Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

inicjatywarazem

inicjatywarazem

Warszawa

Stowarzyszenie Inicjatywa Razem to organizacja, która od ponad 3 lat aktywizuje społecznie i kulturalnie uśpione dotychczas miejsca, tworząc nową przestrzeń do wspólnych działań.
W ostatnich lat członkowie Stowarzyszenia zorganizowali m.in.:
-pokazy filmowe Kino i Wino na plaży przy m. Poniatowskiego,
-konkursy filmowe, fotograficzne,
-ponad 50 projekcji filmowych w 4 dzielnicach Warszawy,
-Wymienialnię,
-happeningi (m. in. Obudź się dzielnico),
-portale kulturalne (m.in. Kulturalny Wawer),
-serię cyklicznych spotkań dla mieszkańców, organizacji i przedstawicieli administracji.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

8090 PLN z 8000 PLN

42 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

101%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.12.2014.

Uratujmy Jazdów

O projekcie

HISTORIA

Osiedle Jazdów to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Szereg domków fińskich z ciemnego drewna, znajdujący się w sąsiedztwie Sejmu, Parku Ujazdowskiego, Trasy Łazienkowskiej oraz Ambasad Francji i Niemiec, wyraźnie odcina się od architektury dominującej w centrum Stolicy. Budynki wniesiono w 1945 r. w ramach fińskich reparacji wojennych na rzecz ZSRR. Przez 70 lat były świadkami odbudowy Warszawy, a także gospodarzami dla budowniczych Stolicy, jak i wielu artystów i pisarzy.

źródło: NaszaStolica.waw.pl

 

STAN OBECNY

W chwili obecnej wiele z domków fińskich ulega degradacji. Ich ściany pokrywają się grzybem, a wnętrza i ogródki stają się koczowiskiem dla bezdomnych. W ostatnich latach pojawiły się głosy, aby osiedle Jazdów zrównać z ziemią. Z jednej strony mówiono o stworzeniu przestrzeni dla nowych ambasad, inni zaś wspominali o oddaniu tego terenu deweloperom.

Zaniedbana rynna i dach domku

 

SZANSA NA DRUGIE ŻYCIE

W tej sytuacji urzędnicy miejscy postanowili dać szansę na drugie życie tego osiedla, oddając je w ręce organizacji pozarządowych. Misję tę wzięła na siebie m.in. nasza organizacja, Stowarzyszenie Inicjatywa „Razem”, wyznaczając sobie za cel wyremontowanie domku przy ul. Jazdów 3/17, a także podjęcie starań o rewitalizację innych domków i terenów przyległych.

 Front domku

 KIM JESTEŚMY?

Stowarzyszenie Inicjatywa "Razem" to organizacja, która od trzech lat aktywizuje społecznie i kulturalnie uśpione dotychczas miejca na mapie Warszawy, tworząc przestrzeń do działań i angażując w nie mieszkańców. W ubiegłych latach zorganizowaliśmy wiele wydarzeń filmowych w całej Warszawie. Były to pokazy kina letniego Kino i Wino, Filmowe Letnisko, Festiwal Filmowy "Miłość i inne obsesje", konkursy, kluby dyskusyjne i spotkania filmowe, . Możliwe zatem, że oglądając jakiś film w nietypowym miejscu byliście akurat na tym organizowanym przez nas :)

 

W dzielnicy Wawer, w opuszczonej szkole przekształconej wówczas w Wawerską Strefę Kultury, prowadziliśmy także Wymienialnię - przestrzeń wymiany materialnej i ideowej. Materialnej, bo można było zostawiać różne przedmioty a w zamian wziąć coś pozostawionego przez inną osobę. Ideowej, gdyż odbywały się również rozmaite koła dyskusyjne poświęcone różnym newralgicznym tematom dotyczącym czy to samej dzielnicy, czy ogólnie Warszawy. 

Innym z prowadzonych przez nas działań było zorganizowanie cyklu "Spotkajmy się pomiędzy", które skupiało się na zbliżeniu i integracji młodzieży z seniorami. W konsekwencji powstała również "Wawroteka" - archiwum historii mówionej. Innym takim medium jest "Kulturalny Wawer" - fan page i portal prowadzone przez Stowarzyszenie od paru lat. 

Trafiając na Jazdów mieliśmy już wyraźny plan na to, co możemy uczynić. Ponieważ zwykliśmy animować zaniedbaną przestrzeń, udostępnienie nam takiego domku było prawdziwym darem, gdyż  jest to piękne miejsce, z charakterem a w dodatku nieznane wśród wielu warszawiaków.

 

PRZYSZŁOŚĆ

Wspólnie sprawimy, że Jazdów przemieni się w magicznie artystyczne miejsce.

Dysponujemy dużym ekranem projekcyjnym, nagłośnieniem, projektorem i leżakami, co pozwoli na regularną organizację kin letnich. Wyobraźcie sobie letni odpoczynek na leżaku przy dobrym filmie, z lemoniadą w ręku i świeżym powiewem wiatru w samym centrum Warszawy. Do współpracy zapraszamy studentów ASP i kulturoznawstwa, a także wszystkie inne artystyczne dusze. Chcemy, aby ta przestrzeń zapełniła się obrazami i rzeźbami, aby każdy mógł postrzegać ją jako miejsce, w którym może wyrazić swoje artystyczne ja. Nasza organizacja planuje również organizację serii spotkań na temat problemów, które dotykają warszawiaków. Debaty, na które zapraszani będą przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz warszawiacy, odbywać się będą w przyjemnej atmosferze w ogrodzie domku. W planach mamy również prowadzenie bezpłatnych zajęć z języków skandynawskich i nauki tańca (może to połączymy?:) ).

 

POTRZEBY

Aby uratować Jazdów i otworzyć go na mieszkańców niezbędne są znaczne nakłady finansowe. Zgodnie z wymogami PPOŻ i Sanepidu, aby móc realizować działalność społeczno-kulturalną na terenie domków fińskich niezbędne jest dokonanie działań remontowych, które pozwolą na zmianę sposobu użytkowania z mieszkaniowego na użytkowy. W tym celu w domku przy ul. Jazdów 3/17 planujemy wstawić i uszczelnić okna (obecnie zabite dyktą), poszerzyć drzwi wejściowe (obecnie za wąskie wg PPOŻ), przesunąć ściankę tworząc przedsionek między łazienką a wejściem, pomalować ściany w pokojach, wyremontować kuchnię, w tym w szczególności zapewnić zlew, kran, lodówkę, zakupić piec grzewczy, dobudować wyjście ewakuacyjne, zakupić środki czystości, sprzęt niezbędny do przeprowadzenia remontu, uszczelnić kran na zewnątrz budynku, zakupić meble i skrzynki stanowiące minimum niezbędne do realizacji działań kulturalnych, zakupić środki niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa w budynku i inne działania niezbędne do realizacji działań kulturalnych.Cześć zebranych środków chcielibyśmy przeznaczyć na promocję działań kulturalnych które będą realizowane w domku przy ul. Jazdów 3/17.

 

Ogród i weranda 

Jeśli uda się osiągnąć fundusze by zrealizować powyższy plan minimum, dalsze środki zostaną przeznaczone na rewitalizację kolejnych domków fińskich (w przypadku porozumienia z Zarządem Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Śródmieście).

 Opuszczony sąsiedni domek fiński, źródło: www.facebook.com/jazdow

 

WSPIERAJĄ NAS

 

KOORDYNATORZY PROJEKTU

Marcin Dumieński

 

 Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa "Razem", fundator oraz członek zarządu Fundacji Rozwoju Kinematografii, absolwent kierunku PR i Marketing Medialny, Stosunki Międzynarodowe
i Europeistyka na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek prezydium wawerskiej Komisji Dialogu Społecznego, realizator kampanii informacyjnych
i społecznych dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,
a także licznych akcji społecznych, debat publicznych, happeningów, współautor publikacji na temat odmienności kulturowej w Europie  - “Społeczeństwa i Kultury Europy”. Obecnie w pracy zawodowej skupia się na marketingu, Public Relations i Public Affairs.

 

Maciej Sawicki

 

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa "Razem", fundator oraz członek zarządu Fundacji Rozwoju Kinematografii, działacz społeczny, wolontariusz w hospicjum,wieloletni drużynowy harcerski. Odbył cykl szkoleń z prowadzenia biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie,praktyki w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli, w zespole prawnym w Sejmie RP, staż w ING Banku Śląskim w departamencie Private Banking szkolenia z zakresu rozwoju osobistego organizowane przez Akademię Nauki, kurs „Akademii Giełdowej” organizowany przez Szkołę Główną Handlową oraz kurs retoryki w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

 

 Informacja o zrealizowanych lub realizowanych projektach:

  • Współorganizator Falenickiego Festiwalu Filmowego (VIII-IX 2011)
  • Współorganizator Letniego Kina Plenerowego ,,Kino i Wino’’(IX-2012).
  • Animator projektu „Spotkajmy się Pomiędzy”
  • Współautor projektu wyświetlfilm.pl oraz koordynator cyklu kin plenerowych na terenie Warszawy w 2014 roku.

Aaron Welman

 

Członek Stowarzyszenia Inicjatywa "Razem". Właściciel wydawnictwa i biura tłumaczeń “Sol Invictus”. Zawodowo działa także jako dziennikarz-wolny strzelec. Absolwent stosunków międzykulturowych Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również dziennikarstwo i komunikację społeczną w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza oraz studia podyplomowe w zakresie dyplomacji kulturalnej w Collegium Civitas. Brał udział w licznych stażach, konferencjach, seminariach i szkoleniach, m.in. w Harvard Extension School Uniwersytetu Harvarda, Europäische Akademie Berlin, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W latach 2008-2011 sekretarz w Sekretariacie Generalnym Klubu Dziennikarzy Europejskich Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 

 

 

 KONTAKT

tel.: 667 436 735 (Aaron) , 605 341 087 (Maciek) , 501 301 582 (Marcin)
e-mail: inicjatywarazem@gmail.com
facebook: www.facebook.com/ZaczarowanyOgr

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.12.2014 12:12