Dołącz do naszej społeczności!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja_im.T.Karpowicza

Fundacja_im.T.Karpowicza

Wrocław 50-107 Przejście Garncarskie 2

Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji powstała w 2009 r. Od 2010 r. prowadzimy we wrocławskim rynku Cafe Księgarnię Tajne Komplety oraz księgarnię filmową Tajne Komplety - Nowe Horyzonty. Wydajemy książki poetyckie i współczesną prozę. Nasze portale literackie:
www.fundacja-karpowicz.org
www.magazyn-cegla.net
www.dolnoslaskosc.pl

Organizujemy również Festiwal Literacko-Artystyczny preTEXTY.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

marcin.mokry

marcin.mokry


2045 PLN z 4000 PLN

20 Wspierający

19 dni do zakończenia

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej (model "bierzesz ile zbierzesz"). Projekt kończy się 11.08.2019 22:10

Wydanie książki "Świergot" Marcina Mokrego

O projekcie

 

 

Cześć!!!

W niniejszym projekcie zbieramy na druk i opracowanie książki poetyckiej „Świergot” Marcina Mokrego. W przypadku uzbierania większej kwoty niż zaplanowana, wydamy książkę w lepszej jakości i większym nakładzie.

Nagrody wyślemy po zakończeniu zbiórki, a w przypadku kiedy nagrodą będzie tom Marcina Mokrego, po wydaniu książki (około 40 dni od zakończenia projektu)

 

Biogram:

Marcin Mokry, ur. 10 I 1980 w Gliwicach na Górnym Śląsku, poeta. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Śląskim (2006). Autor eksperymentalnego tomu „czytanie. Pisma” (2017), który nagrodzono w XXII Ogólnopolskim Konkursie im. Jacka Bierezina w Łodzi oraz w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Złoty Środek Poezji w Kutnie (2018). Fragment poematu „Świergot” nagrodzono w V Turnieju Jednego Wiersza im. Tomka Pułki (2019). Wykonuje różne prace w Polsce i za granicą, żeby osiągnąć stopę życiową, która zapewni zdrowie i dobrobyt jemu oraz jego rodzinie.

 

Na co zbieramy - opis książki "Świergot":

 

O tych, które zostały dane w rodzicielstwie  – oto początek książki. Ojcostwo, przeżywane w tym przypadku jako stan nie-wiedzy wobec nadchodzącego. To spotkanie z siłą „reszty”, tym, co przychodzi z zewnątrz, co budzi niepokój, wprowadza ludzki porządek w drżenie i pozbawia stabilności wcześniej nabudowane struktury. Równocześnie, doświadczenie to jest zarazem warunkiem możliwej solidarności. Zetknięcie z niejasną siłą obcego-danego-blisko służy autorowi do rozświetlenia innych sytuacji, także tych historycznych, gdzie człowiekiem w większym stopniu władało „coś jeszcze”, co można za Tadeuszem Sławkiem nazwać „losem”. Oto, wertując kolejne strony książki, trafiamy w coraz mniej swojskie miejsca do przeżywania rodzicielstwa – do oblężonego Sarajewa, na łąki Potočari, ulice Łódzkiego getta. Chociaż jest to książka na swój sposób antywojenna, autor nie podejmuje się opisu tych historycznych wydarzeń, a jedynie je przywołuje, aby doświadczyć w języku ich jednostkowości. Życie w sytuacjach dziejowo krytycznych, samo przeżycie – jeśli wierzyć intuicji J.L. Godarda z „Je vous salue, Sarajevo” – jest dziełem sztuki. Dlatego poetyka wyjątku, czyli eksperymentu, wydaje się właściwsza do zrealizowania tego celu, aniżeli gotowe, zastane idiomy poetyckie. Jednocześnie Marcin Mokry uprawia poezję radykalnie starą – wykorzystuje środki awangardowe, takie jak „wiersz intermedialny” T. Czyżewskiego, sięga do poezji konkretnej. Szczęśliwie, wiele z tych zjawisk językowych, dzięki działaniom różnych środowisk i osób, wychodzi obecnie w Polsce ze stuletniego grobu.

 

Za opracowanie graficzne okładki i skład odpowiadać będzie uznana graficzka, asystentka Pracowni Ksiażki na Akademii Sztuk Pięknych we Wroclawiu - Karolina Wiśniewska, która od lat współtworzy Magazyn Materiałów Literackich Cegła.

 

 

Rekomendacja prof. Piotra Śliwińskiego:

 

--------------------------------------------------------------

Kontakt do nas: biuro@fundacja-karpowicz.org

Koordynator projektu: Karol Pęcherz

tel: 71 7142380

Dołącz się do wydarzenia na Facebooku:

Link: https://www.facebook.com/events/339808723613711/

 

 

 

 

 

ZACHĘCAMY DO WSPARCIA NASZEGO PROJEKTU!

NAGRODY CZEKAJĄ!

Książki, które przekażemy na nagrody z naszej serii Tajne Komplety oraz gadżety: