Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Szymon Piegza

Szymon Piegza

Kraków, Poland

Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Bezpieczeństwa Narodowego w Krakowie. Publikował na portalach TVN24, Interia oraz Onet. Autor krótkometrażowych filmów i reportaży. Entuzjasta literatury klasycznej, Kina Moralnego Niepokoju i polskiego rock&rolla.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4225 PLN z 4000 PLN

37 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

105%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.02.2018.

'Z obiektywem w ogniu' - krótkometrażowy dokument

O projekcie

W naszym filmie zatytułowanym roboczo "Z obiektywem w ogniu" chcemy pokazać heroiczną pracę strażaków, którzy niemal codziennie poświęcają swoje życie i zdrowie dla innych, ale pokazać przede wszystkim jak ten zawód wygląda "od środka". Wszystko opisujemy w kolejnych 7 krokach. Przeczytanie tego opisu zajmie ci 7 minut, nam może pomóc w realizacji kolejnej produkcji.

1. Kim jesteśmy?

Szymon Piegza - Dziennikarz i z wykształcenia i zawodu, związany z redakcją Onet.pl oraz portalem Polska Ma Sens. Wcześniej publikował na portalach TVN24 oraz Interii. Autor krótkometrażowych filmów i reportaż (w projekcie odpowiedzialny za: dokumentacja, scenariusz, reżyseria)

Mój profil: http://wiadomosci.onet.pl/autorzy/szymon-piegza

Jakub Stoszek - Operator kamery. Jego reportaże m.in. z Gruzji czy Francji emitowane były na antenach Telewizji Polskiej. Jeden z laureatów międzynarodowego konkursu dla amatorskich twórców filmowych Samyang Cine Lovers. Z wykształcenia dziennikarz z doświadczeniem pracy w telewizji. Jeśli uzbieramy pieniądze na pewno zadba o wysoce artystyczny obraz.

Mój profil: https://vimeo.com/kubastoszek

2. Jaki mamy pomysł?

"Z obiektywem w ogniu" to opowieść o ludziach, dla których służba drugiemu człowiekowi jest największym honorem. Materiał ma pokazać w końcu wyjątkową niezwykłość i trud codziennej pracy widzianą oczami zawodowego strażaka-dokumentalisty.

Jak łatwo można wywnioskować z tytułu projektu: będzie o ogniu i o obiektywie, a więc bierzemy do ręki aparat i kamerę i wchodzimy w samo centrum zagrożenia, gdzie temperatura wynosi kilkaset stopni. Proste? W praktyce właściwie niewykonalne. 

3. Kim jest bohater?

To młodszy kapitan Piotr Zwarycz - oficer Państwowej Straży Pożarnej, ratownik wysokościowy, taternik jaskiniowy, płetwonurek, skoczek spadochronowy i motorowodniak. Ryzyko i adrenalina od małego płyną w jego krwi. W trakcie kilkuletniej kariery zawodowej odkrył w sobie kolejne powołanie: fotografia.

Fotografowaniem zajmuje się już kilkanaście lat. Zaczynał od wydarzeń sportowych takich jak: maratony, triathlony, ekstremalne rajdy przygodowe. Dziś jest jedynym strażakiem, który posiada zgodę na fotografowanie przebiegu akcji ratunkowo-gaśniczych, a jego fotografie trafiały na okładki tematycznych magazynów oraz wystawy w Polsce i za granicą.

Materiał gromadzony przez niego od kilku lat służy do analizy eksperckiej przeprowadzanej przez strażaków podczas zajęć teoretycznych. Jego zdjęcia niejednokrotnie służyły też do ekspertyzy w trakcie prowadzonego śledztwa.  

"Na początku koledzy nie rozumieli, dlaczego inni prowadzą akcję ratunkową, a ja biegam z aparatem. Z czasem jednak doszli do wniosku, że dokumentacja jest równie ważna. Zaczęli o tym zupełnie inaczej myśleć..." - wspomina Zwarycz. 

To właśnie jego zdjęcia oglądacie przewijając ten opis.

4. Jak chcemy to zrobić?

Dużo czasu spędzimy na pewno z bohaterami w ich miejscu pracy, czyli zawodowej jednostce PSP, gdzie służba trwa 24 godziny na dobę. Pracę strażaków "w akcji" pokażemy uczestnicząc w zawodowych ćwiczeniach pożarniczych, gdzie walka z żywiołem przypomina to, co dzieje się podczas prawdziwego zdarzenia, choć ryzyko dla uczestników jest znacznie mniejsze. Będziemy uczestniczyć również przy prawdziwych wyjazdach filmując pracę strażaków oraz strażaka-dokumentalisty "z boku".

5. Na co zbieramy?

4 tys. to szacunkowy koszt całej produkcji, na który składa się przede wszystkim wypożyczenie sprzętu. Szczegółowy kosztorys:

Kamera: Red Scarlet W- 1000zł/dzień (sceny w ogniu zrealizowane zostnaą Sony A7S-II)

Obiektywy: Canon 24-70, Canon 70-200 - 200zł/dzień

Lampy: Panel LED - 200 zł/dzień i/lub Arri 300 i 600 - 200/dzień 

Pozostałe koszty (w tym: kamera gopo, dron, nagłośnienie, tłumaczenie, montaż, logistyka) to nasz wkład własny lub środki zebrane powyżej kwoty założonej w projekcie. Zaznaczamy, że osoby zaangażowane w projekt zrzekają się jakiegokolwiek wynagrodzenia. Wszystko robimy z pasji połączonej z miłością do kina.

6. Forma:

Zamierzamy stworzyć krótkometrażowy film dokumentalny (5-6 minut) eksperymentalnie wykorzystując również elementy teledysku muzycznego.

7. Harmonogram prac:

15.02 - 28.02 - Preprodukcja, dokumentacja

1.03 - 31.03 - Zdjęcia

20.04 - 30.04 - Ewentualnie dogrywki, tłumaczenie na język angielski

1.05 - 05.05 - Montaż

Maj - czerwiec - Premiera filmu na krakowskim festiwalu filmowym Slavangard

Śledzić nasze postępy możecie na Facebooku:
https://www.facebook.com/zobiektywemwogniu/

Nasze dotychczasowe prace:

Mów mi Rico - krótkometrażowy dokument pokazywany na kilkunastu polskich konkursach i festiwalach oraz za granicą (USA, Irlandia, Peru, Boliwia, Grecja, Portugalia):

Trailer: https://vimeo.com/189190140

Nagrody:

- VII edycja konkursu filmowego „Nakręć się!”, Polska, II miejsce.

- Konkursu Główny filmów krótkometrażowych DFF Slavangard, Polska, nagroda publiczności, nagroda za najlepszą realizację hasła festiwalu: Siła przebicia.

- XXIV Festiwal im. Ireneusza Radzia PUBLICYSTYKA 2017, Polska, główna nagroda w kategorii film amatorski.

- III Óniwersytecki Festiwal Filmowy, Polska, główna nagroda.

- XII Polish Film Festival 2017, USA, najlepszy film krótkometrażowy.

Media o Twoim projekcie:

Chcą nakręcić film o pracy strażaków. Każdy może być częścią projektu!

krakow.onet.pl | 2018-01-27

Takiego filmu jeszcze nie było. Dwójka dziennikarzy z Krakowa chce zrealizować film dokumentalny, w którym pokażą, jak niebezpieczna i heroiczna jest praca strażaków. Każdy może być częścią tego projektu. Wystarczy wesprzeć go na platformie PolakPotrafi.pl.

Chcą pokazać, jak wygląda z bliska heroiczna praca strażaków. Żeby to zrobić, potrzebują wsparcia

krakow.eska.pl | 2018-01-19

Dwaj mieszkańcy Krakowa chcą zrealizować projekt, jakiego jeszcze nie było. Planują nakręcenie krótkometrażowego filmu dokumentalnego, roboczo zatytułowanego \"Z obiektywem w ogniu\". Dokument ma pokazać, jak wygląda z bliska heroiczna praca strażaków.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.02.2018 22:10