Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Łukasz Kazek

Łukasz Kazek

Walim

Łukasz Kazek jest dziennikarzem historycznym, popularyzatorem wiedzy oraz eksploratorem.

Prowadzący i narrator filmu dokumentalnego Na tropie Złotego Pociągu (prod. Discovery Channel) oraz serialu dokumentalnego Kwatery Hitlera (prod. Canal+ Discovery) Współpracował przy produkcji serialu Bogusława Wołoszańskiego Skarby III Rzeszy (prod. Polsat Play), filmu dokumentalnego Zapomnij o Kresach oraz dokumentu fabularyzowanego Riese - tajemnice wykute w skale (prod. TVP).

Autor i współautor wielu innych filmów (Dziki Zachód, Kryptonim Olbrzym, Zapomnij o Kresach, Tajemnica Riese, Mała ojczyzna) oraz książek (Faszystowska Mać, W kręgu tajemnic Riese, Tropem tajemnic Riese). Współtworzył wiele reportaży m.in. dla Telewizji Polskiej, TVN, TVN24 i Polsatu. Pomysłodawca Archiwum Historii Mówionej Ziemi Wałbrzyskiej. Ambasador Muzeum Historii Polski na Dolny Śląsk.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

Łukasz Kazek

Łukasz Kazek

Wilanów, Warszawa, Poland


28097 PLN z 25000 PLN

298 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

112%

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 20.03.2019.

Wspieram Powiernika

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

 

 • Nazywam się Łukasz Kazek i odszukuję skarby ukryte kikadziesiąt lat temu w Górach Sowich. Odnajduję ludzi, do których należą, bo chcę poznać ich tajemnice
 • Moje poszukiwania dokumentujemy w filmie "Powiernik". Za nami najtrudniejsza część zdjęć, ale żeby dokończyć projekt potrzebujemy Twojego wsparcia
 • Film wyślemy na krajowe i zagraniczne festiwale filmowe, żeby sekrety Gór Sowich zobaczyli widzowie na całym świecie. Poprzednie filmy, w których brałem udział, zdobyły szereg nagród, m.in. w Southampton, Chicago i Cannes

Celem naszej zbiórki jest pozyskanie funduszy na dokończenie produkcji filmu dokumentalnego Powiernik, jego promocję oraz obsługę festiwalową. Każda przekaza przez Was złotówka pomoże nam dotrzeć do większej liczby widzów na całym świecie!

  

 

 

KIM JEST POWIERNIK?

 

Od lat odnajduję skarby ukryte 70 lat temu przez dawnych mieszkańców Gór Sowich. I nie mam na myśli diamentów, srebra czy Złotego Pociągu, a coś znacznie cenniejszego - sentymentalne pamiątki, listy, dokumenty i fotografie. Chcąc poznać losy właścicieli, odszukuję ich i zwracam niezwykłe depozyty. W zamian odpłacają mi się w jedynej walucie, jaka mnie interesuje - swoimi wspomnieniami. Powierzają mi swoje tajemnice, często bardzo osobiste i wzruszające.

 

Świadectwa historii mówionej to nieoceniony sposób na zachowanie wiedzy i zrozumienie doświadczonych przez okropności wojny ludzi. Powiernik to podróż do świata, którego już prawie nie ma.

 

Dzięki naszemu obrazowi świat ten nie zniknie - utrwalimy świadectwa przeszłości, pamiątki, odszukamy właścicieli depozytów i po 70 latach spełnimy ich marzenia. To hołd wobec wszystkich ludzi, których spotkałem na swojej drodze, wobec tych wszystkich, których już dziś nie ma, a którzy podzielili się ze mną swoimi historiami.

 

 

 

NA JAKIM ETAPIE JESTEŚMY?

 

Zdjęcia do filmu rozpoczęliśmy w czerwcu ubiegłego roku w Budapeszcie. W stolicy Węgier spotkaliśmy byłego więźnia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Lajos Erdélyi wyjawił nam swoje niezwykłe marzenie. Pragnął, aby w Góry Sowie wróciło 49 dramatycznych rysunków ukazujących piekło Holocaustu. Narysował je jego współwięzień, Imre Hollo. To niezwykłe życzenie spełniłem kilka miesięcy później. 28 grudnia w obecności mieszkańców Walimia otworzyliśmy wystawę 49 rysunków w Sztolniach Walimskich.

 

Zrealizowaliśmy również główny etap zdjęć na Dolnym Śląsku. Przed nami wyjazd do Niemiec, gdzie spotkamy się z byłymi mieszkańcami Gór Sowich. Chcemy ukończyć produkcję do września i zacząć wtedy zgłaszać film do udziału w krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych.

 

 

 

NA CO PRZEZNACZĘ WSPARCIE?

 

Dzięki dotychczasowemu wsparciu mecenasów na łączną kwotę ok. 30 tys. złotych udało nam się zrealizować zdjęcia na Węgrzech i na Dolnym Śląsku, a wkrótce wyruszymy do Niemiec. Ponieważ odkrywanie tajemnic to nasza pasja, wspólnie z reżyserem postanowiliśmy zrezygnować z jakiegokolwiek honorarium związanego z produkcją naszego filmu. Jednak żeby zrealizować film, który będzie miał szanse na osiągnięcie sukcesu na międzynarodowych festiwalach, potrzebujemy dodatkowego wsparcia.

 

Realizując zdjęcia odkryliśmy nieznane wcześniej tajemnice ludzi, których historie chcielibyśmy zawrzeć w naszym filmie. Te nowe, zaskakujące wątki mogłyby wzbogacić naszą opowieść czyniąc ją jeszcze ciekawszą. Twoje wsparcie przeznaczymy na pokrycie kosztów:

 • transportu (wynajmu samochodu zdolnego pomieścić ekipę wraz ze sprzętem oraz paliwa);

 • wyżywienia i noclegów podczas zdjęć;

 • wynajmu sprzętu filmowego: m.in. kamer, statywów, oświetlenia;

 • profesjonalnej postprodukcji, w tym koloryzacji i udźwiękowienia.

Jeśli nasza zbiórka będzie cieszyć się  powodzeniem i uda się zebrać więcej, niż założona przez nas kwota, dodatkowe środki przeznaczymy na:

 • promocję filmu (m.in. druk profesjonalnych plakatów filmowych, płatne kampanie w mediach społecznościowych, koszty promocji filmu na ewentualnych festiwalach w kraju i za granicą);

 • obsługę festiwalową (m.in. opłaty za zgłoszenie filmu, koszty przesyłek kurierskich z kopiami filmu, koszty tłumaczeń napisów).

 

 

 

KIM JESTEŚMY?

 

Reżyserem filmu jest Mateusz Kudła, z którym wspólnie pracowaliśmy przy nagradzanych dokumentach: Depozytariuszu i Ludziach z klisz. Operatorem kamery jest Łukasz Herod, a operatorem dźwięku Krzysztof Bąk. Za promocję odpowiada Asia Banachowicz.

 

Łukasz Kazek jest dziennikarzem historycznym, popularyzatorem wiedzy oraz eksploratorem.

 

Prowadzący i narrator filmu dokumentalnego Na tropie Złotego Pociągu (prod. Discovery Channel) oraz serialu dokumentalnego Kwatery Hitlera (prod. Canal+ Discovery)  Współpracował przy produkcji serialu Bogusława Wołoszańskiego Skarby III Rzeszy (prod. Polsat Play), filmu dokumentalnego Zapomnij o Kresach oraz dokumentu fabularyzowanego Riese - tajemnice wykute w skale (prod. TVP).

 

Autor i współautor wielu innych filmów (Dziki Zachód, Kryptonim Olbrzym, Zapomnij o Kresach, Tajemnica Riese, Mała ojczyzna) oraz książek (Faszystowska Mać, W kręgu tajemnic Riese, Tropem tajemnic Riese). Współtworzył wiele reportaży m.in. dla Telewizji Polskiej, TVN, TVN24 i PolsatuPomysłodawca Archiwum Historii Mówionej Ziemi Wałbrzyskiej. Ambasador Muzeum Historii Polski na Dolny Śląsk.


Mateusz Kudła jest reporterem telewizyjnym i autorem filmów dokumentalnych.

 

Jest reżyserem i współproducentem filmu z udziałem Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza Polański, Horowitz. Czarodzieje z getta (prod. KRK FILM). Jego debiut dokumentalny Depozytariusz (prod. TVN24) został doceniony na festiwalu filmowym w Southampton w Wielkiej Brytanii oraz dwukrotnie wyróżniony na amerykańskim The Best Shorts Competition. Za film Ludzie z klisz (prod. TVN24) został nagrodzony Złotym Delfinem na Festiwalu Telewizyjnym w Cannes i Złotą Plakietką na Festiwalu Telewizyjnym w Chicago.

 

W 2016 roku został nagrodzony przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP za szczególne osiągnięcia dziennikarskie, a rok później nominowany do nagrody im. Bolesława Prusa. Od 2010 roku związany z telewizją TVN, a od 2018 roku jest wydawcą telewizji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF Camera.

 

 

JAKIE NAGRODY?

 

W ramach podziękowania za darowizny chcemy wręczyć Wam niezwykłe prezenty. Po zakończeniu produkcji kopię filmu wraz z nazwiskami darczyńców, którzy wesprą nas kwotą co najmniej 50 złotych, zamkniemy w kapsule czasu i ukryjemy w pobliżu Sztolni Walimskich w Górach Sowich. Być może za 100 lat kolejny powiernik odkryje ten skarb, dowie się o naszym filmie i pozna nazwiska ludzi, dzięki którym powstał?

 

To nie wszystko. Na wspierających czeka:

 

 • 60 voucherów dla dwóch osób obejmujących zwiedzanie muzeum światowego kina MovieGate zlokalizowanym w prawdziwym schronie z II wojny światowej w samym sercu Wrocławia, podziemnej fabryki Arado w Kamiennej Górze gdzie zobaczyć części pocisku V-1, rakiety V-2 i Enigmy, a także ogromnych podziemi TimeGates w Jeleniej Górze które zabiorą Cię w 300-letnią podróż w przeszłość historii Polski i Europy;

 • 3 vouchery rodzinne dla czterech osób na zwiedzanie Pałacu Jedlinka i repliki wagonu sztabowego "Amerika" obejmujące również dwie pizze z pieca opalanego drewnem oraz degustację piwa;

 • 1 voucher dla dwojga na weekend w Hotelu Jedlinka ulokowanym w leśnej scenerii na terenie historycznego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Jedlinie-Zdroju. Voucher obejmuje dwa noclegi, śniadania, obiadokolacje oraz Mini-SPA.

 

Jeśli wesprzesz nas kwotą przynajmniej 75 złotych, imienie podziękujemy Ci w napisach końcowych filmu, który zgłosimy na międzynarodowe festiwale!

 

Książki, albumy, bilety i vouchery wyślemy do Was niezwłocznie po zakończeniu zbiórki. Kapsułę czasu umieścimy po ukończeniu filmu - wszystko wskazuje, że nastąpi to we wrześniu.

 

 

KTO O NAS MÓWI?

 

Odkąd rozpoczęliśmy zdjęcia towarzyszą nam dziennikarze gazet, radia i telewizji. Mówili o nas między innymi:

 

 

KTO NAS WSPIERA?

 

To, co udało nam się do tej pory zrobić, osiągnęliśmy dzięki zaufaniu i wsparciu wielu ludzi, którzy od początku wierzą w nasz projekt. Mecenat nad filmem objęli: pan Borys Wochna, DagMesko, gmina Walim, gmina miejska Nowa Ruda, Sowia Grapa, Zamek Grodno i Sztolnie Walimskie.

 

Zbiórkę wsparli dodatkowo: Projekt Arado, MovieGate, TimeGates i Hotel Jedlinka. Za użyczenie wspaniałych fotografii dziękujemy Krysi Lemańskiej i Michałowi Adamczykowi.

 

KONTAKT

 

Zachęcamy do polubienia naszego fanpage na Facebooku, gdzie możecie śledzić postępy prac oraz skontaktować się z nami: facebook.com/filmpowiernik

Media o Twoim projekcie:

Powiernik pokaże światu historię okolic Walimia

walbrzych.dlawas.info | 2019-03-16

W Budapeszcie rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu z udziałem Łukasza Kazka, dziennikarza i popularyzatora historii, znanego m.in. z filmów „Depozytariusz” (TVN) oraz „Na tropie Złotego Pociągu” (Discovery). Obraz reżyseruje Mateusz Kudła, współautor filmu z udziałem Romana Polańskiego i Ryszarda

Film Matesza Kudły odkryje tajemnice Dolnego Śląska

kultura.onet.pl | 2019-02-27

Film \"Powiernik\" Matusza Kudły, współautora filmu z udziałem Romana Polańskiego, w pierwszym tygodniu zbiórki na portalu PolakPotrafi.pl zebrał ponad 11 tys. zł. Produkcja ukazuje historię odnajdywania pamiątek ukrytych 70 lat temu przez dawnych mieszkańców Gór Sowich na Dolnym Śląsku. - Bohater fil

Są większe skarby niż złoty pociąg

kultura.gazetaprawna.pl | 2018-09-30

Łukasz Kazek zdradza Magdalenie Rigamonti, co kryją odnalezione na Dolnym Śląsku depozyty Polaków i Niemców z czasów II wojny światowej

Powiernik - nowy film twórców Ludzi z klisz

www.tvsudecka.pl | 2018-06-11

\"Powiernik\" to tytuł kolejnego filmu, który jest wspólnym projektem Łukasza Kazka i Mateusza Kudły. Ich poprzednie produkcje nagradzane były między innymi na festiwalach w Cannes czy Chicago. O tym jak wygląda praca nad nowym filmem opowiedzieli podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piąte

Rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu o tajemnicach Dolnego Śląska

www.radiowroclaw.pl | 2018-06-08

Bohater filmu Powiernik odnajduje cenne przedmioty ukryte ponad 70 lat temu przez wysiedleńców z Gór Sowich i próbuje odszukać ich właścicieli.

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 20.03.2019 22:10