Dołącz do naszej społeczności!

Rowerowa wyprawa do Hongkongu

Kategoria - Podróże

4%

Postęp

1366 zł

Mamy już

Nieudany

Status

O projekcie

Cześć! Witajcie! Jestem Dominik, mam 22 lata i pochodzę z Katowic. Jestem amatorem kolarstwa górskiego i szosowego, chodzę po górach i sporo podróżuję. Cały swój wolny czas poświęcam na realizację mniej lub bardziej szalonych pomysłów. W momencie, kiedy coś ciekawego zobaczę, o czymś usłyszę, ktoś mi coś zaproponuje lub po prostu na coś wpadnę - czuję to "coś"...

Kampania crowdfundingowa Rowerowa wyprawa do Hongkongu

 

No właśnie, wspomniane "coś" to to specyficzne uczucie wewnętrznej radości, fajna sprawa. Moment w którym "micha sama się cieszy", a ja już wiem, że temat nie wyjdzie z mojej głowy, dopóki go nie zrealizuję. Tak było za każdym razem. W momencie, kiedy wyruszyłem z Katowic do Gdańska dysponując rowerem, który kompletnie się do tego nie nadawał. Kiedy wkręciłem się w zimowe wejście na Rysy, nie mając żadnego profesjonalnego sprzętu w prywatnych zasobach. Czy też wtedy, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem wideorelację z "Megavalanche" - największego maratonu downhillowego na świecie - weszło do głowy i nie było zmiłuj się; lata przygotowań i wiele wyrzeczeń, żeby obrany cel zrealizować. Najważniejsze, że się udało. A tego uczucia nie da się w żaden sposób przeliczyć i przewalutować!

Zbiórka Rowerowa wyprawa do Hongkongu

Opisane wyżej "coś" pojawiło się ponownie, tym razem w bardzo dużej, podróżniczej skali. Od lat marzy mi się wyprawa w nieznane: długa, samotna i ciężka. Ta wyprawa ma swój początek w Katowicach, a najdalej położonym punktem jest Hong Kong, znajdujący się w południowej części Chin.

Trasa przewiduje drogę w obie strony na rowerze i przebiega przez Ukrainę, Rosję, Mongolię, Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Gruzję, Turcję, Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Łączny dystans do pokonania to około 30 tys. km, co zajmie mi jakieś 9 miesięcy.

Projekt Rowerowa wyprawa do Hongkongu

Trasa o której mowa, to przedsięwzięcie z wyższej półki. W tej postaci nie została jeszcze pokonana przez żadnego Polaka (a przynajmniej pomimo starań, nie znalazłem takich informacji). Żaden Polak nie podjął się przejechania w obie strony, w 100% o własnych siłach trasy Polska - Chiny. Ja chcę zostać tym pierwszym !

 Do tej pory w realizacji takiego projektu ograniczały mnie dwa czynniki: oczywiście pieniądze i czas. Z tym drugim sprawa jest teraz o tyle prosta, że po czterech latach pracy w sklepie rowerowym, zdecydowałem się na poważne zmiany w swojej karierze. Zanim rozpocznę nowy etap życia, daję sobie czas na spełnienie tego marzenia!

Kampania finansowania społecznościowego Rowerowa wyprawa do Hongkongu

Pozostaje jednak bardziej istotny problem, czyli budżet. Taki wyjazd wiąże się z bardzo dużymi kosztami, poniżej przedstawię, na co zostaną przeznaczone pieniądze ze zbiórki: 

 

 • Prowizja dla portalu oraz banku, razem jest to 9,9%, czyli niemal 3000zł

 • Koszt pokrycia nagród które przygotowałem dla osób wpłacających. Nagrody są mocno symboliczne względem przekazanych kwot, jednak muszę przeznaczyć na to jakieś 20%-25% kwoty - Przyjmijmy ok. 7000zł
 • Odpowiedni rower - optymalny sprzęt to koszt ok. 4000zł-5000 zł.
 • Wyposażenie: sakwy, odpowiednie oświetlenie w wielu różnych postaciach, powerbanki, panele słoneczne, kamera GoPro wraz z zapasowymi akumulatorami i kartami pamięci itd... Ciężko sprecyzować tutaj kwotę, na pewno przekroczy ona 5000 zł.

 • Namiot i śpiwór, który zapewni bezpieczne schronienie przy temperaturach rzędu -25 stopni, jednocześnie stosunkowo minimalistyczny i zachowujący przyzwoitą wagę (ok.1500zł).

 • Uzupełnienie garderoby wyprawowej (ok. 2000 zł).

 • Awaryjne jedzenie liofilizowane (14-dniowy zapas to ok. 1000 zł).

 • Części zapasowe do roweru - pokonując dystans ok. 28 tys. km, zużyję 3 kompletne zestawy napędu (każdy to koszt ok. 500 zł), do tego zapasowa przerzutka (ok. 200 zł), hak, opony (200 zł), klocki hamulcowe, siodełko, linki, pancerze, szprychy... Tego naprawdę jest bardzo dużo, w sumie ok. 3000 zł.

 • Wizy - ok. 1700 zł.

 • Ubezpieczenie.

 • Szczepienia.
 • Bieżące utrzymanie - Przyjmijmy tutaj kwotę 500zł / miesięcznie, suma podczas całego wyjazdu może zblizyć się do 5000zł
 • Nocleg - Nie uwzględniam w planie korzystania z odpłatnego noclegu, traktuję to jako sytuację awaryjną.

W wypisanych pozycjach, przekroczyłem już kwotę, o którą wnioskuję. A to nie są wszystkie koszty, muszę sobie też zapewnić plan awaryjny, w postaci funduszy pozwalających na ewentualny powrót do kraju innym środkiem transportu niż rower. Nie dopuszczam myśli o niepowodzeniu tego przedsięwzięcia, ale trzeba mieć plan B.

Projekt Rowerowa wyprawa do Hongkongu

Czekają mnie również wydatki, których w budżecie nie uwzględniam. Są to stałe opłaty tutaj na miejscu, w Polsce. Jako że mieszkam sam, jest to 600 zł czynszu miesięcznie i 500 zł miesięcznej raty za rower, który pozwolił mi ukończyć jedne z najtrudniejszych zawodów na świecie. Razem przez okres wyprawy będzie to ok. 10000 zł. Te koszty chcę pokryć z własnych oszczędności oraz ze sprzedaży obecnego roweru.

Projekt Rowerowa wyprawa do Hongkongu

Sam fakt, że z takiego wyjazdu musi powstać wideorelacja jest dla mnie oczywisty. Ale i do tego tematu chciałbym podejść profesjonalnie. Materiał z kamer GoPro pozwoli na montaż dobrego filmu pełnometrażowego, a może i video-bloga (Wiele zależy od osoby z którą nawiąże współpracę, sam nie posiadam umiejętności pozwalających mi na montaż takiego materiału w przyzwoitej formie). Każdy, bez względu na to czy dorzucił swoją cegiełkę do projektu czy też nie, będzie mógł obejrzeć zebrany materiał i przeżyć kawałek tej historii. Jednak to właśnie od Ciebie zależy, czy zebrane cegiełki pozwolą na jej realizację!

Projekt Rowerowa wyprawa do Hongkongu

No właśnie, to od Was moi drodzy zależy, czy zbiórka się powiedzie i umożliwi mi realizację tego szalonego planu. Ja od siebie dam 200% zaangażowania i pracy, żeby dwa koła zaprowadziły mnie w najbardziej odległe zakątki świata. Jeśli dzięki Wam zbiorę 100% kwoty opisanej w projekcie, razem osiągniemy sukces, a ja postaram się chociaż przez chwilę być Waszym oknem na Świat :)

100% założonej kwoty w projekcie, pozwoli mi na spełnienie marzenia i wyruszenie w opisaną wyżej wyprawę.

120% kwoty zapewni bezpieczny bufor finansowy w sytuacjach, które mam nadzieję mnie nie zaskoczą.

 150% sumy pozwoli na zachowanie mojego obecnego roweru, który pozwala mi na doskonalenie umiejętności w kolarstwie górskim, z którego absolutnie nie zamierzam rezygnować.

Zbiórka Rowerowa wyprawa do Hongkongu

Wyprawa odbędzie się bez względu na efekt końcowy akcji. Wspierając zbiórkę pomożesz mi w realizacji tego szalonego planu i przyczynisz się do zapewnienia mi środków bezpieczeństwa związanych z wyprawą. Po długim namyśle zdecydowałem, że podejmę się tego wyzwania nawet kosztem wyprzedania swojego dorobku i zadłużenia się w stopniu, którego chciałbym uniknąć.

Projekt Rowerowa wyprawa do Hongkongu

W ramach podziękowania za wsparcie, przygotowałem kilka nagród. Mam nadzieję, że wybierzesz coś dla siebie i chociażby pijąc poranną kawę z kubka, złapiesz dawkę codziennej motywacji myśląc o "czubku", który postanowił ruszyć w świat ;) Wszystko się da!

 

 https://www.facebook.com/RoweremDoHongkongu/

Media o Twoim projekcie:

Katowiczanin chce samotnie dotrzeć do Chin na rowerze. Potrzebuje pomocy

katowice.wyborcza.pl | 2017-03-15


- Dalej już na samym rowerze dojechać się nie da, stąd pomysł na Chiny - śmieje się katowiczanin. W organizacji piekielnie trudnej wyprawy Dominik Jońca potrzebuje pomocy. Aby dojechać do Hongkongu musi kupić m.in. nowy sprzęt. Dlatego też trwa zbiórka.

PODRÓŻ ZA KILKA PRZELEWÓW?

silesion.pl | 2017-03-07


22-letni katowiczanin chce dojechać do Hongkongu na rowerze! Do przejechania 25-30 tysięcy kilometrów. Cel: Hongkong. Planowany czas osiągnięcia celu: około 9 miesięcy. Środek transportu (tu pewnie ekolodzy przyklasną z zachwytem): rower. Finansowanie: trochę środków własnych i, przede wszystkim, pomoc internautów.

29

Wspierających

1366 zł

Z całkowitej kwoty 30000 zł

zakończono

Do zakończenia projektu

Projekt zostanie ufundowany jeśli do 18:00 02.05.2017 otrzyma co najmniej 30000 zł wsparcia

Wesprzyj projekt

Nielimitowana

Nagroda za 1 zł lub więcej!

Wsparcie bez nagrody

4 Wspierających
Pozostało: 991 z 999

Nagroda za 20 zł lub więcej!

Zestaw zdjęć z wyprawy, razem z podziękowaniami przesłanymi na maila

8 Wspierających
Pozostało: 999 z 999

Nagroda za 30 zł lub więcej!

Naklejki z grafiką, przedstawiającą hasło przewodnie wyprawy "Wszystko się da."

0 Wspierających
Pozostało: 997 z 999

Nagroda za 40 zł lub więcej!

Wypije "Twoje zdrowie", razem z jednym z Rosyjskich gospodarzy. Film uwieczniający to wydarzenie, razem z podziękowaniami prześle na maila

2 Wspierających
Pozostało: 996 z 999

Nagroda za 50 zł lub więcej!

Kubek z grafiką, przedstawiającą hasło przewodnie wyprawy "Wszystko się da."

3 Wspierających
Pozostało: 993 z 999

Nagroda za 50 zł lub więcej!

Pocztówka wysłana z dowolnie wybranego miejsca, które będzie przecinała trasa wyprawy

6 Wspierających
Pozostało: 997 z 999

Nagroda za 75 zł lub więcej!

Nakłonię przypadkowego Chińczyka, do wystąpienia przed kamerą specjalnie dla Ciebie! Film uwieczni próbę wymówienia "Pozdrawiam (Twoje imię i nazwisko) ". Efektu nie gwarantuję ;)

2 Wspierających
Pozostało: 997 z 999

Nagroda za 100 zł lub więcej!

Duży kalendarz na 2019 rok, zawierający najlepsze zdjęcia z wyprawy

2 Wspierających
Pozostało: 998 z 999

Nagroda za 100 zł lub więcej!

Koszulka t-shirt z grafiką, przedstawiającą hasło przewodnie wyprawy "Wszystko się da."

1 Wspierający
Pozostało: 8 z 10

Nagroda za 100 zł lub więcej!

Rowerowe Laboratorium Katowice - W zamian za wsparcie projektu, serwis zajmie się Twoim rowerem ! Pozycja obejmuje podstawowy przegląd roweru.
W sprawie terminu realizacji nagrody proszę o kontakt w rozmowie prywatnej.

1 Wspierający
Pozostało: 1 z 1

Nagroda za 150 zł lub więcej!

Bungee Jumping Kraków - Nagrodą za wsparcie projektu w tej formie, jest skok na bungee w Krakowie !
W sprawie terminu realizacji nagrody proszę o kontakt w rozmowie prywatnej.
Jesteś gotowy na zastrzyk adrenaliny ?!

0 Wspierających
Pozostało: 10 z 10

Nagroda za 1000 zł lub więcej!

Oficjalny sponsor wyprawy

0 Wspierających
Pozostało: 1 z 1

Nagroda za 5000 zł lub więcej!

Rower, na którym wyruszę w wyprawę. To będzie jeden z nielicznych jednośladów z tak bogatym wpisem do paszportu ;) Dostarczę go osobiście, w dowolne miejsce w kraju ;)

0 Wspierających
Pozostało: 1 z 1

Nagroda za 10000 zł lub więcej!

Główny sponsor wyprawy

0 Wspierających

O Projektodawcy

Dominik Jońca

Dominik Jońca

Katowice, Polska

Dominik Jońca - Wychowanek Katowickiego liceum o profilu wojskowym. Były członek Jednostki Strzeleckiej JS3024. Podróżnik, pasjonat kolarstwa górskiego i długodystansowego, amator wypraw wszelakich i turystyki niekonwencjonalnej. W 2016 roku ukończył największy na świecie maraton zjazdowy "Megavalanche" który organizowany jest w Francuskim Alpe d'Huez. Na swoim koncie ma wiele wyjazdów i wypraw rowerowych w różnej postaci. Zawodowo serwisant rowerowy z czteroletnim doświadczeniem.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Obejmij patronat nad tym projektem!

Chcesz sygnować projekt swoją marką lub nazwiskiem? Zgłoś się już teraz!

Wybierz rodzaj wsparcia jakiego chcesz udzielić projektodawcy: