Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Arkana Studio

Arkana Studio

Warszawa

Dorota Roszkowska jest producentką m.in. filmu POSTE RESTANTE w reżyserii Marcela Łozińskiego (Europejska Nagroda Filmowa 2009) i koproducentką filmu MŁYN I KRZYŻ Lecha Majewskiego wg obrazu Pietera Bruegla, nagradzanego na świecie.
Arkana Studio to niezależna firma produkcyjna założona w roku 2003 przez Dorotę Roszkowską. Celem Arkana Studio jest sedno rzeczy, jak na to wskazuje łacińskie słowo „arcanus”. Główne pola działalności Arkana Studio to: produkcja, edukacja i promocja filmu dokumentalnego.
Obecnie w produkcji: film ŁOWCY MIODU w reż. Krystiana Matyska, który niedawno zebrał 195% w kampanii PP.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1300 PLN z 17000 PLN

19 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

7%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 06.11.2015.

Uratowane z Potopu

O projekcie

 O filmie

Pochodzą z początku XVII wieku z pracowni najznakomitszych włoskich rzeźbiarzy. Zdobiły Zamek Królewski i Pałaca Kazimierzowski w Warszawie, letniej rezydencji królewskiej. Skradzione podczas potopu (1655-1660), nigdy nie dotarły do Szwecji. Na dnie Wisły przeleżały 350 lat…

Przez 6 lat grupa polskich naukowców, przeszukiwała dno Wisły, aby odkryć i wydobyć blisko 1000 obiektów historycznych. Są to jedyne zachowane do dzisiaj zabytki architektury XVII-wiecznej Warszawy. 

„Uratowane z Potopu” to film o przygodzie, naukowym śledztwie, które zakończyło się odkryciem prawdziwych skarbów. Reżyserzy filmu Marcin Jamkowski i Konstanty Kulik towarzyszą badaczom od samego początku. Marcin, jako profesjonalny nurek, uczestniczy również w wydobywaniu wszystkich elementów. 

Do realizacji filmu wykorzystujemy zdjęcia powietrzne jak i podwodne. Bardzo ważnym elementem filmu będą animacje, które ożywią XVII-wieczne ryciny, pokażą jak rabowano rezydencje magnackie i szlacheckie, a także przedstawią drogę szwedzkich barek.

 

Na co zbieramy?

Tylko niewielka część barek zatonęła w wodach Wisły. Zdecydowana większość dotarła do Szwecji. Dlatego właśnie chcemy tam pojechać i odnaleźć zabytki pochodzące z Polski. Przeprowadzimy wywiady ze szwedzkimi historykami i badaczami, dzięki którym spojrzymy na kwestię potopu z innej perspektywy. Porozmawiamy również ze zwykłymi obywatelami, aby opowiedzieć im o nieznanym większości Szwedom aspekcie naszej wspólnej historii. 

Nasz pierwszy próg to kwota 17 000 złotych. Dzięki tej sumie pojedziemy do Szwecji i w SZTOKHOLMIE zorganizujemy 7 dni zdjęciowych. Przetransportujemy 4-osobową ekipę filmową – 2 reżyserów, kierownika produkcji i tłumacza. Wypożyczymy niezbędny sprzęt filmowy, opłacimy ubezpieczenie, zapewnimy ekipie nocleg i wyżywienie. A także pokryjemy koszty przejazdów w Sztokholmie. Realizujemy zdjęcia w:

  • Muzeum Vasa – muzeum statku zbudowanego z myślą o walkach ma Morzu Bałtyckim w trakcie Wojny Północnej,
  • Muzeum Armii - gdzie znajdują się armaty pochodzące z Polski, porównamy je z tymi wydobytymi tego lata z Wisły,
  • Bibliotece Narodowej w Sztokholmie,
  • Sztokholmski Pałac Wrangla.

Nasz drugi próg to 20 000, za tę kwotę zrealizujemy zdjęcia w SKOKOLOSTER. Jest to rezydencja zbudowana na zlecenie Carola Gustawa Wrangla – głównego dowódcy armii szwedzkiej działającej w Warszawie. Inspiracją dla architektów tego pałacu był Zamek Ujazdowski. Nas najbardziej będą interesowały pochodzące z Polski elementy wykończenia wnętrz. W przyzamkowej kaplicy znajdują się pochodzące z Oliwy: chrzcielnica, ambona i ołtarz.

Osiągnięcie 3 progu pozwoli nam na realizację zdjęć w UPPSALI. Jest to najstarszy ośrodek akademicki w Szwecji, którego rozwój i świetność przypada na XVII wiek. Zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej w Uppsali przekraczają pięć milionów, z czego kilka tysięcy pochodzi z Polski. Najważniejsze z nich stanowią kolekcję Copernicana, czyli 46 książek związanych z Mikołajem Kopernikiem: jego notatniki, podręczniki. Zabytkiem w skali światowej są tablice astronomiczne wykonane własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika. Rezalizujemy zdjęcia w:

  • Katedrze w Uppsali – gdzie znajduje się  dzwon z Torunia, grób Katarzyny Jagiellonki, nad którym znajduje się fresk przedstawiający Kraków,
  • Bibliotece Carolina Rediviva – gdzie sfilmujemy księgozbiór związany z Kopernikiem,
  • Muzeum Gustavianum – muzeum uniwersyteckim.

 

Ta kwota pozwoli na wyjazd z całą ekipą jeszcze jednej osoby! Będzie to ASYSTENT, który sprawi, że będziemy mogli zrealizować więcej naszych pomysłów, będziemy pracować szybciej, sprawniej i lepiej. 

 

Po przekroczeniu ostatniego progu, nasz film zyska niepowtarzalny i wyjątkowy charakter. Zatrudnimy kompozytora, który stworzy unikalną MUZYKĘ filmową. Dzięki niej nasz film będzie jeszcze lepszy!

 

 

Ludzie, czyli kto za tym stoi

 

Marcin Jamkowski - reżyser i autor scenariusza. Swoimi pasjami mógłby obdarzyć kilka osób, podróżnik, nurek, wspinacz, fotograf, filmowiec i dziennikarz. Do tej pory zrealizował kilka filmów dokumentalnych "Wyżej niż gekony" i "Wyżej niż lemury" (nagroda Srebrna Cameratravel na festiwalu w Łodzi) oraz średniometrażowy film "No One's Left Behind", o poszukiwaniach w Kambodży trzech ostatnich ofiar Wojny Wietnamskiej (z Michaelem Barnesem) i razem z Konstantym Kulikiem "The Art of Sharing. Poland for World Heritage". Wiceprezes The Explorers Club w Polsce.

Konstanty Kulik - reżyser i operator. Absolwent Wielkopolskiej Szkoły Radia, Telewizji i Filmu w Poznaniu. Słuchacz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Producent popularnych programów telewizyjnych. W 2007 roku uhonorowany nagrodami dla najlepszego filmu i reżysera za dokument "W poszukiwaniu legendy". Autor teledysków i reklam, reżyser, operator, żeglarz. Razem z Marcinem Jamkowskim stowrzył "The Art of Sharing. Poland for World Heritage" na rzecz polskiego oddziału UNESCO. W 2012 roku współpracował przy dokumentalnym filmie interaktywnym "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI – XVIII w.)” na zamówienie Muzeum Historii Polski. 

Hubert Kowalski - pomysłodawca badań, koordynator prac naukowych w projekcie „Wisła 1655-1906-2009 – Interdyscyplinarne badania dna rzeki”. Pracownik Instytutu Archeologii UW, wicedyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularno-naukowych, opublikowanych m.in. w „Roczniku Warszawskim”, „Kronice Zamkowej” i „Kontekstach”. Laureat w konkursie specjalnym na najlepszą publikację naukową dotyczącą Uniwersytetu Warszawskiego za książkę pt. „Antyczne tradycje w dekoracji rzeźbiarskiej gmachów Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu”.

Dorota Roszkowska - Producentka, wykładowczyni i ekspertka filmu dokumentalnego. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej, prowadzi firmę Arkana Studio. W swoim dorobku posiada wiele kreatywnych dokumentów, takich jak „Poste Restante” w reż. Marcela Łozińskiego uhonorowany m.in. European Film Award. A także fabularnych jak „Młyn i krzyż” w reż. Lecha Majewskiego nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

 Barbara Ziemann - asystentka producenta w Arkana Studio, gdzie odpowiada za projekt „Uratowane z Potopu”. Absolwentka filmoznawstwa na UAM w Poznaniu.

 

 

 Nagrody:

 

 

 

KONTAKT

Arkana Studio

Barbara Ziemann

film@arkanastudio.pl

tel. 662 144 499

arkana@arkanastudio.pl
tel: 22 840 27 45

Strona internetowa filmu: Uratowane z Potopu
Facebook: Uratowane z Potopu

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 06.11.2015 16:04