Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

martasitak

martasitak

Kosieczyn, Polska

Jestem ekolożką z wykształcenia i przekonania. Doktorat pisałam z botaniki i ekologii krajobrazu, a dokładniej - z łąk i pastwisk. Mieszkam na wsi z mężem - fizykiem, zdunem i cyklistą, mam dwóch synów. Prowadzę Wolną Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego, uczę przyrody w alternatywnych szkołach, ale wciąż szukam nowych pomysłów na edukację przyrodniczą.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2553 PLN z 2500 PLN

52 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

102%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.10.2016.

Wolny Kurs Przyrodniczy

O projekcie

CEL PROJEKTU

Chcę zorganizować kurs wprowadzający tzw. zwykłych ludzi w tematykę ekologiczną. Wiele osób czuje się ekologami/ekolożkami, ale ekologię mieli ostatnio w szkole średniej i był to zbiór nudnych definicji, z których niewiele się pamięta. Na kursie byłyby poruszane różne ważne tematy, zarówno teoretyczne, naukowe, jak i zupełnie praktyczne i bliskie codzienności - wszystko to łączy się i dopełnia. Czym zajmuje się ekologia naukowa, a czym jest ekologia głęboka, czym jest bioróżnorodność i jak ją chronić, po co w lesie martwe drewno, dlaczego trzeba chronić mokradła i jaki to ma związek ze zmianami klimatu, dlaczego giną pszczoły, jak chronić przyrodę w swoim ogrodzie...

Kurs będzie się odbywał w internecie (Kurs Ochrony Bioróżnorodności on-line) oraz w Poznaniu (wykłady, warsztaty dwa razy w miesiącu, w weekendy). Możliwe będzie też organizowanie spotkań w Zielonej Górze (od zaraz), a także w Warszawie (pewnie za kilka miesięcy). Zainteresowanych proszę o kontakt.

KIM JESTEŚMY? SKĄD POMYSŁ?

Jestem absolwentką biologii (UAM Poznań), doktorat napisałam z botaniki, od zawsze związana jestem z Klubem Przyrodników, współpracuję z innymi organizacjami, np. Ośrodkiem Działań Ekologicznych Źródła czy PTOP Salamandra, ale też z Uniwersytetem Warszawskim. Pracowałam w różnych projektach ochrony przyrody, m.in. restytucji łąk zalewowych nad Wisłą w Warszawie. W tym momencie szczególnie koncentruję się na edukacji - dzieci i dorosłych. Swoje niewielkie gospodarstwo "uspołeczniłam" w postaci Wolnej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego - można do nas przyjechać i nauczyć się różnych praktycznych i teoretycznych rzeczy rolniczo-przyrodniczych w zamian za pracę w ogrodzie czy na polu. 

Współpracuję z Kolektywem Edukacyjnym - grupą ludzi z Poznania i okolic, która właśnie otworzyła pod Poznaniem leśne przedszkole. Prowadzę warsztaty m.in. dzikiej kuchni czy na temat relacji dzieci i przyrody, spacery przyrodnicze, prelekcje. M.in. z rozmów i pytań podczas tych warsztatów, spacerów czy prelekcji, ale też z ogólnego rozpoznania dość niskiej wiedzy społeczeństwa na temat ekologii i przyrody wziął się pomysł Kursu. Kolektyw będzie wspierał Kurs organizacyjnie, a Klub Przyrodników (i nie tylko) - merytorycznie.

NA CO KASA?

Kurs nie jest przedsięwzięciem komercyjnym, nie chcemy, żeby kasa była dla kogokolwiek przeszkodą w uczestnictwie. Z drugiej strony wierzymy, że da się to zrobić niskobudżetowo, nie pisząc milionowych projektów. Z trzeciej strony - nie chcemy do pomysłu dokładać, bo też nie bardzo jest z czego.

Chcemy kupić rzutnik multimedialny, może starczy też na głośniki.

Chcemy zwrócić kasę prelegentom i prowadzącym warsztaty za dojazdy i ewentualnie noclegi. W kolejnej edycji może zmieszczą się też wynagrodzenia, na razie startujemy w wersji minimum. A może uzbieramy tyle, że uda się zapłacić ludziom za podzielenie się wiedzą?

Staramy się o sale na wykłady i warsztaty za darmo, ale chcemy mieć też jakiś nieduży budżet na ewentualne opłacenie miejsca.

Na warsztaty przyda się papier, pisaki, materiały biurowe.

Ważna jest promocja - jeśli będziemy mieli trochę wolnych środków, wydrukujemy plakaty, zainwestujemy w reklamę.

I to tyle na początek. 

Kurs internetowy będzie odpłatny (właśnie go piszę), wykłady i prelekcje będą za darmo, warsztaty będą za niewielką dobrowolną opłatą. Trochę dołożycie i budżet ma szanse się spiąć. 

CO DALEJ?

To zależy od zainteresowania przedsięwzięciem. Jeśli znajdą się chętni, możemy ruszyć w innych miastach. Jeśli zbierze się więcej kasy, zrobimy więcej warsztatów, wydrukujemy materiały. A w nowym semestrze napiszemy nowy projekt, pewnie na większą skalę.

KONTAKT

Marta Jermaczek-Sitak martasitak@gmail.com tel.509097716

Wolna Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego

Kolektyw Edukacyjny

Klub Przyrodników

TERMIN REALIZACJI NAGRÓD

Nagrody książkowe i nasiona będą wysyłane do końca listopada. Większość warsztatów czy konsultacji najlepiej będzie zrealizować wiosną 2017. Kurs Ochrony Bioróżnorodności startuje na początku października.

Monografie Przyrodnicze Klubu PrzyrodnikówMonografie Przyrodnicze Klubu Przyrodników

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.10.2016 16:04