Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Wayair Foundation

Wayair Foundation

Poznań

Nasze korzenie to rewolucyjna szkoła w Polsce, a nasz dowód to kolejne generacje dzieci, które dziś, jako młodzi dorośli są współpracownikami Wayair Foundation, politykami, poetami, architektami, researcherami, aktorami, podróżnikami, informatykami. Są świadomymi Europejczykami poszukującymi nowych rozwiązań dla lepszego świata.

A my? My nie mamy gotowych rozwiązań, mamy świetne ramy, trochę doświadczenia, trochę wiedzy i mnóstwo entuzjazmu. Ale mamy to i z wami, waszymi dziećmi i nauczycielami możemy wnieść nowy podmuch powietrza (Wayair – New Air) do waszych szkół, gdziekolwiek jesteście.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

23269 PLN z 150000 PLN

130 Wspierający

18 dni do zakończenia

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej (model "bierzesz ile zbierzesz"). Projekt kończy się 13.05.2019 22:10

Buduj z nami wyjątkową szkołę z teatrem w Tanzanii!

This project is also available in english version. Click here to change language

O projekcie

 

 

    

 

Ulyankulu w Tanzanii to były obóz dla burundyjskich uchodźców, który rozrósł się do rozmiaru 40-tysięcznego miasta. W latach 70. ubiegłego wieku Tanzania przyjęła setki tysięcy uchodźców z Burundi, jednego z najbiedniejszych państw na świecie, uciekających przed wojną domową na tle etnicznym. Kolejne już pokolenie imigrantów żyje w Ulyankulu, pracuje i zakłada rodziny.

 

 

Zgodnie przyznają jednak, że najbardziej palącymi problemami są ograniczony dostęp do edukacji oraz brak wody. Lokalna szkoła jest przepełniona, klasy liczą 300  uczniów, a budynek niezwykle szybko się nagrzewa i brakuje w nim wentylacji.

 

Miejscowe władze i instytucje nie dysponują odpowiednimi funduszami na rozwój niezbędnej infrastruktury szkolnej. Dodatkowo, wolno postępujący proces integracji między Tanzańczykami a uchodźcami wymaga działań wspomagających ten proces.

   

Ja mawia Jerzy Hamerski: „Ważny jest nie tyle dach, lecz to, co pod dachem". Wierzymy, że każde dziecko ma prawo do edukacji, a wyposażając dzieci w odpowiednie warunki do nauki i umiejętności pomagamy im stawać się obywatelami świata i kształtować swoją przyszłość.

 

 

Program nauczania języka angielskiego (na początek) poprzez zabawy i techniki teatralne, wykorzystujący bogate doświadczenia pedagogiki łejerskiej, nastawiony jest na wszechstronny rozwój dziecka, odkrywa jego talenty, a jednocześnie uwzględnia potrzeby i tradycje pedagogiczne Tanzanii.

 

 

Szkoła otwarta jest na różnego rodzaju nurty edukacyjne i doświadczenia innych ośrodków szkolnych.

 

 

Prace budowlane nie ustępują, jednak nie wystarczy nam pieniędzy na ukończenie budowy, którą chcemy zamknąć w tym roku. Potrzebujemy środków na wybudowanie 4 klas.

 

 

150 000 zł wystarczy nam na  wymurowanie ścian i położenie dachu o specjalnej konstrukcji, który zapewnia ciągłą wentylację.

 

 

Mamy specjalny tank do magazynowania wody, potrzebujemy jednak kupić i zainstalować system odprowadzania deszczówki. Chcielibyśmy także wyposażyć nowo powstałe klasy w drzwi i okiennice, stoliki, krzesła oraz tablice, a także materiały do nauki. Chcemy, by dzieci mogły w pełni korzystać ze szkoły od przyszłego roku.  

 

 

 

   

  

 

Podstawową ideą szkoły w Ulyankulu jest stworzenie nie tylko budynku edukacyjnego, ale także przestrzeni do zabawy, integracji, spotkań oraz działań teatralnych.

 

 

Projekt wioski edukacyjnej, zakłada zespół budynków:

 

 klasy usytuowane wokół drzew mangowców, które dają cień i przyjemny chłód oraz są naturalnym miejscem gromadzenia się lokalnej społeczności

 

place zabaw, które usytuowane są pomiędzy klasami

 teatr, który m.in. posłuży do realizowania autorskiego programu praktycznej nauki języka angielskiego poprzez zabawę w teatr

 

 

 

Całość została zaplanowana przez architektów z pracowni JEJU STUDIO, ARH Pracownia architektoniczna, AKON), którzy spędzili miesiące w Ulyankulu i okolicy wykonując cały projekt wolontariacko, z dobrego serca. Budynki oraz wyposażenie powstają z lokalnych materiałów, ale przy wykorzystaniu współczesnej rozwiązań technologicznych.

 

 

 

 

Projekt jest nie tylko designerski, bo wierzymy, że dobre wzornictwo kształtuje i rozwija kreatywność, ale przede wszystkim zapewnia komfortowe warunki do nauki, zabawy i rozwoju. Klasy przykrywamy specjalnie skonstruowanym dachem, który zapewnia ciągły przepływ powietrza, a więc chłodzenie i wentylację. Dodatkowo, budowa dachu pozwala na zbieranie deszczówki do specjalnego zbiornika o pojemności 60 tys.litrów.

 

 

Dwa lata temu nawiązaliśmy kontakt z tanzańskim oddziałem Caritas, który wskazał nam działkę idealną pod budowę ośrodka – z wielkimi drzewami mangowców w centralnym miejscu. Kreatywni architekci, wolontariacko zaprojektowali budynki szkoły oraz meble i doglądali pierwszych działań na placu budowy.

 

 

 

 

Zdobyliśmy część finansowania z MSZ- u na pierwszy etap prac. Przez cały czas wspierali nas przyjaciele fundacji. Mimo, że szkoła nie jest ukończona Ela Drygas prowadzi w Ulyankulu zajęcia dla dzieci w prowizorycznych warunkach.

 

 

 

Ta historia zaczęła się niemal 30 lat temu, kiedy poznańscy pedagodzy, Jerzy Hamerski i Elżbieta Drygas, sprowadzili do Poznania szkołę z Holandii. Budynek podarowany przez tamtejszy Caritas, przyjechał w częściach, spakowany do kilkunastu ciężarówek – na ówczesne czasy to był heroiczny wyczyn. Dzięki niezatapialnej wierze w marzenia, parze poznańskich pedagogów udało się stworzyć eksperymentalną podstawówkę wykorzystującą do edukacji metody teatralne i dać swoim podopiecznym przestrzeń do nauki. Wówczas wsparło ich miasto, anonimowi mieszkańcy, rodzice, uczniowie i przyjaciele z zagranicy. Szkoła istnieje do dziś i kształcą się w niej kolejne pokolenia „łejerskich”, bo tak nazywają się uczniowie legendarnej poznańskiej podstawówki Łejery. Powstała w 2015 roku Wayair Foundation, czyli Fundacja u Łejerów  jest zespołem wychowawców, ekspertów ds. komunikacji, naukowców i architektów. Projekty fundacji są oparte na pogłębionych badaniach i ścisłej współpracy z lokalnymi organizacjami, liderami i dziećmi. Powstała z ideą aby zwiększyć wpływ ośrodków edukacyjnych, w których mogą rozwijać się zarówno dzieci, jak i dorośli. Centra uczą samodzielnego myślenia i doskonalą umiejętności. Fundacja, oprócz Jerzego Hamerskiego i Elżbiety Drygas to także:

 

 

Po więcej informacji o projekcie, fundacji oraz naszej działalności zapraszamy na nasze kanały:

FB: https://www.facebook.com/fundacjaulejerow/ oraz 
IG: wayair_foundation
WWW: https://www.wayair.org/

 

 

 

 

 

Nagrody przekażemy Wam do końca czerwca tego roku. 

 

 

W realizację projektu wioski edukacyjnej w Ulyankulu zaangażowało się mnóstwo osób. Bez ich wsparcia nasze prace i działania nie byłyby możliwe:

 •  Iwo Borkowicz, JEJU studio, architekt
 • Amelia Kuch, doktorantka badajaca zagadnienia migracji z Uniwersytetu w Edynburgu
 •  Adam Siemaszkiewicz, JEJU studio, architekt
 • Łukasz Rawecki, ARH Pracownia Architektoniczna, architekt
 • Björn Steinar Bluemenstein, architekt
 • Sebastian Lawson-Thorp - consultant do spraw zdrowia z Wielkiej Brytanii
 •  Katarzyna Starzecka z zespołem, AKON, konstruktorzy
 • Małgorzata Żukowska, kurator naszych wystaw, archeolog
 •  Alicja Biała, ilustratorka, graficzka,
 •  MSZ  - Polska Pomoc 2018
 •  Caritas Tabora
 •   Q&ACommunications
 •  Szkoła Podstawowa nr 83 „Łejery” im. Emilii Waśniowskiej
 •  Spark Academy - Szkoła Podstawowa
 •  Montessorii Home Polsko-Angielskie Przedszkole
 • Blue Sky Travel Poznań

 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Trwa zbiórka na budowę szkoły w Tanzanii

wtk.pl | 2019-04-19

Fundacja u Łejerów buduje szkołę w Ulyankulu. To 40-tysięczny obóz dla uchodźców w Tanzanii, który przekształca się w miasto. Ponad 300 dzieci czeka w nim na rozpoczęcie nauki. Ale wciąż brakuje 150 tysięcy złotych.

Szkoła w Ulyankulu

architektura.info | 2019-04-11

Wayair Foundation za pośrednictwem platformy crowdfundingowej PolakPotrafi.pl zbiera środki na dokończenie wioski edukacyjnej, w której dzieci uchodźców z Burundi będą uczyć się poprzez zabawy teatralne.

Polacy budują szkołę w Tanzanii. Dołącz do zbiórki na PolakPotrafi.pl

wiadomosci.wp.pl | 2019-04-05

Jednym z miejsc, do którego trafili jest Ulyankulu - obóz dla uchodźców, który rozrósł się do rozmiaru 40-tysięcznego miasta. Żyją tam już kolejne pokolenia. Mieszkańcy pracują i zakładają rodziny. Przyznają jednak, że najbardziej palącymi dla nich problemami jest brak wody oraz ograniczony dostęp d

Zbuduj szkołę dla 300 dzieci. Ruszyła zbiórka na PolakPotrafi.pl

natemat.pl | 2019-03-28

Wayair Foundation (Fundacja \"U Łejerów\"), za pośrednictwem platformy croundfundingowej PolakPotrafi.pl zbiera środki na dokończenie wioski edukacyjnej w Tanzanii, w której dzieci będą uczyć się poprzez zabawy teatralne.

Fundacja U Łejerów buduje szkołę w Tanzanii. Jest teatr, potrzebne są jeszcze klasy

poznan.wyborcza.pl | 2019-03-27

W byłym obozie dla uchodźców powstaje nowoczesna szkoła, wybudowana z lokalnych materiałów i we współpracy z mieszkańcami.

Łejery zbierają na szkołę w Tanzanii

poznews.pl | 2019-03-27

40-tysięczny obóz dla uchodźców, który przekształca się w miasto, ponad 300 dzieci, które czekają na rozpoczęcie nauki i 150 tys. złotych, których brakuje, aby dokończyć szkołę w Ulyankulu, w Tanzanii. Ludzie z poznańskiej szkoły Łejery i fundacji Wayair rozpoczynają zbiórkę pieniędzy.

Nie mają drzwi i okien, ale czekają na ławki i krzesła. Rusza zbiórka na szkołę dla uchodźców

poznan.eska.pl | 2019-03-27

Fundacja \"U Łejerów\" jest już na półmetku budowy szkoły w 40 tysięcznym obozie dla uchodźców w Tanzanii.