O projekcie
- O projekcie
- Idea
- Dlaczego Crowdfunding?
- Budżet
- Pomysł i pierwsze reakcje
- Problemy, które rozwiązuje ten projekt
- Nagrody
- Nagrody specjalne
- Timeline czyli harmonogram
- Autor
- Kontakt
- Blogerzy o projekcie
Chcę pomóc Scrum Masterom oraz organizacjom, które wykorzystują Scrum w jego efektywnym zastosowaniu. Projekt Kompas UTTURE to narzędzie rozwijające właściwe postawy Scrum Masterów. Jest to narzędzie, które wpływa na rozwój produktywności w organizacji. W tym niewielkim pudełku zawarłem całą esencję doświadczenia, które zdobyłem w roli Scrum Mastera. Kompas Utture ma pomóc Scrum Masterom nie zbłądzić na drodze rozwoju.
Ideą, która stoi za projektem Kampasu Utture jest chęć sprawienia, aby jak najwięcej Scrum Masterów było dobrze postrzeganych przez osoby, które na co dzień wykorzystują Scrum. Również mechanizmy, które kompas wykorzystuje mają sprawić, że Scrum Master będzie odczuwał więcej satysfakcji z pełnienia tej roli.
Kompas UTTURE to narzędzie służące rozwojowi kompetencji Scrum Mastera. Zawiera ono elementy gamifikacji oraz coachingu. Wykonane jest w postaci talii kart. Podczas projektowania UTTURE szukałem minimalizmu i prostoty po to, aby wydobyć to, co najważniejsze. Chciałem poprzez to skierować działania użytkownika kompasu na drogę ustawicznego rozwoju kompetencji oraz szlifowania właściwych postaw. Ze względu na sposób w jaki „kompas” został zaprojektowany pozwala on Scrum Masterowi na stopniowe zwiększanie poziomu trudności. Pomaga uzmysłowić sobie etap, na którym się aktualnie znajduję i wyznaczyć sobie nowe cele.
Kompas UTTURE może być używany przez Scrum Mastera indywidualnie. Może też być narzędziem, które pomoże we właściwy sposób zorganizować tak zwane community scrummasterskie w organizacji. Osobiście wykorzystuję go również podczas szkoleń. Całość może być też wykorzystana jako gotowy program ewaluacji dla Scrum Mastera. Jest to narzędzie, które może być zastosowane w sposób wielowymiarowy, a nie tylko w ten, który zakłada osiągnięcie 5 poziomów rozgrywki.
Zdecydowałem się wykorzystać crowdfunding, aby uruchomić produkcję Kompasu UTTURE i móc trafić z tą ideą do jak największej liczby osób.
Potrzebuję zgromadzić środki, aby móc sfinansować profesjonalny druk, wykonanie oraz logistykę pierwszego wydania.
Wynik kampanii będzie dla mnie metryką dzięki, której otrzymam informację na ile tego typu narzędzia są potrzebne.
Angażując się w ten projekt pomagasz budować przyjazne, lepsze oraz bardziej produktywne środowisko wielu firm. Takie, w którym rozwój pracownika oraz wzrost idą w parze.
Możesz pomagać na wiele sposobów. Możesz na przykład udostępniać informacje związane z kampanią i informować swoich znajomych, aby również się zaangażowali. Możesz też wesprzeć projekt finansowo. Jeżeli się na to zdecydujesz, to otrzymasz w podziękowaniu ode mnie nagrody.
Pomysł na stworzenia Kompasu Utture pojawił się na początku 2018 roku w czasie przygotowywania szkolenia dla Scrum Masterów. Chciałem wymyślić gadżet, choć trochę lepszy niż karty do Planning Pokera. W efekcie powstało ćwiczenie, które wykorzystuję na szkoleniach. Widząc entuzjazm pierwszych osób, które wykonały wspomniane ćwiczenie, pomyślałem, że warto rozwinąć tę ideę. Tak właśnie zaczął kiełkować pomysł, z którego narodził się pierwszy element Utture.
Do tej pory przeprowadziłem kilkanaście spotkań z użytkownikami Kompasu Utture. W trakcie, oprócz prezentacji samego narzędzia, obserwowałem reakcje oraz zbierałem feedback. W wyniku tych spotkań powstały trzy prototypy.
Kompas UTTURE powstał na bazie doświadczeń, które zdobyłem pracując z kilkoma organizacjami. Wszystkie organizacje przechodziły etap, który popularnie nazywany jest zwinną transformacją lub też „wdrażaniem” Scruma. Osobiście wolę ten pierwszy zwrot, gdyż lepiej ilustruje powód podejmowanych działań. Bardziej odzwierciedla cel. Doświadczenia i obserwacje, które wykorzystałem tworząc kompas UTTURE zdobywałem będąc w roli zarówno Scrum Mastera, jak i zewnętrznego trenera wspierającego proces zmiany.
Na przestrzeni kilku lat brałem aktywny udział oraz mogłem obserwować zmagania Scrum Masterów w pięciu organizacjach. Były to organizacje liczące od kilkudziesięciu do kilkuset osób zaangażowanych w rozwój oprogramowania. W niemal wszystkich pojawiały się podobne problemy. Co powinien robić Scrum Master? W jaki sposób powinniśmy wspierać zmianę? Czym powinniśmy się zajmować jako grupa Scrum Masterów? W jaki sposób zmierzymy naszą skuteczność? Co zrobić, żeby działania Scrum Masterów były produktywne?
Oprócz tego, bardzo dobrze pamiętam swoje początki. Kiedy jako początkujący Scrum Master, podczas swojego pierwszego roku, miałem w głowie więcej pytań niż odpowiedzi. I to wszystko pomimo tego, że wcześniej przez kilka lat byłem członkiem Zespołu Deweloperskiego. Wsparcie kolegów i okazjonalne spotkania z Agile Coachem pomagały, ale czegoś jednak brakowało. Ciężko było nadać kierunek działań i potem go utrzymać. Ciężko było skupić się na tym, co Scrum Master powinien robić. Brakowało mi czegoś, czego mógłbym się przytrzymać i nadać kierunek swojemu rozwojowi.
Kolejną motywacją była obserwacja tego, co dzieje się na przysłowiowym rynku. Patrząc chociażby na ogłoszenia o pracę i wczytując się w rubryki dotyczące obowiązków Scrum Mastera można stwierdzić, że nie jest dobrze. Prawdopodobnie z powodu niewiedzy rola Scrum Mastera jest zredukowana do „sekretarki lub skryby”. Bywa też, z powodów chyba ekonomicznych, łączona z innymi rolami (np. Project Managera). Nie chcę się tutaj rozpisywać o wątpliwych, moim zdaniem, skutkach takich działań. Chcę, aby UTTURE zwiększył transparentność również w tym obszarze.
Głęboko wierzę, że produktywny Scrum to taki, jakim go opisano w Scrum Guide. UTTURE ma pomóc realizować postulat, który widnieje w uwagach końcowych do Scrum Guide. „Role, artefakty, wydarzenia oraz reguły Scruma są niezmienne i choć możliwe jest wykorzystanie tylko niektórych jego elementów, wynikiem takiego postępowania nie będzie Scrum.” Czy w Twojej organizacji używacie Scruma? Sprawdź to!
Projekt Utture nie kończy się w momencie kampanii na PolakPotrafi. Jednym z kolejnych celów, które chcę zrealizować jest stworzenie pierwszej wersji aplikacji wspierającej pracę Scrum Mastera oraz wykorzystującą karty Utture.
5 pln | Klasyczne 5-10-15. Po prostu podoba mi się ten projekt i to, co robisz. Dlatego wpłacam 5, 10 lub 15 PLN. Tak trzymać! |
20 pln | Otrzymasz naklejkę (tzw. wlepkę) Kompas UTTURE. |
49 pln | Talia kart UTTURE (wartość nagrody to 69 PLN). |
69 pln | Talia kart UTTURE + wlepka UTTURE. |
90 pln |
Zaproszenie na webinar. Wydarzenie odbędzie się po zakończeniu kampanii. Szczegóły otrzymasz emailem. Spotkanie będzie dostępne tylko dla zdobywców tej nagrody. Nigdy potem ten webinar nie będzie prezentowany. Wszystko w kontekście Scruma oraz Kompasu Utture. Zobacz jeden z moich webinarów. |
100 pln | Odpowiem mailowo na zadane przez Ciebie pytanie. |
150 pln | Odpowiem mailowo na zadane przez Ciebie pytanie. Dodatkowo otrzymasz talię kart Utture oraz wlepkę. |
230 pln | Spotkanie z autorem. Spotkanie może się odbyć również online. Rozmowa będzie miała indywidualny charakter i będzie trwała 30 minut. Dodatkowo otrzymasz talię kart Kompas UTTURE. |
550 pln | Mega paczka UTTURE. Komplet 10 talii kart UTTURE oraz 10 wlepek. Dla każdego Scrum Mastera w Twojej organizacji. |
3500 pln | Czterogodzinny warsztat z wykorzystaniem kompasu UTTURE dla 10 osób. Warsztat poprowadzi autor. Termin do ustalenia. |
Wysyłka nagród przez pierwsze dwa dni trwania kampanii jest darmowa. Później jej koszt to 9,99 pln. Wysyłka naklejki (tzw. wlepki) jest gratis. Wysyłka na terenie Polski. Jeżeli potrzebujesz możesz otrzymac fakturę VAT.
1000 pln | Zaproponowanie własnej treści karty. Treść karty powinna powinna dotyczyć obowiązków innych ról. Możesz wykazać się poczuciem humoru i treść karty może być podobna do karty #28 (Przygotowuje kawę dla zespołu deweloperskiego jeżeli jest to konieczne lub został o to poproszony). Może to być również kolejny dodatek lub ukryty poziom. Wszystko oczywiście po wcześniejszym ustaleniu jej treści z autorem. |
2500 pln | Karta z własnym obrazkiem (np. logo) oraz podpisem "Mecenas pierwszego wydania". Karta zostanie dołączona do 500 pudełek pierwszego wydania kompasu UTTURE. Oprócz tego informacja o mecenasie przez rok pojawi się na stronie projektu. |
Nagrody specjalne pojawią się 23 października, po 7 dniach od startu kampanii. Nagrody specjalne będą dostępne do 12 listopada. Następnie, ze względu na harmonogram kampanii, ofiarodawca będzie miał maksymalnie tydzień czasu na realizację nagrody. Warto pomyśleć zawczasu ;)
Aby, być poinformowanym śledź stronę kampanii na facebooku.
Tomek Pawlak jest Scrum Masterem, blogerem oraz trenerem Scruma. Wytwarzaniem oprogramowania zajmuje się nieustannie od 2004 roku. Ze SCRUM’em zetknął się po raz pierwszy w 2008 roku jako programista i od tamtej pory jest wielkim entuzjastą zwinnego podejścia w rozwoju oprogramowania.
Od ponad 3 lat dzieli się swoją wiedzą, pomagając firmom IT podnosić jakość oprogramowania oraz budować przyjazne środowisko pracy. Takie w którym zaangażowanie, produktywność oraz rozwój stają się realną zmianą. Do tej pory pomagał m.in. takim firmom jak StepStone, RST Software Masters, Logintrans oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Tomek współorganizował trzy dotychczasowe edycje konferencji Scrum Days, jest założycielem „inicjatywy dla Scruma” (#i4scrum) oraz prowadzi autorskiego bloga „Buena Vista People’s Scrum.”
Tomek Pawlak
utture@tomekpawlak.pl
533 31 41 55
- Posłuchaj podcastu Retrospektywa.com