Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

iga.cichon

iga.cichon

Warszawa, Polska

antropolog z wyksztaucenia, podróżniczka z zamiłowania. Interesuję się krajami Azji Centralnej oraz Zakaukaziem.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1237 PLN z 15000 PLN

14 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

8%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.01.2017.

Śniący na jawie

O projekcie

Autorski projekt, realizowany w ścisłej współpracy z Artystą - tytułowym "Śniącym na jawie" ze swaneckiego Ushgulima na celu wydanie drukiem albumu promującego jego unikatową twórczość. 

Kim jest tajemniczy Artysta?

Fridon Nizharadze – malarz, rzeźbiarz, poeta, pasterz - także mistyk i filozof - strażnik przeszłości i tradycji Swanetii, a przede wszystkim pełen ciepła i wrażliwości człowiek. Mieszka na Końcu Świata… W maleńkiej, niedostępnej wiosce, ukrytej wśród majestatycznych gór Kaukazu. Ushguli - nazywa je dachem świata i centrum świata. Patrząc na otaczające wioskę szczyty, trudno się oprzeć wrażeniu, że w pewien symboliczny sposób jest to prawda.

Fridona poznałam trzy lata temu, podczas jednej z moich wędrówek po Gruzji. Od tego czasu kilkukrotnie powracałam do tajemniczego Ushguli i do ostatniego domu we wsi - domu rodziny Fridona.

Fridon jest nieznanym szerzej twórcą niesamowitych, przesiąkniętych głęboką symboliką obrazów. Ich tematyka wywodzi się zarówno z mitologii Swanetii - na pół legendarnej krainy Kaukazu, w sercu której Fridon się wychował, jak i bogatych, często traumatycznych doświadczeń osobistych malarza. Można w niej odnaleźć czytelne motywy, nawiązujące do mitów kultury, historii i tradycji znanego nam świata. To właśnie ich piętno ten wrażliwy człowiek zaklął w niezwykle barwnym, alegorycznym, pełnym emocji  przekazie. 

Przekazie - bo tym w istocie jest sztuka Fridona. Poza wartościami artystycznymi, ma w sobie treść pozwalającą się czytać jak otwarta księga - wraz z tym, co zawarte w wersach, jak i ukryte pomiędzy wersami.

    

Dlaczego album?

Obecnie Fridon ma ponad 70 lat. Choć malował od dzieciństwa, a swój talent miał okazję kształcić również w Akademii w Tbilisi, mieszka w maleńkim Ushguli, w którym się urodził, i z którym związany jest całe życie. Jego obrazy prezentowane są na ścianach rodzinnego domu. Tworzą w nim unikalną atmosferę, jednakże nie są właściwie zabezpieczone przed warunkami klimatycznymi, zimnem, wilgocią. Na niektórych z nich już obecne są ślady zniszczeń. Nie są też w należyty sposób eksponowane.

Za pośrednictwem albumu chciałabym zainteresować twórczością Fridona nie tylko turystów, coraz liczniej odwiedzających Gruzję, ale także potencjalnych nabywców sztuki. Uzyskane w ten sposób fundusze posłużyłby nie tylko zapewnieniu Artyście godnego miejsca na rynku sztuki, ale także pomogłyby zabezpieczyć kolekcję i zachować ją w dobrym stanie.

Album stanie sie również unikalą pozycją z pogranicza sztuki i reportażu, dokumentującą życiorys twórczy Artysty oraz ukazującą życie miejsca, z którym się związał - z Ushguli.

Postęp prac:

Obecnie dysponuję materiałem zdięciowym, dokumentującym obrazy Fridona i pozwalającym mi na stworzenie z nich albumu. Zebrane z pomocą PolakPotrafi środki posłużą sfinansowaniu usług edytorskich, graficznych oraz druku 100 sztuk albumów. Co, jeżeli uda sie zgromadzić wiecej? Wówczas możliwy będzie druk większej ilości egzemplarzy, oraz kolejne wyprawy dokumentujące życie mieszkańców Swanetii. Możliwe będzie też stworzenie profesjonalnej, internetowej galerii malarstwa Fridona Nizharadze.

Jednocześnie - co bardzo istotne - pragnę swoim pomysłem zainteresować także wydawnictwa, których udział w projekcie stałby sie ogromną pomocą w całym procesie.

Dlaczego crowdfunding? Odpowiedź wydaje się prosta - ponieważ to, co niemożliwe dla jednego człowieka, staje się możliwe dzięki zaangażowaniu dziesiątków ludzi wspierających ten sam cel. Wierzę, że Fridon zasługuje na to, abyśmy razem ten cel osiągnęli!

Kontakt:

iga.cichon@gmail.com

O mnie: 

Podróżniczka w te rejony świata, których na darmo szukać w katalogach biur podróży, etnolog z wykształcenia.

www.tajemniczedrogi.wordpress.com - blog 

www.http://ethno-experience.wixsite.com/ethno-experience - strona o moich podróżach i innych inicjatywach zrodzonych ze spotkań i rozmów ze spotykanymi ludźmi.

 

Projekt wspiera:                                                                http://7sensestravel.pl/pl/podroze-gruzja/

 

Jasmin - Stowarzyszenie Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej 

 

 

Talent.pl - największy portal społecznościowy dla Artystów, entuzjastów i mecenasów sztuki.

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.01.2017 16:04