Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Edukacja dla Demokracji

Fundacja Edukacja dla Demokracji

Warszawa

Fundacja Edukacja dla Demokracji, założona w 1989 roku z inicjatywy polskich działaczy opozycyjnych i pedagogów z American Federation of Teachers, jest niezależną, niedochodową organizacją pozarządową.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3415 PLN z 3000 PLN

62 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

113%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.12.2013.

Włącz zielone światło dla Tadżykistanu

O projekcie

Centrum Podnoszenia Kwalifikacji (CPK) w Gulszan to placówka kształcenia zawodowego położona w pobliżu miasta Aszt w wilajecie sogdyjskim. Powstała w roku 2012 w ramach realizowanego przez naszą Fundację projektu "Uszyjemy swoją przyszłość". Miejsce to jest wykorzystywane nie tylko przez działający w Gulszan Klub Kobiet, ale także przez okoliczne dziewczęta, dla których organizowane są kursy zawodowe. Takie kursy (kroju i szycia, gotowania, haftu komputerowego, etc.) zorganizowane zostały także w ramach tegorocznego projektu "Siła kobiet w Klubach Kobiet".

Realizacja naszego projektu pozwoli placówce szkoleniowej w Gulszan na szybszy rozwój. Dzięki temu kobiety z tej wsi będą miały większe szanse, by ich produkty były bardziej konkurencyjne. A to przełoży się na poprawę sytuacji materialnej ich samych oraz ich rodzin.

Aby im pomóc, chcemy sfinansować zakup... komputerowej maszyny do szycia!

Dzięki stałemu kontaktowi z naszymi tadżyckimi partnerami (organizacją „New Generation”) oraz bezpośredniej współpracy z Klubami Kobiet mamy pewność, że wybrana maszyna do szycia jest tym, co rzeczywiście jest potrzebne. Osoby, które będą jej używać wiedzą, jak wykorzystać możliwości takiego sprzętu. O taką maszynę na pewno będą dbać - aby służyła jak najlepiej i jak najdłużej. Są odpowiednio przeszkolone i chętne do pracy – maszyna jest dla nich przysłowiową wędką, której same muszą użyć, by poprawić swój los. Jesteśmy przekonani, że są na to gotowe. Pomóżmy im właśnie teraz!

Tadżykistan... Jeden ze „stanów” Azji Środkowej, którym na co dzień niewielu się interesuje. Niewielu też wie, że państwo to jest jednym z odbiorców płynącej z Polski pomocy. Wsparciem obywateli Tadżykistanu zajmuje się między innymi nasza organizacja – Fundacja Edukacja dla Demokracji. Historia tej pomocy sięga lat 90., gdy kilku grupom kobiet podarowano… krowy (zobacz artykuł „Krowa a sprawa polska”). Zaczęliśmy wówczas wspierać Kluby Kobiet – niewielkie, ale prężnie działające organizacje zrzeszające panie z tadżyckich wsi. Odnosząc się do realiów polskich można powiedzieć, że Klub Kobiet jest specyficznym połączeniem spółdzielni i koła gospodyń wiejskich. W Klubach panie uczą się razem planować pracę i wspólnie gospodarować. Dzięki Klubom łatwiej im radzić sobie z trudnościami dnia codziennego.

A tych trudności niestety nie brakuje. Tadżykistan to najbiedniejsza spośród byłych republik ZSRR. W latach 90. kraj był areną wyniszczającej wojny domowej – wielu mężczyzn zginęło, wielu do dziś przebywa w więzieniach. Znaczna część pozostałych wybrała emigrację zarobkową do Rosji – nie wszyscy utrzymują kontakt z rodziną. W tej sytuacji bardzo dużo kobiet zostało zostawionych samych sobie i po prostu musiało wziąć sprawy w swoje ręce. To głównie do nich kierujemy naszą pomoc.
Istnienie Klubów Kobiet pomaga nam usystematyzować pracę. Formuła Klubów sprawdziła się do tego stopnia, że w tym roku zdecydowaliśmy się na pierwszy projekt na południu kraju. Dzięki niemu  powstało 10 nowych Klubów. Udało nam się także przeprowadzić zbiórkę środków, która pozwoliła sfinansować część inwestycji (m.in. dwie krowy) na prowadzenie działalności gospodarczej Klubów. Powodzenie akcji „Włącz się w Tadżykistan”pozwoliło nam podjąć decyzję o rozpoczęciu kolejnej zbiórki – tym razem skierowanej wyłącznie do mieszkańców północy kraju. Zbiórka pozwoliłaby sfinansować zakup komputerowej maszyny do szycia dla Centrum Podnoszenia Kwalifikacji w przysiółku Gulszan. Jej koszt to ok. 850 USD - jak łatwo się domyślić, dla przeciętnego mieszkańca Gulszan jest to kwota bardzo wysoka.


Zgodnie z ideą crowdfundingu chcemy nie tylko zebrać środki, ale także dbać o dobrą informację o naszych działaniach, tak aby zaangażowana w projekt społeczność miała świadomość tego, jak wygląda sytuacja w Tadżykistanie. Relacje z naszych działań regularnie zamieszczamy na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku (profil „Na tadżyckiej wsi”).

 

Media o Twoim projekcie:

Tadeusz Rudzki - Fundacja Edukacja dla Demokracji - Now! Go Online2

www.youtube.com | 2013-12-10

Konferencja Now! Go Online organizowana jest przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 21 listopada spotkaliśmy się już drugi raz, by rozmawiać o nowych technologiach i ich zastosowaniu w organizacjach pozarządowych. Celem konferencji jest propagowanie dobrych praktyk i rozpowszechnianie wiedzy na temat nowych technologii i ich zastosowania w codziennej pracy NGO.

"Włącz zielone światło dla Tadżykistanu" - ostatnie dni zbiórki na maszynę do szycia

wiadomosci.ngo.pl | 2013-12-06

Fundacja Edukacja dla Demokracji kontynuuje współpracę z Klubami Kobiet z Tadżykistanu. W listopadzie rozpoczęła się zbiórka środków na sfinansowanie zakupu komputerowej maszyny do szycia dla Centrum Podwyższania Kwalifikacji w Gulszan. Zbiórka, prowadzona metodą crowdfundingu, potrwa do 16 grudnia.

Crowdfunding dla NGO

www.wosp.org.pl | 2013-12-05

W trakcie konferencji Sektor 3.0 w warsztatach WOŚP jako uczestnik udział wziął Tadeusz Rudzki z Fundacji Edukacja dla Demokracji. Minęło już trochę czasu, w trakcie którego Tadeusz tworzył swój projekt – crowdfunding dla organizacji pozarządowych. Napisał do nas, dzieląc się swoimi wrażeniami. Przeczytajcie koniecznie, bo może dla wielu organizacji będzie to impuls do nowych działań!

Audycja Transformacja w Radio TOK FM

| 2013-12-01

Zapraszamy do wysłuchania audycji Transformacja w Radio TOK FM z dnia 01.12.2013. Manager serwisu PolakPotrafi.pl Jakub Sobczak rozmawia z twórcami takich projektów jak: Opowiedz mi o ks. Jerzym, Lekcje Niemieckiego, Pomóż zostać Mistrzem Świata, Jedyny Klub Komediowy w Polsce, Włącz zielone światło dla Tadżykistanu, PRAGA GADA.

III Sektor: Pomoc dla Tadżykistanu

www.radioporusski.pl | 2013-11-20

Co jest crowdfunding i jak pomaga sektorowi pozarządowemu w realizacji ciekawych i ważnych projektów.

Maszyna do szycia pomocą dla Gulszan - trwa akcja "Włącz zielone światło dla Tadżykistanu"

www.civicportal.org | 2013-11-08

Fundacja Edukacja dla Demokracji rozpoczęła akcję, której celem jest wsparcie dla Centrum Podnoszenia Kwalifikacji w Gulszan. Na portalu Polakpotrafi.pl rozpoczęła się zbiórka środków w ramach akcji "Włącz zielone światło dla Tadżykistanu". Jest to druga w tym roku akcja crowdfundingowa organizowana przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.12.2013 18:06