Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Mateusz Dankowski

Mateusz Dankowski

Łódź, Polska

Mam 23 lata i jestem studentem V roku Budownictwa na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska w Łodzi.

W tym roku koordynuję akcję na naszym łódzkim podwórku, ale również zamierzam być wolontariuszem dokonującym remontu :)
Zachęcam do odwiedzenia naszej strony, lajkowania, udostępniania i wpierania!

#WspieramWorkcampLodz

Napisz wiadomość do Projektodawcy

9000 PLN z 8000 PLN

225 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

112%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.07.2016.

WORKCAMP - o. Łódzki - Edycja II

O projekcie

 Spis treści

 

Jesteśmy studentami budownictwa Politechniki Łódzkiej i lubimy pożytecznie spędzać wolne dni wakacji. Poświęcamy więc swój czas na wykorzystanie naszych pozauczelnianych umiejętności w branży budowlanej. Nie jesteśmy specjalistami od remontów, ale każdy z nas trzymał kiedyś w dłoni pędzel czy wałek lub pomagał tacie układać płytki :) Od dwóch lat staramy się przywołać uśmiech na twarzach dzieci mieszkających w domach dziecka przez poprawienie ich warunków życia.

TYNKOWANIE? - Nie ma sprawy;

MALOWANIE? - Żaden problem;

GŁADZIE? - Damy radę;

I z PŁYTKAMI też sobie poradzimy!!!


Fot. 1 - To prawie cała nasza ekipa! (Na zdjęciu z naszym Dziekanem ds. studentów - Jakubem Miszczakiem)

WORKCAMP – czyli akcja (remontowa) typu non-profit angażująca studentów kierunków budowlanych i wszystkich chętnych, która ma na celu pomoc placówkom pożytku publicznego. Za projekt odpowiedzialna jest Młoda Kadra Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, która ma swoje oddziały przy niemal każdej wyższej uczelni technicznej w Polsce. Remontujemy zatem nie tylko w Łodzi, ale na terenie całego kraju!

Raz do roku dzwonimy do placówek służących dzieciom, osobom samotnym i niepełnosprawnym oraz oferujemy swoją pomoc w zakresie wykonania prac remontowych. Z nadesłanych zgłoszeń wybieramy placówkę najbardziej potrzebującą, oceniamy zakres prac, potrzebne materiały i przygotowujemy kosztorys. Następnie szukamy sponsorów oraz studentów Wydziałów Budownictwa z całej Polski, którzy poświęcą dwa tygodnie swoich wakacji, by poprawić warunki życia najbardziej potrzebującym.

To właśnie tę placówkę uznaliśmy za najbardziej wymagającą naszej interwencji. Otrzymaliśmy ponad 20 zgłoszeń. Wybór jednego miejsca okazał się dla nas nie lada wyzwaniem. Aby podjąć ostateczną decyzję odwiedziliśmy aż 5 ośrodków, które swoimi wnioskami najbardziej przemówiły do naszych serc. Na własne oczy przekonaliśmy się z jakimi trudnościami borykają się ich użytkownicy i jakiej pomocy oczekiwaliby od nas. Niestety, mimo naszych ogromnych chęci, potrzebom niektórych placówek nie bylibyśmy w stanie sprostać. Dlatego też stworzyliśmy raporty, własną dokumentację i po dość burzliwej debacie wybraliśmy większością głosów Dom Dziecka nr 10 w Łodzi.

Dom Dziecka nr 10 w Łodzi funkcjonuje w tej lokalizacji od 5 lat. Przed wprowadzeniem się dzieciaków ekipa remontowa miała dokonać odnowy i renowacji zaniedbanego budynku. Dużo zostało zrobione jednakże pośpiech, z jakim wykonywane były prace, doprowadził do wielu zaniedbań i niedociągnięć. Dodatkowo budynek nie posiadał izolacji przeciwwodnej fundamentów, czego skutkiem była migracja wody do pomieszczeń mieszkalnych. Sprzyjające warunki do rozwoju pleśni przyczyniły się do powstania wykwitów oraz miejscowego odspojenia tynków. W celu zapobiegnięcia temu problemowi Dyrekcja Domu Dziecka zaczęła działać i przeznaczyła znaczną część funduszy tak, aby taka sytuacja więcej nie miała miejsca. Jednakże, samo wykonanie było bardzo kosztowne, przez co w chwili obecnej placówki nie stać na generalny remont oraz usunięcie skutków zużycia materiałów. Oczywiście na bieżąco dokonywano doraźnych napraw, na tyle, na ile pozwalały fundusze. Niestety, prace te wobec nieusuniętych wcześniej przyczyn przynosiły tylko doraźną i chwilową poprawę. Nasza interwencja jest więc niezbędna do przywrócenia właściwych warunków życia mieszkańcom domu dziecka.

Najbardziej wymagająca część naszego projektu. Znajdują się tam 2 kabiny prysznicowe z nieszczelnymi drzwiami, przez które wylewa się woda. Dodatkowo spadek podłogi został źle wykonany, przez co woda zamiast do ścieku wypływa na korytarz. Większość fug wymaga wymiany, a wykwity pojawiły się również wokół kaloryfera i kabin.


W planach mamy wypoziomowanie podłogi z nadaniem jej właściwego spadku oraz wbudowanie kratki ściekowej tak, aby podobne sytuacje nie miały już miejsca. Dodatkowo chcemy zamontować system wentylacji mechanicznej, aby zapobiec zawilgoceniu pomieszczeń. Oczywiście zamierzamy także położyć nowe płytki oraz wymienić kabiny, umywalki i krany.

W większości pokoi występuje ten sam problem. Budynek jeszcze rok temu nie był zaizolowany przeciwwilgociowo. Zatem podczas ulew i intensywnych deszczy przez zewnętrzną ścianę przenikała do środka woda. Powodowało to, iż na ścianach, zwłaszcza w okolicach rur, automatycznie pojawiły się wykwity i odspojenia tynków. Dopiero niedawno zewnętrzne ściany i fundamenty zostały zaizolowane, ale mury jeszcze nie wyschły, a szpecące spękania pozostały.

Nasz plan naprawy jest dość prosty – skrobiemy, zabezpieczamy i malujemy! Skrobiemy tak długo, aż dojdziemy bezpośrednio do ściany nośnej. Wtedy użyjemy pierwszej warstwy ochronnej, aby zabezpieczyć ściany, a następnie zastosujemy specjalny tynk umożliwiający regulowanie wilgoci – ale nie wody! Jest on bezpieczny i zapobiegnie powstaniu grzybów i pleśni. Na końcu oczywiście wszystko odmalujemy farbami. Kolory, które zastosujemy będą zgodne z życzeniami i zachciankami dzieciaków :) Na ścianach pojawią się też ozdobne malunki dzięki współpracy ze studentami architektury.

Oczywiście chcemy też odnowić korytarze oraz pomieszczenia przeznaczone do wspólnego spędzania czasu. W części z nich odpadł tynk na skutek eksploatacji, a w salonie na ścianach z płyt g-k pojawiły się liczne spękania. Z naszej ekspertyzy wynika, że na łączeniach nie zastosowano taśm fizelinowych, które współpracując z płytami zapobiegają powstaniu rys na tynkach. W związku z tym będziemy dążyć do wykonania napraw aby podnieść komfort i standard użytkowania tych pomieszczeń.


W ubiegłym roku zrealizowaliśmy podobny projekt. Pomimo wielu trudności wyremontowaliśmy Dom Dziecka dla Małych Dzieci przy ul. Drużynowej 3/5 w Łodzi. Mali pensjonariusze w wieku od 3 miesięcy do drugiego roku życia mieszkali na oddziale wymagającym naprawy i renowacji. Mieliśmy twardy orzech do zgryzienia, ponieważ dzieci nie można było przenieść do innej placówki na czas remontu. Właściwe sporządzenie harmonogramu oraz zachowanie szczególnej czystości w czasie realizacji projektu pozwoliły nam na przeprowadzenie prac. Po dwóch tygodniach wymagających od naszych wolontariuszy wielu wyrzeczeń, oddaliśmy do użytku sypialnię, pokój zabaw, kuchnię oraz ciągi komunikacyjne.

Zdjęcia przed

Zdjęcia po

A to fragment z Łódzkich Wiadomości Dnia z ubiegłorocznej edycji :) 


Powodów jest kilka, a najważniejszym z nich - chęć niesienia pomocy i przekonanie, że to, co robimy, ma sens. Nasze akcje remontowe zrzeszają wspaniałe osoby, które przed oczami mają wspólny cel. Oprócz tego, że pomagamy innym, integrujemy się z ludźmi o podobnych pasjach, a działanie daje nam ogromną satysfakcję. Kiedy oglądamy zdjęcia przed i po remoncie, pojawia się przekonanie, że przysłużyliśmy się dzieciakom, a ich pokoje wyglądają estetycznie i wydają się być bardziej przyjazne.

Jako studenci z Łodzi jesteśmy kreatywni i chętni do pracy. Najlepiej świadczą o tym sukcesy naszych koleżanek i kolegów realizujących projekty HyperLodz Team czy LodzSolarTeam. Nasze przedsięwzięcie jest wprawdzie projektem społecznym, ale liczymy, że również osiągniemy sukces. Mamy nadzieję, że Wy poprzez wsparcie naszej akcji przyłączycie się do naszego projektu i wspólnie pomożecie udowodnić, że Polak potrafi. 
Pamiętajcie, wspierając naszą akcję pomagacie dzieciakom!

5400 zł – na odmalowanie i odświeżenie wszystkich pomieszczeń
5500 zł – na generalny remont łazienki chłopców
6000 zł – na nowe łóżka
3000 zł – na zakwaterowanie i wyżywienie wolontariuszy
1000 zł – na nowe okna (3 sztuki wciąż są drewniane)

Co prawda zbieramy głównie na remont łazienki, ale każda dodatkowa złotówka przełoży się na zakup większej ilości materiałów jak i materiałów lepszej jakości, które będziemy mogli wykorzystać :) 

Ponieważ zaplanowaliśmy remont dopiero w pierwszych tygodniach sierpnia, dlatego wszystkie nagrody zostaną zrealizowane po tym, jak nasza akcja dobiegnie końca (połowa sierpnia). Ciężko byłoby nam nagrać dla Was pozdrowienia z "placu budowy" skoro nawet jej nie zaczęliśmy :) 
Wyjątkiem są vouchery do FindOUT jak i zaproszenia na warsztaty ze stylistkami, które zostaną wysłane od razu po zakończeniu akcji.

FindOut - pierwszy w Łodzi Escape Room. Świetna zabawa, która umożliwia kreatywne spędzenie 45 minut. Musisz wydostać się z zamkniętego pokoju naszpikowanego najróżniejszymi przedmiotami i zagadkami. Analizując je niczym po nitce do kłębka jesteś w stanie opuścić pokój z podniesioną wysoko głową. Voucher umożliwia skorzystanie z jednego dowolnego pokoju zagadek. Przed realizacją voucheru należy skontaktować się z obsługą i poinformować o jego posiadniu.

Anna Hynek & Anna Mikulska - dwie energiczne i doświadczone łódzkie stylistki. Będą realizowały szkolenie pt: "Małe tricki, wielkie zmiany, czyli co zrobić aby szybkim ruchem zmienić swoje stylizacje tak abyśmy w nich dobrze wyglądali i jeszcze lepiej czuli".
Szkolenie odbędzie się w Łodzi (lipiec/sierpień) w małych grupkach (max 10 osób), dzięki czemu będą Państwo mogli poczuć się komfortowo, mieli szanse na indywidualne podejście do każdego oraz usłyszą odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące codziennej stylizacji i kreowania wizerunku.   

Bądź na bieżąco! 
Koniecznie polubcie i zajrzyjcie na naszą stronę, gdzie będziemy wrzucać aktualności: facebook.com/WorkcampLodz

Wspomnij o nas swoim znajomym!
#WspieramWorkcampLodz‬‬‬

Nasze patronaty
 

Media o Twoim projekcie:

Studenci Politechniki Łódzkiej wyremontują Dom Dziecka nr 10 w Łodzi

lodz.eska.pl | 2016-06-19

Zamiast realizować wakacyjne staże czy praktyki, wyremontują dzieciakom dom. Studenci budownictwa Politechniki Łódzkiej odrestaurują Dom Dziecka nr 10 w Łodzi. Budynek jest w opłakanym stanie.

Workcamp: Akcja charytatywna łódzkich studentów

ddlodz.pl | 2016-06-14

Łódzcy studenci prowadzą zbiórkę funduszy w ramach platformy crowdfundingowej PolakPotrafi. Zebrane środki pozwolą im w ramach charytatywnej akcji społecznej dokonać remontów w łódzkim Domu Dziecka nr 10.

Studenci budownictwa będą remontować dom dziecka

wiadomosci.onet.pl | 2016-06-06

Studenci budownictwa Politechniki Łódzkiej w czasie wakacji postanowili wyremontować jeden z domów dziecka w Łodzi. Swoją pracę wykonają w ramach wolontariatu - poinformowała rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

Remont za jeden uśmiech

mlodziwlodzi.pl | 2016-06-02

Studenci budownictwa Politechniki Łódzkiej postanowili pożytecznie spędzić wakacje i wyremontować Dom Dziecka nr 10 w Łodzi. Swoją pracę wykonają w ramach wolontariatu.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.07.2016 12:12