkę dzieci, a jej mąż jest także prawnikiem walczącym o prawa kobiet. Wbrew wszelkim nakazom kulturowym, męża wybrała sama.

Gaisu Yari

Gaisu urodziła się na głębokiej prowincji i została zaręczona w wieku lat 6. Od 15 roku życia była regularnie gwałcona przez swojego przyszłego męża. Cudem udało jej się uciec od przymusowego małżeństwa. Wyemigrowała do USA, skąd dopiero rok temu, wbrew grożącemu jej niebezpieczeństwu ze strony wciąż żyjącego watażki, zdecydowała się wrócić do Afganistanu aby ratować inne kobiety przed podobnym losem.

Gaisu aktywnie działa na rzecz kobiet. Ukończyła studia w zakresie gender i seksualności w Stanach Zjednoczonych. Pracowała w Ministerstwie Spraw Kobiet jako doradca ministra. Obecnie jest założycielem organizacji, która zachęca młode kobiety do rozwoju i przedsiębiorczości poprzez projektowanie mody. Jej organizacja współpracuje obecnie z ponad 300 kobietami z całego kraju. 

Zohra Yari

Zohrę ominął los dwóch starszych sióstr. Dzięki pieniądzom Gaisu przesyłanym przez 9 lat z zagranicy, jako samotna młoda kobieta kupiła własne mieszkanie, budząc tym powszechne poruszenie. Obecnie pracuje wraz Gaisu w organizacji działającej na rzecz ekonomicznej emancypacji kobiet.

Zohra wyróżnia się nawet na tle wyemancypowanych kobiet - głośno wyraża swoje zdanie, nie boi się zgłaszać uwag czy zastrzeżeń, także wobec trenerek. Jest wyraźnie bardziej od innych zaangażowana emocjonalnie - wchodzi w gorące dyskusje i mocno przeżywa mniej postępowe poglądy koleżanek. Wciąż upomina się o prawa kobiet z prowincji, których perspektywy są nieporównanie gorsze od mieszkanek Kabulu.

Chcemy zaangażować kobiety (i nie tylko!) we wsparcie kobiet, które naprawdę tego potrzebują. Chcemy mówić głośno o tym, jak wygląda sytuacja kobiet w Afganistanie - chcemy krzyczeć, bo one nie mają prawa głosu. Dzięki dystrybucji filmu “Siostry” nagłośnimy ten problem.

Realizacja naszego projektu została wsparta przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+, co pozwoliło nam na pokrycie 80% kosztów. Na ten moment brakuje nam 30 tysięcy złotych, aby dokończyć projekt i wierzymy, że jesteśmy w stanie zebrać te fundusze z Twoją pomocą.

To nie wszystko. Chcemy również pokazać, że kobiety na całym świecie są siostrami. Bez względu na kraj, pochodzenie, wiek, czy wykształcenie. Wierzymy w solidarność i w to, że zaangażowanie ludzi jest najsilniejszą formą promocji idei na świecie. Do tego potrzebujemy również Twojego głosu - nie tylko wsparcia finansowego.

Dołączysz do nas?

Produkcja filmu i projekt wspierany jest przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+.

Projekt wspiera także:

  • Komisarz ds Praw Człowieka w Afganistanie Dr Sima Samar,

  • działaczka praw kobiet Humaira Saqib,

  • polityczki i parlamentarzystki z Kabulu, m.in Shinkai Karokhail,

  • afgańskie organizacje SHUHADA, TAWANA, NEW LINE, NAI,

  • Fundacja Heinrich Böll w Afganistanie

  • piłkarki z Afgańskiej Narodowej Kobiecej drużyny footbolowej,  

  • Uniwersytet Gawharshad z Kabulu

  • Afgańska Kobieca Agencja Prasowa

oraz organizacja Women Empowered Afghanistan z USA.

Naszą inicjatywę oraz produkcję filmu wspierają fantastyczne polskie liderki (i liderzy)! Artyści, działaczki społeczne, dziennikarki. Wszyscy oni angażują się w nagłośnienie problemu kobiet w Afganistanie poprzez tę kampanię.

Wspiera nas także firma Limpol, która od 20 lat dostarcza swoim klientom produkty spożywcze z całego świata, zaopatrując zarówno sieci handlowe, jak również hurtownie spożywcze oraz sektor gastronomiczny. 90% zespołu firmy Limpol stanowią kobiety, dla który los innych kobiet nie jest im obcy i dlatego postanowiły się włączyć w działania na rzecz rozwoju i wyrównywania szans kobiet w Afganistanie. Dziękujemy! 

 

Fundusze zebrane podczas zbiórki przeznaczymy na:

  • dokończenie montażu filmu dokumentalnego “Siostry”

  • promocję filmu i pokazanie go na festiwalach w Polsce i na świecie (m.in.  Against the gravity w Warszawie, Cannes, Festiwal Filmów Kobiecych Athena w Nowym Jorku oraz Flying Broom Festiwal w Ankarze)

  • wytłoczenie płyt DVD

  • przeprowadzenie spotkań edukacyjnych w Polsce na temat filmu wraz z wykładami i dyskusjami na temat działań poprawiających sytuację kobiet w Afganistanie

  • przyjazd do Polski kobiet z Afganistanu i ich udział w Kongresie Kobiet we wrześniu 2017

  • realną pomoc kobietom, które na co dzień mierzą się z trudami życia w Afganistanie

Podsumowując: chcemy dotrzeć do świadomości opinii publicznej i oddać hołd bohaterkom filmu. Chcemy pokazać, jak w Afganistanie jest naprawdę i jak za sprawą młodych liderek można to zmienić.

To, co zrobiłyśmy w Afganistanie, było politycznie niepoprawne - ale bardzo, bardzo potrzebne. Kobiety w Afganistanie potrzebują wzmacniania, żeby mogły iść dalej i zarażać swoją aktywną postawą kolejne kobiety.

  • Przeprowadziłyśmy 4 tygodniowe treningi liderskie dla młodych działaczek w Kabulu - “Młode kobiety na rzecz zmiany społecznej”. Treningi dotyczyły równości szans w budowaniu zespołu, przywództwa kobiet, planowania projektów, równouprawnienia kobiet i przeciwdziałania dyskryminacji, skutecznego networkingu, dziennikarstwa obywatelskiego.

  • Zabrałyśmy Afganki na empowermentowy trekking w górach otaczających Kabul - tu młode liderki pokonywały swoje ograniczenia i zdobywały szczyt. Dla wielu z nich był to pierwszy raz, kiedy uprawiały sport/aktywność fizyczną, gdyż kobiety w Afganistanie zwyczajowo nie uprawiają sportu.

  • Nakręciłyśmy film z udziałem młodych liderek, kadry organizacji społecznych  i działaczy praw człowieka w Afganistanie - mamy 50 godzin materiału wideo, który pozwoli na sfinalizowanie dokumentu “Siostry” oraz stanowi materiał do potencjalnego filmu pełnometrażowego.

  • Zbudowałyśmy na miejscu sieć kontaktów z liderami zmian, mediami i aktywistami broniącymi praw kobiet.

  • Uczestniczyłyśmy w Festiwalu Filmów o Tematyce Kobiecej w Kabulu, gdzie chcemy w październiku 2017 pokazać nasz film.

 

Realizatorem filmu i projektu jest Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Sosnowca, organizacja pozarządowa typu non-profit. Od 12 lat zajmujemy się wzmacnianiem głosu kobiet w Polsce i na świecie, edukacją liderek, aktywizacją kobiet do udziału w życiu publicznym i przeciwdziałaniem dyskryminacji kobiet w różnych dziedzinach życia.

Mamy na swoim koncie kilkadziesiąt projektów edukacyjnych i społecznych, w tym społeczne kampanie medialne, akcje publiczne, festiwale i przeglądy filmów o tematyce kobiecej. Stowarzyszenie Aktywne Kobiety tworzą aktywistki, działaczki społeczne, trenerki edukacji kobiet, ekspertki równouprawnienia kobiet, polityczki, socjolożki. Działamy jako kobiety dla kobiet.

Monika Sobańska

autorka projektu i koordynatorka, trenerka liderek społecznych

 

Wiceprezeska Stowarzyszenia Aktywne Kobiety od 2005 roku. Jest twórczynią projektów społecznych i edukacyjnych na całym świecie. Pomaga kobietom wzmocnić swój potencjał, kompetencje, głos i pozycję, a także rozwinąć skrzydła. Przez 13 lat prowadziła kampanie społeczne na rzecz kobiet i przeciwdziałania przemocy domowej, Akademie Liderek, Kluby Kobiet, Kampanie dla lokalnych polityczek, Kobiece Wyprawy do Afryki Północnej, Rozwojowo-Rozrywkowe Festiwale dla Kobiet Progressteron, treningi dla kobiet doświadczających przemocy i grupy wsparcia dla samodzielnych matek.

Praca z ludźmi to jej pasja i misja życiowa. Z Afganistanem związała się emocjonalnie. Uważa, że misją każdej kobiety powinno być budowanie solidarności i siostrzeństwa kobiet.

Justyna Tafel  

reżyserka filmu “Siostry”

 

Ukończyła Reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi, studiowała również prawo - specjalizacja w międzynarodowej ochronie praw człowieka. Dziś łączy te zainteresowania w pracach nad filmem dokumentalnym “Siostry”. Jedną z najbardziej poruszających ją kwestii jest sytuacja kobiet w państwach wyznaniowych.

Jej krótki metraż dokumentalny „Połowa mnie”, fabularny „Poranek” oraz film dyplomowy „Smutne Potwory” były wyświetlane i zdobyły liczne nagrody podczas międzynarodowych festiwali filmowych.

Humayun Sarabi

założyciel i CEO organizacji Women Empowered Afghanistan

 Działacz na rzecz praw kobiet. Ma ponad 15 lat doświadczenia w pracy z sektorem non-profit, głównie w obszarze praw człowieka i edukacji dziewcząt. Nieomal stracił życie, oblany kwasem przez Talibów, którzy odkryli, że prowadził akcje pomocowe dla kobiet doświadczających przemocy na afgańskiej wsi. Z powodu prześladowań musiał wyjechać z Afganistanu.

Masz pytanie na temat projektu, filmu “Siostry” czy samej zbiórki? Chcesz nam pomóc w inny sposób niż finansowy? Skontaktuj się z nami!

Mail: youth.awa@gmail.com

Telefon: 602 314 431 (Monika Sobańska)

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 26.09.2017 22:10