Dołącz do naszej społeczności!

Ładowanie strony

O projektodawcy

martasitak

martasitak

Kosieczyn, Polska

Jestem ekolożką z wykształcenia i przekonania. Doktorat pisałam z botaniki i ekologii krajobrazu, a dokładniej - z łąk i pastwisk. Mieszkam na wsi z mężem - fizykiem, zdunem i cyklistą, mam dwóch synów. Prowadzę Wolną Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego, uczę przyrody w alternatywnych szkołach, ale wciąż szukam nowych pomysłów na edukację przyrodniczą.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2553 PLN z 2500 PLN

52 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 14.10.2016 16:04

Wolny Kurs Przyrodniczy

O projekcie

CEL PROJEKTU

Chcę zorganizować kurs wprowadzający tzw. zwykłych ludzi w tematykę ekologiczną. Wiele osób czuje się ekologami/ekolożkami, ale ekologię mieli ostatnio w szkole średniej i był to zbiór nudnych definicji, z których niewiele się pamięta. Na kursie byłyby poruszane różne ważne tematy, zarówno teoretyczne, naukowe, jak i zupełnie praktyczne i bliskie codzienności - wszystko to łączy się i dopełnia. Czym zajmuje się ekologia naukowa, a czym jest ekologia głęboka, czym jest bioróżnorodność i jak ją chronić, po co w lesie martwe drewno, dlaczego trzeba chronić mokradła i jaki to ma związek ze zmianami klimatu, dlaczego giną pszczoły, jak chronić przyrodę w swoim ogrodzie...

Kurs będzie się odbywał w internecie (Kurs Ochrony Bioróżnorodności on-line) oraz w Poznaniu (wykłady, warsztaty dwa razy w miesiącu, w weekendy). Możliwe będzie też organizowanie spotkań w Zielonej Górze (od zaraz), a także w Warszawie (pewnie za kilka miesięcy). Zainteresowanych proszę o kontakt.

KIM JESTEŚMY? SKĄD POMYSŁ?

Jestem absolwentką biologii (UAM Poznań), doktorat napisałam z botaniki, od zawsze związana jestem z Klubem Przyrodników, współpracuję z innymi organizacjami, np. Ośrodkiem Działań Ekologicznych Źródła czy PTOP Salamandra, ale też z Uniwersytetem Warszawskim. Pracowałam w różnych projektach ochrony przyrody, m.in. restytucji łąk zalewowych nad Wisłą w Warszawie. W tym momencie szczególnie koncentruję się na edukacji - dzieci i dorosłych. Swoje niewielkie gospodarstwo "uspołeczniłam" w postaci Wolnej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego - można do nas przyjechać i nauczyć się różnych praktycznych i teoretycznych rzeczy rolniczo-przyrodniczych w zamian za pracę w ogrodzie czy na polu. 

Współpracuję z Kolektywem Edukacyjnym - grupą ludzi z Poznania i okolic, która właśnie otworzyła pod Poznaniem leśne przedszkole. Prowadzę warsztaty m.in. dzikiej kuchni czy na temat relacji dzieci i przyrody, spacery przyrodnicze, prelekcje. M.in. z rozmów i pytań podczas tych warsztatów, spacerów czy prelekcji, ale też z ogólnego rozpoznania dość niskiej wiedzy społeczeństwa na temat ekologii i przyrody wziął się pomysł Kursu. Kolektyw będzie wspierał Kurs organizacyjnie, a Klub Przyrodników (i nie tylko) - merytorycznie.

NA CO KASA?

Kurs nie jest przedsięwzięciem komercyjnym, nie chcemy, żeby kasa była dla kogokolwiek przeszkodą w uczestnictwie. Z drugiej strony wierzymy, że da się to zrobić niskobudżetowo, nie pisząc milionowych projektów. Z trzeciej strony - nie chcemy do pomysłu dokładać, bo też nie bardzo jest z czego.

Chcemy kupić rzutnik multimedialny, może starczy też na głośniki.

Chcemy zwrócić kasę prelegentom i prowadzącym warsztaty za dojazdy i ewentualnie noclegi. W kolejnej edycji może zmieszczą się też wynagrodzenia, na razie startujemy w wersji minimum. A może uzbieramy tyle, że uda się zapłacić ludziom za podzielenie się wiedzą?

Staramy się o sale na wykłady i warsztaty za darmo, ale chcemy mieć też jakiś nieduży budżet na ewentualne opłacenie miejsca.

Na warsztaty przyda się papier, pisaki, materiały biurowe.

Ważna jest promocja - jeśli będziemy mieli trochę wolnych środków, wydrukujemy plakaty, zainwestujemy w reklamę.

I to tyle na początek. 

Kurs internetowy będzie odpłatny (właśnie go piszę), wykłady i prelekcje będą za darmo, warsztaty będą za niewielką dobrowolną opłatą. Trochę dołożycie i budżet ma szanse się spiąć. 

CO DALEJ?

To zależy od zainteresowania przedsięwzięciem. Jeśli znajdą się chętni, możemy ruszyć w innych miastach. Jeśli zbierze się więcej kasy, zrobimy więcej warsztatów, wydrukujemy materiały. A w nowym semestrze napiszemy nowy projekt, pewnie na większą skalę.

KONTAKT

Marta Jermaczek-Sitak martasitak@gmail.com tel.509097716

Wolna Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego

Kolektyw Edukacyjny

Klub Przyrodników

TERMIN REALIZACJI NAGRÓD

Nagrody książkowe i nasiona będą wysyłane do końca listopada. Większość warsztatów czy konsultacji najlepiej będzie zrealizować wiosną 2017. Kurs Ochrony Bioróżnorodności startuje na początku października.

Monografie Przyrodnicze Klubu PrzyrodnikówMonografie Przyrodnicze Klubu Przyrodników