Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Paweł Przygocki

Paweł Przygocki

Gdańsk

Nazywam się Paweł Przygocki. Mieszkam i studiuję w Gdańsku. Studiuję informatykę i biotechnologię. Chcę wykorzystać wiedzę jaką zdobywam, aby uwarzyć najlepsze piwo świata.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5376 PLN z 5000 PLN

65 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

107%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.08.2013.

Sprawdź, czy Twój alkohol truje- konkurs naukowy

O projekcie

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą sześciu studentów z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. Postanowiliśmy wziąć udział w międzynarodowym konkursie biologii syntetycznej iGEM. Zadaniem, które wybraliśmy jest stworzenie bakterii wykrywającej metanol w etanolu.

Czym jest biologia syntetyczna?

Wyobraź sobie, że DNA można podzielić na fragmenty kodujące poszczególne cząsteczki (np. białka). Takie fragmenty nazywamy BioBrickami. Dzięki nim możemy tworzyć własne, funkcjonalne DNA, dopasowując do siebie fragmenty jak klocki Lego. Powstałe DNA można przenieść do komórki, np. bakteryjnej, która rozpozna sekwencję DNA i stosując się do niej podejmie konkretne akcje – przykładowo, produkcję białka. Biologia syntetyczna wykorzystuje BioBricki do tworzenia prostych systemów wykonywujących czynności, jakie zaprogramujemy w DNA. Jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin nauki.

Dlaczego wybraliśmy taki temat?

Jak większość z nas wie (po kilku głośnych aferach ), alkohol spożywczy bywa zanieczyszczony trucizną, jaką jest metanol. Powyżej określonych stężeń może on doprowadzić do bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu, takich jak utrata wzroku, czy nawet śmierć. Stwierdziliśmy więc, że warto byłoby opracować łatwą metodę wykrycia metanolu w etanolu bez wykorzystania zaawansowanych technik laboratoryjnych.

Nasz projekt opiera się na stworzeniu prostego systemu, w którym po wkropleniu zawiesiny bakterii do rozcieńczonego alkoholu, przy obecności metanolu roztwór zmieniałby barwę dzięki produkcji barwnika przez bakterie. Do tego wykorzystamy promotor, czyli fragment DNA odpowiedzialny za produkcję białka, zależny od metanolu. Po zetknięciu z metanolem bakteria będzie produkować barwnik, a następnie obumierać.

Mamy nadzieję, że nasz system okaże się dla wszystkich prosty w aplikacji, a pewność, że spożywasz czysty alkohol jest bezcenna.

Wesprzyj Polskich studentów!

Potrzebujemy funduszy na odczynniki i drobne sprzęty laboratoryjne. Część kwoty już zebraliśmy, jednak przeprowadzanie badań biotechnologicznych jest bardzo drogie. Pozwól nam zabłysnąć na polu międzynarodowym, gdzie będziemy godnie reprezentować Polską naukę. Projekt kończy się przedstawieniem wyników na forum europejskim poprzez uczestnictwo w konferencji w Lyon we Francji. Jeśli okaże się on wystarczająco nowatorski i ciekawy, awansujemy do etapu II, w którym wyniki zostaną przedstawione na konferencji w MIT. Jesteśmy przekonani, że z Waszym wsparciem osiągniemy nasz cel. Pokażmy, że Polscy studenci też potrafią!

 


Nad naszym projektem czuwa koneserka denaturatu, nasza maskotka MetOli:

Media o Twoim projekcie:

Sprawdź, czy twój alkohol truje

odkrywcy.pl | 2013-08-16

Studenci z Uniwersytetu Gdańskiego (UG) i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego postanowili opracować sposób na sprawdzenie, czy alkohol etylowy nie został zanieczyszczony niebezpiecznym dla zdrowia metanolem. W tym celu wykorzystują specjalnie zmodyfikowane bakterie.

Opracowują test na bezpieczny alkohol

nauka.trojmiasto.pl | 2013-08-14

Studenci biotechnologii pracują nad skonstruowaniem prostej i dostępnej każdemu metody wykrywającej obecność metanolu w alkoholu. Jeśli uda im się osiągnąć cel, każdy z nas, przed spożyciem trunku, będzie mógł sprawdzić, czy jest on czysty i bezpieczny dla zdrowia.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.08.2013 18:06