Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Jakub_Wozinski

Jakub_Wozinski

Poznań, Polska

dr filozofii, publicysta "Najwyższego Czasu!", "Uważam Rze" oraz "Uważam Rze Historia", tłumacz (m.in. "Etyki wolności" Murraya Rothbarda), autor książek: "Historia pisana pieniądzem", "To NIE musi być państwowe", "A priori sprawiedliwości. Libertariańska teoria prawa" oraz "Antropologia libertarianizm". Prywatnie mąż Katarzyny oraz ojciec Ignacego i Filipa.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

23952 PLN z 14000 PLN

251 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

171%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.11.2015.

Wydanie biografii Murraya N. Rothbarda

O projekcie

Projekt zbiórki pieniędzy na wydanie biografii Murraya Rothbarda w języku polskim 

 

 

 

 

 

       - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

Książka „An Enemy of the State: the Life of Murray N. Rothbard” Justina Raimondo jest, do tej pory, jedyną biografią Murraya N. Rothbarda — najważniejszej postaci w historii ruchu wolnościowego i libertariańskiego. Jest ona tym bardziej cenna, że autor książki był przyjacielem Rothbarda i miał dostęp do całej jego prywatnej korespondencji. Koncepcja libertarianizmu wciąż jest słabo znana szerszemu gronu Polaków, choć to wspaniała idea głosząca wolnościowe hasła. Chcemy, aby to się zmieniło, a Murray N. Rothbard — nietuzinkowy ekonomista, filozof, historyk, działacz, publicysta — stał się postacią obecną w powszechnej świadomości Polaków.

Fanpage całej akcji, na którym można znaleźć dodatkowe informacje, cytaty czy inne materiały związane z wydaniem "Przeciw państwu" znajduje się TUTAJ.

 

Książka zostanie wydana przez Wydawnictwo NWH (Nowy Wspaniały Holding) oraz Stowarzyszenie Libertariańskie (fanpage na Facebooku) — niezależną organizację, która zajmuje się wcielaniem idei Rothbarda w życie. NWH (Nowy Wspaniały Holding) jest nowym wydawnictwem specjalizującym się w usługach B2B, debiutującym na rynku książek związanych z filozofią polityki. Wspierając finansowo naszą akcję nie tylko przyczyniacie się do popularyzacji idei genialnego człowieka, lecz także pomagacie Stowarzyszeniu Libertariańskiemu wydać w przyszłości kolejne pozycje. Unikatowość tej zbiórki polega na tym, że wszyscy zaangażowani rezygnują z potencjalnych zysków i marż, aby wspomóc działalność Stowarzyszenia.

 

Książka jest już przetłumaczona, a pracę edytorską wykonało wydawnictwo NWH. Teraz potrzebne są tylko pieniądze na zakup praw autorskich i druk.

 

Murray Newton Rothbard (1926 — 1995) był amerykańskim ekonomistą, przedstawicielem szkoły austriackiej w ekonomii. Swoją karierę zaczynał jako wierny uczeń Ludwiga von Misesa oraz obrońca ideałów Starej Prawicy. Stopniowo jednak, odkrywając amerykańską tradycję myśli izolacjonistcznej, wolnorynkowej oraz indywidualistycznej wypracował swoje własne stanowisko, łączące wolnorynkową ekonomię oraz etykę praw naturalnych.

Wypracowany przez Murraya Rothbarda libertarianizm to konsekwentna, bezkompromisowa teoria wolności, która pomimo swej błyskotliwości jest nieustannie lekceważona oraz pomijana przez filozofów, ekonomistów, polityków i publicystów. Według przedstawicieli prawicy Murray Rothbard jest zbyt lewicowy, a dla zwolenników lewicy zbyt prawicowy — dla wszystkich zaś: niewygodny. Według Justina Raimondo, autora biografii, Rothbard był totalnym przeciwieństwem Karola Marksa — jako twórca idei konsekwentnego kapitalizmu — i miał dla historii idei równie wielkie znaczenie.

 

Do tej pory w Polsce ukazało się siedem tłumaczeń prac Rothbarda. Polacy mieli więc do tej pory okazje poznać Rothbarda jako autora — jego biografia ma jednak przybliżyć im go jako człowieka.

 

Podstawową zaletą książki jest to, iż ukazuje Murraya Rothbarda jako człowieka z krwi i kości. Nie jest to więc panegiryk, lecz barwna opowieść o wszystkich jego wzlotach i upadkach. Szczególnie interesujące są ukazane w książce złożone, wieloletnie związki łączące go z Ludwigiem von Misesem, Williamem Buckeyem Juniorem oraz Ayn Rand.

Justin Raimondo odbył długie rozmowy z wdową po Rothbardzie — JoAnn, co w połączeniu z dostępem do jego prywatnego archiwum dało kapitalny efekt w postaci szeregu nieznanych wcześniej faktów z życia autora Etyki wolności. Dowiadujemy się m.in. o dzieciństwie Rothbarda, jak bardzo traumatyczne było jego spotkanie z Ayn Rand, dlaczego w latach 60. związał się ze środowiskiem Nowej Lewicy oraz w jakich okolicznościach zakładał Partię Libertariańską.

Ogromnej części informacji zawartych w książce nie znajdziecie w żadnym innym opracowaniu dotyczącym Rothbarda. Jednakże książka nie jest tylko opisem najważniejszych wydarzeń z życia Mr Libertarian, jest także ujęciem rozwoju samej idei libertariańskiej. Jej treść pozwala lepiej zrozumieć wiele elementów filozofii Rothbarda, a także całego libertarianizmu.


Oto cytat z książki, stanowiący wypowiedź samego Rothbarda:

gdy zostałem anarchistą, radzono mi (...): „Odpuść sobie ten anarchizm. Popsuje ci karierę i zniszczy twój naukowy wizerunek leseferystycznego Austriaka”. Oczywiście nie posłuchałem tych cennych uwag. Później, pod koniec lat pięćdziesiątych, przyjaciele radzili mi: „Na litością boską, odpuść sobie te pacyfistyczne bzdury. Zajmij się ekonomią, przecież to twoja naukowa działka. Wszyscy są przeciwko tej gadaninie o pokoju; tylko zrujnujesz swój naukowy wizerunek i pogrzebiesz swoje szanse u konserwatystów”. Tak też się oczywiście stało. a potem: „Nie atakuj wprost [Miltona] Friedmana. Po prostu promuj Szkołę Austriacką”. Oraz „Nie promuj Szkoły Austriackiej za bardzo, a będziesz częścią jednej wielkiej rodziny wolnorynkowej ekonomii”.

 

 (…) przez całe życie nie zwracałem uwagi na wizerunek i jest już zbyt późno żebym się zmienił. Jestem pewien, że gdybym był (...) „ostrożny” i słuchał mądrych rad, miałbym teraz pełno pieniędzy, prestiż oraz byłbym w odpowiednim środowisku (…).

 

Na okładce książki będzie zdjęcie Murraya Rothbarda. Ksiązkę poprzedzi wstęp Jakuba Wozinskiego — współautora tłumaczenia, publicysty, autora pracy doktorskiej poświęconej teorii działania Murraya Rothbarda. Wstęp w przystępnej formie przybliża filozofię Rothbarda. Oprócz wstępu, „Przeciw państwu” będzie zawierać przedmowę w formie eseju napisaną przez jednego z liderów polskiego ruchu wolnościowego — Marcina Chmielowskiego.

 

Cena detaliczna książki będzie wynosiła 39,00 zł netto. Wszystkie dochody, jakie zostaną uzyskane z jej sprzedaży, zostaną przeznaczone na cele statutowe Stowarzyszenia Libertariańskiego.

 

Cała potrzebna suma to 22 000 PLN. Obejmuje ona koszty poniesione na:

— dobrej jakości druk,

— zakup licencji na wydanie (prawa autorskie do tłumaczenia),

— skład i łamanie,

— prace edytorskie i graficzne,

— potrójną korektę (zależy nam na wysokiej jakości),

— honorarium dla tłumaczy.

— nagrody: pendrive'y; koszulki i przypinki przygotowane przez sklep.wolnościowy.pl.

Projekt przygotowaliśmy w taki sposób, aby zebranie już połowy całej potrzebnej sumy skutkowało wydaniem biografii.

 

Warto dodać, że lwia część pracy wydawniczej została wykonana za darmo. Wszystko po to, aby maksymalnie ułatwić wydanie biografii. Ponieważ jednak zależy nam na świetnym i profesjonalnym wydaniu książki, potrzebujemy środki m.in. na odpowiednie przygotowanie graficzne czy też dobrej jakości druk.

 

 

 

CEL 1 — 14 000 zł — minimum niezbędne, aby biografia Rothbarda została wydana. Obejmuje licencję na wydanie (prawa autorskie), koszt druku, marżę PolakPotrafi oraz zakup nagród. 


CEL 2 — 18 000 zł — umożliwia nam to wydanie książki, dodatkowo pokrywa to ponad połowę kosztów, jakie wydawnictwo poniosło w związku z wydaniem, czyli skład, łamanie, grafiki, potrójną korektę oraz honorarum tłumacza. 

 


CEL 3 — 22 000 zł — obejmuje praktycznie wszystkie koszta związane z wydaniem książki, co powoduje, że wszelki zysk z jej sprzedaży trafia na konto Stowarzyszenia Libertariańskiego.

 

 

 

 

Książkę planujemy wydać do końca listopada. Nagrody zamierzamy wręczyć każdemu wspierającemu przed samym wydaniem, a najpóźniej w dniu wydania.

 

  

 

 

 

1. Podziękowanie na fanpage'u Stowarzyszenia Libertariańskiego

 

2. Plakietka Stowarzyszenia Libertariańskiego

Logo

3. Ebook "A priori sprawiedliwości. Libertariańska teoria prawa" Jakuba Wozinskiego

A priori sprawiedliwości. Libertariańska teoria prawa (PDF) - Ja

4. Unikatowa koszulka z nadrukiem z okładką książki

Koszulka - I, Libertarian

(uwaga: powyższa wizualizacja zawiera inny nadruk niż docelowy - prace nad okładką trwają)

5. Pendrive z materiałami szkoleniowymi Stowarzyszenia Libertariańskiego

 

 6. Przedpremierowe wydanie książki

 

 

 

  

 

7. Podziękowania imienne na wewnętrznej stronie okładki

8. Ksiązka "To NIE musi być państwowe" Jakuba Wozinskiego

To nie musi być państwowe - mobi, epub

9. Reklama na stronie Stowarzyszenia Libertariańskiego oraz wydawnictwa NWH

Logo     

10. Animacja stworzona przez profesjonalistę na wybrany przez Ciebie temat

 

 

11. Partnerstwo w wydaniu książki — dostęp do książki w cenie hurtowej, druk na okładce jako partner wydania, zniżki na usługi świadczone przez NWH i dużo więcej.

  

 

Jakub Wozinski - tłumacz biografii, Rothbarda ceni tak bardzo, że napisał nawet z niego dokotrat z filozofii.

wozinski [w] poczta.onet.pl

 

 

 

Katarzyna Wozinska - tłumaczka biografii. Na co dzień psycholog, po godzinach libertarianka.

 

 

 

 

Marcin Tora - koordynator całej akcji, czuwa nad kwestiami wydawniczymi. Działacz Stowarzyszenia Libertariańskiego, na co dzień piwowar domowy i redaktor.

marcin.tora [w] slib.pl

 

 

Kamil Przespolewski - autor graficznej i filmowej strony projektu. Udziela się w Fundacji Libertariańskiej.

przespolewski.kamil [w] gmail.com

 

 

 



         

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.11.2015 18:06