Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Janek Pakieła

Janek Pakieła

Warsaw, Poland

Uczeń pierwszej klasy IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. Koordynator projektu "Warszawiacy.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

7030 PLN z 6000 PLN

73 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

117%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.04.2016.

Warszawiacy

O projekcie

Cześć! Jesteśmy grupą licealistów, która podjęła się zadania stworzenia książki opowiadającej o Warszawie z perspektywy jej (nie)zwykłych mieszkańców. Chcemy dowiedzieć się jacy są obecni warszawiacy, co myślą o mieście, czy ważna jest dla nich historia, czy czują, że mieszkają w stolicy... Jeśli chcecie stać się częścią tych niecodziennych historii - zapraszamy do zapoznania się z naszym projektem! Wyświetlanie _MG_5622.JPG

 

      Cel Projektu

  Celem projektu jest wydanie książki Warszawiacy w nakładzie 200 egzemplarzy, będącej zbiorem wywiadów z mieszkańcami stolicy i nie tylko... Zadaliśmy ciekawe pytania, a uzyskane odpowiedzi okazały się jeszcze bardziej interesujące! Projekt jest niekomercyjny i w całości przygotowany przez uczniów IX LO w Warszawie. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z treścią zaangażujecie się w niego tak, jak my! 

 

     Fragmenty Warszawiaków

 Fragment rozmowy z dr Magdaleną Gawin, Podsekretarzem Stanu w MKiDN, Generalnym Konserwatorem Zabytków

 Co kształtuje tożsamość warszawiaków?

 To ciekawe pytanie, dlatego, że Warszawa stała się także miejscem zamieszkania dla wielu napływowych ludzi. Tak samo było pod koniec XIX wieku, wtedy większość mieszkańców miasta urodziła się w innych miejscowościach. Wtedy Warszawa - może obok Lwowa - była jedynym polskim miastem o metropolitalnym charakterze. Warszawę nazywano Paryżem Północy. Tutaj było ważne centrum przemysłu, handlu, polityki, kultury, tutaj upadały i rodziły się fortuny. Taka właśnie Warszawa wyłania się z "Lalki" Bolesława Prusa. Współcześnie do tej metropolitalnej tożsamości doszedł inny czynnik - pamięć o Powstaniu Warszawskim. Kiedyś słyszałam wypowiedź ojca , który przyszedł z dzieckiem na obchody powstania i powiedział, że nie jest z Warszawy ale chciałby lepiej wytłumaczyć synowi historię miasta, w którym dorasta. Bardzo mi się ta wypowiedź spodobała. 

 Co Europejczyk powinien wiedzieć o Warszawie?

 Że to ładne, nowoczesne, europejskie  miasto, z dużym potencjałem, pięknymi muzeami, instytucjami kultury, teatrami i ciekawą historią. Że Warszawa jest sercem Europy. I że bez niej nie można zrozumieć historii XX wieku. 

 Czego Pani w Warszawie brakuje?

 Na pewno rozbudowanej sieci metra i sprawnie działającej komunikacji miejskiej. Na drugim miejscu: urbanisty, który dba, żeby osiedla miały swoja infrastrukturę: przedszkola, szkoły, żłobki. 

  Fragment wywiadu z Alicją Mironiuk - Nikolska,  kustosz i Główny Inwentaryzator

W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie 

 Co Europejczyk powinien widzieć o Warszawie?

 Za dużo myślimy o tym co Europejczyk powinien wiedzieć o Warszawie, zamiast myśleć o tym, jak go zachęcić do poznania Warszawy.

 Czego brakuje Pani w Warszawie?

 Czasu. W weekend muszę być na targu staroci, zaliczyć zaległe wystawy, ugotować rosół, pójść na mszę, wypić herbatę na balkonie i przy okazji podlać kwiatki, uporządkować gazety z tygodnia, pobawić się z kotem, podzwonić do znajomych, odpowiedzieć na e-maile, dokończyć rozpoczęte książki, pójść do kina z przyjaciółką i pooglądać telewizję. 48 godzin to trochę mało. Jak ktoś naprawdę zna Warszawę, to w zasadzie niczego tu oprócz czasu nie brakuje.

 Jak będzie wyglądać Warszawa w 2050 roku?

 Nie wiem.  To perspektywa 35 lat. Studiowałam w Warszawie na początku lat 80-tych ubiegłego wieku, 35 lat temu. Jeśli wtedy myślałam o Warszawie 2015 roku, to na pewno nie widziałem jej takiej, jaką dzisiaj jest. Nie mogłam przewidzieć , że przeobrażenia mogą być tak wielkie. To znaczy, że przez kolejnych 35 lat zmienić się może praktycznie wszystko. Chciałabym, żeby w 2050 roku Warszawa była jeszcze bardziej znaczącą metropolią w Europie. Żeby było to miasto otwarte na innych, bogate kulturowo, bezpieczne i spokojne, czyste i zielone, z ludźmi zasobnymi i zadowolonymi. Żeby Warszawa była atrakcyjna jako miejsce do życia i jako miejsce turystycznych pielgrzymek – z muzeami, parkami, pamiątkami swojej trudnej przeszłości, wielkimi imprezami sportowymi i festiwalami kultury. Ale jaka będzie Warszawa to zależy przede wszystkim od warszawiaków, więc równie prawdopodobne jest, że za 35 lat będzie miastem szarym i smutnym, kulturowymi europejskimi peryferiami, miastem żyjącym przeszłością własnego kombatanctwa, zamkniętym przed przyszłością i nowością. 35 lat to naprawdę bardzo dużo. 

      Budżet

4500 zł -  druk 200 egz. zeszytów z wywiadami

500 zł - korekta, skład, łamanie, oprawa graficzna 

500 zł - upominki reklamowe: zakładki, torby itd.

500 zł - koszty wysyłkowe 

 

Jeśli pomożecie zebrać nam większą kwotę, książki zostaną wydane w zwiększonym nakładzie i z twardą okładką.

 

      Dlaczego crowdfunding?

Sposobem realizacji jest portal polakpotrafi.pl, ponieważ chcieliśmy dać także wam szansę na udział w naszym niecodziennym projekcie!

 

 

To my! Licealiści z IX LO im. Klementyny Hoffmanowej. Dziękujemy za wsparcie!

 

Facebook: https://www.facebook.com/ixlo.warszawiacy/

 

Aktualności:  Film z najlepszych warsztatów sitodruku, na których powstały koszulki Warszawiaków!  

Media o Twoim projekcie:

Poranek RDC: projekt „Warszawiacy”

www.rdc.pl | 2016-03-25

Licealiści z Hoffmanowej zrobili wywiady z mieszkańcami Warszawy. „Chcemy dowiedzieć się jacy są obecni warszawiacy, co myślą o mieście, czy ważna jest dla nich historia, czy czują, że mieszkają w stolicy” – piszą autorzy projektu, czyli Zofia Świerczewska, Jan Witeska i Jan Pakieła.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.04.2016 10:10