Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Filmowa Wonderwoods

Fundacja Filmowa Wonderwoods

Warszawa

Fundacja Filmowa Wonderwoods
http://wonderwoods.pl/
wonderwoods@wonderwoods.pl

Celem Fundacji jest:
1. promowanie młodego pokolenia twórców,
2. krzewienie kultury filmowej, w tym zwłaszcza gatunków filmowych takich jak: animacja, horror, fantastyka,
3. wspieranie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań o wysokich walorach artystycznych służących rozwojowi kultury i sztuki.

KRS: 0000462019
REGON: 146672864
NIP: 5223006195

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5335 PLN z 5000 PLN

56 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

106%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.02.2014.

TYGRYSIE SERCA

O projekcie

Dwa tysiące lat temu nikt nie dziwił się ludziom, którzy porzucali cywilizację, by w samotności, wśród przyrody zgłębiać naturę umysłu. Dwieście lat temu, kiedy amerykański filozof Henry David Thoreau poszedł ich śladem, uznano go za dziwaka.

 

 

Na naszych oczach umiera powoli ostatnia być może na świecie wielka szkoła praktyki filozoficznej, która zakłada, że najłatwiej osiągnąć klarowność umysłu w naturze – Tajska Tradycja Leśna. Z Waszym wsparciem pojadę z kamerą do dżungli północno-wschodniej Tajlandii by zarejestrować jej ostanie chwile. Odnajdę starych mistrzów, wysłucham ich opowieści, będę medytował w dżungli według ich wskazówek.

 

 

Tajska Tradycja Leśna powstała pod koniec XIX wieku na pograniczu Tajlandii i Laosu w odpowiedzi na zarzucenie medytacji i wygodę życia mnichów w miastach. Najpierw kilku bezkompromisowych mnichów opuściło klasztory i ruszyło do dżungli, żeby tam uczyć się praw natury i zgłębiać własne umysły. Przedzierali się przez las, medytowali w jaskiniach, na szczytach gór, pod klifami, wśród dzikich zwierząt. Nie zrywając z oficjalnym buddyzmem, wytworzyli własne metody medytacji i analizy doświadczenia.

 

 

To jak okrutne było życie w dżungli północno-wschodniej Tajlandii jeszcze niecałe sto lat temu możecie zobaczyć na własne oczy. Film „Czang – dramat w dziczy” z roku 1927 polsko-amerykańskiego pilota i reżysera Mariana Coopera (późniejszego twórcy King-Konga), opowiada o Kru, rolniku skazanym na walkę z pumami, tygrysami i dzikimi stadami słoni by chronić swoją trzodę (fragment znajdziecie tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=2XQBMI0fMko). Film kończy się stratowaniem chaty Kru przez wściekłego słonia. Pół wieku wcześniej, nie mając nawet chat, w których mogliby schronić się przed deszczem, poszukiwacze nirwany w dżungli, codziennie ryzykowali życiem.

 

 

Przez prawie 150 lat istnienia leśna linia zrodziła wielu legendarnych mistrzów medytacji - Ajahna Muna, Ajahna Maha Buę, Ajahna Chah'a – wyrafinowaną filozofię i wiele kolorowych opowieści. W połowie lat 70. młodzi Amerykanie i Anglicy przechodzili w dżungli u Ajahna Chah'a pierwsze spotkania z prawdziwym buddyzmem. Była to zbieranina kolorowych typów: piloci helikopterów rozbici psychicznie wojną w Wietnamie; idealiści z bogatych przedmieść Londynu; spirytualiści New Age’u. Wielu z nich zostało mnichami na całe życie, kilku znanymi pisarzami. Ajahn Chah był już wtedy legendą: miał za sobą lata medytacji w dżungli, gdzie wędrował ścieżkami znanymi tylko jemu i tygrysom. Kiedy wrócił do świata, okazało się, że wie o medytacji więcej niż wszyscy uczeni z Bangkoku, którzy znają na pamięć starożytne pisma palijskie.

 

 

Dzisiaj w dżungli północno-wschodniej Tajlandii jest trzysta małych klasztorów tej tradycji, kolejnych dwadzieścia na Zachodzie – w Wielkiej Brytanii, USA, Włoszech. Dlaczego to jej ostatnie chwile? Leśna tradycja jest zagrożona. Ostatni wielki mistrz – Ajahn Maha Bua, zmarł w roku 2011. Dżungle przetrzebiła nowoczesna gospodarka. Buddyzmem tajlandzkim wstrząsają skandale – finansowe i seksualne i nawet prości ludzie nie są zainteresowani wspieraniem mnichów. A bez tego wsparcia, efektywna długodystansowa medytacja w dżungli jest niemożliwa.

 

 

Chcę pokazać tajską tradycje leśną reportersko. Dotrzeć do ostatnich znanych mistrzów, poutykanych w zakamarkach dżungli, porozmawiać z nimi z pomocą tłumacza, pokazać ich stan umysłu. Dowiedzieć się co odkryli w dżungli o własnym umyśle i czy przeraża ich to, że współczesny świat zabija ich sposób życia, i wyszydza ich sposób myślenia. Ta podróż będzie formalnym kręgosłupem filmu.

 

 

Wylatuję w lutym 2014 by nakręcić 15 minutowy dokument, który zobaczycie na Youtube. Wszyscy, którzy wesprą projekt dostaną też możliwość wglądu w unikalne zdjęcia z wyprawy i w część niewykorzystanego materiału filmowego. W roku 2015 wraz z ekipą fundacji Theravada oraz Fundacji Filmowej Wonderwoods pojedziemy znowu do Tajlandii. Tym razem przywieziemy materiał na pełnometrażowy dokument kinowy.

 

Proszę Was o wsparcie filmu, który powstanie teraz, albo nie powstanie nigdy, bo będzie na niego za późno.

 

 

Celem wyprawy, o której wsparcie prosimy, jest zebranie materiału i stworzenie 15-minutowego filmu oraz reportażu prasowego o Tajskiej Tradycji Leśnej. Film będzie dostępny dla każdego na YouTube. Godzinny film dokumentalny zamierzamy nakręcić zimą 2014/2015 lub później, w zależności od tempa zdobywania środków.

 

 

Zbieramy środki przede wszystkim na:

- opłaty za tłumacza (na okres ok. 2 tygodni)

- przejazdy w Tajlandii

- zakup 2 mikroportów

 

Reżyser: Marcin Fabjański

Ponad dwa lata spędził w Azji – m.in. w Indiach, Chinach, Nepalu, Tajlandii i Birmie, gdzie intensywnie medytował i zgłębiał filozofię Wschodu. W USA został certyfikowanym instruktorem Mind-Body Bridging, w Chinach – dla równowagi kulturowej - nauczycielem medytacji w ruchu: Zhineng Qigong. Autor pierwszego polskiego poradnika praktyki filozoficznej „Stoicyzm Uliczny”, innych książek, filmów dokumentalnych i scenariuszy.

Jego nauczycielami medytacji byli między innymi: Joseph Goldstein, U Tejaniya, Vimalaramsi, Wimoak. Jego podstawową praktyką jest mettā. Inspirowany pismami kanonu palijskiego stworzył własne techniki medytacyjne, m.in. - grawitacja myśli, wygaszacz złości, shaking mettā – których naucza w ramach programu o nazwie Dostrojenie Do Procesu Życia. Są zaprojektowane tak, by używać je w codziennym życiu, a w trakcie formalnych sesji - w pozycji leżącej (nie dotyczy shaking mettā).

Doktor filozofii, na podstawie pracy o buddyzmie i Schopenhauerze. Dziennikarz nagrodzony między innymi Grand Pressem i nagrodami Independent Press Association w Nowym Jorku. W magazynie „Coaching” prowadzi autorską rubrykę „Metafizyka dla neurotyka”. W „Dużym Formacie” felieton „Architektura emocji”. Nie bez wewnętrznej walki z sobą samym napisał książki: „Wędrówki filozoficzne” (2003), „Europowieści” (2005) „Stoicyzm uliczny” (2010), „Ogryzek Aureliusza” (2011), „Bóg gra z 10. 11 opowiadań piłkarskich” (2011). W marcu 2014 ukaże się jego najnowsza książka pt. "Zaufaj życiu. Nie zakochuj się w przelatującym wróblu".

Twórca filozofii dostrojenia do procesu życia i projektu odzyskiwania szczęścia w codziennym życiu - www.selfoff.com

Wonderwoods: Piotr Jagodziński

Piotr "Har-Dao" Jagodziński (onegdaj Vilāsa Bhikkhu) - ur. 2 lipca 1980 roku - twórca (2007) i redaktor naczelny portalu Sasana.pl - w 2009 w Birmie pod przewodnictwem Ashin Tejaniya wyświęcony na mnicha buddyjskiego jako Vilāsa Bhikkhu, uzyskał dyplom na Uniwersytecie Theravādy (I.T.B.M.U.), po roku przeniósł się na Sri Lankę, gdzie między innymi odbył odosobnienie z Ajahn Brahmavamso. W 2011 zrzucił mnisie szaty, pozostając świeckim wyznawcą - upāsaka. Czerpie inspiracje od nauczycieli takich jak Buddhadasa Bhikkhu, Thanissaro Bhikkhu oraz innych - samemu uznając się za tzw "dhamma-punk". Website: http://sasana.wikidot.com/

 

Wonderwoods: Piotr Dismas Zdanowicz

Urodzony 19 Września 1985 r. w Warszawie. Reżyser, scenarzysta, animator, ilustrator, grafik, okazjonalnie rysownik komiksów. Website: http://dismas-lesite.blogspot.com/

 

Fotki: Karolina Sikorska

Film: Fundacja Filmowa Wonderwoods (Wonderwoods.pl)

Media o Twoim projekcie:

Buddyjski projekt filmowy “Tygrysie Serca” – prośba o wsparcie

ekobuddyzm.pl | 2014-02-11

Człowiek przetrzebił dżungle nie tylko w Amazonii, ale także w takich krajach jak Tajlandia czy Laos, gdzie służyła ona mnichom z Tajskiej Tradycji Leśnej jako miejsce duchowego schronienia i badań nad umysłem. Mnisi tej tradycji od lat zajmowali to środowisko. Mieszkali i medytowali w lasach, opiekowali się otoczeniem, jednocześnie uwalniając swój umysł od skaz i złudzeń. Ich świat ginie razem z drzewami wokół nich, oraz słabnącym wsparciem społeczeństwa, zainteresowanego bogaceniem się.

Tygrysie Serca

mahajana.net | 2014-02-07

Marcin Fabjański wraz z Fundacją Filmową Wonderwoods i przy współpracy z Fundacją „Theravada” zainicjowali projekt "Tygrysie Serca" - jest to pierwszy krok do nakręcenia pełnometrażowego dokumentu o zanikającej już Tajskiej Tradycji Leśnej.

Wesprzyjmy buddyjskie Tygrysie Serca

fundacjasanctusnemus.cba.pl | 2014-01-30

Ludzie przetrzebili dżungle nie tylko w Amazonii, ale także w takich krajach jak Tajlandia czy Laos – lasy są na ogromną skalę wycinane pod plantacje, co skutkuje ograniczeniem bioróżnorodności. Zagrożeniem dla lasów jest głównie uprawa palmy olejowej i kauczukowca. Bezlitośnie wycinana dżungla służyła wcześniej mnichom z Tajskiej Tradycji Leśnej jako miejsce duchowego schronienia i badań nad umysłem.

"Tygrysie serca" - wesprzyj produkcję filmu o tajskich mistrzach medytacji

stopklatka.pl | 2014-01-30

Fundacja Filmowa Wonderwoods planuje realizację 15-minutowego filmu dokumentalnego o Tajskiej Tradycji Leśnej. Aby projekt mógł zostać zrealizowany, zbiera niezbędne fundusze na croudfundingowym portalu PolakPotrafi.pl.

„TYGRYSIE SERCA” – ZBIÓRKA FUNDUSZY NA PROJEKT FILMOWY

www.buddyzm.media.pl | 2014-01-20

Wesprzyj projekt filmowy dokumentujący Tajską Tradycję Leśną buddyjskiej szkoły Theravada.

Tygrysie Serca Projekt filmowy

buddyzm.edu.pl | 2014-01-20

Człowiek przetrzebił dżungle nie tylko w Amazonii, ale także w takich krajach jak Tajlandia czy Laos, gdzie służyła ona mnichom z Tajskiej Tradycji Leśnej jako miejsce duchowego schronienia i badań nad umysłem.

Tygrysie Serca – zbiórka na projekt filmowy

jogasutry.pl | 2014-01-20

Dżungla dla samotnej osoby jest wymagającym a często niebezpiecznym miejscem. Zagłębiając się w nią nawet uzbrojona osoba musi zachować dużą rozwagę i ostrożność.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.02.2014 18:06