Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Asante.Edu

Asante.Edu

Warszawa

Asante.Edu to inicjatywa, która wyrosła obok Asante Bamboo Bikes - pierwszego w Polsce społecznie odpowiedzialnego producenta bambusowych rowerów wytwarzanych w Polsce i Ghanie. Wierzymy w dwa koła rozwoju Afryki - przedsiębiorczość i edukację. Inwestujemy w edukację w Afryce poprzez wyrównywanie szans w dostępie do wiedzy z użyciem nowych technologii.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

18240 PLN z 11800 PLN

178 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

154%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.11.2015.

Tworzymy interaktywne biblioteki w Ghanie

O projekcie

title.png

gora.png

menu1.pngmenu2.pngmenu3.pngmenu4.png

menu5.pngmenu9.png

menu7.pngmenu8.png

 

 

 

 

 

edukacja.png

 

 

Pod koniec listopada jedziemy do Ghany, by udokumentować historię powstawania bambusowych rowerów. Postanowiliśmy maksymalnie wykorzystać nasz wyjazd i zrobić coś, co choćby odrobinę zmieni Świat na lepsze. Wierzymy, że edukacja to najlepsza inwestycja w przyszłość. Dlatego zdecydowaliśmy się dotknąć problemu utrudnionego dostępu do wiedzy.

 

Edukacja jest podstawą do rozwijania społeczeństwa, zmniejszania poziomu ubóstwa i lepszej świadomości ochrony zdrowia. Do zdobywania wykształcenia potrzebny jest jednak powszechny dostęp do wiedzy. Niestety bardzo często w Afryce jest nieosiągalny przez brak ciągłego dostępu do Internetu, słabe zaopatrzenie bibliotek i kiepskie warunki w klasach.

 

W 2013 roku 59 milionów dzieci na całym świecie miało ograniczony dostęp do edukacji. Prawie połowa z nich pochodziła z Afryki Subsaharysjkiej. Ciężko będzie nam diametralnie zmienić te liczby. Ale to nie oznacza, że nie możemy pomóc!

 

Z wykorzystaniem technologii na pewno możemy zrobić jedno - zwiększyć dostęp do wiedzy. Nawet bez połączenia z Internetem!

 

Dzięki nowoczesnym technologiom, chcemy ułatwić dzieciom w Ghanie korzystanie z materiałów  naukowych.  Razem z Wami stworzymy 3 interaktywne centra wiedzy. Wyposażymy już istniejące, lokalne biblioteki w specjalne edukacyjne tablety, by wyrównać szanse uczniów i inwestować w ich lepszą przyszłość.

 

 

 


 

Wierzymy w moc technologii, która potrafi rozwiązać ten problem. Współpracujemy ze startupem społecznym Rumie z Kanady. Jeden tablet Rumie to cała cyfrowa biblioteka z materiałami wartymi ponad 20 000 zł. A to wszystko dostępne offline.

 

 

Każda interaktywna biblioteka składa się z baterii solarnej i 5 tabletów, które:

  • posiadają preinstalowane aplikacje edukacyjne, książki, lekcje wideo i inne materiały, jak np. Wikipedia, o łącznej wartości ponad 20 000 zł,

  • działają offline, a po podłączeniu do Internetu można je łatwo aktualizować oraz analizować dane o ich użyciu,

  • przyciągają dzieci do bibliotek znacznie lepiej, niż tradycyjne książki i pomoce naukowe,

  • są nadzorowane przez animatorów, którzy przejdą specjalne szkolenie z zarządzania interaktywną biblioteką,
  • zostały już sprawdzone w 9 krajach rozwijających się, a sama organizacja Rumie została najlepszym startupem społecznym roku 2014.

 

Polacy już od dawna robią wiele dobrego w Ghanie. Podczas naszego krótkiego pobytu chcemy odwiedzić trzy znane nam miejsca. W każdym z nich zbudujemy jedną interaktywną bibliotekę.

 

trzymiejsca.png

 

1. Yonso

W małej wiosce w pobliżu Kumasi produkowane są polsko-ghańskie rowery Asante. To tam, z naszym partnerem Yonso Project, wspieramy przedsiębiorczość i lokalną edukację.

 

2. Mankessim

Tam odwiedzimy Monikę Kaczmarzyk, częstochowiankę, która działa aktywnie w południowej Ghanie na rzecz edukacji najmłodszych. Stworzyła już przedszkole, a teraz wspiera także biblioteki. I cały czas nas inspiruje!

 

3. Ashaiman k. Temy

Współpracujemy ze szkołą techniczą w Ashaiman, gdzie przetestujemy bardziej zaawansowane treści dostępne na tabletach. W pobliskiej Temie, nasi partnerzy, Omenaa Foundation i ojciec Piotr, wspierają budowę szkoły przy ośrodku „Don Bosco”. Chcemy promować tę inicjatywę i być jej częścią.

gdziedzialamy.png

Do działania na rzecz edukacji w Ghanie, zainspirował nas nasz partner, z którym produkujemy bambusowe rowery Asante. Kwabena, mimo wielu przeciwności losu, skończył studia w Akrze i zamiast zdecydować się na dobrze płatną pracę, zaryzykował, by pomagać innym. Minęło już 10 lat od momentu, kiedy wrócił do swojej wioski i założył fundację Yonso Project, która skupia się na pomaganiu zdolnym uczniom i wspieraniu przedsiębiorczości kobiet. Ale to nie wszystko. By finansować działania społeczne oraz dawać zatrudnienie, rozpoczął produkcję ekologicznych rowerów z drewna bambusowego. Od miesiąca takie rowery dostępne są także nad Wisłą.

workshop.jpg

  • 20 sztuk tabletów edukacyjnych Rumie - wraz z zainstalowanymi treściami, opcją monitorowania przebiegu edukacji i transportem do Polski: 7 000 zł.

  • 3 solarne stacje ładowania - 1 800 zł.

  • Transport do Ghany wraz z podatkami - 1 000 zł.

  • Nagrody i prowizja platformy oraz systemu płatności - 2 000 zł.

co-ile.png

Im więcej pieniędzy uda nam się zebrać, tym większe szanse na stworzenie kolejnych interaktywnych bibliotek w Ghanie. Minimalne zamówienie tabletów to 20 sztuk; 15 chcemy przekazać do trzech miejsc jeszcze w tym roku. Pozostałe 5 trafi do kolejnej biblioteki na początku 2016 roku. Dzięki współpracy z lokalnymi organizacjami, takimi jak Yonso Project czy misja salezjanów w Temie, mamy na oku kolejne miejsca, gdzie dzięki technologii sprawimy, że uczniowie będą mieli dostęp do wiedzy, zbliżony do tego w  krajach rozwiniętych. Z Wami możemy więcej!

 

 

 

Chcemy, abyście od początku czuli się częścią tego projektu. Niestety nie możemy zebrać Was wszystkich do Ghany, ale możemy przywieźć dla Was trochę Afryki do Polski. Chcemy też podzielić się tym co robimy najlepiej na codzień. Planujemy też małe niespodzianki w trakcie trwania akcji:)

 

Przygotowaliśmy dla Was specjalne nagrody, niektóre z nich to:

 

 

A także:

 

 

Cała inicjatywa zaczęła się niewinnie. Pod koniec roku 2013 grupa studentów z różnych uczelni, uczestniczy w studenckim projekcie Emerging Market Business Summit w Kolumbii. Wszyscy kochają wyzwania i mocno wierzą, że entuzjazm i zaangażowanie pomagają zrealizować najbardziej szalone idee. Pomyśleli dlaczego tym razem nie pomóc w rozwoju edukacji i przedsiębiorczości w Afryce, na przykład w Ghanie? Pomysł jednak nie udał się od razu...

Do tego dochodzi pasja - w tym przypadku fascynacja Afryką i przedsiębiorczością społeczną. Dopiero w połowie roku 2015, jeden ze studentów wraca do Polski z semestru zagranicą, zaczyna pracę na etacie i czegoś mu brakuje. Tak powstaje Asante Bamboo Bikes - społecznie odpowiedzialny producent bambusowych rowerów produkowanych w Afryce. Wyróżniają się pięknym designem i jeszcze piękniejszą ideą, która za nim stoi: każdy zakupiony rower finansuje stypendium edukacyjne dla uczniów w Ghanie.

 

Wokół naszej inicjatywy pojawiło się już wiele wspaniałych osób, związanych z Afryką, przedsiębiorczością, edukacją czy rowerami. Najwięcej można zawsze osiągnąć, współpracując z innymi entuzjastami działań, które przynoszą pozytywną zmianę.

Działajmy razem! :)

 

sklep-head.jpg

Wierzymy, że wspólnie możemy pozytywnie wpłynąć na rozwój w krajach afrykańskich. Pierwszym filarem naszej działalności jest przedsiębiorczość, prowadzona w społecznie odpowiedzialny sposób. Drugim edukacja, czyli najlepsza inwestycja w przyszłość.

 

0001.png

Przedsiębiorczość

Od niej zaczęliśmy. Od początku września produkujemy w Ghanie i w Polsce bambusowe rowery Asante. W ten sposób dajemy pracę mieszkańcom małej ghańskiej wioski obok Kumasi i wspieramy rozwój lokalnej społeczności w regionie Asante.

 

Edukacja

Rowery Asante wyróżnia wyjatkowy design i wyjątkowa idea, która za nim stoi: każdy zakupiony rower finansuje bezpośrednio stypendia edukacyjne dla uczniów w Ghanie. Edukacja stała się tak ważnym elementem naszej misji, że stworzyliśmy AsanteEDU.

 

Asante chce zmieniać świat na lepsze dzięki rowerom. Ekologiczne, bambusowe ramy wykonywane są w Ghanie, jako część inicjatywy społecznej Yonso Project. Warsztat, w którym powstają, daje pracę mieszkańcom małej wioski w okolicy Kumasi.

 

Pierwsze rowery Asante powstały na początku września tego roku, a ich popularność przeszła najśmielsze oczekiwania twórców. Ludziom bardzo spodobał się design rowerów i stojąca za nimi idea. O Asante zrobiło się głośno, a wokół projektu zebrało się wiele wspaniałych osób.

 

 

 

 

 

 

Dzięki sile crowdfundingu, marzeniom i pasji możemy zdziałać dziś wiele dobrego. A może chcesz zaangażować się mocniej? Masz nowy pomysł, który możemy wspólnie wdrożyć w życie? Jesteśmy otwarci, bo razem zawsze możemy więcej!

  

 

Igor Pielas - z pasji do przedsiębiorczości społecznej, Afryki i rowerów założył we wrześniu Asante Bamboo Bikes. By móc spać jeszcze mniej zainicjował projekt Asante.Edu wierząc w dwa filary rozwoju Afryki - przedsiębiorczość i edukację. Pochodzenia Radomianin, na codzień pracownik marketingu dużej korporacji, nadal student finansów i CEMS MIM Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w której oddawał całe serce w rozwój studenckiego samorządu i przewodniczeniu studenckiemu przedsiębiorstwu społecznemu GoodWill. Wierzy w siłę nowych technologii, modele przedsiębiorczości społecznej i to, że opóźniona o 1,5 roku praca magisterska napisze się sama. Wyznaje motto “Do good, do well”.

Mateusz Wanat - razem z Igorem tworzy Asante Bamboo Bikes od września 2015 r. Zaczęło się od projektu logo i strony internetowej, ale z czasem zaangażował się w projekt na 100%. Pochodzi z Rzeszowa, w tym roku obronił pracę magisterską na Politechnice Warszawskiej, a zawodowo zajmuje się planowaniem kampanii internetowych w jednym z największych domów mediowych w Polsce. Uwielbia sport w każdej postaci, zainspirowany Żółwiami Ninja, w wieku 7 lat rozpoczął treningi Karate Tradycyjnego. Asante.EDU bardzo łączy się z jego podejściem do prezentów – zdecydowanie bardziej woli je dawać, niż dostawać.

Julia Saniewska - studentka studiów magisterskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Nie mogąc usiedzieć na miejscu i nudząc się, zajmując się tylko jedną rzeczą, od samego początku studiów zaczynała zdobywać doświadczenie zawodowe. Przez wiele lat zaangażowana w harcerstwo, gdzie prowadziła gromadę zuchową, a swoimi pomysłami, przyciągała na zbiórki tłumy dzieciaków. Z pochodzenia warszawianka i do szaleństwa zakochana w tym mieście. Największą przyjemność w życiu sprawia jej pomaganie innym i sprawienie, że czyjeś życie staje się lepsze. Zbyt często na szalone pomysły odpowiada "tak", więc na propozycję zaangażowania się w akcję tworzenia interaktywnych bibliotek w Ghanie, nie mogła odpowiedzieć inaczej.

 

 

 

Anna Goworowska - Laureatka Travelera w kategorii "Społeczna inicjatywa roku" oraz 11. Festiwalu Podróżników 3 Żywioły za "Podróż roku". Wolontariuszka Fundacji Dzieci Afryki. W roku 2013 pojechała samotnie do Ghany, zamieszkała w wiosce i wraz z mieszkańcami budowała szkołę. 2. lata później wróciła z akcją "Edukacja pełna inspiracji". Powrót był możliwością do realnej analizy projektów pomocowych z perspektywy czasu – wskazania szans i zagrożeń podejmowanych działań oraz wyciągniecia wniosków na przyszłość, które mogą posłużyć zarówno organizacjom non-profit jak i osobom prywatnym, które chcą podróżować i pomagać. Podróżuje i inspiruje na: gowografia.wordpress.com 

Monika Kaczmarzyk - pedagożka, terapeutka, działaczka społeczna, królowa ghańskiej wioski, reprezentantka Instytutu Afrykańskiego w Ghanie. Od dwóch lat prowadzi działania społeczne mające na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z terenów wiejskich w Ghanie. Na początku 2013 zainicjowała autorski projekt budowy przedszkola im Janusza Korczaka, POMALUJ ŚWIAT DZIECI W GHANIE.

ks. Piotr Wojnarowski - jest salezjaninem od 1990 roku i księdzem od 1998. Na misjach w Ghanie pracuje od 2003 roku, chociaż pierwszy raz postawił nogę na afrykańskim kontynencie w roku 2001 wraz z uczniami ze szkoły salezjańskiej w Świętochłowicach. Zrealizowali wtedy swój pierwszy projekt budowy przedszkola w miejscowości Afienya, obok Temy w Ghanie. Grupa misyjna tak się wtedy zapaliła, że w 2003 roku budowali już szkołę we wiosce Sereso, koło Sunyani. Zaraził się wtedy bakcylem afrykańskim i do dziś nie może się wyleczyć......podobno nie ma na to lekarstwa:-)

 

Fundacja zajmuje się budowaniem postaw tolerancji i wzbudzeniem w dzieciach i młodzieży pozytywnych refleksji na temat odmienności innych kultur i narodów oraz zachęcaniem do zainteresowania się losem grup mniejszościowych. Rozwija emocje i empatię a tym samym uczy szacunku do innych ludzi i przeciwdziała dyskryminacji. Pokazuje, że ludzie są równi bez względu na kolor skóry czy wyznanie. omenaafoundation.com

 

Fundacja Dzieci Afryki została założona 15 kwietnia 2009 r. i jest owocem wizyty jej fundatorów w Afryce na przełomie stycznia i lutego 2009 r. Robert Noga i Paweł Werakso podróżując po Czarnym Lądzie z każdym dniem na nowo odkrywali ludzką biedę; w tym głód, choroby, cierpienie, prymitywne warunki życia. Najbardziej poruszył ich los ludzi starych, chorych, dzieci oraz ubogich rodzin. Przekonali się osobiście, że darując potrzebującym cząstkę siebie, zyskuje się wielokrotnie więcej. dzieciafryki.com

 

Dziękujemy za wspaniałą współpracę profesjonalnej ekipie M8 Production House. To dzięki nim, mimo początkowych trudności, jakoś poradziliśmy sobie z występem przed kamerą. Chłopaki super rozładowują stres na "planie", ale jeśli nadal to po nas widać to przepraszamy - staraliśmy się jak mogliśmy! ;) m8house.com

 

Dzięki polskiemu dystrubutorowi marki Goal Zero uda nam się w przystępniejszej cenie wyposażyć interaktywne biblioteki w baterie solarne. Goal Zero jest największym na świecie producentem przenośnych paneli słonecznych. To amerykańska marka wiodących na rynku zestawów solarnych, power bank’ów, paneli słonecznych oraz akcesoriów solarnych. goalzero24.pl

 

 

MakeSense to globalny ruch łączący przedsiębiorców społecznych, ekspertów, studentów i innych podobnie myślących ludzi poszukujących innowacji inspirujących zmiany społeczne . MakeSense powstał w 2010 roku i skupia ponad 1500 aktywnych członków i 20 000 entuzjastów w ponad 100 miastach na świecie. Niedawno zaczął również działać w Warszawie i wsparł nas poprzez zorganizowanie warsztatu tzw. ‘hold upu’ by pomóc nam zaprojektować kampanię crowdfundingową. Dziękujemy i polecamy! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej: makesense.org albo skontaktuj się z kate.kaminska@vp.pl

 

 

 

 Zapraszamy na naszą stronę www, Facebooka i Instagrama:

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.11.2015 13:01