Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Zakład Makerspace

Zakład Makerspace

Poznań, Polska

Zakład to FabLab, czyli miejsce dla wytwórców i rzemieślników. Korzystają oni ze wspólnej przestrzeni oraz maszyn
i urządzeń, które się w niej znajdują.

To także miejsce szkoleń i warsztatów. Każdego tygodnia dziesiątki osób uczy się od podstaw lub rozwija w takich dziedzinach jak stolarstwo, ślusarstwo, spawanie, elektronika, druk 3D czy krawiectwo.

Zakładem kieruje ekipa Fundacji Animiatornia, która od 7 lat zajmuje się rozwojem lokalnych społeczności i ich wyobraźni.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

112954 PLN z 100000 PLN

1580 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

112%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.05.2016.

Zakład, że się uda? Zbieramy na nową siedzibę FabLabu

O projekcie

O co chodzi?

Zakład to przestrzeń dla wytworców i majsterkowiczów w Poznaniu. Potrzebujemy Twojej pomocy przy jej ratowaniu i tworzeniu nowej siedziby.

Bez niej możemy zniknąć. Cały kompleks, w którym się mieścimy został sprzedany, a nowy właściciel budynku wręczył najemcom wypowiedzenia. Po 2 latach inwestycji zaczynamy się pakować.

Chcemy wynająć od Miasta przestronny budynek starej papierni na ul. Szyperskiej, ale przeprowadzka i przystosowanie go to koszty, które przekraczają nasze możliwości.

Patrzymy w przyszłość. Nie myślimy tylko o przeniesieniu obecnej działalności, ale chcemy ją rozwinąć, zaoferować więcej pracowni, więcej maszyn, urządzeń i narzędzi.

Wierzymy, że więcej możliwości, to więcej szans i ludzi, którzy mogą z nich skorzystać. Liczymy na wszystkich, którzy nie chcą, aby największa taka inicjatywa w Polsce zniknęła.

Szukamy też firm i sponsorów, którym pomożemy w promocji dzięki naszej pracy.

Wspierają nas:

Czym jest Zakład? 

Start - kwiecień 2014 r.

Teraz

Przez 2 lata puste industrialne przestrzenie wypełniliśmy prężnie działającymi stanowiskami. Zaczynaliśmy z kilkoma narzędziami, a w tej chwili można znaleźć u nas warsztat stolarski, ślusarski, spawalniczy, krawiecki, elektroniczny oraz druku 3d. Każdy może wpaść i coś naprawić czy stworzyć.

A jeżeli nie umiesz, nie wiesz jak, to nic. Uczymy i rozwijamy. Przeprowadziliśmy 118 różnych warsztatów, a blisko 2000 osób zdobyło na nich nowe umiejętności takie jak spawanie, stolarka, szycie czy projektowanie 3d.

Zorganizowaliśmy szereg akcji i eventów, które objęły zasięgiem całe miasto. “Napraw! Nie wyrzucaj!”, “Noc Majsterkowicza”, “Jeżyce 2.0” to tylko kilka z najciekawszych.

Staliśmy się ogólnopolsko rozpoznawalną marką. Często pojawiamy się w lokalnych i ogólopolskich mediach. Sprawa przyszłości Zakładu jest w Poznaniu bardzo medialnym tematem.

Ekipa

Jest nas czwórka (choć nie zapominamy o Ani księgowej:)), ale Zakład to ponad 30 osób, które na stałe prowadzi w nim swoją działalność oraz rzesza osób, która nam pomaga.

Dotychczas Zakład utrzymywał się dzięki naszej pracy wolontaryjnej. Choć nie czerpaliśmy z niej więcej niż satysfakcję, to nigdy nie prosiliśmy o pomoc. Tworzyliśmy ofertę usług, z których inni korzystali i to pozwalało nam działać. Teraz bez pomocy nie damy rady. 

 

Nasze cele

 • Wynająć, wyremontować i wyposażyć nową siedzibę Zakładu przy ul. Szyperskiej
 • Rozwinąć ofertę i możliwości, jakie oferują pracownie
 • Stworzyć warunki rozwoju i zapewnić samowystarczalność Zakładu w przyszłości
 • Zebrać potrzebne środki podczas zbiórki publicznej oraz wsparcia sponsorów

 

Budżet - czyli na co zbieramy

Zbieramy 100 000 zł

 • Przeprowadzimy się do nowej przestrzeni - koszty przewiezienia całego naszego sprzętu i maszyn to ponad 10 000 zł
 • Wyremontujemy najpotrzebniejsze rzeczy w nowym miejscu
 • Wykonamy potrzebne inwestycje takie jak elektryka i oświetlenie
 • Doposażymy stanowiska i wznowimy działalność
 • Rozruszamy nowe miejsce i zaoferujemy jeszcze więcej warsztatów i możliwości

Zbieramy 160 000 zł

 • Ogrzewanie to największy koszt - nie znaleźliśmy dotąd miejsca, gdzie nie musimy tego zrobić od zera - ta kwota to budżet na inwestycję w instalację cieplną

Zbieramy 240 000 zł

Zainwestujemy w nowe maszyny i urządzenia, co da Wam jeszcze więcej możliwości:

 • Ploter laserowy
 • Frezarka CNC
 • Sprężarka śrubowa
 • Frezarka uniwersalna do stali
 • Tokarka uniwersalna do stali
 • Przecinarka tarczowa do stali
 • Przecinarka taśmowa do stali
 • Brakujące narzędzia ręczne
 • Pilarka formatowa
 • Piła taśmowa do drewna
 • Podnośnik samochodowy do 4T

 

Co robimy?

Od kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że musimy się wyprowadzać odwiedziliśmy wiele lokalizacji, które nadawałyby się na nową siedzibę. W poszukiwaniach wsparł nas Urząd Miasta i zaoferował kilka miejsc.

Stara papiernia na ulicy Szyperskiej to przestrzeń, która najlepiej nadaje się na nowy Zakład. Wymaga gigantyczych inwestycji, ale daje nowe możliwości. Możecie widzieć tylko zniszczony budynek, ale dokładnie tak samo było na Jeżycach. Wierzymy, że dzięki pracy ponad 1000m2  będzie tętnić życiem.

Więcej o nas

Najnowsze wieści o akcji znajdziesz na fb: kliknij i zobacz co robimy

Liczymy na Twoją pomoc

 

Media o Twoim projekcie:

Zakład uratowany! Udało się zebrać fundusze na FabLab

srodawielkopolska.naszemiasto.pl | 2016-05-06

"Zakład, że się uda?" Pod takim hasłem organizowana jest zbiórka 100 tysięcy złotych na Zakład. Już się udało. A społecznicy z Jeżyc chcą jeszcze!

Zakład uratowany! Uzbierano 100 tysięcy złotych

epoznan.pl | 2016-05-06

W piątek rano udało się osiągnąć „magiczną” kwotę 100 tysięcy złotych podczas zbiórki na uratowanie Zakładu - największego makerspace w Polsce. Oznacza to, że Zakład nie zawiesi działalności i wciąż będzie można z niego korzystać, ale w nowej lokalizacji.

Agata Pakieła pakuje Zakład i zbiera na nową siedzibę [cykl Co pani robi w weekend?]

poznan.wyborcza.pl | 2016-05-06

W ten weekend pakujemy Zakład. Do 31 maja musimy opuścić zajmowaną dotąd przestrzeń na Jeżycach.

Jest sto tysięcy złotych! Zakład uzbierał na nową siedzibę. Gratulujemy!

poznan.wyborcza.pl | 2016-05-06

Poznański Zakład - inicjatywa, która pozytywnie rozkręca Poznań - przetrwa! Na polakpotrafi.pl uzbierał właśnie sto tysięcy złotych na nową siedzibę

JEDYNY TAKI ZAKŁAD W POLSCE, A MOŻE NAWET NA SKALĘ CAŁEGO POZNANIA?

www.miastopoznaj.pl | 2016-05-06

Trwa walka o przetrwanie Zakładu. Tym razem nie chodzi jednak o Zakłady Cegielskiego, stocznie, czy inny symbol. Chodzi o przetrwanie przestrzeń do działania, w której antropolożka kulturowa staje się stolarką, grafik komputerowy staje się spawaczem a Ty możesz tam zostać zakładnikiem!

Zakład będzie działał. Przytniesz, wywiercisz...

www.radiomerkury.pl | 2016-05-06

Poznański "Zakład" przetrwa. Na portalu PolakPotrafi udało się zebrać kwotę 100 tysięcy złotych na nową siedzibę.

ZAKŁAD URATOWANY!

www.codziennypoznan.pl | 2016-05-06

W piątek rano udało się osiągnąć "magiczną kwotę" 100 tys. zł. Oznacza to, że Zakład - największy makerspace w Polsce - nie zawiesi działalności i wciąż będzie można z niego korzystać, ale w nowej lokalizacji.

Czy poznański Zakład przetrwa? Cztery dni i 40 tysięcy złotych do końca zbiórki

wiadomosci.onet.pl | 2016-05-05

Wciąż pod znakiem zapytania stoi przyszłość Zakładu, ogólnodostępnego warsztatu stworzonego na poznańskich Jeżycach. Na przetrwanie potrzebuje co najmniej 100 tysięcy złotych wsparcia na portalu crowdfundingowym - 4 maja, z czteroma dniami do zakończenia akcji brakuje niemal połowy - informuje Codziennypoznan.pl.

CZY POZNAŃSKI ZAKŁAD PRZETRWA? 4 DNI I 40 TYSIĘCY ZŁOTYCH DO KOŃCA ZBIÓRKI

www.codziennypoznan.pl | 2016-05-04

Wciąż pod znakiem zapytania stoi przyszłość Zakładu, ogólnodostępnego warsztatu stworzonego na poznańskich Jeżycach. Na przetrwanie potrzebuje co najmniej 100 tysięcy złotych wsparcia na portalu crowdfundingowym - 4 maja, z czteroma dniami do zakończenia akcji brakuje niemal połowy.

Zakład przeniesie się na Szyperską? Potrzebują jeszcze ponad 50 tysięcy zł

epoznan.pl | 2016-04-29

W połowie kwietnia pisaliśmy o trwającej zbiórce pieniędzy na przeprowadzkę Zakładu - największego makerspace w Polsce. Obecnie działa na Jeżycach, ale ze względu na sprzedaż budynku, musi się wyprowadzić. Do końca zbiórki zostało 9 dni, a wciąż potrzeba ponad 50 tysięcy złotych.

Największy fablab w Polsce walczy o przetrwanie

www.tvn24.pl | 2016-04-13

Poznański Zakład to miejsce, gdzie każdy chętny może przyjść pomajsterkować, czy podszkolić swój fach. Teraz musi opuścić dotychczasową siedzibę. Skarb Państwa sprzedał stare zakłady graficzne, gdzie znajduje się pracownia. Trwa wyścig z czasem o pieniądze niezbędne do rozpoczęcia działalności w nowym miejscu. (http://www.tvn24.pl)

MOŚCI POZNAŃ Zakład Makerspace: Zbierają pieniądze na przeprowadzkę i...

www.gloswielkopolski.pl | 2016-04-13

Zakład Makerspace musi opuścić dotyczasową siedzibę przy ulicy Wawrzyniaka w Poznaniu. Na remont nowej i przeprowadzkę potrzebuje minimum 100 tys. zł. Na portalu PolakPotrafi.pl pod hasłem „Zakład, że się uda? Zbieramy na nową siedzibę FabLabu” trwa zbiórka pieniędzy. – W ciągu trzech dni uzyskaliśmy 16 tys. Do 8 maja musimy zebrać minimum 100 tys. zł. – twierdzi Agata Pakieła z Fundacji Animatornia, która prowadzi Zakład Makerspace.

Zakład z Poznania może przetrwać. Przeprowadzka na Szyperską, czy do Wiepofamy?

poznan.wyborcza.pl | 2016-04-12

To wiarygodna inicjatywa, która promuje Poznań - mówił wiceprezydent Mariusz Wiśniewski na spotkaniu z twórcami Zakładu. Do końca kwietnia muszą opuścić wynajmowaną przez siebie przestrzeń

WALKA O PRZETRWANIE

poznan.tvp.pl | 2016-04-12

Wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie Poznania, ale i Polski walczy o przetrwanie. Zakład Makerspace, przestrzeń dla twórców i majsterkowiczów, do końca kwietnia musi opuścić budynek po Poznańskich Zakładach Graficznych. Ostatnią deską ratunku jest zbiórka pieniędzy na adaptację nowego lokalu na portalu PolakPotrafi.pl. Na zebranie minimum 100 tysięcy złotych jest miesiąc.

Zakład, że się uda? Zbiórka na nową siedzibę FabLabu w Poznaniu

www.poznan.pl | 2016-04-12

Makerspace albo FabLab, jedyny w mieście i największy w kraju, w Poznaniu znany jest jako Zakład. Od kilku miesięcy przyszłość pracowni na Jeżycach stoi pod znakiem zapytania. Budynek dawnych Poznańskich Zakładów Graficznych znalazł nowego własciciela, który nie widzi w nim miejsca dla warsztatu majsterkowiczów. Właśnie rozpoczęła się zbiórka funduszy na ratowanie pracowni pod hasłem: "Zakład, że się uda?".

Zakład, czyli poznański Fab Lab musi się wyprowadzić. Potrzeba na to przynajmniej 100 tys. zł

www.mpolska24.pl | 2016-04-12

Zakład to miejsce na Jeżycach, w którym każdy może przyjść i skorzystać z tokarki, spawarki, wiertarki, czy maszyny do szycia • Niestety, budynek, w którym się mieści, został sprzedany i do końca miesiąca trzeba stąd zabrać wszystkie maszyny • Twórcy Zakładu szukają dla niego nowego miejsca, ale wyprowadzka i remont to koszt przynajmniej 100 tys. zł • Ruszyła zbiórka na ten cel na platformie Polakpotrafi.pl wiadomosci.wp.pl

ZAKŁAD Z POZNANIA MOŻE PRZETRWAĆ. POTRZEBNE SĄ JEDNAK PIENIĄDZE

www.miastopoznaj.pl | 2016-04-12

Byłoby żal, gdyby taka inicjatywa zniknęła. Zakład to urzeczywistnienie cech poznańskości, młodzi ludzie biorą sprawy w swoje ręce i przy okazji robią coś dla innych – uważa zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski.

Zakład, że się uda?

www.lepszypoznan.pl | 2016-04-12

Zakład na Jeżycach to miejsce pracy rzemieślników i spotkań pasjonatów hand-made. To także wylęgarnia potencjalnych talentów i firm, które mogą zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Żeby mógł dalej funkcjonować, musi jednak zebrać 240 tys. zł na remont nowej siedziby.

Czy Zakład się odrodzi?

www.radiomerkury.pl | 2016-04-12

Poznański "Zakład" - znane w całej Polsce miejsce warsztatów i pracowni - tylko do końca kwietnia będzie działać na Jeżycach.

ZAKŁAD SIĘ PRZEPROWADZI? ZBIÓRKA TRWA

www.codziennypoznan.pl | 2016-04-12

Przyszłość poznańskiego Zakładu wciąż stoi pod znakiem zapytania. Wiadomo, że Zakład musi się przeprowadzić, ale póki co nie wiadomo dokąd. Na portalu PolakPotrafi.pl ruszyła akcja crowdfundingowa mająca ocalić jedyną w mieście otwartą przestrzeń dla majsterkowiczów.

Zakład, czyli poznański Fab Lab musi się wyprowadzić. Potrzeba na to przynajmniej 100 tys. zł

wiadomosci.wp.pl | 2016-04-12

• Zakład to miejsce na Jeżycach, w którym każdy może przyjść i skorzystać z tokarki, spawarki, wiertarki, czy maszyny do szycia • Niestety, budynek, w którym się mieści, został sprzedany i do końca miesiąca trzeba stąd zabrać wszystkie maszyny • Twórcy Zakładu szukają dla niego nowego miejsca, ale wyprowadzka i remont to koszt przynajmniej 100 tys. zł • Ruszyła zbiórka na ten cel na platformie Polakpotrafi.pl

Poznań: największy makerspace w Polsce potrzebuje pomocy

news.epoznan.pl | 2016-04-12

Zakład, największy makerspace w Polsce, musi zmienić lokalizację. Obiekt, w którym do tej pory mieścił się Zakład na Jeżycach, został sprzedany. Potrzebne są pieniądze na przeprowadzkę i zaaranżowanie nowej przestrzeni.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.05.2016 14:02