O projekcie



03.04.15, 17:40: Udało się nam przekroczyć minimalną kwotę 8500 złotych! Dziękujemy Wam za wsparcie!
Jeśli pozyskamy więcej niż 10 tysięcy, przeznaczymy dodatkowe środki na podniesienie widzialności festiwalu w Krakowie plakatując miasto. Myślimy również o szóstej wystawie podczas festiwalu, na której chcemy pokazać portrety trans*aktywistów_ek autorstwa Anji Weber z Berlina. Więcej szczegółów wkrótce!
30.03.15, 19:50: Ostatnie 5 dni na wsparcie festiwalu! Co powiecie na torbę?
27.03.15, 00:00: Nowa nagroda: trans*festiwalowy kubek! Znajdziecie go również w zestawie z torbą.
26.03.15, 00:00:
Wiktor Dynarski, osoba prezesująca w Fundacji Trans-Fuzja, oraz drag queen Kim Lee wspierają Trans*Festiwal! Zobaczcie ich filmiki:
20.03.15, 23:00: Mamy już rysunek autorstwa Arobala, który pojawi się plakacie Trans*Festiwalu! Sygnowany print tego rysunku możecie kupić na naszej akcji w cenie 350zł (wraz z gadżetami festiwalowymi). Format: 70cm x 50cm.
Do naszej listy nagród dołączyły dwie książki:
Zapraszamy nieustannie do pisania trans*wersów! Szczegóły pod adresem transwersy.tumblr.com/.
13.03.15, 17:10: Dziękujemy Wam za dotychczasowe wsparcie! Mamy już 1876 zł. Wirtualną piątkę przybijamy osobom: mieszkoh, marcinrzeczkowski, nyuszi, atanatos92, ko.magda, modern92, mehowte, J954, madLena, meluzyna, Dada, gladious, Wiktor Dynarski, lucek, Taszy, harridan, Mateusz Jarczyński, Lalka Podobińska, Martyna Markiewicz, beata2503, michal123, kopykowa, Maciek Kurzyk, tekalia, Przemek Krupski Bartek Kieżun, peszek, moorless, halfjack, Inga Hajdarowicz i Anka Bednarczyk i joegrotkovsky. Wielkię dzięki również dla tych osób, które pomagają nam promując akcję.
Przedstawiamy Wam nową nagrodę w naszej akcji. Jest nią piękny katalog ze zdjęciami Oliviera Touron z Lille "Siostry Nieustającej Przyjemności". Siostry, łącząc estetykę dragową z elementami religijnymi, zajmują się profilaktyką HIV/AIDS, prowadzą działalność charytatywną na rzecz osób zarażonych wirusem HIV i walczą o prawa osób LGBTQ. Wystawa Oliviera Touron już w maju w Krakowie! Wernisaż odbędzie podczas Queerowego Maja w Teatrze Barakah, a huczne zakończenie przypadnie na czas Trans*Festiwalu.Zobaczcie zdjęcia z katalogu tutaj: http://pro.ovh.net/~oliviert/Portfolios/Web-SPI/pages/CouvLivreSPI-siteWeb.htm

08.03.15, 20:00: Pora Wam przedstawić nasze Radio Trans*! Co kilka dni będziemy publikować nowe utwory (do festiwalu zbierzemy ich ponad 200!), wkrótce pojawi się też pierwszy podcast. Stay tuned!
Naszym kluczem do wyboru piosenek jest transpłciowość. W Radiu Trans* odzyskujemy to, co przykrył pył muzycznej historii. Wydobywamy to, co zagłuszone przez twórczość głównego nurtu. Odkrywamy to, co niewidzialne. Przedstawiamy Wam playlistę składającą się z utworów wykonawanych przez osoby trans*, poruszających temat transpłciowości lub wykorzystujących trans*wątki w videoklipie. Dopuściliśmy się też kilku trans*interpretacji.
06.03.15, 22:50: Ulotki na krakowską Manifę gotowe!
05.03.15, 21:45: Dziękujęmy za dotychczasowe wpłaty! Przedstawiamy kolejne szczegóły Trans*Festiwalu. Festiwal zapowie wystawa Ryszarda Kisiela i Karola Radziszewskiego "Travestis". Wernisaż odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 18:00 w ZPAF Gallery (ul. św. Tomasza 24, Kraków).
Tytuł wystawy odnosi się do jednego z cykli fotograficznych Ryszarda Kisiela “Le Cabaret Travesti”. Archiwalne zdjęcia to efekt sesji realizowanych przez Kisiela z grupą znajomych w połowie lat 80. W prywatnym mieszkaniu, bawiąc się rekwizytami, szminkami i spontanicznie tworząc kostiumy z resztek materiałów, kreowali własny, kampowy świat, alternatywny do rzeczywistości PRL. Ten subwersywny crossdressing, zabawa płcią, przebieranki i pełen dystansu humor, tworzą świadectwo wizualne, unikalne w polskiej kulturze. Na wystawie zobaczymy też zdjęcia Karola Radziszewskiego, dokumentujące sesję zrealizowaną w trakcie kręcenia filmu “Kisieland”.
04. 03.15, 15:33: Dołączajcie do wydarzenia na Facebooku i zapraszajcie znajome osoby!
https://www.facebook.com/events/749954238444778/
04.03.15: Zaczynamy!
Fundacja Kultura dla Tolerancji ma przyjemność zaprosić do współtworzenia Trans*Festiwalu – pierwszego tak dużego wydarzenia w Krakowie w całości poświęconego tematyce transpłciowości i różnorodności płciowej.
„Trans*” w nazwie festiwalu oznacza wszelkie identyfikacje i ekspresje płciowe, inne od jednoznacznie męskich lub kobiecych bądź jednoznacznie kobiece lub męskie, ale odmienne od płci przypisanej przy urodzeniu. Ostatnia litera w skrócie LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne, osoby transpłciowe) od dawna jest traktowana przez ruch na rzecz osób nieheteronormatywnych po macoszemu. Chcemy, przynajmniej częściowo, wypełnić ten brak.
Tworzymy festiwal po to, by edukować o różnorodności płciowej. W naszym przekonaniu płeć nie jest czarno-biała, a społecznie definiowane kategorie męskości i kobiecości to kostiumy, które codziennie na siebie ubieramy. Dla niektórych kostiumy kobiecości i męskości są niczym niewygodne, obowiązkowe mundurki szkolne. Jednych owe mundurki śmieszą, dla innych są za ciasne, nieprzystające do wewnętrznego ja. Jeszcze innym całkowicie uniemożliwiają swobodną i autentyczną ekspresję. Osoby, których identyfikacja płciowa określana jest terminem „trans*” - osoby transeksualne, transgenderowe, genderqueer, transwestytyczne, i wiele innych – chcą swój kostium zrzucić lub poprawić – na stałe lub tymczasowo. Przeciwstawiają się przypisanym przez społeczeństwo rolom wzbogacając nasze rozumienie płci i płciowości.
To dla osób trans*, o osobach trans* i z osobami trans* tworzymy ten festiwal. Wesprzyj nas!
Widoczność tematyki trans* chcemy osiągnąć różnymi sposobami. Teorię połączymy z praktyką. Wiedzę akademicką skonfrontujemy z doświadczeniami krajowych i zagranicznych gości. Zaangażowany społecznie język fotografii i filmu zestawimy z warsztatami dla osób trans* oraz ich sojuszników i sojuszniczek.
Zaprosimy Was na sześć wystaw. Na razie zdradzamy szczegóły pięciu z nich:
- Ryszard Kisiel i Karol Radziszewski. Wystawa zapowie festiwal 23 kwietnia w galerii ZPAF. Archiwalne zdjęcia to efekt sesji realizowanych przez Kisiela z grupą znajomych w połowie lat 80. W prywatnym mieszkaniu, bawiąc się rekwizytami, szminkami i spontanicznie tworząc kostiumy z resztek materiałów, kreowali własny, kampowy świat, alternatywny do rzeczywistości PRL. Na wystawie zobaczymy też zdjęcia Karola Radziszewskiego, dokumentujące sesję zrealizowaną w trakcie kręcenia filmu “Kisieland”.
- reportaż fotograficzny Oliviera Touron z Lille opowiadający o zakonie Sióstr Nieustającej Przyjemności ("Les Soeurs de La Perpetuelle Indulgence"). Siostry Nieustającej Przyjemności, pomimo kabaretowego wizerunku, zajmują się działalnością społeczną - pomagają osobom żyjącym z HIV/AIDS. Wystawa otworzy się podczas Festiwalu Queerowy Maj w Teatrze Barakah, na Trans*Festiwalu zorganizujemy huczne zamknięcie.
- chicagowska fotografka Jess T. Dugan. Jej portety osób trans pokażemy w Galerii Szara Kamienica. Wernisaż otworzy Trans*Festiwal 28 maja w czwartkowy wieczór.
- Irena Kalicka - krakowska fotografka przygotuje wystawę specjalnie z okazji Trans*Festiwalu. Odsłona projektu w Galerii F.A.I.T. podczas 4 festiwalowych dni.
- Arobal - uznany rysownik, który zaprojektuje plakat promujący Trans*Festiwal, przygotuje swoją pierwszą wystawę w Krakowie specjalnie na okoliczność naszego festiwalu.
Jess T. Dugan, "Mick injecting testosterone", 2011
Pokażemy 4 filmy dokumentalne: historię Anny Grodzkiej zatytułowaną „Trans-akcja”, „Magiczne lustro" o francuskiej surrealistce Claude Cahun, a także "Mój domek na prerii” opowiadający o kanadyjskim artyście Rae Spoon...
... oraz japoński film “Miwa: japońska ikona”.
Pod nazwą Trans*Cafe zorganizujemy panele dyskusyjne i prezentacje trans*aktywistów, trans*artystów oraz ich sojuszników i sojuszniczek. Spodziewamy się gości z całej Europy. Z ich pomocą przygotujemy również warsztaty edukacyjne i artystyczne. Zarówno dla osób trans*, jak i dla osób cispłciowych, a więc tych, których identyfikacje i ekspresje płciowe odpowiadają płci przypisanej przy urodzeniu.
Ruszył już nabór zgłoszeń na Trans*Cafe! Więcej szczegółów na Facebooku oraz na naszej stronie internetowej.
Trans*Festiwal jest szeroko zakrojonym, wielowątkowym przedsięwzięciem. Jest częścią projektu “Transpłciowość i różnorodność płciowa w kuturze” finansowanego przez Fundację im. Stefana Batorego. Chcemy jednak zrealizować festiwal z większym rozmachem niż początkowo planowany. Z tego względu staramy się o pozyskanie dodatkowych środków.
Po zakończeniu akcji dostaniesz od nas maila, w którym szczegółowo opiszemy, na co przeznaczymy zebrane środki. Na ten moment możemy przedstawić zarys wydatków, które pozwolą nam na sprawniejszą organizację festiwalu i zwiększenie widoczności wydarzeń.
Wpłaty pokryją część kosztów związanych z promocją festiwalu, organizacją wystaw oraz organizacją sekcji Trans*Cafe, czyli cyklu prezentacji, dyskusji oraz warsztatów o tematyce trans*. Fundusze zdobyte podczas akcji crowdfundingowej pomogą nam osiągnąć jego międzynarodowy wymiar. Opłacimy przyjazd zagranicznych gości i gościń - trans*aktywistów/trans*aktywistek i trans*artystek/trans*artystów - oraz zakup materiałów na warsztaty. Zapraszamy osoby z całego świata, pomóżcie nam zrealizować spotkanie z nimi! Rozmawiajmy o transpłciowości i różnorodności płciowej z różnych perspektyw.
Akcja crowdfundingowa pozwoli nam zrealizować Trans*Festiwal tak, jak to sobie wymarzyliśmy. Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalu będzie bezpłatny. Uważamy, że bezpieczna przestrzeń, w której dbamy o niedyskryminujące zachowanie, powinna być również wolna od ekonomicznego wykluczenia.
Jeśli pozyskamy więcej niż 10 tysięcy, przeznaczymy dodatkowe środki na podniesienie widzialności festiwalu w Krakowie plakatując miasto!
Jeśli pozyskamy więcej niż 12 tysięcy, do każdej nagrody dołączymy festiwalową niespodziankę, a miasto stanie się jeszcze bardziej trans*owe. Kilkaset złotych przeznaczymy na reklamę w mediach społecznościowych - postaramy się skuteczniej dotrzeć z informacją o Trans*Festiwalu do osób mieszkających w Małopolsce i okolicach.
Wspólnie możemy zdziałać więcej. Pomóż nam w walce z trans*fobią, pomóż nam edukować o różnorodności płciowej.
Festiwalowe gadżety - dostaniesz je wpłacając dowolną kwotę (od 5 zł). Zaczynając od GIF-a, poprzez komputerową tapetę, brelok i przypinkę i naklejki. Wszystkie gadżety będą nawiązywały do identyfikacji wizualnej Trans*Festiwalu. Co poza tym?
Wśród nagród (za 10 zł lub więcej, 15 zł lub więcej, 20 zł lub więcej) znajdziesz naszego trans*ZINA - wyklejane "dzieło sztuki" przygotowane przez zespół Trans*Festiwalu, tym razem bogatsze w treść niż nasze poprzednie ziny. Poniżej nasz zin noworoczny oraz zin przygotowany w maju 2014 roku z okazji Marszu Równości w Krakowie:
Wpłać 20 zł lub więcej, a na Twojego maila wyślemy TRANS*WERS z dedykacją od trans*festiwalowego zespołu. Poetycki unikat! Czym jest TRANS*WERS? Jak włączyć się w naszą akcję tworzenia "poezji na grzbiecie" o tematyce trans*? Zajrzyj na stronę transwersy.tumblr.com.
W kilka zestawach znajdziecie torbę i kubek z ilustracją Arobala:
Fundacja Kultura dla Tolerancji organizuje comiesięczne spotkania wokół książek z tematyki LGBTQ i feminizmu "Czytanie ze zrozumieniem". W naszej akcji na PolakPotrafi też zachęcamy do czytania. Wśród nagród znajdują się warte uwagi pozycje książkowe. Książka Anny Grodzkiej z autografem autorki (sprzedane!)...
... katalog z wystawy "Becoming", która odbyła się w 2008 roku w krakowskim Bunkrze Sztuki...
... katalog ze zdjęciami Oliviera Touron z Lille "Siostry Nieustającej Przyjemności"...
... katalogi z wystawy Eva&Adele "Artysta=dzieło sztuki" (2012) wraz z gadżetami Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (sprzedane!)...
... a także 1 egzemplarz książki Magdaleny Środy "O Gender i innych potworach" i 6 egzemplarzy książki Ewy Majewskiej "Sztuka jako pozór? Cenzura i inne paradoksy upolitycznienia kultury".
Za 350 zł lub więcej dostaniesz od nas sygnowany print rysunku AROBALA z dedykacją artysty (format 70cm x 50cm) o festiwalowymi gadżetami. Rysunek pojawi się na plakacie promującym Trans*Festiwal.
Zobacz stronę artysty.
Prowadzisz firmę? Zwróć uwagę na nagrody w wysokości 500 zł lub więcej oraz 1000 zł lub więcej.
- nagroda za 500zł lub więcej: dyplom “Trans*Ally Company” i pakiet gadżetów festiwalowych
Trans*Ally Company to firma które chce dbać o wolne od dyskryminacji, różnorodne środowisko pracy oraz realizować i promować politykę równego traktowania osób transpłciowych. - nagroda za 1000zł lub więcej: 5-godzinny warsztat antydyskryminacyjny dla pracowników, “Trans*Ally Company” oraz pakiet gadżetów festiwalowych
Warsztat antydyskryminacjny zostanie przeprowadzony przez doświadczone osoby, które od lat pracując w organizacjach pozarządowych edukują w tematyce różnorodności. Dokładna treść warsztatu do uzgodnienia.
Po zakończeniu akcji skontaktujemy się z Tobą w sprawie wysyłki nagród. Nagrody przesyłane drogą pocztową dostarczymy w ciągu miesiąca od zakończenia akcji.
Fundacja istnieje od 2005 roku. Mamy duże doświadczenie w organizacji wydarzeń kulturalno-społecznych. Naszym celem od zawsze była społeczna zmiana. Fundacja rozpoczęła krakowską tradycję corocznego Marszu Równości, a do 2009 roku produkowała festiwal sztuki zaangażowanej, podczas którego współpracowała z takimi artystami i artystkami jak Slava Mogutin, Bruce LaBruce, Wilhelm Sasnal czy Laura Pawela.
Realizujemy dwa regularne projekty: “Queer Morning" to organizowany od października 2012 roku cykl otwartych, tematycznych spotkań przy niedzielnym śniadaniu. Od ponad roku podczas “Czytania ze zrozumieniem” omawiamy lektury z zakresu feminizmu, gender i seksualności.
Od kilku lat organizujemy międzynarodowe wymiany lub bierzemy udział w zagranicznych projektach. W 2012 roku zorganizowaliśmy/zorganizowałyśmy “Krzyżówkę tygodnia”, polsko-francuską wymianę młodzieżową, której tematem przewodnim była sztuka zaangażowana na rzecz społecznej zmiany. W 2013 roku odbył się projekt "Польша-Украина", czyli "Polska-Ukraina: strategie, dobre praktyki i doświadczenia na polu aktywizmu LGBT". W 2014 roku odwiedziłyśmy/odwiedziliśmy Oldenburg, Berlin i austriackie St. Pölten.
Więcej informacji o fundacji znajdziesz na naszej stronie www.
Napisz do nas na adres transfestiwal@gmail.com.
Odwiedź też nasz Facebook i Twitter.
Fundacja im. Stefana Batorego
Festiwal jest częścią projektu „Transpłciowość i różnorodność płciowa w kulturze”. Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundacja Trans-fuzja, która objęła festiwal Honorowym Transonatem
Media i instytucje:
Firmy:
Media o Twoim projekcie:
WESPRZYJ TRANS*FESTIWAL NA POLAKPOTRAFI.PL
„Trans*” w nazwie festiwalu oznacza wszelkie identyfikacje i ekspresje płciowe, inne od jednoznacznie męskich lub kobiecych bądź jednoznacznie kobiece lub męskie, ale odmienne od płci przypisanej przy urodzeniu. Ostatnia litera w skrócie LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne, osoby transpłciowe) od dawna jest traktowana przez ruch na rzecz osób nieheteronormatywnych po macoszemu. Chcemy, przynajmniej częściowo, wypełnić ten brak.
TRANS*FESTIWAL | 28-31 MAJA 2015
Fundacja Kultura dla Tolerancji ma przyjemność zaprosić do współtworzenia Trans*Festiwalu – pierwszego tak dużego wydarzenia w Krakowie w całości poświęconego tematyce transpłciowości i różnorodności płciowej. Fundacja zorganizowała zbiórkę pieniędzy pod adresem
Trans*Festiwal o transpłciowości i różnorodności płciowej - promujmy go razem!
z tej strony Mieszko Hajkowski z Fundacji Kultura dla Tolerancji. W dniach 28-31 maja odbędzie się w Krakowie Trans*Festiwal o transpłciowości i różnorodności płciowej. By osiągnąć międzynarodowy charakter przedsięwzięcia, zorganizowaliśmy akcję crowdfundingową na platformie PolakPotrafi.
Trans*Festiwal zbiera pieniądze w internecie
Fundacja Kultura dla Tolerancji ma przyjemność zaprosić do współtworzenia Trans*Festiwalu – pierwszego tak dużego wydarzenia w Krakowie w całości poświęconego tematyce transpłciowości i różnorodności płciowej.
Trans*Festiwal
Fundacja Kultura dla Tolerancji ma przyjemność zaprosić do współtworzenia Trans*Festiwalu - pierwszego tak dużego wydarzenia w Krakowie w całości poświęconego tematyce transpłciowości i różnorodności płciowej.