Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Krystian Hamerlik-Konopka

Krystian Hamerlik-Konopka

Lądek Zdrój

Krystian Hamerlik-Konopka (ur. 15 marca 1976). Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, wieloletni członek zarządu firmy windykacyjnej, właściciel firmy prowadzącej handel internetowy, twórca wielu serwisów internetowych, z zamiłowania ekonomista.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6 PLN z 10000 PLN

3 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.02.2014.

Wirtualna waluta hourcoin.net lepsza od bitcoin!

Dodano: 07.02.2014, 10:20
Krystian Hamerlik-Konopka
Krystian Hamerlik-Konopka
1 hourcoin = 1 godzina pracy to zabieg umożliwiający wycenę hourcoin na samym starcie systemu. Hourcoin mógłby równie dobrze mieć inną dowolną nazwę a ja sam mógłbym nie sugerować żadnej wyceny. Użytkownicy metodą prób i błędów sami doszliby do odpowiedniej wartości. Wiadomo, że wartość monety wynika z kilku czynników i między innymi jest to ilość monet w obiegu, wielkość chwilowej wymiany handlowej czy nawet koncentracja oszczędności w pieniądzu przez wybranych użytkowników. Zasugerowanie takiej wyceny jest zabiegiem celowym aby wpłynąć na zachowania użytkowników systemu - np. w taki sposób aby nie oszacowali 8 hourcoin zyskanych na początku jak 1 PLN i nie wydali ich w ten sposób. Kiedy w systemie pojawiłoby się więcej użytkowników to liczę, że wartość hourcoin ustabilizowałaby się a wówczas użytkownicy sugerowaliby się już znanymi sobie cenami a nie moimi zaleceniami co do wyceny.
Dodano: 07.02.2014, 10:03
darek795
darek795
"Ma. Jednak taki, że pomaga każdemu wycenić 1 monetę hourcoin. Idea zawiera się w tym: - wyceń 1 hourcoin jak 1 godzinę swojej pracy."
Popełniasz błąd taki, że nie rozumiesz, że ludzie wartość pieniądza rozumieją jako ilość dóbr jaką można za niego kupić (chodzi tylko o dobra prze nich porządane). Nie ma to nic wspólnego z godzinami pracy. Ktoś może pracować na coś kilka lat - pisząc przykładowo doktorat o poezji lesbijskiej w Gwatemali i nie ma to dla odbiorców żadnej wartości.

Godzina pracy nie jest dobrym miernikiem, bo wartościowe są tylko efekty pracy (sprzedawalne na rynku) , a nie ona sama.
Dodano: 06.02.2014, 17:45
Krystian Hamerlik-Konopka
Krystian Hamerlik-Konopka
Ma. Jednak taki, że pomaga każdemu wycenić 1 monetę hourcoin. Idea zawiera się w tym: - wyceń 1 hourcoin jak 1 godzinę swojej pracy. Jeśli ktoś jednak będzie wyceniać to inaczej nikt nic na to nie poradzi. Jeśli chirurg wyceni 1 godzinę swojej pracy na 100 hourcoin i ktoś za to tyle zapłaci - proszę bardzo.
Dodano: 06.02.2014, 15:56
darek795
darek795
Jeżeli to nie ma nic wspólnego z godzinami pracy, to po prostu nazwa jest myląca.

Dodano: 06.02.2014, 13:06
Krystian Hamerlik-Konopka
Krystian Hamerlik-Konopka
Przed napisaniem krytycznego komentarza warto przeczytać coś 2x i upewnić się, że wszystko dobrze rozumie się. W moim systemie nic nie stoi na przeszkodzie ażeby chirurg czy właściciel i kierowca koparki żądali za 1 godzinę swojej pracy np. 100 hourcoin - jeśli tylko ktokolwiek będzie miał ochotę im tyle zapłacić. To nie jest wymiana 1 godziny pracy jednej osoby na 1 godzinę pracy kogoś innego. To jest sposób na emisję pieniądza. Proszę to poprawnie zrozumieć a następnie krytykować
Dodano: 06.02.2014, 12:04
darek795
darek795
Pomysł waluty godzinowej to kompletna bzdura. Po prostu godzina pracy neurochirurga jest warta często 100 razy więcej niż godzina pracy sprzątaczki. Poza tym to godzina pracy w dni świąteczne jest warta znacznie więcej - spróbujcie się wymienić z kolegą, który ma zmianę w dzień powszedni, a tobie przypadła zmiana w Sylwestra.
W dodatku dobra powstają nie tylko z pracy, ale też trzeba kapitału. Kapitał jest nawet często znacznie bardziej istotny od pracy. No spróbujcie porównać wydajność kopania dołów łopatą i koparką.
Dość śmieszne, że na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu pan Krystian się tego nie nauczył.

Ja bym proponował Krystianowi, aby wymyślił jakis projekt z dziedziny wiedzy ekonomicznej - bo to mu się bardzo przyda.
Dodano: 27.01.2014, 21:36
Krystian Hamerlik-Konopka
Krystian Hamerlik-Konopka
Skoro giełda papierów wartościowych radzi sobie z rozproszonym akcjonariatem to nie widzę problemu. Integralną częścią systemu pieniężnego winien być elektroniczny i jawny system ewidencji własności. To będzie mój kolejny projekt jeśli tylko ten uda mi się zrealizować.
Dodano: 27.01.2014, 19:42
Aleksander Marcisz
Aleksander Marcisz
Taki system pasowałby do rozliczeń w małej grupie ludzi. Jedna wioska, gdzie wszyscy się znają, plemię, itp.
W wielomilionowym kraju, utrzymanie porządku w tym do kogo należy 10% danego samochodu, domu, 1% fabryki - i egzekwowanie kto, kiedy może używać tych kawałeczków - byłby galimatias nielichy, większy niz teraz. Jak miałbym korzystać z 10% samochodu kupionego w Lublinie, gdy mieszkam w Opolu?
Dodano: 27.01.2014, 19:24
Krystian Hamerlik-Konopka
Krystian Hamerlik-Konopka
W tym systemie można zadłużyć się na 1 miesiąc pracy - 200 godzin. Kto da radę spłacić większy dług pracując jednocześnie dla siebie? W tym systemie można zgromadzić roszczenie na ponad miesiąc pracy innych osób - ponad 200 godzin. Możliwość gromadzenia większych oszczędności miałaby istotny wpływ na warunki spłaty długu przez pozostałych i w efekcie pomniejszyłaby wymianę handlową, pomniejszając globalną produkcję i konsumpcję. W moim systemie niedopuszczalna jest egzekucja roszczeń – nie może więc powstać zły dług, który w walutach narodowych jest odzyskiwany przez komorników. Przeniesienie własności samochodu musi następować na raty. Np. płatność 200 hourcoin w zamian za 10% własności samochodu. 10% własności samochodu daje szansę nabywcy używania go za zgodą właściciela pozostałych 90%.
Dodano: 27.01.2014, 19:12
Aleksander Marcisz
Aleksander Marcisz
Współwłasność i limity długów brzmią ciekawie. Ale nie odpowiedział Pan czy w tym systemie da się kupić choćby tani samochód.
Czy aby nie przesadził Pan z ograniczeniami?
Dodano: 27.01.2014, 19:06
Krystian Hamerlik-Konopka
Krystian Hamerlik-Konopka
Po to mamy właśnie instytucję współwłasności ażeby złe i niespłacalne długi nie powstawały. Zamiast przymusowych, urzędniczych egzekucji - limity długów, współwłasność i ułamkowe przenoszenie własności w miarę częściowych płatności. Ostatecznie 400 godzin pracy do dyspozycji to nie jest tak mało. Każdy większy limit zwiększałby ilość pieniądza w obiegu i pomniejszał jego wartość.
Dodano: 27.01.2014, 18:58
Aleksander Marcisz
Aleksander Marcisz
Koszt taniego samochodu to byłoby około kilku tysięcy hourcoins. Ale z tego co rozumiem, takiej fortuny nie dałoby się zgromadzić w tym systemie. Prawda?
Dodano: 27.01.2014, 18:40
Krystian Hamerlik-Konopka
Krystian Hamerlik-Konopka
Obroty są zliczane do 30 dni wstecz i te liczone w długim okresie mają priorytet nad tymi w krótkim. Oznacza to, że limity stałych użytkowników determinują wyłącznie obroty 30-dniowe. Krótsze okresy mają znaczenie tylko dla nowych użytkowników. Zmiana limitu to max. 8 hourcoin w ciągu doby. Nie ma gwałtownych zmian. W zaleceniach operatora znajdzie Pan poradę mówiącą o tym aby utrzymywać taki stan konta jaki jest limit. Utrzymywanie przeciętnie takiego stanu konta uchroni każdego przed ujemną wartością jak również przed kompensatą. Kompensata dotyczy jedynie stanów ponad limit i im więcej ponad limit tym większy wpływ kompensaty. System jest tak zaprojektowany, że prowokuje do wymiany handlowej a co za tym idzie zarówno do produkcji jak i konsumpcji, uniemożliwiając jednocześnie gromadzenie zapasów.
Dodano: 27.01.2014, 18:16
Aleksander Marcisz
Aleksander Marcisz
Teraz się wyjaśniło, to system robi mi minus. I robi to w imię przymuszenia mnie do ciągłego działania.
Muszę mieć obrót, bo inaczej będzie ze mną źle. I to w ciągu doby!
Czy Pan zdaje sobie sprawę, że ile stresu generuje ten system? Żeby to były jakieś dłuższe okresy, ale przy tak krótkich człowiek będzie się czuł jak w jakimś obozie pracy ze strażnikiem-systemem.
A co jeśli zachoruję na tydzień albo miesiąc? System zrobi ze mnie żebraka, którego potem będzie wyciągał za uszy, logarytmicznie... No chyba że będzie można przedłożyć L4?
Dodano: 27.01.2014, 17:44
Krystian Hamerlik-Konopka
Krystian Hamerlik-Konopka
Stan i limit to dwie różne wartości konta powiązane ze sobą zmianą. Na początku masz 8 hourcoin stan i limit. Kiedy wydasz wszystko do 0 stan będzie wynosił 0 ale limit nadal 8. Jeśli w ciągu doby twoje obroty z innymi użytkownikami będą większe niż 16 hourcoin twój limit wzrośnie z 8 do 16 i jednocześnie o 8 wzrośnie stan konta. Kiedy twoje obroty zmaleją i limit opadnie z 16 na powrót do 8 jednocześnie o 8 zmniejszy się stan twojego konta. Jeśli w chwili spadku limitu na koncie masz 0 to spadek o 8 spowoduje ujemny stan konta -8. 1 hourcoin to dług wyrażający zobowiązanie do pracy przez 1 godzinę. Ci którzy mają małą wymianę handlową dysponują zaledwie 8 hourcoin z limitu. Ci którzy mają dużą wymianę handlową mogą dysponować nawet do 200 hourcoin ze swojego limitu.
Dodano: 27.01.2014, 17:32
Aleksander Marcisz
Aleksander Marcisz
Dalej nie wiem kto lub co powoduje ujemny stan. Powiedzmy, że wydałem wszystko i mam na koncie zero. I nie mam żadnych obrotów.
Czy mogę dalej wydawać (przy zerowym stanie) i stąd bierze się minus?
Czy może system sam odejmuje z konta pieniądze i robi minus?
Dodano: 27.01.2014, 17:15
Krystian Hamerlik-Konopka
Krystian Hamerlik-Konopka
Kiedy z wysokiego limitu np. 200 hourcoin udostępnionego przez system w związku z dużymi obrotami z innymi użytkownikami, ktoś wyda wszystko do 0 a następnie spadną mu obroty z innymi użytkownikami i system obniży przyznany limit np. do 8 hourcoin. Wówczas stan konta może wynieść nawet -192 hourcoin. I tylko w takiej sytuacji będzie działać kompensata, która w okresie około 1,5 roku będzie podnosić ujemny stan konta logarytmicznie, pomniejszając jednocześnie dodatnie ponad limit stany kont innych użytkowników. Kompensata będzie podnosić ujemny stan konta wyłącznie do poziomu 0.
Dodano: 27.01.2014, 17:03
Aleksander Marcisz
Aleksander Marcisz
Nie rozumiem skąd ten ujemny stan konta się weźmie, skoro można zejść tyko do zera. Kiedy się zdarzy ujemne konto?
Dodano: 27.01.2014, 16:43
Krystian Hamerlik-Konopka
Krystian Hamerlik-Konopka
To jest system o sumie zerowej, co jedni mają poniżej limitu inni muszą mieć powyżej, co jest długiem jednych jest jednocześnie roszczeniem pozostałych. Zadłużyć może się wyłącznie połowa użytkowników. Dług do poziomu 0 hourcoin na koncie jest dopuszczalną normą. Stan zerowy konta nie jest żadną szczególną korzyścią dla użytkownika i nie daje ciekawych perspektyw na dalszą wymianę handlową. Użytkownik zaczyna z 8 hourcoin i tylko tyle może wydać do 0. To niewiele jak na trwałe wykluczenie się z dalszych obrotów z użytkownikami. Aby utrzymać obroty potrzeba zarabiać, czyli odwzajemniać świadczenia. Kompensata dotyczy szczególnego przypadku - ujemnego stanu konta - i będzie miała ograniczone zastosowanie.
Dodano: 27.01.2014, 16:19
Aleksander Marcisz
Aleksander Marcisz
To nawet nie jest ważne czy to jest fair, tylko czy to będzie działać. Przy takich warunkach, będzie się opłacać bez przerwy pozostawać w długu, bo dostanie się wtedy nagrodę od systemu.
Co miałoby powstrzymywać ludzi od korzystania z tego dobrodziejstwa i ciągłego zadłużania się?
Dodano: 27.01.2014, 16:00
Krystian Hamerlik-Konopka
Krystian Hamerlik-Konopka
Dodatnie ponad limit długu stany kont będą kompensowane z ujemnymi stanami kont innych użytkowników. To co pomniejsza oszczędności jedynych jednocześnie wyciąga z długu drugich. Proszę przeczytać na stronie hourcoin.net uzasadnienie takiej kompensaty zanim dojdzie Pan do zbyt prostego wniosku, że jest to nie fair. Kompensata dokonuje się w wolnym, logarytmicznym tempie, niedostrzegalnym w szybkiej wymianie handlowej i ma zbudować globalnie korzyści dla wszystkich użytkowników systemu. Nic nikomu nie przybędzie z wykluczenia części zadłużonych użytkowników z wymiany handlowej. Dlatego należy tych użytkowników przywrócić do wymiany handlowej.
Dodano: 27.01.2014, 15:47
Aleksander Marcisz
Aleksander Marcisz
Gdzie trafią te zabrane pieniądze?
Dodano: 27.01.2014, 15:43
Krystian Hamerlik-Konopka
Krystian Hamerlik-Konopka
Waluta to narzędzie płynnej wymiany handlowej a nie sposób na gromadzenie zapasów. Oszczędności w pieniądzu nieuchronnie prowadzą do zmniejszenia wymiany handlowej, spadku produkcji i konsumpcji. Dług wyrażony w pieniądzu nigdy nie powinien przekroczyć wartości minimum zapewniającego płynność.
TAK system będzie odbierał stopniowo oszczędności zgromadzone ponad przyznany limit lecz każdy może się przed tym uchronić niezwłocznie wydając je.
Dodano: 27.01.2014, 15:15
Aleksander Marcisz
Aleksander Marcisz
Czy dobrze zrozumiałem, że jeśli zgromadzę za dużo waluty, system będzie mi ją stopniowo odbierał?

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.02.2014 18:06