Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Cezary Dybowski

Cezary Dybowski

Bielsko-Biała

Okazuje się, że 600 znaków to jest zdecydowanie za mało, żeby wspomnieć o paru najważniejszych rzeczach z mojego życia, jak działalność fotograficzna, edukacyjna, społeczna czy artystyczna. Zapraszam do zapoznania się z szerszym opisem:

http://nic.dybowski.pl/?page_id=2

Napisz wiadomość do Projektodawcy

22370 PLN z 16500 PLN

254 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

135%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.01.2017.

Wydanie książki W. Dederki O kompozycji w fotografii

O projekcie

Zniesmaczony poziomem przedruków książek angielskojęzycznych, często z błędami merytorycznymi, fatalnie przetłumaczonych, powołałem w 2006 r. Polskie Wydawnictwo Fotograficzne, którego celem miało być propagowanie twórczości rodzimych autorów. W szczególności skupiłem się na najbardziej płodnym reprezentancie znanego rodu fotografów, kultowej postaci w polskiej fotografii – Witoldzie Dederko.

Zacząłem od unowocześnionej wersji Oświetlenia w fotografii, wydanej pod tytułem Światło i cień w fotografii. Książka szybko stała się branżowym bestsellerem i konieczne było drugie wydanie.

Jednym z moich pomysłów było wydanie trzech książek Dederki jako cyklu, w jednolitej szacie graficznej, którą zaprojektowała artystka Liliana Soja. Starannie dobraliśmy rodzaj papieru, krój pisma itp. Pierwszy ukazał się Przedmiot rzeczywisty i jego obraz. Z drugą pozycją, którą była Sztuka fotografowania, zaczęły się problemy – pieczołowicie dobrany papier okazał się już niedostępny. Muzea, które prosiłem o udostępnienie zdjęć, mimo że zbudowane i utrzymywane z pieniędzy podatników, żądały tak horrendalnych kwot, że musiałem zmienić koncepcję książki.

Czytelnictwo w Polsce spadło dramatycznie i sytuacja pogarsza się z każdym rokiem. Do tego doszły moje problemy osobiste; w efekcie zawiesiłem działalność. Chciałbym jednak dokończyć ten cykl i zaoferować Wam kolejną książkę, która mogłaby podnieść choć trochę poziom naszej fotografii; przynajmniej mam taką nadzieję. Niestety, bez Waszej pomocy tego nie dokonam...

Trudno jest żyć w Polsce z wydawania dobrych książek. Z jednej strony odnoszę wrażenie, że nikt nic nie czyta, poza Facebookiem i serwisami internetowymi, z drugiej – widzę, że od czasu do czasu ukazuje się jakaś wartościowa pozycja. Tę akcję zbierania funduszy na wydanie kolejnej książki Dederki traktuję jako miernik tego, czy Polacy jeszcze potrzebują solidnej, popartej dziesiątkami lat doświadczeń wiedzy, czy też wystarczają im porady internetowych „ekspertów”.

Będzie to też dla mnie swoistą ankietą; takim małym referendum: jeśli akcja się powiedzie i książka ta się ukaże – prawdopodobnie będą następne. Jeśli projekt padnie – kończę z książkami.

Cezary Dybowski

Media o Twoim projekcie:

Pomóż w wydaniu polskiego podręcznika nt. kompozycji, autorstwa Witolda Dederki

www.fotopolis.pl | 2016-12-15

Szukając fotograficznych wskazówek w internecie, często zapominamy o naszym rodzimym, świetnie opracowanym dorobku edukacyjnym. Przykładem może być książka “O kompozycji w fotografii” Witolda Dederki, która czeka na reedycję. Nie dojdzie ona jednak do skutku bez Waszej pomocy.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.01.2017 17:05