O projekcie
Cześć!!!
W niniejszym projekcie zbieramy na druk i opracowanie książki poetyckiej „Świergot” Marcina Mokrego. W przypadku uzbierania większej kwoty niż zaplanowana, wydamy książkę w lepszej jakości i większym nakładzie.
Nagrody wyślemy po zakończeniu zbiórki, a w przypadku kiedy nagrodą będzie tom Marcina Mokrego, po wydaniu książki (około 40 dni od zakończenia projektu)
Biogram:
Marcin Mokry, ur. 10 I 1980 w Gliwicach na Górnym Śląsku, poeta. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Śląskim (2006). Autor eksperymentalnego tomu „czytanie. Pisma” (2017), który nagrodzono w XXII Ogólnopolskim Konkursie im. Jacka Bierezina w Łodzi oraz w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Złoty Środek Poezji w Kutnie (2018). Fragment poematu „Świergot” nagrodzono w V Turnieju Jednego Wiersza im. Tomka Pułki (2019). Wykonuje różne prace w Polsce i za granicą, żeby osiągnąć stopę życiową, która zapewni zdrowie i dobrobyt jemu oraz jego rodzinie.
Na co zbieramy - opis książki "Świergot":
O tych, które zostały dane w rodzicielstwie – oto początek książki. Ojcostwo, przeżywane w tym przypadku jako stan nie-wiedzy wobec nadchodzącego. To spotkanie z siłą „reszty”, tym, co przychodzi z zewnątrz, co budzi niepokój, wprowadza ludzki porządek w drżenie i pozbawia stabilności wcześniej nabudowane struktury. Równocześnie, doświadczenie to jest zarazem warunkiem możliwej solidarności. Zetknięcie z niejasną siłą obcego-danego-blisko służy autorowi do rozświetlenia innych sytuacji, także tych historycznych, gdzie człowiekiem w większym stopniu władało „coś jeszcze”, co można za Tadeuszem Sławkiem nazwać „losem”. Oto, wertując kolejne strony książki, trafiamy w coraz mniej swojskie miejsca do przeżywania rodzicielstwa – do oblężonego Sarajewa, na łąki Potočari, ulice Łódzkiego getta. Chociaż jest to książka na swój sposób antywojenna, autor nie podejmuje się opisu tych historycznych wydarzeń, a jedynie je przywołuje, aby doświadczyć w języku ich jednostkowości. Życie w sytuacjach dziejowo krytycznych, samo przeżycie – jeśli wierzyć intuicji J.L. Godarda z „Je vous salue, Sarajevo” – jest dziełem sztuki. Dlatego poetyka wyjątku, czyli eksperymentu, wydaje się właściwsza do zrealizowania tego celu, aniżeli gotowe, zastane idiomy poetyckie. Jednocześnie Marcin Mokry uprawia poezję radykalnie starą – wykorzystuje środki awangardowe, takie jak „wiersz intermedialny” T. Czyżewskiego, sięga do poezji konkretnej. Szczęśliwie, wiele z tych zjawisk językowych, dzięki działaniom różnych środowisk i osób, wychodzi obecnie w Polsce ze stuletniego grobu.
Za opracowanie graficzne okładki i skład odpowiadać będzie uznana graficzka, asystentka Pracowni Ksiażki na Akademii Sztuk Pięknych we Wroclawiu - Karolina Wiśniewska, która od lat współtworzy Magazyn Materiałów Literackich Cegła.
Rekomendacja prof. Piotra Śliwińskiego:
--------------------------------------------------------------
Kontakt do nas: biuro@fundacja-karpowicz.org
Koordynator projektu: Karol Pęcherz
tel: 71 7142380
Dołącz się do wydarzenia na Facebooku:
Link: https://www.facebook.com/events/339808723613711/
ZACHĘCAMY DO WSPARCIA NASZEGO PROJEKTU!
NAGRODY CZEKAJĄ!
Książki, które przekażemy na nagrody z naszej serii Tajne Komplety oraz gadżety: